Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Post-crisis activities
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W publicystyce aż roi się od pomysłów na organizację lepszego świata, który miałby się wyłonić po kryzysie. Ekonomiści środowiskowi postulują "zazielenienie" gospodarek jako sposób na sensowniejsze funkcjonowanie człowieka na Ziemi. Rzeczywiście przydałoby się takie "zazielenienie", tylko nie powinno ono polegać na eliminacji podmiotów nieprzyjaznych dla środowiska, ale na stworzeniu instytucji, dzięki którym takie podmioty widziałyby zachętę do podjęcia dbałości o to środowisko. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza skutków pokryzysowych interwencji prowadzonych przez Europejski Bank Centralny w latach 2010-2016. Analizie poddano zarówno faktycznie wprowadzone w życie programy pomocowe dla banków oraz rządów zadłużonych państw UE, jak i politykę informacyjną, dotyczącą programów jedynie ogłoszonych, do których realizacji dotychczas nie doszło. Na podstawie badania notowania krajowych swapów ryzyka kredytowego (CDS) oraz dynamiki akcji kredytowej oszacowano wpływ omawianych programów pomocowych na strefę realną gospodarki. Dokonane obserwacje wskazują na to, że interwencje EBC były skuteczne w tym sensie, że po ich przeprowadzeniu nie wystąpiły zdarzenia, którym bank centralny chciał zapobiec. Jednocześnie nie stwierdzono wywołania jednoznacznie negatywnych skutków omawianych programów. Zaobserwowano także względnie wysoką - wobec drogich programów interwencyjnych - efektywność polityki informacyjnej banku centralnego. Tym samym stwierdzono, że prowadzone w omawianym okresie działania EBC przyniosły zamierzone efekty i mogą zostać uznane za skuteczne.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Policies Aimed at Combating Covid-19 Pandemic and Economic Crisis in Poland
84%
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem artykułu jest przedstawienie przebiegu pandemii COVID-19 w Polsce oraz działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby i łagodzenie jej skutków. Szczególnym celem jest ocena polityki antykryzysowej realizowanej w czasie pandemii w Polsce. Materiały i metody: Praca oparta na analizie oficjalnych danych instytucji państwowych i sprawozdań dotyczących przebiegu pandemii w Polsce oraz literatury przedmiotu badań. Wykorzystano metodę analityczno-opisową przebiegu i oceny zjawisk ekonomiczno-społecznych w czasie pandemii. Wyniki: Pandemia w Polsce przebiegała w okresie od marca 2020 r do maja 2023 r., z dwoma głównymi falami nasilenia zakażeń i zgonów. Spowodowała znaczące szkody i straty biologiczne, ekonomiczne i społeczne. Państwo wdrożyło sprawny i dość skuteczny system polityki antypandemicznej chroniącej życie i zdrowie obywateli oraz polityki antykryzysowej mającej na celu przeciwdziałanie i ograniczanie niekorzystnych skutków pandemii w postaci rozbudowanej i stale uzupełnianej tarczy antykryzysowej. Wnioski: Pandemia COVID-19 w Polsce była zjawiskiem gwałtownym, nieprzewidywalnym, niosącym ewidentne zagrożenia dla życia i zdrowia ludności oraz realne zagrożenie wystąpieniem kryzysu ekonomiczno-społecznego i głębokiej recesji gospodarczej. Wprowadzona przez rząd polityka antypandemiczna i sukcesywnie wdrażana polityka antykryzysowa uchroniła kraj przed głębokim kryzysem i recesją. Istnieje potrzeba prowadzenia dalszych badań nad przyczynami, przebiegiem i doraźnymi oraz długofalowymi skutkami pandemii. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł koncentruje się na problematyce pokryzysowych regulacji bankowych w Unii Europejskiej oraz zagadnieniach związanych z zapewnieniem ich przestrzegania (compliance). Na tle przeprowadzonej analizy została sformułowana hipoteza, iż znaczenie funkcji compliance wzrasta wraz z wzrostem złożoności pokryzysowych regulacji bankowych. W artykule podjęto próbę syntetycznego ujęcia pokryzysowych regulacji bankowych w ujęciu chronologicznym, od 2010 roku do połowy 2017 roku. Dokonana została również próba opisu niezbadanych dotychczas zależności, pomiędzy w zrostem wymagań regulacyjnych dla banków a znaczeniem funkcji zapewnienia zgodności (compliance) oraz dynamiką działań organów nadzoru (enforcement actions). (abstrakt oryginalny)
