Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 51

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poultry industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem publikacji jest przedstawienie i analiza głównych determinant rozwoju produkcji żywca drobiowego w Polsce na tle pozostałych krajów UE. (fragment tekstu)
Polskie drobiarstwo jest jedną z dziedzin produkcji rolnej, której niekorzystna sytuacja wynika głównie ze stosowania w fermach drobiowych przestarzałych technologii i urządzeń. Wpływa to nie tylko na jakość higieniczno-sanitarną polskich produktów drobiarskich, ale przede wszystkim na stan środowiska naturalnego.W ostatnim czasie w przemyśle drobiarskim w Polsce zaszły duże zmiany, wynikające ze wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej. Celem artykułu jest ukazanie tych zmian. Badania w tym kierunku przeprowadzono w fermie drobiarskiej "Pałubice" s.c. w Pałubicach w powiecie Kartuzy w województwie pomorskim. W badaniach zastosowano technikę wywiadu. Wywiad przeprowadzono z właścicielem fermy oraz kierownikiem do spraw produkcji. (fragment tekstu)
Tematem artykułu jest analiza efektów ferm kurcząt brojlerów, a tym samym poziomu konkurencyjności w fermach brojlerów stosujących różne technologie dotyczące żywienia, różniących się wielkością produkcji. (fragment tekstu)
Analizowano wpływ dodatków substancji ochronnych na właściwości funkcjonalne cieplnie tworzonych żeli z mrożonego oraz suszonego sublimacyjnie przemywanego 1% roztworem chlorku sodu a następnie dwukrotnie wodą mięsa brojlerów odzyskanego mechanicznie. Z przemywanego surowca przygotowano próbę kontrolną oraz z dodatkami: 0,25% trójfosforanu sodu (TPP), 8% polidekstrozy, 8% polidekstrozy + 0,25% TPP, 8% maltodekstryny (DE=15), 8% maltodekstryny + 0,25% TPP. Zastosowane dodatki chroniły właściwości funkcjonalne białek mrożonego i suszonego preparatu miofibryli, oceniane na podstawie rozpuszczalności białek, wycieku cieplnego, tekstury i barwy żeli oraz entalpii przemiany cieplnej. Najskuteczniej działającym dodatkiem ochronnym okazała się polidekstroza łącznie z TPP. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest ocena oddziaływania wirusa grypy ptaków HPAI/H5N8 na funkcjonowanie i rozwój branży drobiarskiej w Polsce. Wirus ten pojawił się w Polsce na przełomie 2016/2017 roku (po dziesięcioletniej przerwie) i był obecny na terenie 12 województw przez 3,5 miesiąca, tj. od 4 grudnia 2016 roku do 16 marca 2017 roku. Na szeroką skalę wirus ten wystąpił w całej Europie. Pierwsze zachorowania drobiu domowego i dzikiego stwierdzono pod koniec października 2016 roku. Do połowy marca 2017 roku odnotowano już ponad 2,3 tys. ognisk tej choroby w 23 państwach UE, w tym ponad tysiąc ognisk odnotowano u drobiu. Wirus stwierdzano zarówno u drobiu utrzymywanego w systemie przyzagrodowym, jak i w chowie fermowym. Pojawienie się wirusa grypy ptaków w Polsce było czynnikiem negatywnie oddziaływującym na branżę drobiarską, powodującym straty w produkcji i ograniczenia eksportowe wprowadzone przez kraje pozaunijne. Nastąpiło spowolnienie dynamiki wzrostu produkcji sektora drobiowego w Polsce oraz zmniejszenie eksportu żywego drobiu. Było to jednak zjawisko przejściowe. Mimo zaistniałych zagrożeń systematycznie rośnie konsumpcja mięsa drobiowego w Polsce. Jest to tendencja korzystna, z punktu widzenia interesów handlowych Polski, która stała się największym producentem mięsa drobiowego w UE.(abstrakt oryginalny)
Motywacja: Wzrost spożycia mięsa drobiowego oraz większa dbałość konsumentów o zdrowie, wpłynęły pośrednio na rozwój branży drobiarskiej w Polsce. Specyfika tej branży oraz interpretacja postępujących w niej zmian, której brakuje w literaturze przedmiotu, były głównym motywem wyboru tematu niniejszego artykułu. Cel: Celem artykułu jest wykazanie związku między wskaźnikami handlu międzynarodowego branży drobiarskiej a wybranymi wynikami działalności Indykpol. Wyniki: Na podstawie przeprowadzonej analizy wykazano, że istotny wpływ na wybrane zmienne dotyczące działalności Indykpol ma współczynnik konkurencyjności. W przypadku współczynnika przewagi komparatywnej nie wykazano zależności między zmiennymi. (abstrakt oryginalny)
