Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Portfolio companies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Podstawowym elementem wszelkich analiz i decyzji na rynku kapitałowym jest ryzyko. Z uwagi na dużą liczbę spółek znajdujących się w obrocie na rynku kapitałowym, istotnym problemem okazuje się wybór odpowiednich spółek do portfela. Problem ten można rozwiązywać za pomocą metod taksonomicznych. W pracy podjęto próbę oceny ryzyka dla portfeli, których skład ustalony został na podstawie wybranych metod taksonomicznych: taksonomicznego miernika atrakcyjności inwestycji (TMAI), uogólnionej miary odległości (GDM) oraz wskaźnika względnego poziomu rozwoju (BZW). Następnie ryzyko tak skonstatowanych portfeli porównano z ryzykiem portfeli opartych na modelach Markowitza i jednowskaźnikowym modelu Sharpe'a - przy doborze akcji do tych portfeli zastosowano metody programowania kwadratowego. (fragment tekstu)
2
Content available remote Zależność rozkładu ryzyka portfela od kryterium wyboru spółek do portfela
100%
Od kilku lat na rynku inwestycyjnym można zaobserwować stopniowe odchodzenie od sposobów konstruowania portfeli, w których jest brany pod uwagę zysk. Jest to spowodowane negatywnymi efektami, jakie osiągali inwestorzy, kierując się kryterium zysku podczas ostatniego globalnego kryzysu ekonomicznego. Zarówno wśród inwestorów praktyków, jak i teoretyków coraz więcej jest zwolenników teorii, że lepszym rozwiązaniem w dobie kryzysu jest skupianie się tylko i wyłącznie na ryzyku inwestycji. Jednym z nurtów tej teorii jest takie planowanie inwestycji, aby taka sama wartość ryzyka przypadała na poszczególne instrumenty portfela. Stosowanie takiego podejścia prowadzi do konstrukcji portfeli równego udziału ryzyka zwanych również portfelami parytetowymi. W artykule zaprezentowano ogólne informacje dotyczące portfeli parytetowych będących nowym terminem w polskiej literaturze przedmiotu. Omówiono miary potrzebne do określenia portfeli parytetowych oraz metody wykorzystywane do wyznaczania tego typu portfeli. W ostatniej części przedstawiono wyniki badań empirycznych, których głównym celem była analiza wpływu na równomierność rozkładu ryzyka portfela w zależności od metody zastosowanej do wstępnej selekcji spółek do portfela. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Uwarunkowania decyzji funduszy private equity o wyborze metody dezinwestycji
100%
Tomasz Sosnowski w artykule zatytułowanym: "Uwarunkowania decyzji funduszy private equity o wyborze metody dezinwestycji", wskazuje na wiele ważnych kwestii skutecznego i efektywnego działania funduszy private equity. Można je sprowadzić do trzech następujących kluczowych problemów decyzyjnych, odnoszących się do wyboru metody, momentu i zakresu wyjścia z inwestycji. Autor przedstawia przesłanki wyboru metody wyjścia z inwestycji funduszy private equity oraz dotychczasowe rozmiary i strukturę rynku dezinwestycji tych funduszy w Polsce. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono wielowymiarowe metody analizy porównawczej, które mogą być pomocne w doborze spółek do portfela inwestycyjnego. W tym celu wykorzystano porządkowanie liniowe metodą sum, tworząc ranking spółek atrakcyjnych inwestycyjnie. Wykorzystano również liniową funkcję dyskryminacyjną (klasyfikacja na podstawie stopy zwrotu wyższej od mediany dla analizowanych spółek), w której zmienne niezależne zostały dobrane na postawie selekcji parametrycznej. W celu zidentyfikowania wskaźników finansowych wpływających w znacznym stopniu na podział spółek na grupy walorów podobnych do siebie wykorzystano metodę głównych składowych. Grupy podobnych do siebie spółek zobrazowano również za pomocą hierarchicznego dendrogramu uzyskanego metodą Warda. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano strukturę inwestycji private equity/venture capital w Europie. Głównym aspektem poddanym analizie jest struktura zatrudnienia w spółkach portfelowych funduszy PE/VC. Ponadto badania przeprowadzone przez CEFS w 2004 r. wskazują na związek tego rodzaju inwestycji ze zwiększaniem zatrudnienia i działalności w zakresie badań i rozwoju (R&D) przedsiębiorstw w porównaniu ze średnią dla krajów Unii Europejskiej (EU 25). (oryginalne streszczenie)
