Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Potrzeby rynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Sposoby wykorzystania CROSS-DOCKINGU przez operatorów logistycznych
100%
Współcześnie ważne się staje, by łańcuchy dostaw były tak zorganizowane, by szybko można było zareagować na potrzeby rynku, jednocześnie zachowując wysoki poziom jakości obsługi klienta oraz niski poziom kosztów. Niejednokrotnie wydłużający się dystans, jaki muszą pokonać towary, dodatkowo jest obciążony wymaganiami co do skrócenia czasu reakcji rynkowej. Wynika to z bezpośredniej zależności między pozostawaniem towarów i materiałów w łańcuchu dostaw a poziomem kosztów ich utrzymywania. A zatem, nie tylko finalni odbiorcy są zainteresowani otrzymywaniem dóbr z odpowiadającą im częstotliwością i dokładnie na czas, ale również dla całych łańcuchów podaży są ważne ograniczenie okresu utrzymywania zapasów i osiągnięcie efektu tak zwanej kompresji czasu. Usługą logistyczną, która odpowiada na to zapotrzebowanie ze strony przedsiębiorstw, jest cross-docking. (fragment tekstu)
Purpose: The aim of the study is to present the changes taking place in the employment structures of production plants, occurring as a result of the implementation of modern production management and control systems as well as the automation of production processes in line with the assumptions of Industry 4.0. Design/methodology/approach: The study uses methods of analyzing literature sources and quantitative research with the use of interviews among production plants implementing new technologies in line with the assumptions of Industry 4.0. Findings: As a result of the analysis, the results were obtained indicating the direction of changes taking place in the employment structures of production plants implementing automation of production processes in line with the assumptions of Industry 4.0. Social implications: The conducted analysis may increase social awareness of the need to adapt the skills and competences of employees to the needs of the market in the Industry 4.0. Originality/value: The article presents an alanlize indicating the direction of changes taking place in the employment structure in production plants implementing the assumptions of Industry 4.0, which were compared with the assumptions of the literature.(original abstract)
3
Content available remote Działalność centrów transferu technologii przy polskich uczelniach wyższych
75%
W wyniku wzrostu znaczenia wiedzy jako czynnika wytwórczego oraz szeregu czynników technologicznych i strukturalnych końca XX w. rzeczywistym wyzwaniem stała się potrzeba rozwoju kontaktów nauki z gospodarką. Zarówno uczelnie wyższe, jak również środowisko przedsiębiorców są zainteresowane współpracą, która rodzić ma obopólne korzyści. Z punktu widzenia współpracy między tymi dwoma środowiskami wyzwaniem dla środowiska akademickiego staje się: ̶ współpraca z biznesem, rozwijanie wiedzy oraz rozwiązań technologicznych i organizacyjnych na potrzeby rynku, a także małych i średnich firm; ̶ kształtowanie wśród pracowników i studentów kreatywności oraz proaktywnych postaw otwartych na przedsiębiorczość i samozatrudnienie; ̶ zarządzanie własnością intelektualną powstałą na uczelniach; ̶ inicjowanie partnerstwa i sieciowych relacji z miejscowym biznesem, administracją i sektorem społecznym. (fragment tekstu)
Sprawny i efektywny system transportowy jest niezbędny do tego, aby gospodarka europejska była konkurencyjna. Promocja transportu intermodalnego wpisuje się w politykę systemowego podejścia do transportu. Przejawem tej polityki jest dążenie do stworzenia ram, które umożliwią integrację różnych gałęzi transportu. Powstanie wówczas efektywny i wydajny system transportowy, zorientowany na potrzeby rynku i klienta, z zachowaniem zasad konkurencji i równego traktowania poszczególnych gałęzi. Przeszkodą w realizacji tego celu są utrudnienia natury technicznej i administracyjnej, a wśród nich m.in.: brak interoperacyjności wewnątrz- i międzygałęziowej, nadmiar regulacji, różny stan infrastruktury, nierówny poziom usług świadczonych w poszczególnych gałęziach transportu, a czasami także niedostateczna informacja o usługach intermodalnych. Niezbędna jest zatem koordynacja działań na poziomic Unii Europejskiej (UE), a w szczególności wsparcia finansowego. (fragment tekstu)
