Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postęp technologiczny w rolnictwie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W opracowaniu o charakterze analityczno-przeglądowym przedstawiono zagadnienie postępu technologicznego w produkcji zbóż ze szczególnym uwzględnieniem zmian w technologii produkcji pszenicy. Zwrócono uwagę na znaczenie postępu biologicznego, zmiany w poziomie i technice stosowania nawożenia mineralnego, zużycie i sposób aplikacji środków ochrony roślin, uproszczenia w uprawie roli, jak również, rozwój techniki rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił poziom i niektóre uwarunkowania stosowania kwalifikowanego materiału nasiennego w polskim rolnictwie w latach 1998-2001, w powiązaniu z innymi nakładami i czynnikami strukturalnymi. Autor wykorzystał dane statystyczne GUS dotyczące zużycia materiału kwalifikowanego, poziomu cen kwlifikantów, struktury obszarowej gospodarstw oraz metody analizy korelacji i regresji.
3
Content available remote Wykorzystanie postępu odmianowego w produkcji zbóż w polskim rolnictwie
75%
Celem opracowania jest określenie stopnia wykorzystania potencjału plonowania odmian zbóż w produkcji rolniczej w Polsce w okresie 1970-2007. Stwierdzono, że poziom wykorzystania postępu w plonowaniu wprowadzanego w nowych odmianach był relatywnie niski. Wynosił on od 7% dla jęczmienia jarego do 80% dla pszenicy. Średnio było to 55%. Wynikiem takiego wykorzystania było zwiększenie luki plonowania z 40 do 55% w analizowanym okresie. Stwierdzono, że główną przyczyną niskiego wykorzystania potencjalnej produktywności odmian było ograniczanie poziomu nawożenia mineralnego w latach 90., a zmniejszanie luki technologicznej może pozwalać na wzrost produkcji nawet o 20-30% bez wzrostu nakładów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było określenie możliwości adaptacji technologii rolnictwa precyzyjnego w grupie rolników, którzy korzystali z tej technologii i w grupie rolników, którzy jej nie wykorzystywali. Zidentyfikowano czynniki, które wpływają na adaptację technologii rolnictwa precyzyjnego. (abstrakt oryginalny)
Thanks to precision farming technology, farmers are able to optimise input in the field with management-zones. Management-zones (the smallest treatment unit in the field) are defined on the basis of knowledge of local conditions, e.g. physical and chemical soil conditions, soil productivity, the presence of weeds and/or pests as well as the incidence of disease. Precision farming technology is able to materialize the requirements of sustainability and increase production. The application of precision farming technology elements go hand in hand with extra costs (the investment costs of new equipment and software; higher operating costs), simultaneously decreasing material costs (the costs of nutrition, herbicides, seeds). The aim of this study is to define motivation factors standing behind the adaptation of precision farming technology. According to 11% of interviewed farmers using precision farming technology on their farms and the research conducted, the main factors of adaptation were field quantity and the age of the farmer. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Technology development is a crucial issue for economic development in Sub-Saharan African countries. In this paper current research on biotechnology and the potential of biotechnology absorption in Kenya is analyzed. The institutional character, areas of research and funding mechanisms of the research institutions contributing to agriculture sector technological advancements were examined in the context of local farmer's needs. Also factors, such as legal framework and cultural and social values for the biotechnology research in the region were explored. Literature review and the qualitative analysis of data on research facilities and the papers from the region were applied in the research. OLS correlation method was applied in the analysis of the data. (original abstract)
