Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 109

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poultry farming
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W prezentowanej pracy przedstawiono badania dotyczące wpływu dodatku fitazy mikrobiologicznej do mieszanki pełnoporcjowej przeznaczonej dla kur nieśnych na bilans fosforu, wapnia, manganu i cynku. Dodatek fitazy wpłynął na obniżenie wydalania fosforu w kałomoczu o 8% w grupie otrzymującej paszę z mniejszym dodatkiem oraz o 21% w grupie z dodatkiem 1000 FTU fitazy. Dodatek enzymu do mieszanki zwiększył także retencję fosforu o 31% u kur nieśnych otrzymujących 500 FTU i o 57% w grupie z dodatkiem 1000 FTU fitazy w porównaniu do grupy ptaków nie otrzymujących tego enzymu. Ilość fosforu wydalanego w jajach była wyrównana we wszystkich grupach i nie zaobserwowano istotnych różnic pomiędzy nimi. Kury nioski otrzymujące 1000 FTU fitazy w paszy wydalały o 18% więcej manganu w pomiocie i jednocześnie o 24% spadła jego retencja w porównaniu z grupą kontrolną. Ilość cynku wydalanego przez ptaki zwiększyła się w grupie otrzymującej 500 FTU (p ≤0.01) oraz w grupie otrzymującej 1000 FTU fitazy (p ≤0.05). Retencja cynku była niższa (p<0.01) w porównaniu z grupą kontrolną zarówno gdy ptaki żywiono paszą z dodatkiem 500 FTU fitazy, jak i w grupie dostającej 1000 FTU (p ≤0.05). Niezależnie od ilości dodatku badanego enzymu nie obserwowano jego wpływu na ilość oraz retencję wapnia wydalanego przez kury nioski. W doświadczeniu nie stwierdzono wpływu dodatku fitazy na nieśność oraz masę jaj. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była analiza kształtowania się liczby jaj uzyskiwanych w poszczególnych klasach wagowych w zależności od systemu utrzymania kur (ściółkowy w zamkniętym kurniku lub wybiegowy) oraz gęstości obsady (5 i 7 kur na m2 powierzchni w kurniku), a także analiza kształtowania się ekonomicznej efektywności produkcji jaj w zależności od zmieniającej się w każdym systemie chowu masy jaj. Badaniami objęto 840 kur nieśnych Hy-line, które podzielono na 4 grupy o różnym systemie utrzymania. Stwierdzono, że na wydajność nieśną w większym stopniu wpływa gęstość obsady niż wybiegowy lub bezwybiegowy system utrzymania kur. Najwięcej jaj w przeliczeniu na 1 kurę uzyskiwano przy obsadzie 5 kur/m2 w obydwu systemach utrzymania. W obu grupach kur o wyższej gęstości obsady zanotowano większy udział jaj w klasie XL, natomiast w grupach o mniejszej gęstości obsady stwierdzono największy udział jaj w klasie L. Wzrost zagęszczenia kur na 1 m2 kurnika wpłynął na wzrost upadków niosek, zmniejszenie nieśności oraz nieefektywne wykorzystanie paszy. Spowodowało to istotne obniżenie wielkości nadwyżki bezpośredniej w tych grupach w przeliczeniu na 1 kurę oraz na 1 m2 powierzchni kurnika. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest przedstawienie i analiza głównych determinant rozwoju produkcji żywca drobiowego w Polsce na tle pozostałych krajów UE. (fragment tekstu)
Celem badań było obniżenie kosztów żywienia kur objętych programem ochrony w celu ułatwienia ich reintrodukcji w najbardziej przyjazne dla nich miejsca, czyli chłopskie podwórka, gdzie równocześnie stanowić mogą cenny ważny element krajobrazu obszarów przyrodniczo cennych. Badaniami objęto kury zielononóżki kuropatwiane i karmazyny objęte w Polsce programem ochrony. Zastosowane zmiany w stosowanym dotychczas systemie żywienia kur w stadach zachowawczych pozwalają na poprawę wyników produkcyjnych oraz obniżenie kosztów utrzymania kur przy zachowaniu dobrych cech jakości jaj. (abstrakt oryginalny)
5
80%
Artificial Insemination (AI) in poultry production is a veritable technique in solving the problem of breeding and meeting the increasing demand. This study assesses the economics of artificial insemination in broiler production among sixty randomly selected broiler farmers in Nigeria. The analytical techniques employed include descriptive statistics, gross margin analysis, and stochastic frontier. The result discovered that most of the farmers are male and are at their prime age. Majority of the livestock farmers have some form of formal education and a minimum of 5 (five) year experience in poultry farming. The capital was mostly sourced from the bank. Majority of the farmers has a stock size of more than 25,000 birds. They have a gross margin of N341, 933,406. Only 20% of gross income was used for operating expenses with a return on capital invested of 4.3. The mean technical efficiency was 80.70%. Feed, vaccine and stock size were statistically significant in determining efficiency while education and extension visits are the statistically significant variable influencing technical inefficiency. It is therefore recommended that affordable and accessible input, as well as training should be made available to farmers to achieve self-sufficiency and improve the economy. (original abstract)