Współczesna ekonomia podkreśla szczególne znaczenie otoczenia instytucjonalnego dla dynamizowania i usprawniania procesów gospodarczych zachodzących w różnych skalach (państwa, regionu, gminy). Instytucje wpływają na realne procesy gospodarcze bezpośrednio, jak i pośrednio w wyniku uruchamianych przez nie bodźców w sferze społeczno-politycznej, aksjologicznej i wiedzy. Jednym z komponentów zinstytucjonalizowanych sieci koordynacji gospodarki krajowej, jak i lokalnej jest administracja publiczna. Będąc elementem systemu politycznego, sama stanowi strukturę instytucjonalną, której stawiane są określone wymogi społeczne, techniczne i profesjonalizacji działania. Jakość infrastruktury administracyjnej wpływa na poziom ryzyka i koszty prowadzenia działalności gospodarczej na danym terenie, z tego względu poddawana jest ona przekształceniom o innowacyjnym charakterze. Ich istotą jest zmiana zachowania, stylu działania, a także stosowanych technik i technologii w odpowiedzi na potrzeby rynku i odbiorców usług administracji publicznej. (fragment tekstu)
6
Content available remote Ubezpieczenie ryzyka osobowego właściciela w mikro i małym przedsiębiorstwie
75%
Sektor mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw odgrywa istotną rolę w gospodarce. W Unii Europejskiej notuje się aktywność ponad 20 milionów przedsiębiorstw MSP, a ich udział stanowi 99,7% wszystkich działających podmiotów rynkowych, tworzących w przybliżeniu 2/3 wszystkich miejsc pracy1. Przedsiębiorstwa tego sektora charakteryzuje przede wszystkim: elastyczność, osobista sieć kontaktów, możliwość szybkiego reagowania na potrzeby rynkowe, silne zaangażowanie personalne, motywacja i kreatywność współpracowników itp.2 W artykule zamierza się przedstawić charakterystykę ryzyka osobowego właściciela mikro i małego przedsiębiorstwa oraz omówić możliwości asekuracji tegoż ryzyka poprzez system obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, jak również dobrowolnych produktów emerytalnych (Indywidualne Konta Emerytalne) i ubezpieczeń życiowych. (fragment tekstu)
Analysis of Lighting Intensity in a Manufacturing Factory During Production of an Innovative Product Using the L.E.S.T. Method(original abstract)
8
Content available remote Kultura organizacyjna kreatorem kapitału ludzkiego
75%
W artykule zaprezentowano wyniki badań wpływu kultury organizacyjnej przedsiębiorstw na jakość kapitału ludzkiego. Podstawą teoretyczną badań empirycznych jest model "4K" zakładający, że jakość kapitału ludzkiego w organizacji determinują kompetencje pracowników (wiedza, umiejętności i postawy), ale także kontakty interpersonalne, klimat organizacyjny, a przede wszystkim kultura organizacyjna, czyli nieformalny system wzorów myślenia i postępowania. Na tym założeniu oparto analizę kultury organizacyjnej 20 przedsiębiorstw w czterech kluczowych obszarach: wartości i zasad organizacyjnych, wizji i celów działania, elastyczności i proaktywości oraz orientacji na rozwój. Badania wykazały istotne zależności między kulturą organizacyjną a wielkością przedsiębiorstwa. Analiza statystyczna wykazała silne korelacje obszarów kultury organizacyjnej (szczególnie otwartości firmy na otoczenie i szybkie reagowanie na potrzeby rynku) ze wskaźnikami ekonomicznej wartości dodanej w przedsiębiorstwie.(abstrakt oryginalny)
Celem planowania agregacyjnego jest bezpośrednia odpowiedź na potrzeby rynku wyrażone przez zamówienia, intuicję i badania marketingowe. Planista zajmujący się planowaniem agregacyjnym podejmuje decyzje taktyczne w zakresie programu produkcyjnego i związanych z nim konsekwencji w postaci: poziomu zatrudnienia, wyposażenia w maszyny i urządzenia produkcyjne, zakupów materiałów i półwyrobów, wskazując asortyment, ilość, wymagania jakościowe, a nawet konkretnego dostawcę. W artykule omówiono techniki oraz strategię planowania agregacyjnego.