Przedstawiono zmiany w wykorzystaniu materiału kwalifikowanego w produkcji zbóż i ziemniaków w Polsce. Wykorzystano dane statystyczne GUS, COBORU i PIORiN. Stwierdzono, że przeciętne wykorzystanie materiału kwalifikowanego jest niskie i wynosiło w 2009 r. około 10% dla zbóż i zaledwie 4,5% dla ziemniaków. Przygotowane prognozy przewidują w 2015 r. udział kwalifikatów w zasiewach zbóż na zbliżonym poziomie (10,8%) i wzrost zużycia udziału kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka do 5,2%. Do najważniejszych przyczyn niskiego zużycia materiału kwalifikowanego należy zaliczyć małą skalę produkcji, niską towarowość produkcji, małą opłacalność wymiany nasion. Innym ograniczeniem może być zbyt niski poziom agrotechniki, co nie pozwala na ujawnianie się potencjału odmian. (abstrakt oryginalny)
Zakup ciągników rolniczych w ostatnich latach to najbardziej aktywna działalność inwestycyjna rolników. Wynika to z zaniedbań w wyposażeniu gospodarstw rolnych w sprzęt rolniczy, a także z ich niedostosowania i braku komplementarności w stosunku do obecnych potrzeb technologicznych gospodarstwa. Powstaje więc pytanie jakie czynniki decyzyjne wśród rolników są najważniejsze, że próbują te zaległości nadrobić. W pracy przedstawiono zatem analizę w zakresie potrzeb odnowy lub uzupełnienia parku ciągników rolniczych w wybranych 20 gospodarstwach rolnych gminy Krasnystaw w województwie lubelskim. Całość sprowadza się do weryfikacji czynników wpływających na decyzję dotyczącą odnowy parku ciągników rolniczych przez rolników w ich gospodarstwach.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było określenie znaczenia, ale także korzyści i barier wdrażania postępu technologicznego w opinii rolników współpracujących w programie IFCO Partners w 2001 roku. Wcześniej autorka scharakteryzowała program IFCO Partners oraz gospodarstwa uczestniczące w tym projekcie.
W parku technologicznym, najczęściej postrzeganym przez pryzmat problemów natury funkcjonalnej, organizacyjnej, czy instytucjonalnej wymiar przestrzenny odgrywa znaczną rolę. Przestrzeń, a dokładnie jej jakość wiąże się z trzema elementami ważnymi dla rozwoju parku technologicznego takimi jak: atrakcyjność lokalizacji, strategia przyciągania i utrzymania kadry oraz kreacja odpowiedniego środowiska pracy Warunki przestrzenne lokalizacji, odpowiednio uformowane środowisko i sposób zaaranżowania przestrzeni parku ma wpływ na percepcję i kształtowanie jego wizerunku. Atrakcyjnie zaprojektowana przestrzeń przekłada się na walory ekonomiczno-społeczne parku, stanowiąc jeden z elementów decydujących o poziomie konkurencyjności tej instytucji. W tym kontekście można uznać, że jakość przestrzeni parku technologicznego jest ważnym elementem strategii jego rozwoju. Stwierdzenie to wynika z badań europejskich parków technologicznych, dla których realizacja przestrzeni publicznych była ważnym składnikiem procesu inwestycyjnego.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza zjawiska wzrostu gospodarczego w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście realnej konwergencji w latach 1995-2006. Przeprowadzone badania dowiodły, że w badanym okresie nie zaobserwowano powtarzalnego scenariusza wzrostu gospodarczego. Źródła wysokiej dymaniki wzrostu w analizowanych gospodarkach różniły się od siebie. We wszystkich gospodarkach wzrost opierał się na wysokich nakładach kapitału. Czynnikami różniącymi były praca i postęp technologiczny.(fragment tekstu)
W pracy badano wpływ ogólnego postępu rolniczego na zmianę kosztów jednostkowych produkcji żywca brojlerów w latach 1994-2015. Za mierniki postępu przyjęto coroczne wyniki oceny wartości użytkowej kurcząt brojlerów w Polsce, prowadzonej przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt (1994-2000), Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt (2001-2003) oraz Krajową Radę Drobiarstwa (2004-2015). Wszystkie analizowane wskaźniki w okresie 1994-2015 uległy istotnej poprawie: wskaźnik zużycia paszy z poziomu 2,52 do 1,66 kg/kg, przyrost masy odpowiednio z 38,1 do 60,0 g/dobę, natomiast wielkość upadków zmalała z 9 do 4,3%. Jednostkowe koszty produkcji żywca, wyrażone w cenach stałych z 1994 roku, zmniejszyły się w latach 1995-2015 o 36%, przy czym do 2003 roku spadek kosztów następował w tempie 2,5% rocznie, natomiast od 2004 roku zmniejszenie kosztów zachodziło w średnim tempie 1% rocznie. Największy wpływ na obniżenie kosztów produkcji żywca brojlerów (o 22%) miał spadek kosztów pasz spowodowany poprawą wskaźnika konwersji paszy, obniżeniem (o 9%) kosztów pozostałych i kwoty zakupu materiału do chowu oraz kosztów zakupu piskląt jednodniowych (5%).