Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Post-accident repair
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Działalność transportowa związana jest z ryzykiem uszkodzenia pojazdu w wypadku drogowym. Jeśli następuje decyzja o naprawie pojazdu dla użytkownika lub płatnika istotnym jest możliwość optymalizowania kosztów naprawy. Nie bez znaczenia pozostaje przywrócenie bezpieczeństwa pojazdowi przy celowych i uzasadnionych kosztach naprawy. W artykule podjęto problem związany z wykorzystywaniem w naprawach powypadkowych części oryginalnych z logo producenta pojazdu oraz dostawców alternatywnych w aspekcie kosztów naprawy w zależności od rodzaju użytych części. Artykuł zawiera również krótką charakterystykę narzędzi informatycznych umożliwiających wykonanie kalkulacji naprawy środka transportu omówioną na tle analizowanego studium przypadku szkody komunikacyjnej. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Naprawa powypadkowa a właściwości konstrukcji nośnej pojazdów
100%
W niniejszym artykule przedstawiono metody służące określeniu stanu technicznego pojazdów po kolizjach i wypadkach drogowych. Dokonano ogólnej analizy metod w oparciu o przyjęte kryteria oceny. Następnie na podstawie analizy dokumentacji fotograficznej opracowano wstępną ocenę stanu technicznego pojazdu Volkswagen Golf V. W dalszej części opracowania przedstawiono wybrane wyniki badań stanowiskowych kolejnego analizowanego pojazdu oraz zaprezentowano metodę jego naprawy. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zwrócenia uwagi na wymiar ekonomiczny wpływu przyjętej metody lakierowania na koszt naprawy powypadkowej pojazdu. Mając na względzie cele empiryczne, posłużono się eksperymentem numerycznym polegającym na prognozie kosztów napraw wybranych modeli pojazdów przy zastosowaniu trzech metod rozliczenia kosztów lakierowania w oparciu, o które obecnie w praktyce ubezpieczeniowej dokonywana jest wycena wartości szkody w pojeździe. Całość rozważań uzupełniono o opis wpływu zastosowanej metody na całkowite koszty naprawy pojazdu w tzw. wariancie kosztorysowym. Adresatami zaprezentowanych wyników badań są przede wszystkim pracownicy działów likwidacji szkód komunikacyjnych, rzeczoznawcy samochodowi, a także podmioty prowadzące nadzór nad działalnością towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie opłacalności napraw powypadkowych pojazdów samochodowych. Porównano koszty naprawy z użyciem części oryginalnych, zamienników oraz części używanych. Stwierdzono, iż w przypadku uszkodzeń w których zachodzi konieczność wymiany poduszek powietrznych naprawa jest najczęściej nieopłacalna, nawet w przypadku stosunkowo nowych pojazdów. Koszt naprawy z wykorzystaniem zamienników najczęściej nie odbiega w znaczący sposób od kosztów naprawy z wykorzystaniem części używanych. (abstrakt oryginalny)
Odpowiedź na pytanie o wpływ klauzuli napraw na zakres obowiązku odszkodowawczego w ubezpieczeniach komunikacyjnych, jest wypadkową uregulowań prawa ubezpieczeniowego, ogólnego prawa zobowiązań i prawa własności przemysłowej. W niniejszym artykule poruszone zostaną kolejno zagadnienia dotyczące: po pierwsze tego, na czym polega wprowadzona właśnie do polskiego prawa klauzula napraw, po drugie tego, co wynika z przepisów kodeksu cywilnego w kwestii naprawiania szkód w pojazdach, wymagającego użycia części zamiennych i po trzecie tego, jakie skutki dla rynku ubezpieczeniowego ma wprowadzenie klauzuli napraw, a w szczególności, czy wpłynie ona na wspomniane kodeksowe reguły dotyczące naprawiania szkód. (fragment tekstu)
