Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 50

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poręczenie kredytowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Fundusze poręczeń kredytowych w Polsce mają kilkuletnią trdycję. Na początku korzystały ze wsparcia instytucji europejskich. Pierwszy z nich powstał z inicjatywy programu PHARE. Dziś nasze fundusze przyjmują najczęściej charakter lokalny lub regionalny, a głównymi ich uczestnikami są samorządy terytorialne.
Fundusze poręczeń kredytowych zaczęły powstawać na początku lat dziewięćdziesiątych wraz z nastaniem gospodarki rynkowej i rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Rozwój tych przedsiębiorstw napotyka wiele barier, wśród których głównym problemem jest brak kapitału. Jednym z instrumentów zwiększania dostępu do zewnętrznych źródeł kapitału są fundusze poręczeń kredytowych. Pomimo rozwoju tego systemu istnieje poważna luka pomiędzy zapotrzebowaniem na kapitał ze strony przedsiębiorców a możliwościami poręczeń ze strony funduszy poręczeń kredytowych. (abstrakt oryginalny)
Ogłoszenie upadłości dłużnika nie powoduje zmiany treści stosunku prawnego istniejącego pomiędzy poręczycielem a wierzycielem. Poręczenie jest umową nazwaną uregulowaną w art. 876-887 kodeksu cywilnego, na podstawie której poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela do wykonania zobowiązania, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał (art. 876 § 1 k.c.). Poręczenie stanowi czynność dwustronną, konsensualną i zobowiązującą, której celem jest zabezpieczenie wykonania zobowiązania innej osoby w całości lub w części. (abstrakt oryginalny)
Fundusze poręczeń wzajemnych (Mutual Guarantee Schemes), są instytucjami powoływanymi przez przedsiębiorców (czasem zrzeszonych w federacjach lub izbach przemysłowych), banki i podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Działają jako prywatne firmy na styku trzech równorzędnych partnerów: przedsiębiorstw, banków i sektora publicznego. Również pośrednio lub bezpośrednio łączą interesy małych i średnich przedsiębiorstw i dają przedsiębiorcom szansę uczestnictwa w zarządzaniu funduszem (a tym samym wpływania na kierunki rozwoju gospodarczego), poprzez poświęcenie swojego osobistego doświadczenia dla rozwoju innych podmiotów.
W artykule omówiono obowiązujące regulacje prawne dotyczące funkcjonowania systemu poręczeń Skarbu Państwa, a także zasady i kryteria udzielania poręczeń.
Niniejsze opracowanie stanowi wynik badań ankietowych przeprowadzonych w celu zweryfikowania hipotezy zakładającej, że umowa poręczenia w stosunkach z bankami staje się przeżytkiem kulturowo-prawnym. Praca z założenia jest osadzona w realiach życia społecznego. Oparta jest na ankietach opracowanych specjalnie na potrzeby zweryfikowania podanej wyżej hipotezy. (fragment tekstu)
Przedstawiono istotę działalności poręczycielskiej. Omówiono stan polskiego systemu poręczeń kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zaprezentowano założenia programu poręczeń kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Celem artykułu jest prezentacja funkcjonowania banków poręczeniowych w Niemczech. Zwrócono uwagę na specyfikę banków poręczeniowych i ich rolę w finansowaniu działalności małych i średnich przedsiębiorstw. Rozwiązują one problem zabezpieczenia spłaty kredytów bankowych przez przedsiębiorstwa niedysponujące majątkiem, który mógłby zostać wykorzystany do zabezpieczenia długu i tym samym do zmniejszenia ryzyka kredytowego banku. (abstrakt oryginalny)
W artykule w zarysie ukazano zasady funkcjonowania instytucji poręczeniowych w Niemczech, Włoszech i Japonii. Przedstawiono wyniki działania Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych (MFPK) jako przykład polskiego systemu poręczeniowego. MFPK wywarł pozytywny wpływ na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez umożliwienie około 3000 podmiotom uzyskania kredytów w bankach. W wyniku analizy danych ze sprawozdań MFPK określono teoretyczne możliwości wsparcia MŚP poręczeniami oraz przedstawiono bariery w wykorzystaniu możliwości poręczeniowych.(abstrakt oryginalny)
Bank Gospodarstwa Krajowego zarządza Krajowym Funduszem Poręczeń Kredytowych, który został powołany po to, by ułatwić przedsiębiorstwom dostęp do kredytów bankowych. W ubiegłym roku wartość poręczeń udzielonych z KFPK wyniosła 223 mln PLN. To połowa wartości wszystkich poręczeń, jakich z tego funduszu udzielono w latach 1996-2003. Około 80 procent wartości wszystkich poręczeń to zasługa ośmiu najbardziej aktywnych banków.