Trend w zarządzaniu jest wyraźny: przedsiębiorstwa muszą być mniejsze, szczuplejsze, szybsze i wydajniejsze, muszą dobrze zaspokajać potrzeby rynku i służyć społeczeństwu. Do tych tendencji muszą być też dostosowane cechy i umiejętności menedżerów. Podstawą ich działania będzie wiedza ekonomiczna i organizatorska, ale będą oni musieli szeroko w swojej pracy uwzględnić związki, które mają charakter społeczny, kulturowy, ekologiczny i obyczajowy.
Podjęto próbę implementacji wiedzy na temat zachowań konsumenckich na potrzeby rynku turystycznego. Przedstawiono teoretyczny model, w którym ujęto podstawowe uwarunkowania zachowań konsumenckich, ułatwiający ich przewidywanie.
12
Content available remote Wykształcenie a potrzeby rynku pracy. Klasyfikacja absolwentów wyższych uczelni
75%
W ostatnich latach sytuacja absolwentów wyższych uczelni na rynku pracy w Polsce ulegała pogorszeniu. Wzrósł odsetek bezrobotnych w tej grupie, a wyższe wykształcenie przestało stanowić gwarancję znalezienia zatrudnienia. Celem artykułu jest analiza sytuacji zawodowej osób z wyższym wykształceniem. Efektem przeprowadzonego badania jest wyodrębnienie ośmiu klas absolwentów. Analiza cech w poszczególnych klasach może stanowić cenne źródło informacji o czynnikach mających bezpośredni wpływ na kształtowanie się poziomu bezrobocia w tej grupie.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Marka w ekspansji na rynki zagraniczne
75%
W czasach wzrastającego umiędzynarodowienia i wzajemnego przenikania się rynków wzrasta znaczenie marki. Jedną z głównych decyzji strategicznych w procesie ekspansji na rynki zagraniczne jest właśnie wybór strategii marki. W praktyce menedżerowie decydują się na różne rozwiązania: stosowanie dotychczasowej marki, kreowanie zupełnie nowej marki na potrzeby rynku zagranicznego, nabycie prawa do marki poprzez jej zakup, licencję czy też franchising. Celem niniejszego artykułu jest pokazanie, w jaki sposób marka może być wykorzystana w ekspansji na rynki zagraniczne. Do przedstawienia postawionego problemu wykorzystano analizę literatury oraz analizę dostępnych wyników badań dotyczących tej problematyki. Rozważania autorki zostały poparte licznymi przykładami z praktyki.(abstrakt autora)
W artykule skoncentrowano się na uzyskaniu odpowiedzi na następujące pytania: za pomocą jakich czynników badane małe i średnie przedsiębiorstwa konkurują na rynku, czy przedsiębiorstwa te podejmują planowe działania w zakresie innowacji oraz czy i jak często stosują one strategie w działaniach innowacyjnych? Z przeprowadzonych badań wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa innowacyjne z przewagą kapitału krajowego w największym stopniu deklarują konkurowanie na rynku jakością oferowanych produktów, dążąc przy tym do obniżenia kosztów prowadzonej działalności. Większość badanych przedsiębiorstw posiadała długoterminowy plan działania w obszarze innowacji, wskazując jednocześnie na podejmowanie doraźnych działań innowacyjnych stanowiących odpowiedź na potrzeby rynku. Na podstawie uzyskanych wyników można sądzić, że czynnikami skłaniającymi przedsiębiorców do bardziej ekspansywnych działań innowacyjnych są: posiadanie komórki badawczo-rozwojowej, funkcjonowanie na rynku wzrostowym i koncentracja na produktach jednej branży.(abstrakt oryginalny)
