Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 196

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Postępowanie upadłościowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Procedura upadłościowa prowadzona w przedsiębiorstwie, które stało się niewypłacalne, rozpoczyna się od złożenia we właściwym sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości i może trwać nawet kilka lat. Celem niniejszej pracy jest ocena czasu trwania od dnia złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do dnia postanowienia sądu w sprawie ogłoszenia upadłości przedsiębiorstw, na przykładzie spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jako potencjalne czynniki czasu trwania rozpatrzono wskaźniki finansowe przedsiębiorstwa, rodzaj wniosku o upadłość (bez lub z możliwością zawarcia układu), rodzaj wnioskodawcy (dłużnik, wierzyciel), rodzaj upadłości stwierdzonej przez sąd (obejmująca likwidację lub z możliwością zawarcia układu).(abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę systematyzacji obowiązków związanych z koniecznością zgłaszania zaistnienia pewnych zdarzeń powstałych w toku postępowania upadłościowego w Krajowym Rejestrze Sądowym w odniesieniu do przedsiębiorców prawa handlowego oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej w odniesieniu do osób fizycznych, samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą lub wspólników spółek cywilnych. Autorka przybliża regulacje w tym zakresie i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, na jakich podmiotach spoczywają te obowiązki na poszczególnych etapach postępowania upadłościowego. Opracowanie jest także próbą uporządkowania obowiązków (a także uprawnień) rejestrowych spoczywających nie tylko na sądzie (sędzim - komisarzu), lecz także na innych organach postępowania upadłościowego.(abstrakt oryginalny)
Otwarcie postępowania upadłościowego łącznie z likwidacją majątku upadłych spółek wywiera wpływ na aktualne umowy, w których dłużnik jest stroną. Skutki postępowania upadłościowego na realizację aktualnych umów, w których dłużnik jest stroną mogą być podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa obejmuje efekty zachodzące od momentu otwarcia postępowania upadłościowego z mocy prawa. Inne grupy efektów stanowią podstawę prawną dla syndyka do zmodyfikowania aktualnych umów, uwzględniając konkretne okoliczności sytuacji dłużnika. Polski ustawodawca wydaje się nie być konsekwentny w kwestii zamówień na usługi w przypadku postępowania upadłościowego z uwzględnieniem artykułów 98 i 102 prawa upadłościowego. Artykuł dotyczy problemu skutków prawnych prawa upadłościowego dotyczących umowy o świadczenie usług, wskazując na konieczność ochrony interesów wierzycieli, jak również interesów osób trzecich.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Analiza upadłości przedsiębiorstw w Polsce w latach 2004-2009
80%
Omówiono praktykę postępowań upadłościowych w Polsce oraz szczegółowo zanalizowano rozkład upadłości według branż, regionów i w podziale na formy prawne.
5
Content available remote Úvod do konkurzneho konania v Slovenskej Republike
80%
The author in his article entitled "Introduction to bankruptcy proceedings in the Slovak republic" deal with the general aspects of insolvency law in the Slovak legislation and briefly analyses the issue of particular stages of bankruptcy proceedings which is governed by Act no. 7/2005 Coll. on bankruptcy and restructuring as amended. (original abstract)
W artykule przybliżono problematykę konkurencji między sądami upadłościowymi w USA. Na podstawie przeglądu literatury, autor przedstawia wady i zalety wprowadzenia konkurencyjności między sądami upadłości. Ponadto przedstawiono zagadnienie bezpośrednio powiązane z powyższym problemem, dotyczące tzw. rajów upadłościowych.