Dzięki pieniądzom z Brukseli pięćdziesiąt istniejących w Polsce funduszy poręczeń kredytowych może trzykrotnie zwiększyć kapitały.
W połowie 2009 roku został wprowadzone przez rząd tzw. pakiet antykryzysowy, którego częścią są portfelowe poręczenia kredytów dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Miały one rozwinąć akcję kredytową w sektorze małych i średnich firm. W artykule omówiono wzory umów poręczeń portfelowych przygotowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu.
W artykule zanalizowano obszary w przekroju których formułuje się oceny charakteryzujące oddziaływanie poręczeń i poręczycieli na strony transakcji zabezpieczeniowej oraz ich otoczenie, należą do nich: zdolność do wypełnienia luki rynkowej (relevance), zdolność tworzenia i poziom tzw. efektów dodatkowych (additionality), zdolność tworzenia i poziom tzw. efektów multiplikacji (multiplying efect), poziom skuteczności (effectiveness), poziom sprawności (efficiency).
14
63%
Mikro i małe przedsiębiorstwa to grupa podmiotów gospodarczych, które tradycyjnie w teorii i praktyce wykazują niedostateczne zasoby finansowe. Problemy braku kapitału wpływają nie tylko na możliwości rozwoju tych przedsiębiorstw, ale przede wszystkim na ich możliwość powstania i przetrwania w warunkach silnej konkurencji. Mikro i małe przedsiębiorstwa borykają się nie tylko z niedoborem kapitału własnego, ale także z ograniczonością kapitału obcego. O ile niski kapitał własny może być wynikiem ograniczonych zasobów początkowych założycieli firmy, wczesnego etapu jej rozwoju, małej zyskowności działalności lub niechęci do przyjmowania nowych wspólników, o tyle niski kapitał obcy jest z reguły konsekwencją ostrożności i nieufności, jaką wykazują instytucje kredytowe w stosunku do całego sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Zapotrzebowanie na kapitał obcy nie musi w przypadku każdego przedsiębiorstwa kształtować się na tym samym poziomie. Także najmniejsze podmioty mogą wykazywać niewielkie zapotrzebowanie na np. kredyt bankowy. To niewielkie zapotrzebowanie w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw może wynikać z początkowego etapu działalności lub tylko planów na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Pomysł na działalność gospodarczą, w wielu przypadkach, jest bardzo prosty i nie wymaga dużego zaangażowania kapitałowego. (fragment tekstu)
15
Content available remote Ocena działalności systemu funduszy poręczeń kredytowych w Polsce
63%
Celem artykułu jest analiza zasad funkcjonowania poręczeń kredytowych w Polsce na tle krajów europejskich oraz ocena w formie rankingu aktywności funduszy poręczeń kredytowych w Polsce. W artykule wykorzystano następujące metody badawcze: a) Analiza krajowych i zagranicznych źródeł wtórnych (literatury ekonomicznej, opracowań niepublikowanych, artykułów, wyników badań). b) Ocena funkcjonowania funduszy poręczeń kredytowych (m.i.n. analiza porównawcza podstawowych zmiennych opisujących funkcjonowanie funduszy w Polsce). Sformułowano następujące wnioski: a) najwyższa dynamika przyrostu ilości nowych funduszy dotyczyła lat 2002-2004, w związku z możliwościami dofinansowania funduszy ze środków publicznych, w szczególności środków UE, za pośrednictwem PAPR i BGK; b) zaobserwować można zahamowanie przyrostu nowych funduszy, ich wzmocnienie kapitałowe oraz eliminację z rynku funduszy mało aktywnych oraz tych, które nie były w stanie wcale rozwinąć działalności poręczycielskiej; c) porównanie aktywności funduszy z uwzględnieniem wysokości zarządzanego kapitału pozwala na sformułowanie stwierdzenia, że wśród najmniej aktywnych funduszy dominują fundusze o kapitalizacji do 3 mln zł. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia rynek lokalnych funduszy poręczeń kredytowych w Polsce. Autor podkreśla, że udział funduszy jest wciąż marginalny - poręczają one zaledwie 0,12 procent kredytów dla małych przedsiębiorstw. Artykuł przedstawia strukturę poręczeń, a także metody działania tych funduszy.
