Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postępowanie ugodowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Istnieje wiele przykładów oraz obfita literatura na temat procesów psychologicznego godzenia się z sytuacją utraty pracy i rozstania z firmą. Mniej się mówi na temat coraz częstszych przypadków "huśtawki nastrojów" pracownika wynikających ze zmieniających się decyzji wobec jego dalszych losów w firmie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem postępowania pojednawczego w indywidualnych sporach pracy. Zaprezentowano charakterystykę systemu rozstrzygania oraz powoływanej komisji pojednawczej. Zwrócono uwagę na możliwość sądowej kontroli zawieranych przed komisjami ugód.
4
84%
Ryzyko w postępowaniu upadłościowym prowadzącym do zawarcia układu wiąże się z kwestiami możliwości wykonania układu oraz zachowania zdolności do kontynuacji działania. Nieumiejętność diagnozy ryzyka może stanowić zagrożenie dla wykonania układu oraz przetrwania przedsiębiorstwa po zakończonym postępowaniu upadłościowym. Celem referatu jest analiza koncepcji ryzyka prezentowanych w propozycjach układowych przedsiębiorstw zagrożonych upadłością. W ramach realizacji celu pracy przeprowadzono analizę dokumentacji procesów upadłościowych, w których składane były propozycje układowe. Badaniami objęto 34 przypadki, w których sąd ogłosił upadłość w latach 2011-2012. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, iż znaczna część przedsiębiorstw zagrożonych upadłością nie podjęła próby prezentacji ryzyka w uzasadnieniu propozycji układowych. Fakt sporządzenia analizy ryzyka oraz jej jakość nie miały wpływu na podjęcie przez sąd decyzji na temat możliwości przeprowadzenia postępowania upadłościowego prowadzącego do zawarcia układu. W analizowanych przypadkach dorobek nauk zarządzania praktycznie nie został wykorzystany przy sporządzaniu analizy ryzyka. (abstrakt oryginalny)
Ugoda jest instytucją prawną spełniającą ważną rolę społeczną. Pozwala uregulować istniejące spory i zapobiega powstawaniu ich w przyszłości. W myśl art. 15 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej,1) zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie lub świadczenie na podstawie uznania roszczenia uprawnionego z umowy ubezpieczenia w wyniku własnych ustaleń dokonanych w przeprowadzonym postępowaniu likwidacyjnym, na podstawie zawartej ugody lub na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. Ustawodawca zatem wyraźnie przewidział, że ugoda jest jednym ze sposobów rozwiązania sporu i pogodzenia sprzecznych interesów ubezpieczonego i ubezpieczyciela.(abstrakt oryginalny)
Autor rozważa szereg zagadnień prawnych pojawiających się w kontekście tytułowego wyroku Sądu Najwyższego dotyczącego wezwania do ugody jako czynności przerywającej przedawnienie. W szczególności autor uważa za nietrafne poglądy Sądu Najwyższego, (1) że zawezwanie do ugody przerywa bieg przedawnienia niezależnie od tego, z jaką intencją (z jakim celem) wzywający działał, oraz (2) że badanie intencji wzywającego do ugody było zbędne, a nawet prawnie niedopuszczalne.(abstrakt oryginalny)
Konwersja wierzytelności na akcje lub udziały jest metodą znaną i stosowaną w gospodarkach rynkowych jako sposób oddłużenia firmy. Artykuł charakteryzuje podstawy prawne, takie jak: postępowanie układowe, podwyższenie kapitału akcyjnego, ustawa o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków z 1993 roku.
Celem niniejszego artykułu było przeprowadzenie analizy oraz oceny trafności i kompletności rozwiązań wprowadzonych do przepisów Kodeksu cywilnego na mocy noweli z dnia 2 grudnia 2021 r. w zakresie dotyczącym skutków wszczęcia mediacji oraz złożenia wniosku o zawezwanie do próby ugodowej dla biegu terminu przedawnienia roszczeń. W tekście zaprezentowano wiodące przed zmianą ustawy poglądy nauki i judykatury w odniesieniu do omawianych zagadnień, które stanowiły podstawę dla dalszych rozważań dotyczących zmienionego prawa. Przeprowadzona z wykorzystaniem metody formalno-dogmatycznej analiza pozwoliła na potwierdzenie hipotezy o trafności i kompletności rozwiązania zagadnienia skutku zawezwania do próby ugodowej w postaci zawieszenia biegu przedawnienia. Wprowadzona do przepisów Kodeksu cywilnego norma prawna jest wyczerpująca i pozwala na precyzyjne ustalenie okresu, o jaki zawieszeniu ulega bieg terminu przedawnienia. Przeciwny wniosek płynie z analizy rozwiązania zagadnienia skutków złożenia wniosku o mediację. W tym wypadku przewidziana przez ustawodawcę regulacja nie daje dostatecznej odpowiedzi na pytanie, w jakiej chwili rozpoczyna, a w jakiej kończy się okres zawieszenia biegu przedawnienia. Tym samym brak jest precyzyjnej regulacji, która rozwiewałaby wątpliwości co to tego, jakie konkretne okoliczności stanowią wyznacznik granicznych momentów zawieszenia biegu przedawnienia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą oceny efektywności bankowego postępowania ugodowego. Poddano tu szczegółowej analizie przebieg i wstępne rezultaty polskiego programu bankowych postępowań ugodowych bazując na próbie 62 przedsiębiorstw.