Upadłość oznacza niewypłacalność danego podmiotu gospodarczego, a zjawisko to jest permanentną cechą systemu gospodarki wolnorynkowej. Jednak nie jest ono pozostawione swobodnemu działaniu rynku, ale jest sterowane przepisami przez państwo. Rok 2003 był w Polsce pod względem tych regulacji bardzo istotny, ponieważ 1 października zaczęło obowiązywać nowe prawo upadłościowe i naprawcze (DzU 2003 nr 60, poz. 535) zastępujące wprowadzone wraz z kodeksem handlowym sprawdzone prawo upadłościowe i prawo układowe z 1934 r. Przedmiotem niniejszej publikacji nie jest ocena tej kontrowersyjnej regulacji, zawierającej tak dużo błędów, że ich usunięcie trudno będzie załatwić jedną nowelizacją, ale autor na podstawie badań wniosków upadłościowych w obrębie właściwości Sądu Rejonowego w Opolu przeprowadza rozważania pod kątem: kiedy z wnioskiem o upadłość i dlaczego tak późno w świetle starego i nowego prawa upadłościowego. (fragment tekstu)
Wejście w życie ustawy z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze skłania do przeglądu zagadnień wiążących się ze stosunkami pracy po ogłoszeniu upadłości pracodawcy. W związku z faktem, że ogłoszenie upadłości łączy się zwykle ze zwolnieniem pracowników zatrudnionych przez upadłego, priorytetowego znaczenia nabiera kwestia zaspokojenia wynagrodzeń pracowniczych i innych świadczeń majątkowych ze stosunku pracy, które nie zostały zrealizowane przed dniem ogłoszeniem upadłości bądź też wynikają z zatrudnienia kontynuowanego po tej dacie. W celu zaspokojenia wierzytelności ze stosunku pracy konieczne jest ich ustalenie, które następuje z uwzględnieniem specyfiki postępowania upadłościowego. Autor rozważa problematykę ustalenia wierzytelności pracowniczych na tle uregulowań ustawy z 28 lutego 2003 r. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł dotyczy skuteczności oświadczenia o potrąceniu wierzytelności nabytej przez potrącającego rok przed ogłoszeniem upadłości, w sytuacji gdy potrącenie to również zostało dokonane przez ogłoszeniem upadłości. W pierwszej części artykułu autor prezentuje rozbieżne orzeczenia w powyższym zakresie, jak również różnorodne poglądu doktryny. W drugiej prezentuje uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 04 września 2013 r. w której uznano, iż art. 94 ust. 1 PrUpN należy również stosować do potrącenia dokonanego przed ogłoszenie upadłości. W trzeciej wreszcie części przedstawia krytyczne stanowisko wobec poglądu przyjętego przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 04 września 2013 r. wskazując, iż godzi ono w bezpieczeństwo obrotu i nie znajduje wystarczającego poparcia w przepisach PrUpN. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Ochronna funkcja prawa pracy wobec upadłościowej restrukturyzacji zatrudnienia
61%
Prawo pracy traktuje stan upadłości pracodawcy jako szczególny z punktu widzenia sytuacji jego pracowników. Dotyczy to zwłaszcza problemu trwałości istniejących stosunków pracy. Zgodnie z art. 411 § 1 kp1 w razie ogłoszenia upadłości pracodawcy nie stosuje się przepisów kodeksowych ani szczególnych, dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Przy czym chodzi zarówno o tzw. ochronę powszechną, jak i szczególną2. Ochronę tę w warunkach upadłości uchylają też przepisy niektórych ustaw szczególnych, w tym art. 7 ustawy o zwolnieniach grupowych3, przy czym właściwie sam art. 411 § 1 kp w zupełności dla takiego uchylenia wystarcza. Ta sama zasada na podstawie art. 500 pun4 znajduje zastosowanie do wszczętego u pracodawcy postępowania naprawczego.(fragment tekstu)
11
61%
Upadłość z możliwością zawarcia układu jest tą formą upadłości, której celem jest zachowanie przedsiębiorstwa upadłego, po to by ten w wyniku restrukturyzacji mógł nadal prowadzić działalność gospodarczą, zaś wierzyciele nie utracili swego kontrahenta, który jest nieraz jedynym odbiorcą ich produktów lub usług. Ta podstawowa zasada znalazła swój normatywny wyraz w przepisie art. 2 Prawa upadłościowego i naprawczego (dalej jako pun), zwana w doktrynie zasadą optymalizacji.(fragment tekstu)
Ogłoszenie upadłości wobec jednostki prowadzącej rachunkowość nie zwalnia upadłego z obowiązku dalszego jej prowadzenia w czasie postępowania wykonawczego. Prawo upadłościowe i naprawcze wskazuje na ogromną rolę informacji tworzonych w rachunkowości, w procesie upadłości przedsiębiorstwa. Już na etapie składania wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa istnieje potrzeba opracowania, na podstawie danych tworzonych w rachunkowości odpowiednich materiałów, sprawozdań i innych informacji. Minimalizacja strat powstałych w wyniku upadłości przedsiębiorstwa nie jest możliwa bez wiarygodnej, rzetelnej informacji o sytuacji majątkowej i finansowej przedsiębiorstwa. Wymaga to przygotowania odpowiedniej bazy informacyjnej przez osoby zaangażowane w przebieg procesu. W jej zakres wchodzą również sprawozdania finansowe. Od momentu wystąpienia zagrożenia bankructwem aż do chwili zakończenia postępowania upadłościowego kierownik przedsiębiorstwa odpowiada za ich sporządzenie, właściwe wykorzystanie oraz terminowe przedłożenie w sądzie. Dane pochodzące z rachunkowości są głównym źródłem informacji umożliwiających sprawny przebieg procesu upadłościowego przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Upadłość polskich przedsiębiorstw w latach 2009-2012