Umowy kontraktacyjne gwarantują producentom pewny i terminowy zbyt produktów oraz odpowiednią podaż zakładom drobiarskim. Analizowano skalę i znaczenie integracji pionowej między podmiotami należącymi do różnych sfer gospodarki żywnościowej na przykładzie Zakładu Drobiarskiego w Niepołomicach i jego dostawcach. Stwierdzono, że pionowe powiązania integracyjne odgrywają ważną rolę w działalności Zakładu Drobiarskiego w Niepołomicach. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł poświęcony jest dwóm podstawowym kategoriom kosztów wytworzenia, tj. kosztom bezpośrednim i kosztom pośrednim. Zostanie w nim przedstawiona charakterystyka wymienionych kosztów z uwzględnieniem specyfiki kosztów w zakładzie drobiarskim. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest przedstawienie i ocena wybranych aspektów produkcji drobiu w Libii. Duże znaczenie tej produkcji jest uwarunkowane zarówno czynnikami technologicznymi jak i ekonomicznymi. Wśród czynników determinujących produkcję drobiu w Libii wskazano na trzy najważniejsze, jakimi są: zastosowanie odpowiednich pasz, dobór kurczaków oraz opieka weterynaryjna. Właściwie żywienie drobiu decyduje w dużej mierze o opłacalności produkcji. Ponadto wpływa nie tylko na uzyskiwaną wielkość, ale też jakoś produkcji. Kolejnym, podstawowym uwarunkowaniem opłacalności produkcji jest dobór odpowiednich gatunków kurcząt oraz odpowiednie ich żywienie. W chowie kurcząt bardzo ważną rolę odgrywa właściwa opieka weterynaryjna. (abstrakt oryginalny)
Warunkiem uzyskania kompostu o odpowiednich parametrach sanitarnych jest osiągnięcie w trakcie procesu recyklingu organicznego temperatury przekraczającej 70°C. Celem pracy było określenie przebiegu temperatury w skrzyni kompostowej przeznaczonej do organicznego recyklingu padłego drobiu w zależności od zastosowanego materiału strukturotwórczego. Jako materiał strukturotwórczy zastosowano słomę pszeniczną, jęczmienną, owsianą, rzepakową i kukurydzianą. W badaniach korzystano z układu pomiarowego wyposażonego w sondę z czujnikiem temperatury o dokładności ±0,15ºC, przetwornik i rejestrator danych. Wyniki opracowano z wykorzystaniem analizy wariancji na poziomie istotności α=0,05. Wykazano statystycznie istotne różnice wartości temperatury w fazie termofilnej procesu kompostowania między kombinacjami doświadczenia. We wszystkich badanych kombinacjach doświadczenia stwierdzono osiągnięcie (lub przekroczenie) wartości temperatury 70ºC masy kompostowej.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy podjęto próbę stworzenia specyficznego rachunku ekonomicznego, w którym po stronie zysków zaliczono możliwe korzyści dla spółki, natomiast po stronie strat zakwalifikowano głównie koszty finansowe oraz obowiązki i zagrożenia wynikające z wejścia na regulowany rynek giełdowy. Autor pracy podjął się oceny czynników determinujących wprowadzenie akcji na parkiet Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych oraz oceny kształtowania się wyników finansowych w latach 1991-2002 na przykładzie spółek branży drobiarskiej (Indykpol, Drosed, i Ekodrob). Indykpol i Drosed zadebiutowały na giełdzie, wprowadzając akcje na rynek równoległy w 1994 r., natomiast od 1998 r. walory finansowe obu spółek są przedmiotem obrotu na rynku podstawowym WGPW. Debiut giełdowy Ekodrobu na rynku równoległym nastąpił w 1998 r. (fragment tekstu)
12
75%