Celem publikacji jest weryfikacja hipotezy mówiącej, że pojazdy produkowane współcześnie pomimo zwiększonej masy własnej, a przez to większej energii kinetycznej uwalnianej podczas zderzenia czołowego potrafią ulegać mniejszym odkształceniom nadwozia. Autorzy dokonują tego na podstawie dwunastu raportów testów zderzeniowych przeprowadzonych przez amerykańską organizację NHTSA (ang. National Highway Traffic Safety Administration). Sześć spośród nich zostało sporządzonych dla samochodów wyprodukowanych w ostatniej dekadzie XX wieku, reszta natomiast dla pojazdów wyprodukowanych w latach 2011-2015. W oparciu o raporty możliwe było stworzenie porównania głębokości odkształcenia dla tych pojazdów oraz dokonanie obliczeń uwzględniających takie parametry, jak: uwolniona energia kinetyczna, procentowa zmiana w długości całkowitej pojazdów oraz średnia głębokość deformacji. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono praktyczne aspekty napraw powypadkowych pojazdów, zwracając uwagę na problem opłacalności i bezpieczeństwa. Systemy informacyjne wspomagające proces szacowania szkody oraz opłacalności zadań ujęto w artykule w aspekcie zasadności powrotu naprawianych powypadkowo pojazdów na drogi. Studium przypadków omawianego problemu oparto na wykorzystywanym systemie Eurotax Glass's.(abstrakt oryginalny)
W ramach problematyki zakresu obowiązku odszkodowawczego zakładu ubezpieczeń z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych warto przeanalizować zagadnienie zwrotu kwot wypłacanych z majątku Skarbu Państwa. Problem, który chciałabym omówić dotyczy wypadków drogowych, w których poszkodowanymi są policjanci. Jak się okazuje, sprawca wypadku, w którym dojdzie do uszkodzenia ciała bądź rozstroju zdrowia funkcjonariusza policji, jest zobowiązany do zwrotu części kwoty odszkodowania wypłaconego funkcjonariuszowi przez Skarb Państwa pomimo posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Chodzi konkretnie o zwrot świadczeń wypłacanych przez pracodawcę funkcjonariuszom policji na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Policji (Dz. U. 1972, nr 53, poz. 345 z późn. zm.). Skarb Państwa występuje w tej sytuacji jako podmiot uprzywilejowany, mający możliwość dochodzenia zwrotu wypłaconych kwot na zasadzie odpowiedzialności in solidum. Jak wskazuje bowiem orzecznictwo sądów polskich w tej materii, istnieje możliwość domagania się przez Skarb Państwa zwrotu wypłaconych świadczeń bezpośrednio od sprawcy wypadku, z kolei ubezpieczyciel sprawcy jest uprawniony do odmowy pokrycia takich kosztów w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W orzecznictwie Sądu Najwyższego znalazło się co prawda kilka orzeczeń, w których oceniono, iż stosowanie art. 441 § 3 k.c. w podobnych przypadkach jest niedopuszczalne. Orzeczeń tych jest jednak zdecydowanie mniej niż wyroków dopuszczających regres na podstawie odpowiedzialności in solidum.(fragment tekstu)
W tej pracy przedstawiono główne spostrzeżenia z badań destrukcji wybranych elementów nadwozia, przy wykorzystaniu analizy modalnej. Każdy pojazd wraz z czasem jego eksploatacji ulega naturalnym procesom degradacji, które to powodują, że poszczególne mechanizmy i układy tracą swoją pełną sprawność i zużyciu ulega znaczna część konstrukcji pojazdu. Równie istotnym czynnikiem wpływającym na wytrzymałość konstrukcji jest postępujący proces korozji. Dodatkowo także na stan techniczny oddziałują wszelkiego rodzaju uszkodzenia wypadkowe oraz sposób i jakość wykonywanych napraw powypadkowych. Ocenę zmian stanu degradacji można prowadzić za pomocą metod analizy modalnej, co stanowi o treściach tej publikacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wybrane metody diagnozowania stanu technicznego samochodów w aspekcie wprowadzania do eksploatacji pojazdów po naprawach powypadkowych przeprowadzonych niezgodnie z planem naprawy. Problem scharakteryzowano na tle struktury elementów bezpieczeństwa pojazdu, wybranych metod diagnozowania oraz odniesiono się do parku samochodowego eksploatowanych pojazdów. W artykule zaproponowano nieinwazyjne metody diagnozowania dla weryfikacji zgodności naprawy powypadkowej samochodu z jej planem. Mając na uwadze cel zaproponowanych rozwiązań zamierzonym skutkiem działań autora jest zwiększenie ilości wycofywanych pojazdów z eksploatacji, co sprzyja od-mładzaniu parku samochodowego oraz stanowi element doskonalenia działań w aspekcie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.