Przedmiotem artykułu jest wskazanie, de lege lata, chwili, w której dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego spółki kapitałowej w konwersji wierzytelności na kapitał, prowadzonej w oparciu o przepisy ustawy - Prawo restrukturyzacyjne, co ma znaczenie nie tylko czysto teoretyczne, ale także wiąże się z istotnymi konsekwencjami praktycznymi w zakresie obrotu prawami udziałowymi oraz obowiązkami informacyjnymi spółek publicznych zarówno będących dłużnikami, jak i wierzycielami w postępowaniach restrukturyzacyjnych. Autor omawia powoływane w doktrynie argumenty przemawiające zarówno za konstytutywnym, jak i deklaratoryjnym charakterem wpisu ww. podwyższenia kapitału zakładowego do KRS, poddając je krytycznej analizie, odwołując się zarówno do argumentów jurydycznych, jak i wskazania praktycznych konsekwencji opowiedzenia się za poszczególnymi koncepcjami. (abstrakt oryginalny)
Postępowanie upadłościowe prowadzi bardzo często do całkowitej likwidacji przedsiębiorstwa. Uniknięciu upadłości służy postępowanie układowe, które stwarza dłużnikowi możliwość oddłużenia poprzez porozumienie z wierzycielami w kwestii redukcji zadłużenia lub rozłożenia jego spłaty w czasie. Zadaniem artykułu jest ocena procesów oddłużania firm poprzez układy i wskazanie na ich skutki dla wierzyciela i dłużnika.
Wprowadzenie do polskiej ustawy procesowej z 1997 roku nowej instytucji skazania bez rozprawy, jest efektem działań zwolenników porozumiewania się uczestników postępowania karnego i uzgodnienia przez nich dalszego toku procesu, a nawet treści konkretnej decyzji sądowej. Jest to właśnie wprowadzenie elementów konsensualizmu (konsensusu, porozumienia) pomiędzy stronami (uczestnikami) procesu karnego. Autorka przedstawiła ewolucję koncepcji konsensualizmu i prześledziła jej rozwój na gruncie polskiego prawa karnego.
W artykule przedstawiono charakter prawny ugody granicznej zawartej przed geodetą. Zawarta przed nim ugoda wywiera też czysto procesowe skutki dla toczącego się postępowania administracyjnego, wszczętego uprzednio postępowaniem. Ugoda ta kończy spór graniczny, nie kończy natomiast biegu postępowania administracyjnego.
Autor przedstawił kilka sposobów łagodzenia błędnych decyzji gospodarczych osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Są to ugoda sądowa i pozasądowa, postępowanie pojednawcze i układowe. Omówił także zagadnienie upadłości i układu w postępowaniu upadłościowym, jako rozwiązania o charakterze ostatecznym, ale zarazem dającym możliwość działania gospodarczego.
Przedmiotem artykułu jest analiza art. 3 ust. 2 i 3 Prawa restrukturyzacyjnego (pr. restr.), który - w odniesieniu do postępowania o zatwierdzenie układu oraz przyspieszonego postępowania układowego - stwierdza, że postępowania te mogą być prowadzone, jeżeli m.in. suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Do tej samej kalkulacji odwołują się art. 165 ust. 3 i 4 pr. restr. (w kontekście odmowy zatwierdzenia układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu lub przyspieszonym postępowaniu układowym), art. 218 ust. 1 pr. restr. (w kontekście informowania dłużnika przez nadzorcę układu o niemożności zawarcia układu, który miałby podlegać zatwierdzeniu w postępowaniu o zatwierdzenie układu) oraz art. 326 pr. restr. (w kontekście umorzenia przyspieszonego postępowania układowego).(abstrakt oryginalny)
Unia Europejska zobowiązała się do ochrony i ustanawiania minimalnych standardów odnoszących się do ofiar przestępstw. Dyrektywa 2012/29/EU Parlamentu Europejskiego i Rady z 2012 r. ustanowiła minimalne normy w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw. Dyrektywa opiera się na kluczowej zasadzie "roli ofiary w odpowiednim systemie wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych", tak aby każda ofiara mogła mieć dostęp do tego samego podstawowego poziomu praw, niezależnie od narodowości i kraju UE, w którym przestępstwo miało miejsce. Głównym celem dyrektywy jest przyjęcie indywidualnego podejścia do potrzeb ofiar oraz zapewnienie specjalnej ochrony ofiarom niektórych przestępstw, w szczególności ze względu na ryzyko wtórnej wiktymizacji. Niniejsze opracowanie jest skoncentrowane na problemie wykonalności ugody mediacyjnej oraz przedstawieniu wyników badań jakościowych i ilościowych przeprowadzonych w apelacji łódzkiej. Celem artykułu jest zaprezentowanie kilku ważnych faktów, które należy wziąć pod uwagę, kierując sprawę do mediacji i przeprowadzając proces sprawiedliwości naprawczej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.