61%
Upadłość przedsiębiorstw może być rozważana w ujęciach prawnym i ekonomicznym. W sensie prawnym oznacza wyeliminowanie podmiotu z rynku, natomiast w ujęciu ekonomicznym jest to brak spłaty zobowiązań przedsiębiorstwa. Przyczyny upadłości można podzielić na wewnętrzne (zależne od przedsiębiorstwa) i zewnętrzne (zależne od otoczenia). Każde postępowanie upadłościowe dłużnika to złożony proces, gdyż obejmuje wielu interesariuszy, którzy mają różne oczekiwania prowadzące często do sytuacji konfliktowych. Analiza upadłości przedsiębiorstw w ciągu ostatnich lat w Polsce wykazała, że od 2010 r. ich liczba stale rośnie. (abstrakt oryginalny)
Tematem artykułu jest analiza skuteczności postępowań upadłościowych z możliwością zawarcia układu z wierzycielami zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W związku z wejściem w życie nowych przepisów od dnia 1 stycznia 2016 roku autor przeanalizował akta 20 postępowań w jednym z sądów upadłościowych w centralnej Polsce. Analiza wskazuje na bardzo niską efektywność postępowań układowych co było następstwem późnego składania wniosków przez przedsiębiorców, ograniczenie działań restrukturyzacyjnych wyłącznie do redukcji i/lub rozłożenia w czasie zobowiązań. Autor zwraca uwagę także na bardzo zróżnicowaną jakościowo dokumentację przygotowaną przez przedsiębiorców. Na podstawie wyników omówiono przygotowane rekomendacje, które winny być uwzględnione przy wdrażaniu ustawy Prawo restrukturyzacyjne. (abstrakt oryginalny)
Postępowanie upadłościowe nie zawsze w praktyce prowadzi do likwidacji przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie może być jedyną dostępną możliwością skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W opracowaniu skoncentrowano się przede wszystkim na analizie możliwości restrukturyzacji zobowiązań finansowych przedsiębiorstwa na gruncie aktualnie obowiązującego Prawa upadłościowego i naprawczego, przy jednoczesnej ocenie ich skuteczności, z uwzględnieniem proponowanych zmian. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest identyfikacja kosztów upadłości przedsiębiorstwa. Upadłość dotyczy sytuacji związanej z niewypłacalnością osoby prowadzącej przedsiębiorstwo. W artykule przedstawiono podział kosztów upadłości na koszty oczekiwane, czyli symptomatyczne koszty upadłości, które dzielą się na bezpośrednie i pośrednie oraz koszty procesu upadłości czyli koszty poprzedzające upadłość i koszty procesu upadłościowego.
Celem opracowania jest przedstawienie przeglądu dotychczasowego dorobku naukowego w zakresie pomiaru kosztów bankructwa przedsiebiorstw. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest próba określenia, czy istnieją metody wyceny wartości przedsiębiorstw można bezpośrednio stosować w przypadku sprzedaży dokonywanej w trybie przewidzianym prawem upadłościowym i naprawczym. Teza główna stanowi, iż żadna z istniejących metod wyceny wartości przedsiębiorstwa nie może być bezpośrednio stosowana do oszaowania przedsiębiorstwa podlegającego sprzedaży w ramach prowadzodzonego postępowania upadłościowego. Teza pomocnicza określa. iż przy wycenie wartości przedsiębiorstwa winno się wykorzystywać elementy standardów mtod majątkowych oraz dochodowych ze wskazaniem na prymat metod majątkowych. Tezy weryfikowane są na podstawie analizy opisowej podstawowych regulacji prawnych, skonfrontowanej z doświadczeniem zaczerpniętym z praktyki gospodarczej. (fragment tekstu)
W rankingu Banku Światowego, porównującym regulacje gospodarcze w 181 krajach, Polska zajmuje miejsce dalekie, m.in. na skutek niskiej efektywności prawa upadłościowego i naprawczego. W artykule została przedstawiona koncepcja utworzenia Publicznego Funduszu Restrukturyzacji Długów, którego zadaniem byłoby przejmowanie wierzytelności rezydualnych i wierzytelności zagranicznych od upadłych przedsiębiorstw, ich sprzedaż, prowadzenie profesjonalnej windykacji, umarzanie nieściągalnych oraz skup złych aktywów. Zdaniem autorów, fundusz powinien przyczynić się do usprawnienia procesów upadłościowych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest skatalogowanie przesłanek materialnoprawnych układu w postępowaniu upadłościowym z możliwością zawarcia układu. W związku z faktem, iż to właśnie spełnienie przesłanek materialnoprawnych układu (czyli konkretyzacji oraz realizacji norm Prawa upadłościowego i naprawczego) warunkuje osiągnięcie celu, dla którego postępowanie zostało podjęte - stały się one przedmiotem niniejszej pracy, aby w sposób możliwie najpełniejszy poruszyć ich tematykę oraz przewidzieć możliwą skuteczność wszczętego postępowania. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.