W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych, a w szczególności ubezpieczeń auto casco, szeroko poruszana w literaturze kwestia estymacji rozkładów częstości i wysokości szkód jest szczególnie trudna z uwagi na występowanie łaknienia zniżek, czyli niezgłaszanie części szkód przez ubezpieczonych, którzy dzięki temu mogą zachować zniżki za bezszkodową jazdę. Umożliwiająca dokładne szacowanie składek pełna informacja o spowodowanych wypadkach nie jest więc dostępna. W opracowaniu zaproponowano model, za pomocą którego można oszacować wpływ czynników a priori (wiek kierowcy, pojemność silnika itp.) na przeciętną szkodowość ubezpieczonych. Wykorzystanie danych panelowych pozwala na uwzględnienie i oszacowanie wpływu na częstość powodowanych wypadków również czynników nieobserwowalnych, jak np. skłonność do brawurowej jazdy.(fragment tekstu)
Czy przedsiębiorstwa i akcjonariusze odnoszą wymierne korzyści z wdrożenia koncepcji zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa? Badanie przeprowadzone przez autorów na wyselekcjonowanym zbiorze spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 w latach 2006-10 sugerują, że firmy i ich właściciele odnoszą korzyści z tytułu inwestycji w zrównoważony rozwój, poprzez wyższą wycenę firm na rynku kapitałowym oraz większą ich odpornością na kryzysy. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Tożsamość inwestora dominującego w spółkach portfelowych funduszy akcji
84%
W literaturze podkreślana jest rola funduszy inwestycyjnych na rynku kapitałowym. Dokonują one alokacji środków, które zostały im powierzone celem efektywnego zarządzania. Od tej grupy inwestorów oczekuje się aktywnego nadzoru. Celem artykułu jest identyfikacja tożsamości inwestora dominującego w spółkach portfelowych funduszy akcji. Przyjęto założenie, iż tożsamość inwestora dominującego spółki publicznej, w którą inwestuje fundusz akcji, odzwierciedla w pewnym zakresie jego strategię inwestycyjną. Grupę badawczą stanowiło pięć funduszy akcji oraz 157 spółek publicznych notowanych na GPW, które wchodziły w skład portfela inwestycyjnego funduszy akcji. Do badania zostały wykorzystane informacje pochodzące z raportów rocznych TFI oraz raportów rocznych spółek publicznych. Z przeprowadzonych badań wynika, że fundusze akcji chętnie inwestują w spółki, w których dominującym inwestorem jest inwestor branżowy. Ponadto fundusze akcji inwestują w spółki, w których Skarb Państwa jest dominującym inwestorem. (abstrakt oryginalny)
Praca ta została napisana w związku z jubileuszem 80-lecia Pana Profesora Władysława Welfe wybitnego polskiego ekonometryka i statystyka, członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Jubilat nie zajmował się zagadnieniami związanymi z teorią portfolio selection, ale w swoich pracach zamieszczał zawsze nowe, tak pomysły naukowe, bądź po nowemu komentował znane już wyniki. Pomyślałem sobie, że z okazji tak wspaniałego jubileuszu trzeba przedłożyć pracę, która zawiera nowy wynik. Jest nim sposób obliczania ryzyka portfela realizowanego w warunkach krótkiej sprzedaży, przy tym nie wyznacza się ani samego portfela, ani też wektora mnożników Lagrange'a mimo, że samo ryzyko S2 (p) jest iloczynem skalarnym wektora wspomnianych mnożników przez kolumnę wyrazów wolnych układu równań stanowiących warunki ograniczające nałożone na składowe wektora stanowiącego ów portfel lokat realizowany w warunkach krótkiej sprzedaży. Po tych uwagach wstępnych przechodzimy do prezentacji spraw zasadniczych. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest próba identyfikacji zmian zachodzących w kondycji finansowej przedsiębiorstw udziałowych funduszy private equity, w których proces dezinwestycji przeprowadzono za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie oraz zbadanie poziomu efektywności wykorzystania kapitału własnego w tej grupie przedsiębiorstw. Specyficzną cechą inwestycji funduszy private equity jest różnorodność form i sposobów działania. Nie ograniczają się one wyłącznie do udostępnienia kapitału finansowego przedsiębiorstwom poszukującym środków na rozwój, lecz także wspierają inne przedsiębiorstwa kapitałem menedżerskim. Fundusz private equity jest nie tylko współwłaścicielem przedsiębiorstwa, ale pewnego rodzaju mentorem wyznaczającym perspektywiczne cele i pomagającym je odpowiedzialnie realizować przez przedsiębiorstwa wspomagane. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono metodę wykorzystującą AG w problemie tworzenia zdywersyfikowanego portfela papierów wartościowych. W prezentowanym modelu nałożone zostały ograniczenia całkowitoliczbowe na ilości papierów występujących w portfelu. Warunki całkowitoliczbowości odgrywają dużą rolę w przypadku tworzenia portfela, do którego użyto niewielkich kwot.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena, czy w kontekście doboru do portfela spółki powinny być oceniane na podstawie dynamiki wskaźników finansowych czy na podstawie zarówno wartości nominalnych wskaźników finansowych, jak i ich dynamik. Portfele są oceniane na podstawie wyników inwestycyjnych. Spółki są dobierane do portfeli kwantylowych na podstawie pozycji w rankingu konstruowanym na podstawie wybranych wskaźników finansowych (wartości nominalnych lub/oraz ich dynamik). W rezultacie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że najlepsze dwa portfele zostały wskazane na podstawie rankingu skonstruowanego z wykorzystaniem wartości nominalnych wskaźników finansowych oraz ich dynamik.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Empiryczne porównanie wybranych metod selekcji akcji do portfela
67%
Celem pracy jest przypomnienie dwóch popularnych metod wielokryterialnych: Electre i Bipolar. Przedstawione również będą założenia teorii Dempstera-Shafera, umożliwiającej analizę ryzyka i niepewności związanych z inwestycjami giełdowymi. Zaproponowana zostanie koncepcja selekcji spółek wykorzystująca teorię Dempstera-Shafera. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest sprawdzenie, czy stopa zwrotu z akcji w pierwszym dniu notowań giełdowych różni się pomiędzy spółkami korzystającymi w trakcie swojego rozwoju ze wsparcia funduszy private equity i spółkami, które nie pozyskiwały środków z tego źródła finansowania. Do realizacji celu opracowania sformułowano hipotezę badawczą stwierdzającą, iż akcje spółek portfelowych funduszy private equity charakteryzują się niższym stopniem niedowartościowania w pierwszym dniu notowań od walorów pozostałych spółek. Weryfikacja postawionej hipotezy została dokonana z wykorzystaniem badań debiutów giełdowych spółek akcyjnych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zakres czasowy analizy został określony na lata 2002-2009 i jest w znacznej mierze podyktowany dostępnością danych empirycznych. Danie empiryczne do badań zostały zaczerpnięte z Roczników Giełdowych oraz innych ogólnodostępnych giełdowych serwisów informacyjnych. (fragment tekstu)
W opracowaniu starano się odpowiedzieć na następujące pytania:Co odróżnia fundusze wysokiego ryzyka od innych pośredników finansowych? Na czym polega ich strategia inwestycyjna? Jakie kryteria inwestycyjne stosują fundusze wysokiego ryzyka w procesie selekcji biznesplanów składanych przez przedsiębiorców? W jaki sposób fundusze wysokiego ryzyka budują konkurencyjność i wartość spółek portfelowych? Jakie są czynniki wzrostu wartości? Jak przedstawia się rentowność firm z kapitałem wysokiego ryzyka na tle branży? (fragment tekstu)
Przygotowanie spółki portfelowej do procesu dezinwestycji wymaga wielu zaplanowanych wcześniej działań, które mają za zadanie zaangażować jak największą liczbę inwestorów. Zarządzający funduszem powinni stworzyć spółkę, która znajduje się w odpowiedniej fazie swojego rozwoju i wkracza w fazę stabilnego rozwoju. Następnym etapem charakteryzującym działania funduszu jest proces znalezienia nabywcy akcji lub udziałów spółki, co często wiąże się z przygotowaniem odpowiedniego opisu przedsiębiorstwa lub długiego procesu poszukiwania inwestora strategicznego. Ponadto firmy zasilane kapitałami funduszu VC działają często w różnych branżach i podejmowanie decyzji mających na celu zbycie udziałów lub akcji może znacznie się różnić. Niestety często zdarza się, iż przedsiębiorcy i fundusze wiele czasu poświęcają na rozwój przedsiębiorstwa, usprawnienia operacyjne a stosunkowo niewiele na proces marketingu sprzedaży spółki. Profesjonalne podejście do procesu deinwestycji może zapewnić oszczędności finansowe oraz czasowe, co przekłada się na ponadprzeciętne stopy zwrotu osiągane przez fundusze. Celem artykułu jest przedstawienie podejścia funduszy VC do promocji marketingowej swoich spółek portfelowych w procesie dezinwestycji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.