Polski Koncern Mięsny Duda S.A. jest dobrym przykładem tworzenia grupy kapitałowej w przetwórstwie mięsnym. Geneza Grupy związana jest z rozwojem przedsiębiorczości prywatnej w branży mięsnej. Początkowo jest to niewielki zakład, który zajmuje się ubojem, rozbiorem oraz dystrybucją mięsa wieprzowego i wołowego. Bazując na podstawowym obszarze działalności, firma rozszerza branżowy i rynkowy zakres działania. W drodze ewolucji przekształca się w grupę produkcyjno-handlową. Rozwija się na rozproszonym rynku mięsnym, tworząc zgrupowanie powiązanych kapitałowo spółek. Podmioty wchodzące w skład PKM Duda są uznawane za niezbędne w koncepcji dalszego rozwoju. Funkcjonują na potrzeby rynków: wieprzowiny, wołowiny, a także dziczyzny. Wykorzystanie komplementarnych zasobów poszczególnych jednostek umożliwia rozbudowę zaplecza surowcowego, przetwórczego, a także dystrybucyjnego. Rozszerzając zakres działania, Koncern wzbogaca swoją ofertę lub zabezpiecza dalszy rozwój. Spółka rozwija się, wykorzystując fuzje i przejęcia. Przeprowadzana restrukturyzacja pozwala na optymalizację wewnętrznych procesów oraz odnajdowanie kolejnych rezerw rozwojowych. Umożliwia to zwiększanie skali działania, a także umacnianie pozycji na rynku. Pomimo krótkiego okresu funkcjonowania pozwala to na zbudowanie silnego zgrupowania gospodarczego. Obecna pozycja Grupy to efekt funkcjonowania wzajemnie uzupełniających się spółek zależnych. Jak na polskie warunki jest to stosunkowo dynamicznie rozwijające się zgrupowanie gospodarcze z kapitałem krajowym. Można też przypuszczać, że PKM Duda, aby sprostać globalnej konkurencji i wykorzystać związane z nią szanse, będzie kontynuować proces budowy grupy kapitałowej. (abstrakt autora)
Światowy kryzys finansowy zapoczątkowany załamaniem na rynku nieruchomości wyraźnie odczuły banki hipoteczne, równie mocno kryzys dotknął banki inwestycyjne oraz fundusze inwestycyjne, zaangażowane na rynku nieruchomości. Załamaniu uległy również notowania na giełdach światowych. Kolejnym stadium kryzysu był powszechnie występujący kryzys zaufania. Osoby prawne i fizyczne przesiały ulać sektorowi finansowemu. Banki wyraźnie ograniczyły wzajemne pożyczanie sobie pieniędzy na rynku międzybankowym, co ograniczyło możliwości kredytowania podmiotów gospodarczych. Kryzys finansowy coraz wyraźniej zaczął przenosić się na sferę gospodarki realnej, tj. na przedsiębiorstwa. Zmuszone one zostały tym samym do zmiany strategii działania na rynku, restrukturyzacji swego majątku, zmiany sposobu zarządzania przedsiębiorstwem i jego relacji z otoczeniem. Światowy kryzys finansowo-gospodarczy stał się więc doskonalą lekcją wymuszającą na przedsiębiorstwach zachowania aktywne, przedsiębiorcze. Chcąc utrzymać się na rynku, a w przyszłości umocnić swoją pozycję konkurencyjną kierujący przedsiębiorstwami zmuszeni zostali wziąć pod uwagę potrzeby rynku i odpowiednio szybko starać się dostosować do nowych tendencji rynkowych. W nowej kulturze przedsiębiorstwa coraz wyraźniej zaczęto akcentować skoncentrowanie się na działalności zorientowanej na cele społeczne, środowiskowe, pamiętając jednocześnie o celach podstawowych, jakimi są generowanie zysku i powiększanie wartości rynkowej przedsiębiorstwa. Koncepcja społecznej odpowiedzialności zaczęła się pojawiać jako swego rodzaju inwestycja w rynkową przyszłość przedsiębiorstwa, opartą na przejrzyście określonych relacjach z interesariuszami. Model lak pomyślany przyczyni się do zacieśnienia współpracy ze sferą gospodarczą oraz społeczną, sprzyjać będzie integracji społeczności lokalnej i wyraźnie zaktywizuje działalność przedsiębiorstwa na rzecz środowiska społecznego. Ostatecznym efektem tej współpracy będzie wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw oraz sprzyjanie zrównoważonemu rozwojowi społecznemu i ekonomicznemu. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Elastyczne formy zatrudnienia w realizacji celów przedsiębiorstwa
