Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postęp naukowo-techniczny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Rola postępu naukowo-technicznego w kształtowaniu socjalistycznej treści pracy. Zintegrowane, przedmiotowo wyspecjalizowane odcinki produkcyjne i wpływ ich organizacji na treść i efektywność pracy. Organizacyjno-społeczne konsekwencje wdrażania postępu naukowo-technicznego w procesach technologicznego przygotowania produkcji i Ich powiązania z problemami nauki o pracy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych problemów ekonomicznych uwarunkowań zarządzania gospodarką Bułgarii ze szczególnym uwzględnieniem nowego mechanizmu ekonomicznego w sferze postępu naukowo-technicznego. Podkreślono rolę planowania postępu naukowo-technicznego jako ważnego środka doskonalenia narodowego potencjału społeczno-gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Autor poruszył zagadnienie uniwersalizmu w ujęciu historycznym. Omówił wpływ postępu technicznego na prawo administracyjne. Wiele uwagi poświęcił również problemowi uniwersalizmu w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej.
Autor zaprezentował rozważania na temat stanu potencjału obronno- ekonomicznego Polski i możliwości jego ewentualnych przekształceń, a szczególnie przyjęcia właściwej, optymalnej strategii wdrażania postępu naukowo-technicznego z punktu widzenia wzrostu gospodarczego i dynamiki potencjału obronnego.
Celem opracowania jest przedstawienie niektórych zagrożeń związanych z globalizacją procesu gospodarowania i ocena możliwości ich eliminowania.
Omówiono znaczenie nowoczesnych zdobyczy techniki informacyjnej w handlu. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu hadnlu elektronicznemu.
W artykule podjęto próbę oceny obecnego stopnia rozwoju naukowo-technologicznego chińskiej gospodarki. Poszukiwana jest odpowiedź na pytanie, czy (oraz w jakim stopniu) Chiny posiadają takie zasoby, które pozwalałyby im w przyszłości osiągnąć status gospodarki opartej na wiedzy. Badany jest również charakter tych zasobów. W tym celu przeanalizowana została gospodarka Chin pod względem wybranych mierników na przestrzeni lat 2000-2014 na podstawie zamieszczonych materiałów źródłowych oraz literatury przedmiotu. Na wstępie omówiono teoretyczną stronę zagadnienia gospodarki opartej na wiedzy. Następnie analizie poddano mierniki określające obecny stopień zaawansowania technologicznego Chin. W dalszej części opracowania skupiono się na istotnych wyzwaniach i zagrożeniach dla dalszego rozwoju tego kraju. W oparciu o zamieszczone dane stwierdzono, iż Chiny znajdują się w fazie transformacji do gospodarki opartej na wiedzy oraz posiadają znaczny potencjał, by taki status osiągnąć. Jednak by do tego doszło, konieczne jest przezwyciężenie licznych problemów poruszonych w niniejszym artykule. Przeprowadzona analiza może stanowić punkt odniesienia dla dalszych, pogłębionych badań nad konkurencyjnością Chińskiej Republiki Ludowej, zwłaszcza w obszarze zaawansowanej technologii oraz determinant gospodarki opartej na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej publikacji przeprowadzona będzie próba analizy wzajemnego oddziaływania dwu cywilizacji - zachodniej i rosyjskiej, w okresie ostatnich trzystu lat, ze szczególnym uwzględnieniem drugiej połowy XX wieku, kiedy społeczeństwa (przede wszystkim zachodnie) zaczęły przechodzić do nowej fazy opanowywania otaczającego świata i - jak podkreśla amerykański futurolog O. Taffler - w ślad za "falą" agrarną i przemysłową następuje trzecia "fala" - społeczeństwa informatycznego czy też telematycznego. (fragment tekstu)
Głównym celem ogólnej polityki B+R jest dostarczenie impulsu do rozwoju i ochrony najważniejszych obszarów technologicznych (m.in. technologii energooszczędnych, nowych technologii i technologii proekologicznych) oraz stymulowanie procesu implementacji nowych technologii. Ogólnie polityka B+R polega na opracowaniu krajowych i ponadnarodowych strategii aktywizacji sfery badawczej. (...) Dla porównania przedstawiono kilka przykładów aktywizacji sfery B+R w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej (Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii, Niemczech, Norwegii i Polsce). (fragment tekstu)
Udoskonalenie infrastruktury produkcyjnej, wykorzystanie zaawansowanych technologii oraz naukowe wsparcie procesów gospodarczych, zarówno na poziomie całego państwa, jak i pewnych regionów, to obecnie najważniejsze warunki wstępne do sprawnego rozwoju rosyjskiej gospodarki. W tym kontekście rozwój nauki, realizacja badań podstawowych i stosowanych, pobudzanie działalności innowacyjnej rosyjskich przedsiębiorstw oraz integracja nauki z produkcją stają się najistotniejszymi zagadnieniami. Jak wykazano w praktyce, programowanie jest jednym ze skutecznych narzędzi zarządzania procesami sektorowymi i może być z powodzeniem stosowane do koordynowania rozwoju postępu naukowego na pewnym terytorium. W artykule zawarto rozważania nad aspektami ewolucji programowania, szczegółami oraz perspektywami wykorzystania tego zestawu narzędziowego we współczesnych warunkach gospodarczych. Zarekomendowano propozycje poprawy zarządzania rosyjskimi działaniami naukowymi i badawczymi. Autorzy opracowali także algorytm do projektowania programu rozwoju działalności naukowo-badawczej na poziomie regionalnym, który pozwala na uzyskanie systemowej wizji warunków koniecznych do wykorzystania potencjału naukowego i innowacyjnego rozwoju gospodarki danego regionu. Ponadto algorytm ten pomaga w stworzeniu skutecznego zestawu narzędzi do zarządzania działalnością naukowo-badawczą oraz poprawy konkurencyjności gospodarki na danym obszarze. (abstrakt oryginalny)