Artykuł koncentruje się na zagadnieniu nasilenia obciążeń regulacyjnych na europejskim rynku bankowym w okresie pokryzysowym, co pociągnęło za sobą nacisk na zasadę zgodności (compliance) oraz działania dyscyplinujące (enforcement actions) organów nadzoru bankowego. Celem artykułu jest zaakcentowanie zależności zachodzących pomiędzy wzrostem liczby i intensywności regulacji bankowych w okresie pokryzysowym, a wzrastającą rolą funkcji compliance oraz wzrostem znaczenia działań dyscyplinujących organów nadzoru bankowego. Na podstawie przeprowadzonych analiz pokazano, iż wzrost liczby pokryzysowych regulacji bankowych oraz ich poziomu skomplikowania wymaga również intensyfikacji działań dyscyplinujących ze strony organów nadzoru bankowego.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca stanowi przegląd i analizę nowych regulacji ostrożnościowych związanych z funkcjonowaniem rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych w Europie, jakie opracowano w ramach wniosków pokryzysowych, oraz analizę działań wdrożeniowych podjętych w tym zakresie w Polsce. (fragment tekstu)
7
Content available remote Rozwój gig economy jako wyzwanie dla sfery regulacji rynku pracy
84%
Gig economy jest relatywnie nową kategorią, która pojawiła się w okresie światowego kryzysu 2007+. W artykule podjęto próbę jej wyjaśnienia oraz usystematyzowania cech pracy w tym nowym segmencie gospodarki. Sformułowano także wnioski wypływające z dyskusji toczącej się w literaturze nad statusem usługodawców działających w tej części gospodarki. Wykazano, iż nowy sposób kształtowania relacji pomiędzy usługodawcą a nabywcą wymaga odpowiednich regulacji uwzględniających ich specyfikę. W artykule wykorzystano metodę krytycznej analizy najnowszego światowego czasopiśmiennictwa i analizy przypadków pochodzących z krajów doświadczających skutków rozwoju gig economy, w których do tej pory poddano je badaniom. Na tej podstawie udowodniono, że gig economy zaczyna funkcjonować jako samodzielna kategoria ekonomiczna w ramach nowego specyficznego modelu biznesowego, w którym aktualnie więcej przemawia za traktowaniem usługodawców jako pracowników, jednak możliwe jest także takie ukształtowanie warunków realizacji gig economy, w których odpowiedni dla usługodawców będzie status samozatrudnionego.(abstrakt oryginalny)
Konwencjonalne podejście do szacowania kosztów ekonomicznych pandemii grypy hiszpanki nie uwzględnia rzeczywistych kosztów ekonomicznych chorób zakaźnych o rozmiarach epidemii, które są wysoce zaraźliwe. Doświadczenia z tych poprzednich pandemii dostarczają cennych informacji o tym, jak myśleć o konsekwencjach COVID-19. Celem artykułu jest wykazanie, że doświadczenia z największych epidemii chorób w historii dostarczają cennych informacji dotyczących COVID-19 oraz szacowania bezpośrednich i pośrednich kosztów pandemii. Łagodzenie pandemii będzie wymagało współpracy i planowania na wszystkich szczeblach rządowych oraz sektora prywatnego. Po doświadczeniach związanych z grypą hiszpanką pojawiają się wątpliwości co do gotowości rządów i ich zdolności do ochrony obywateli przed pandemią. Edukacja publiczna na temat łagodzenia skutków pandemii oraz większe oparcie na organizacjach charytatywnych i wolontariacie mogą być najlepszymi sposobami ochrony obywateli na wypadek przyszłych wydarzeń pandemicznych. Większość badań wskazuje na długoterminowe zmiany w zachowaniu konsumentów i inwestorów, w szczególności zwiększanie oszczędności kosztem inwestycji i wydatków konsumpcyjnych, co zwłaszcza zagrozi sektorowi rozrywki/hotelarstwa. Kraje, w których sektor turystyczny jest ważny, powinny opracowywać polityki minimalizujące wpływ na ten wrażliwy sektor w przypadku wystąpienia epidemii. (abstrakt oryginalny)