Dyrektor Związku Banków Polskich przedstawił projekt ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych według stanu na 29 stycznia 2004 roku. Najważniejszym celem funduszy ma być udzielanie poręczeń i gwarancji spłaty zaciąganych kredytów oraz udzielanie poręczeń emisji obligacji emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, przeznaczonych na sfinansowanie inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
W artykule skupiono się na problematyce odpowiedzialności jednego z małżonków za zobowiązania drugiego w przypadku istnienia ustawowej wspólności majątkowej między małżonkami. Przedstawiono podstawowe zagadnienia ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżonków i zarządu majątkiem wspólnym, a także omówiono kwestie zaciągania w tym systemie zobowiązań przez jednego z małżonków oraz wiążące się z tym konsekwencje prawne i ekonomiczno-finansowe. (abstrakt autora)
Poręczenia kredytowe i fundusze pożyczkowe są objęte rządowym programem, nazwanym "Kapitał dla przedsiębiorczych". W myśl tego programu do 2006 r. zostanie stworzona sieć regionalnych i lokalnych funduszy pożyczkowych i funduszy poręczeń kredytowych. Sieć funduszy pożyczkowych będzie budowana wokół Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, natomiast sieć funduszy poręczeniowych - wokół Banku Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób zapewni się fachowe wsparcie i doradztwo w momencie powoływania funduszy oraz nadzór nad przestrzeganiem zasad ich działania. Fundusze te nie tylko wspierają przedsiębiorców pożyczkami i poręczeniami, lecz również udzielają pomocy w uzyskaniu kredytu, wspomagają subwencjami i grantami, a także wnoszeniem udziałów kapitałowych. (fragment tekstu)
Funkcjonowanie naszego kraju w zintegrowanej Europie powoduje, że reorientacji podlegają podstawowe cele, które są realizowane przez nasze władze i społeczeństwo. Istotnego znaczenia nabiera fakt konieczności podejmowania działań i realizacji przedsięwzięć, które służą rozwojowi poszczególnych regionów. Największy wkład w tym zakresie mają firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, do rozwoju których potrzeba zapewnienia zewnętrznych źródeł finansowania w postaci kredytów. Jednak wiele przedsiębiorstw nie spełnia wymogów stawianych przez banki, jako warunków pozytywnej oceny zdolności kredytowej klienta. Fundusze poręczeniowe mają na celu wsparcie tej grupy klientów banków w postaci poręczeń, jako jednej z form zabezpieczenia kredytów. Zaprezentowanie specyfiki i zakresu działania funduszy poręczeniowych działających na polskim rynku usług finansowych oraz przedstawienie wymiernych efektów ich działalności potwierdza tezę, że na rynku usług finansowych występuje potrzeba funkcjonowania i rozwoju tego typu podmiotów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.