11
75%
Analizie poddano wybrane cechy bezpośredniego producenta rolnego, tj. wiek, wykształcenie, rok objęcia gospodarstwa, wykorzystanie komputera do celów rolniczych. Badania były przeprowadzone w formie wywiadu kierowanego w 10. gminach Polski południowej pod kątem cech rolnika jak i prowadzonego przez niego gospodarstwa. Artykuł stanowi wstęp do publikacji określającej stopień powiązania wykształcenia rolnika ze wskaźnikami rolniczo-ekonomicznymi wyliczanymi na podstawie danych pochodzących z gospodarstwa [Michałek, Peszek 2012]. Rolnicy zostali podzieleni na cztery grupy w zależności od posiadanego wykształcenia. Następnie, przy takim podziale, rozpatrywano rodzaj wykształcenia, wiek, rok objęcia gospodarstwa i wykorzystanie komputera. Tylko 11% respondentów posiadało wykształcenie wyższe, najliczniejszą grupę stanowili rolnicy z wykształceniem średnim. Wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia wzrasta wykorzystanie komputera do celów rolniczych. Z uwagi na specyfikę regionu Małopolski, pomimo szerokiego zakresu badań, wyniki można odnieść tylko do tego regionu.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu opisano i poddano analizie strukturę sfery nauki i postępu technicznego w Polsce, z punktu widzenia jej zdolności do generowania strumienia innowacji. W oparciu o przegląd dystrybucji kadr i środków materialnych między różne piony tej sfery, sformułowano wnioski w sprawie ewentualnej jej destrukturalizacji tak, aby w trudnym dla nauki i techniki okresie zachować jej potencjał z możliwie najmniejszymi stratami. (abstrakt oryginalny)
13
75%
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmian, jakie następowały na rynku giełdowym na skutek innowacji technologicznych oraz konsekwencji tych zmian na współczesnym rynku finansowym(fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano uwagę na podstawowych uwarunkowaniach postępu naukowo-technicznego w przemyśle, do których w warunkach gospodarki Czechosłowacji zalicza się: doskonalenie systemu zarządzania, umacnianie pozycji wielkich organizacji gospodarczych oraz kształtowanie i pobudzanie aktywności zawodowej i innowacyjnej pracowników. (abstrakt oryginalny)
Współczesna rola nauki, jako całokształtu historycznie ukształtowanej i usystematyzowanej, stale narastającej, rozszerzającej się i pogłębiającej się wiedzy o rzeczywistości, spełniającej określone kryteria i warunki "naukowości", wynika z jej funkcji w nowoczesnym świecie. Do jej głównych funkcji trzeba zaliczyć zadania poznawcze (zwłaszcza wyjaśniające i prognostyczne), praktyczne (wdrożeniowe i użytkowe) oraz światopoglądowe. Przyszła rola nauki zależeć będzie jednak od spełnienia przez nią określonych wymagań narzuconych przez wyzwania współczesności, które zdeterminują sprzężenia zwrotne pomiędzy nauką a człowiekiem. (fragment tekstu)
Today,the research of globalization is becoming more and more popular because we are living in the era of not only the total companies integration, but also countries integration that can't be separated, since it is not economically effective to create a closed cycle of «production-consumption».Technologies develop quickly and give an opportunity to use global networks, which allows us, on the one hand, to give quick information about all products, to compare itwith the other goods, to find substitutes with lower prices and higher quality, if it is necessary, and without much difficulty to buy goods from any part of the world. On the other hand, companies have the opportunity to give customers information about their products by using the global network and as a result, decreasing their costs. The globalization processes are irreversible, so corporations and governments must adapt to the trends that arise in different areas and try to use the advantage of the globalization processes. Accordingly, today, the quick development of the economic environment needs to be used in the production process are not only traditional factors of production but scientific and technical achievement. (original abstract)
Rozważania nad problemem wpływu uwarunkowań na działalności innowacyjną przedsiębiorstwa, autor rozpoczął od określenia co oznacza ten wpływ, jaki jest jego potencjalny charakter i zmienność w czasie. Następnie przeanalizował charakter uwarunkowań ekonomicznych w procesie stymulowania bądź hamowania działalności innowacyjnej w przedsiębiorstwie.
Przedstawiono różne strategie rozwoju mechanizacji robót ładunkowych w transporcie samochodowym.
W swojej historii EkoFundusz wypromował kilkadziesiąt rozwiązań innowacyjnych służących ochronie środowiska, które przynosiły znaczne efekty ekologiczne, a wiele z nich zostało szeroko rozpowszechnionych. W artykule znaleźć można informacje na temat tych przedsięwzięć. Dowiemy się również, jakie rodzaje innowacji są rozróżniane przez tę instytucję.
Wielki światowy postęp naukowy, techniczny i ekonomiczny, jaki nastąpił w ciągu ostatniego stulecia, wpływa na prawie wszystko: na standardy życiowe, na tempo przyrostu dochodu, na charakter konsumpcji czy jakość stylu życia. Autor uważa, że postęp naukowy pozwala z optymizmem patrzeć na problemy czy zagrożenia, które powstają równolegle z pozytywnymi przemianami życia społeczności globalnej.
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.