75%
W artykule dokonano prezentacji badań na temat elastycznych form zatrudnienia oraz stosowanych modeli zatrudnienia, zwracając uwagę na interpretację pracy jako usługi świadczonej przez pracownika przy wykorzystaniu wiedzy, umiejętności i dostępnych zasobów na rzecz pracodawcy. Elastyczne formy zatrudnienia zaczynają odgrywać rosnącą rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, jak również samych zainteresowanych, czyli pracowników. Świadczenie pracy w modelu tradycyjnym z przewagą pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę zostaje stopniowo wypierane przez formy elastyczne, dające większą swobodę pracodawcy oraz zatrudnionemu. Potrzeba poszerzania wiedzy na temat form innych niż standardowe wynika z potrzeby rynku, na którym coraz bardziej dostrzegalne są zmiany w tym zakresie. W artykule dokonano charakterystyki różnych rodzajów elastyczności zatrudnienia, jak również zwrócono uwagę na proces zmian w zakresie modeli zatrudniania w przedsiębiorstwach. (abstrakt oryginalny)
Rynek pracy jest ściśle związany z innymi dziedzinami gospodarki. Istotne są jego powiązania zwłaszcza z edukacją na wszystkich szczeblach kształcenia. Ważne jest, aby szczegółowo analizować te związki, co może przynieść pozytywne zmiany zarówno w systemie edukacji, jak i w strukturze zatrudnienia. Sytuacja na rynku pracy ciągle się zmienia, dlatego chcąc mieć większe szanse na znalezienie zatrudnienia, trzeba zainwestować w odpowiednie wykształcenie, gdyż im niższe wykształcenie, tym te szanse maleją. Obecnie, w dobie powszechnej informatyzacji gospodarki i wprowadzania do kraju nowoczesnych technologii, gospodarka polska potrzebuje wykształconych obywateli, żeby mogła się rozwijać. Jednak aby to mogło mieć miejsce, potrzebny też jest odpowiedni system edukacji nastawiony na potrzeby rynku pracy.(abstrakt oryginalny)
Pomyślne zaspokojenie potrzeb odbiorców na dynamicznie rozwijających się rynkach docelowych wymaga rozwoju ciągłego strumienia wysokowartosciowych, nowych produktów. Takie produkty tworzą rodzinę produktu, indywidualnych produktów, które dzielą wspólną technologię i zaspokajają te same potrzeby rynkowe. Ta wspólna technologia stanowi platformę produktu, czyli zestaw podsystemów i połączeń, które tworzą wspólny fundament służący do efektywnego rozwoju i wytwarzania strumienia produktów pochodnych. W artykule przedstawiono teoretyczne i praktyczne aspekty koncepcji i modelu zarządzania rozwojem platform nowych produktów. Omówiono ogólny model zarządzania ewolucją platformy produktu oraz integrujący model zarządzania innowacją. Zaprezentowano praktyczne zastosowanie modelu zarządzania innowacją w firmie Black & Decker, produkującej narzędzia o napędzie mechanicznym.
Organizacja wirtualna jest elastyczną i najbardziej efektywną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Powstanie takiej organizacji jest powiązane z logistyką, której zadaniem jest podnoszenie efektywności przedsiębiorstw i przyspieszanie ich reakcji na potrzeby rynku. Organizację wirtualną tworzą różne jednostki gospodarcze, które są ze sobą połączone siecią zależności. Sieć taką można przedstawić jako łańcuchy logistyczne i łańcuchy dostaw. Logistyka w organizacjach wirtualnych doprowadza do skracania łańcuchów decyzyjnych i łańcuchów dystrybucji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.