Biorąc do ręki oddaną do niniejszej recenzji książkę, czytelnik może czuć się nieco zaskoczony nieoczywistym - wydawałoby się na pierwszy rzut oka - połączeniem w jednym opracowaniu dwóch dość zasadniczo odmiennych i samodzielnych tytułowych wątków, którymi są mediacja i interwencja kryzysowa. Zaskoczenie to nie byłoby przy tym całkowicie nieuzasadnione: istotnie, można by się bowiem zastanawiać, skąd to połączenie. Wyjaśnienia w tej kwestii udzielają jednak Redaktorzy opracowania już we Wstępie. Prezentując genezę powstania książki i wiążąc ją z prowadzeniem na Uniwersytecie Gdańskim studiów podyplomowych właśnie z zakresu mediacji i interwencji kryzysowej, niejako zapowiadają tym samym jej przeznaczenie. (fragment tekstu)
Szeroko rozumiana globalizacja w zestawieniu z działaniami pokryzysowymi z lat 2008- 2009 realizowanymi przez instytucje finansowe zaowocowała wykreowaniem procesów, które do niedawna w literaturze przedmiotu identyfikowane były w sposób marginalny. Jednym z nich jest realizowana przez banki centralne polityka ujemnych stóp procentowych. Dzisiaj nauka na nowo podejmuje próbę analizy tego zjawiska. Analizy, która dokonana powinna być równolegle z opisywaniem potencjalnych skutków oraz towarzyszących im ryzyk.(abstrakt oryginalny)
Współczesne organizacje działają w zmiennym i pełnym sprzeczności otoczeniu, dlatego kryzys coraz częściej traktowany jest jako nieodłączny element ich funkcjonowania. Coraz więcej organizacji, przede wszystkim przedsiębiorstw, skupia swoją uwagę na tzw. zarządzaniu kryzysowym, które traktowane jest jako istotny element szeroko pojętego zarządzania. Dotyczy ono działań mających na celu ograniczenie wystąpienia zagrożenia, a w razie jego powstania szybkiej likwidacji, a następnie minimalizacji i usuwania powstałych strat. Zarządzanie kryzysowe obejmuje nie tylko działania realizowane podczas trwania kryzysu, ale także wiele przedsięwzięć podejmowanych przed jego ewentualnym zaistnieniem. Nie mniej istotne są również działania pokryzysowe, składające się na program naprawczy, minimalizujący lub ograniczający ponowne powstanie zdarzenia. Zarządzanie kryzysowe w literaturze przedmiotu najczęściej rozpatrywane jest na poziomie przedsiębiorstwa, rzadziej na poziomie miasta, mimo iż polskie ustawodawstwo nakłada obowiązek ochrony ludności na władze samorządowe (powiatowe i wojewódzkie). Wojewódzkie i Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego są bezpośrednim zapleczem koordynacyjno-informacyjnym szefa obrony cywilnej kraju, Zespołu Reagowania Kryzysowego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komitetu Rady Ministrów ds. Zarządzania w Sytuacjach Kryzysowych, które analizują bieżącą sytuację, prognozują rozwój sytuacji kryzysowej, a także umożliwiają przekazywanie podjętych decyzji do struktur wykonawczych. Dlatego celem tego artykułu jest przedstawienie podstawowych teoretycznych zasad organizacji zarządzania kryzysowego na poziomie samorządu lokalnego, a następnie dokonanie ich weryfikacji. Dla uzyskania praktycznych aspektów powyższej problematyki wykorzystano przykład Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) w Inowrocławiu. W zebraniu informacji posłużono się metodą analizy dokumentów udostępnionych przez Wydział Zarządzania Kryzysowego w Inowrocławiu m.in.: Regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego w Inowrocławiu, Regulaminu pracy Komisji ds. Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Inowrocławskiego, Ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 roku o stanie klęski żywiołowej, materiałów z przeprowadzonych szkoleń oraz wywiadu osobistego. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia włoską perspektywę interwencji podatkowych dokonanych w okresie pandemii oraz tych, które będzie trzeba wprowadzić, by zaradzić skutkom, jakie same wywołały. Opracowanie nie zawiera listy ani objaśnienia środków podjętych we Włoszech, lecz opisuje te, które włoscy badacze omówili. Podaje, w jaki sposób zostały one przeanalizowane z perspektywy prawa konstytucyjnego i unijnego. Treści te zebrano wyłącznie w celach porównawczych, by umożliwić wyciągnięcie wniosków do przemyślenia oraz dokonania porównania.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Wybrane aspekty procesów restrukturyzacji sektora bankowego