(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istniejące podejścia do wdrażania innowacji w procesach produkcyjnych w przedsiębiorstwach rolnych na Ukrainie. Za pomocą opracowanych schematów wyświetlono etapy wyboru innowacyjnego produktu i uzasadniono potrzebę przekształcenia systemu podejmowania decyzji w rolnictwie ukraińskim. W celu poprawy systemu obiegu informacji stwierdzono, że na działalność innowacyjną przedsiębiorstw rolnych wpływa obecność nośników innowacji oraz aktywne wsparcie kadrowe. Niski poziom aktywności innowacyjnej przedsiębiorstw rolnych wynika z niewielkiego wsparcia naukowego procesów produkcyjnych na Ukrainie. Stwierdzono, że kierownik działu usług technicznych odgrywa znaczącą rolę we wprowadzaniu innowacji, jest on bezpośrednio zaangażowany zarówno w dobór innowacyjnego produktu, jak i jego wprowadzenie do produkcji. Dla poprawy innowacyjnego klimatu w sektorze rolnym gospodarki kraju konieczne jest stworzenie bezpośrednich więzi pomiędzy nosicielami innowacji i producentami oraz zwrócenie większej uwagi na szkolenie odpowiedniego personelu.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wyników badań empirycznych dotyczących stopnia zinformatyzowania polskiej wsi, potrzeb i oczekiwań wobec możliwości jakie daje komputer klasy PC oraz realnego wykorzystania komputera na rzecz gospodarstwa rolniczego w różnych dziedzinach jego działalności.
Celem prowadzonych badań była ocena możliwości zastosowania termowizji jako metody pomiaru temperatury w uprawach pod osłonami. Użyte metody zobrazowań termalnych umożliwiły wykazanie różnic temperatur między badanymi obiektami uprawowymi. Pozwoliły także na szybkie ustalenie gradientu temperatur w tunelach foliowych bez konieczności instalacji dużej liczby czujników temperatury. Dzięki metodom termograficznym było możliwe zaobserwowanie zjawiska konwekcyjnego przenikania ciepła ze złoża kamiennego akumulatora do wnętrza tunelu. Uzyskane wyniki sugerują dużą przydatność technik termograficznych do rejestrowania warunków termicznych, panujących w uprawach pod osłonami.(abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono próbę oceny mechanizacji procesów produkcji w małych gospodarstwach rodzinnych położonych na Dolnym Śląsku. Badania przeprowadzono w 18 gospodarstwach rolnych. Przy ocenie mechanizacji procesów produkcji dokonano analizy: wyposażenia ilościowego i jakościowego parku maszynowego, poziomu inwestycji mechanizacyjnych oraz form użytkowania środków mechanizacyjnych. Stwierdzono, że badana zbiorowość gospodarstw charakteryzuje się zbyt wysokim poziomem umaszynowienia, posiadany sprzęt jest w znacznej mierze przestarzały technicznie i technologicznie, a poziom realizowanych inwestycji nie pozwala na dyfuzję postępu technicznego i technologicznego. (abstrakt oryginalny)
The challenges and achievements of technological upgrading are traditionally discussed in the context of the of high-tech production. However, such areas as agriculture and food production demand no less modern scientific and technological achievements. The challenges of appropriate feeding the population remain relevant. The article focuses on the examinations of issues related to the possibilities of involving modern technological achievements for the development of Russian agriculture. The main scientific methods of research were bibliographic analysis, statistical and factor analysis, comparative analysis, methods of analogies. The factual basis for the research was the official data of the Federal State Statistic Service (Rosstat), the data of technoparks in Russia, the results of modern scientific research of foreign and Russian scientists. A conclusion on the feasibility of involving the scientific and productive capacity of Russian technology parks for technological upgrading of agriculture in Russia is based on the analysis of the activities of the organizations in the country's science and technology sector, first and foremost technoparks. (original abstract)