Celem pracy była analiza i ocena organizacji oraz ekonomiki produkcji ferm zajmujących się odchowem kurcząt brojlerów w regionie południowo-wschodniej Polski, na tle produkcji drobiarskiej ogółem. Materiał badawczy stanowiły dane empiryczne ze 104 ferm województw: małopolskiego i podkarpackiego. W pracy przedstawiono uwarunkowania kształtujące rozwój produkcji drobiu. Określono wpływ wybranych czynników na efekty ekonomiczne, uzyskiwane przez właścicieli ferm. Stwierdzono, że opłacalność produkcji brojlerów kształtują czynniki technologiczne (technika, organizacja, materiał genetyczny, jakość paszy), które zależą od producenta oraz czynniki ekonomiczne (ceny środków produkcji i żywca oraz skala produkcji), niezależne od pojedynczego producenta.
Analizowano wpływ dodatków substancji ochronnych na właściwości funkcjonalne cieplnie tworzonych żeli z mrożonego oraz suszonego sublimacyjnie przemywanego 1% roztworem chlorku sodu a następnie dwukrotnie wodą mięsa brojlerów odzyskanego mechanicznie. Z przemywanego surowca przygotowano próbę kontrolną oraz z dodatkami: 0,25% trójfosforanu sodu (TPP), 8% polidekstrozy, 8% polidekstrozy + 0,25% TPP, 8% maltodekstryny (DE=15), 8% maltodekstryny + 0,25% TPP. Zastosowane dodatki chroniły właściwości funkcjonalne białek mrożonego i suszonego preparatu miofibryli, oceniane na podstawie rozpuszczalności białek, wycieku cieplnego, tekstury i barwy żeli oraz entalpii przemiany cieplnej. Najskuteczniej działającym dodatkiem ochronnym okazała się polidekstroza łącznie z TPP. (abstrakt oryginalny)
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, mimo wielu wcześniejszych obaw polskich producentów, poprawiło opłacalność produkcji żywca brojlerów. O wynikach ekonomicznych badanej fermy decydowały korzystnie kształtujące się relacje cenowe, zwłaszcza cen żywca do cen mieszanek paszowych, które były stabilne w badanym okresie. Ferma wyróżniała się także wysokimi wynikami technicznymi. (abstrakt oryginalny)
Badania przeprowadzono w 28 fermach gęsi reprodukcyjnych na Podlasiu. Wykazano dość duże zróżnicowanie pod względem stanu niosek na fermach, które wynosiło od 272 do 2110 szt., średnio 684 szt. Poniżej 387 niosek utrzymywano w 32,0% badanych ferm, a powyżej 1000 szt. w 17,9% gospodarstw. Stosunek liczbowy samców do samic wynosił od 1 : 3-5. W ocenianych fermach od jednej nioski nałożono do wylęgu od 18,1 do 65,8 jaj, średnio 42,6 jaj. Poniżej 30,8 jaj od nioski nałożono do wylęgu od 17,8% ferm. Duża liczba gospodarstw (60,7%) uzyskała niskie zapłodnienie jaj (poniżej 80%), w 64,3% stad wskaźnik wylęgowości z jaj nałożonych wyniósł poniżej 60,0%, a w 35,7% ferm uzyskano małą liczbę piskląt od nioski (poniżej 20 szt.) i dość wysoką liczbę piskląt kalekich (od 4 do 6,4%). (abstrakt oryginalny)
Ocenę odchowu kurcząt brojlerów przeprowadzono w dwóch fermach od marca do sierpnia 2001 r. Na każdej z ferm odchowano po trzy rzuty kurcząt brojlerów. Wyniki produkcyjne i ekonomiczne odchowu kurcząt były przede wszystkim zależne od śmiertelności ptaków oraz długości okresu ich odchowu. W czterech cyklach produkcyjnych europejski wskaźnik wydajności (EWW) kurcząt brojlerów był na dość wysokim poziomie 215,5-234,0, a w dwóch cyklach na niskim (150-188,0). We wszystkich analizowanych cyklach produkcyjnych wskaźnik opłacalności odchowu kurcząt brojlerów wynosił powyżej 100 tj. 101,2-124%. W badanych fermach koszt zakupu pasz w ogólnych kosztach wynosił 58,6-71,4%, piskląt 21,1- 27,1%, a koszt pracy 1,35-2,68%. W analizowanych fermach warunki środowiskowe odchowu kurcząt były zgodne z obowiązującymi normami. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie opłacalności produkcji jaj wylęgowych na przykładzie fermy drobiu w województwie śląskim za lata 2005-2011. Przeprowadzona analiza potwierdziła dominujący udział kosztów bezpośrednich, które stanowiły ponad 97% kosztów całkowitych (działalność była bardzo materiałochłonna). Głównym czynnikiem ryzyka prowadzonej działalności były zmiany cen zbytu i zakupu środków produkcji i w efekcie zmieniający się w kolejnych latach wskaźnik poziomu bezpieczeństwa. Wykorzystane w badaniach wskaźniki - poziomu kosztów, progu bezpieczeństwa mogą stanowić dobre narzędzie do oceny opłacalności produkcji jaj w zmieniających się uwarunkowaniach zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Polski rynek drobiu po wstąpieniu do Unii Europejskiej