67%
Dynamicznie zmieniające się uwarunkowania świadczenia usług bankowych, będące efektem zjawiska globalizacji, stanowią źródło szeroko pojętego ryzyka, na które narażeni są pośrednicy finansowi, w szczególności banki. Nadmierne rozmiary podjętego ryzyka i jego nowe rodzaje sprzyjają pojawianiu się sytuacji grożących utratą ich wypłacalności. Jednym z możliwych rozwiązań umożliwiających ochronę banku przed upadłością jest podjęcie działań restrukturyzacyjnych. Pojęcie restrukturyzacji i jej zakres nie jest jednak ujednolicone, zarówno w źródłach prawa, jak i w źródłach literaturowych, co powoduje chaos interpretacyjny omawianego pojęcia. W niniejszym artykule dokonano przeglądu obowiązujących aktów prawnych posługujących się pojęciami: postępowanie naprawcze, restrukturyzacja i likwidacja banków, określono zakres restrukturyzacji, omówiono działania UE na rzecz restrukturyzacji europejskiego sektora bankowego i narzędzia restrukturyzacji, zwracając wśród nich szczególną uwagę na rangę konsolidacji, zwłaszcza przejęć banków zagrożonych przez banki silniejsze, co pozwala zachować ciągłość działania banku i stabilność finansową sektora finansowego. Przejęcia są jednym z preferowanych narzędzi rozwiązywania problemów banków będących na skraju upadłości, uwzględnionym w jednolitym mechanizmie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Celem artykułu jest prezentacja zasadniczych dylematów związanych z zakresem pojęcia "restrukturyzacja banków", pokryzysowych działań UE na rzecz restrukturyzacji europejskiego sektora bankowego oraz konsolidacji, uważanej za jedno z najczęściej stosowanych i preferowanych narzędzi restrukturyzacji współczesnych banków, zarówno zagrożonych (ochrona stabilności sektora dzięki wykorzystaniu fuzji i przejęć), jak i zdrowych, dążących do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej i efektywności działania, dzięki osiąganemu w jej wyniku efektowi synergii. (abstrakt oryginalny)
Handlowo-rekreacyjne Forum Gdańsk miało zostać otwarte 16 maja 2018 r. Taka data widniała na wszystkich nośnikach i materiałach promocyjnych. W przededniu wydarzenia lokalne i branżowe lokale zelektryzowała wiadomość, że termin otwarcia został przesunięty. W tej sytuacji należało jakoś i to szybko zareagować. Marka miała dwa wyjścia: udawać że nic się nie stało i z pompą obwieszczać kolejne otwarcie lub po prostu szczerze przyznać się do wpadki. Wybrano to drugie rozwiązanie, uruchomiając komunikację kryzysową stawiającą na szczerość i poczucie humoru. (abstrakt autora)
Wspólna waluta była projektem na wskroś geoekonomicznym. Miała wzmocnić integrację europejską oraz budować jej autonomię geopolityczną wobec USA, równoważąc supremację dolara i amerykańskich instytucji finansowych w gospodarce globalnej. Kilka lat kryzysu dowiodło jednak, iż Europejczycy nie potrafią myśleć w kategoriach wspólnoty. Dominujące jest podejście zorientowane na interesy narodowe. Dodatkowo dotychczasowa taktyka antykryzysowa promowana przede wszystkim przez Niemcy nie rozwiązała wielu problemów, a wytworzyła nowe. (abstrakt autora)
Rynki finansowe zwykle szukają swoistych pretekstów, a skumulowanie się kilku kwestii naraz prowadzi do zwiększonej zmienności notowań. Sprawia to, iż giełda nagle trafia do czołówek gazet. Pompowany do niebotycznie wielkich rozmiarów chiński "balon giełdowy", pękł nagle jeszcze przed wakacjami 2015. Uświadomiło to wszystkim, iż władze chińskie wciąż uczą się, jak walczyć z kryzysem finansowym. Z podobną sytuacją ekonomiczną, a zwłaszcza z kryzysem zadłużeniowym borykają się władze Grecji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.