18
Content available remote The Combination of Technological Structures in Agriculture of CIS Countries
75%
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na rolnikach w celu oceny czynników odpowiedzialnych za sytuację w rosyjskim rolnictwie. Zdaniem respondentów, zdolność i chęć do pracy wśród populacji wiejskiej mają pierwszorzędne znaczenie. W pracy zaproponowano klasyfikację rolnictwa pod względem poziomu wykorzystania technologii w krajach WNP na: intensywnie stechnologizowane rolnictwo, rolnictwo naturalnie innowacyjne i rolnictwo naturalne. Kategoria rolnictwa intensywnie stechnologizowanego obejmuje rozwiniętą działalność gospodarczą z zapleczem w postaci różnych struktur organizacyjnych i prawnych, wliczając tu postępowe przedsiębiorstwa rolne korzystające z niekonwencjonalnych technologii; kategoria rolnictwa naturalnie innowacyjnego obejmuje spółdzielnie i przedsiębiorstwa rolne o różnym stopniu rozwoju, bazujące na tradycyjnych technologiach w stopniu przeciętnym; trzecia kategoria, tj. rolnictwo naturalne dotyczy nisko stechnologizowanych rodzinnych gospodarstw wiejskich i częściowo przedsiębiorstw rolnych (gospodarstw) korzystających z najprostszych technologii. Jednak pamiętać należy o tym, że w Rosji i niektórych krajach WNP ostatnie dwa systemy rolnictwa cechują się elementami charakterystycznymi dla minionej epoki, ze względu na ogromne połacie uprawianej ziemi i małe ilości stosowanych chemikaliów. Oba te czynniki sprzyjają ekologicznej produkcji rolnej, jak również umożliwiają zwiększony zysk ekologiczny. W pracy przeanalizowano plusy i minusy związane z powyższymi systemami produkcji rolnej.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza kosztów wykonania orki zestawem klasycznym ciągnik - pług oraz zestawem ciągnik - pług z zamontowanymi systemami opartymi na technologiach satelitarnych Trimble Autopilot i GeoploughX. Analizę kosztów wykonania orki przeprowadzono na przykładzie agregatu maszynowego złożonego z ciągnika New Holland T6.165 o mocy 150 KM i pługa 5-skibowego Unia Group Vario 5H dla dwóch wariantów: agregat wyposażony w system GoeploughX i bez tego wyposażenia. Przeprowadzone analizy wykazały, że systemy zamontowane na wykonującym orkę agregacie maszynowym przyczyniają się do wzrostu wydajności orki oraz redukcji kosztów jej wykonania. Ponadto systemy oparte na technologiach satelitarnych pozwalają uniknąć strat produkcyjnych wynikających z niepełnego wykorzystania powierzchni pola podczas orki. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano propozycję Parlamentu Europejskiego w sprawie przyszłego kształtu wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz dotychczasowe krajowe doświadczenia ze współfinansowania z funduszy unijnych inwestycji w środki trwałe. Na podstawie przeprowadzonej analizy starano się zaproponować rozwiązania prawne pozwalające w skuteczny sposób realizować podstawowy cel Wspólnej Polityki Rolnej, jakim jest poprawa konkurencyjności gospodarstw rolnych. Warunkiem uzyskania trwałych rezultatów, a jednocześnie zwiększenia efektywności wykorzystania środków publicznych jest reorientacja kierunku realizacji zadania "Inwestycje w środki trwałe" z modernizacyjnego na rozwojowy. Zmiana ta o charakterze jakościowym polegać ma na wprowadzeniu dla gospodarstw powyżej 16 ESU możliwości korzystania ze wsparcia jedynie w przypadku inwestycji o cechach innowacji techniczno-technologicznych. Pomoc publiczna kierowana do gospodarstw o wielkości 4-16 ESU w zakresie wsparcia nabycia środków trwałych powinna być warunkowana spełnieniem wymogu osiągnięcia wysokiej żywotności ekonomicznej na drodze zwiększenia skali produkcji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.