61%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie polskiego rynku drobiu po wejściu do Unii Europejskiej w kontekście zmian w handlu zagranicznym produktami drobiowymi. W badanym okresie obserwuje się tendencję do powiększania się dodatniego salda obrotów handlowych. W ostatniej dekadzie nieznacznemu wzrostowi pogłowia drobiu towarzyszył aż dwukrotny wzrost jego produkcji oraz znaczne zwiększenie eksportu produktów drobiowych. Wzrostowej dynamice eksportu mięsa drobiowego sprzyjała konkurencyjność cenowa i jakościowa tego typu asortymentów na rynku unijnym. Korzystnie na rozwój rynku oddziaływała również tendencja wzrostowa w spożyciu tego gatunku mięsa w kraju, która wynikała między innymi z jego relatywnie niskich cen w stosunku do innych gatunków mięs, a w szczególności w relacji do wołowiny. Popularnymi asortymentami w eksporcie były produkty kurze. Ponadto wystąpił wzrost koncentracji produkcji żywca drobiowego przy jednoczesnym skróceniu średniego cyklu produkcyjnego i zwiększeniu wydajności poubojowej żywca(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Prospects of Table Eggs Production in Belarus
61%
Problems of development of egg production in Belarus are considered. Dynamics of volume of egg production is considered for the period of 1995-2009. Results of production and sale of eggs by integrated (mass production) poultry farms are analyzed by means of a correlation method. (original abstract)
Quail production refers to the rearing of birds, meticulously chosen with the use of comparatively exhaustive systems, for meat, eggs or other purposes. The study was carried out in Bindura urban area to evaluate the viability of urban quail farming. A total of 40 urban quail farmers selected through snowball sampling, and 10 key randomly selected informants were interviewed. Semi-structured interview guides were used, addressing such topics as history, ownership, management, opportunities, challenges and business records of urban quail farming in Bindura town, Zimbabwe. A descriptive analysis of data was performed. As shown by the results, the rearing of quails is a new agricultural business in the history of Zimbabwe. The main challenges highlighted by urban quail farmers included inadequate housing facilities, insufficient space, theft, predation, inadequate knowledge, fluctuations in market prices, inability to access credit and misconceptions in urban agriculture policies. Despite the challenges cited above, urban quail farmers manage to provide eggs and meat to their families and relatives. Urban quail farming proved to have the potential to boost family income and reduce poverty to some extent. Also, it provides an opportunity for academic research on the alleged medicinal properties of quails. The study concluded that urban quail farming plays an important, yet unexplored, role for the livelihoods of the urban population. The study recommends policy changes that address the following issues: new developments in urban agricultural planning; awareness and education campaigns for various stakeholders; monitoring and coordinating urban agricultural activities; and provision of loans and other credit facilities. The study also proposes the government to support quail farmers through the establishment of processing facilities for quail products. (original abstract)
Participation in the market of Indigenous Chickens (ICs) enables farmers an opportunity to generate income and alleviate household food insecurity. The objectives of the study were to profile the socioeconomic characteristics of smallholder farmers and; to determine the factors influencing participation of smallholder farmers in the market of ICs. The study employed purposive and snowball sampling techniques to identify 50 indigenous chicken farmers in Makhuduthamaga Local Municipality, South Africa. Descriptive statistics and Binary Logistic regression model were employed to address the objectives of the study. The results revealed that, most smallholder farmers do not participate in the market of ICs. Moreover, experience in rearing chickens, land size, number of chickens owned, and purpose of rearing the chickens were found as factors influencing participation of farmers in the market of ICs. The study also confirmed that female farmers dominate in the market of ICs when compared to males. This, therefore, calls for government intervention in the promotion of ICs markets to encourage participation by farmers thus improving livelihoods. (original abstract)
Autor podjął problematyką dotyczącą zalet i wad emisji akcji na drodze publicznej emisji akcji w kontekście wyników ekonomiczno-finansowych wynikających z wejścia spółek branży drobiarskiej na regulowany rynek giełdowy w latach 1994-2005. Badaniem objął trzy spółki: Indykpol S.A. z siedzibą w Olsztynie, Siedleckie Zakłady Drobiarskie Drosed S.A. w Siedlcach Oraz Iławskie Zakłady Drobiarskie Ekodrob S.A. w Iławie.
Celem pracy była analiza kształtowania się produkcyjności, kosztów i opłacalności produkcji kurcząt brojlerów w latach 2005-2007 w produkcji niskotowarowej na przykładzie wybranej fermy z województwa podkarpackiego. Przeprowadzona analiza ekonomiczna wyników fermy wykazała, że w badanym okresie cena uzyskiwana za żywiec drobiowy ulegała częstym wahaniom, niezależnie od kształtowania się cen nośników kosztów. Nie zaobserwowano wyraźnej zależności między wynikami produkcyjnymi a wskaźnikami efektywności produkcji, na którą najbardziej wpływa cena skupu żywca.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie i ocena wybranych aspektów produkcji drobiu w Libii. Duże znaczenie tej produkcji jest uwarunkowane zarówno czynnikami technologicznymi jak i ekonomicznymi. Wśród czynników determinujących produkcję drobiu w Libii wskazano na trzy najważniejsze, jakimi są: zastosowanie odpowiednich pasz, dobór kurczaków oraz opieka weterynaryjna. Właściwie żywienie drobiu decyduje w dużej mierze o opłacalności produkcji. Ponadto wpływa nie tylko na uzyskiwaną wielkość, ale też jakoś produkcji. Kolejnym, podstawowym uwarunkowaniem opłacalności produkcji jest dobór odpowiednich gatunków kurcząt oraz odpowiednie ich żywienie. W chowie kurcząt bardzo ważną rolę odgrywa właściwa opieka weterynaryjna. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem uzyskania kompostu o odpowiednich parametrach sanitarnych jest osiągnięcie w trakcie procesu recyklingu organicznego temperatury przekraczającej 70°C. Celem pracy było określenie przebiegu temperatury w skrzyni kompostowej przeznaczonej do organicznego recyklingu padłego drobiu w zależności od zastosowanego materiału strukturotwórczego. Jako materiał strukturotwórczy zastosowano słomę pszeniczną, jęczmienną, owsianą, rzepakową i kukurydzianą. W badaniach korzystano z układu pomiarowego wyposażonego w sondę z czujnikiem temperatury o dokładności ±0,15ºC, przetwornik i rejestrator danych. Wyniki opracowano z wykorzystaniem analizy wariancji na poziomie istotności α=0,05. Wykazano statystycznie istotne różnice wartości temperatury w fazie termofilnej procesu kompostowania między kombinacjami doświadczenia. We wszystkich badanych kombinacjach doświadczenia stwierdzono osiągnięcie (lub przekroczenie) wartości temperatury 70ºC masy kompostowej.(abstrakt oryginalny)
20
61%
W pracy przedstawiono wykorzystanie środków pomocowych z UE przez producentów drobiu w Małopolsce na tle innych kierunków produkcji rolniczej. Skorzystano z danych Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, dotyczących informacji o projektach i zrealizowanych inwestycjach w gospodarstwach małopolskich, finansowanych ze środków unijnych. W Małopolsce pozyskano środki do finansowania inwestycji w produkcji drobiarskiej (w liczbie 10 zrealizowanych umów) na kwotę 1 618,79 tys. zł, co stanowi niecałe 2% łącznej wartości zrealizowanych projektów inwestycyjnych w małopolskich gospodarstwach rolnych. W zakresie ułatwienia startu młodym rolnikom tylko 1 (50 tys. zł) na 531 realizowanych wniosków dotyczył produkcji drobiarskiej. Jego wartość stanowiła 0,2% ogólnej kwoty (26,55 mln zł) przyznanej młodym rolnikom w Małopolsce. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.