W pracy przedstawiono wykorzystanie środków pomocowych z UE przez producentów drobiu w Małopolsce na tle innych kierunków produkcji rolniczej. Skorzystano z danych Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, dotyczących informacji o projektach i zrealizowanych inwestycjach w gospodarstwach małopolskich, finansowanych ze środków unijnych. W Małopolsce pozyskano środki do finansowania inwestycji w produkcji drobiarskiej (w liczbie 10 zrealizowanych umów) na kwotę 1 618,79 tys. zł, co stanowi niecałe 2% łącznej wartości zrealizowanych projektów inwestycyjnych w małopolskich gospodarstwach rolnych. W zakresie ułatwienia startu młodym rolnikom tylko 1 (50 tys. zł) na 531 realizowanych wniosków dotyczył produkcji drobiarskiej. Jego wartość stanowiła 0,2% ogólnej kwoty (26,55 mln zł) przyznanej młodym rolnikom w Małopolsce. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono metodę matematycznego modelowania kształtu jaj strusich. Określono następujące cechy geometryczne charakteryzujące jaja strusie: długości osi długiej i krótkiej, indeks kształtu, długości średnic wpisanych w wzdłużny kontur wzdłuż osi długiej w szerszej i węższej części jaja, stosunek tych średnic i odległość między ich środkami. Bryłę jaja złożono z powierzchni zewnętrznej i wewnętrznej skorupy, powierzchni zewnętrznej żółtka i powierzchni komory powietrznej. W modelu matematycznym do opisu kształtu elementów morfologicznych jaja strusiego zastosowano krzywą Béziera, którą obracano względem osi Z układu współrzędnych, a uzyskane powierzchnie skalowano. Krzywe Béziera opisywały linie połowy konturów wzdłużnych przekrojów skorupy, żółtka i komory powietrznej jaja. Opracowany model matematyczny może służyć do generowania brył 3D podobnych pod względem kształtu i podstawowych wymiarów jaj strusich. W modelu matematycznym istnieje możliwość zmiany wartości długości osi długiej i krótkiej jaja oraz współrzędnych punktów węzłowych i kontrolnych krzywych Béziera opisujących linie połowy konturów wzdłużnego przekroju elementów morfologicznych jaja strusiego. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano analizę, której celem jest identyfikacja głównych czynników wpływających na wybór typu oraz trwałość relacji ekonomicznych w polskim łańcuchu drobiarskim. Wyodrębniono cztery typy takich relacji, biorąc pod uwagę formę dokonywanych transakcji i sposób zarządzania łańcuchem: transakcje spot, powtarzalne transakcje rynkowe z tym samym partnerem, formalne pisemne umowy długookresowe oraz partycypację kapitałową. Badano opinie uczestników łańcucha. Wyniki pokazują, że o wyborze typu relacji biznesowych decydują: dążenie do unikania ryzyka i niepewności, orientacja długookresowa, rosnące standardy jakościowe na rynku oraz niechęć do utraty niezależności w biznesie. Głównymi czynnikami determinującymi siłę relacji ekonomicznych między podmiotami są: dobra komunikacja w łańcuchu, więzi personalne i symetria siły rynkowej partnerów. Na jakość relacji wpływają przede wszystkim: wzajemne zaufanie partnerów, ich zaangażowanie we wspólne działania oraz satysfakcja z dotychczasowej współpracy w łańcuchu.(abstrakt oryginalny)
We współczesnej gospodarce coraz częściej obserwuje się wykorzystywanie integracji pionowej i poziomej jako sposobów na wzrost i rozwój w długim okresie. Strategia ta stosowana jest także przez polskie firmy. Zjawisko to występuje w sektorze mięsnym - w segmencie mięsa czerwonego i drobiowego. Jako przykład skuteczności wykorzystywania pionowych więzi integracyjnych można podać rynek indyków i działającą na nim Grupę Kapitałową Indykpol S.A. Celem opracowania jest wykazanie, że integracja pionowa doprowadziła do uzyskania przez tą firmę pozycji lidera na rynku przetwórstwa indyczego. W opracowaniu przedstawiono historię powstania i ewolucję struktury GK Indykpol S.A. oraz jej zakres działalności. Na podstawie danych finansowych tego podmiotu za lata 2001-2011 wykazano, że przyjęta strategia okazała się właściwym sposobem na wzrost i rozwój w długim okresie. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie możliwości wsparcia innowacji w branży drobiarskiej z równoczesnym zwróceniem uwagi na pojawiające się bariery w dalszym postępie w tym zakresie. (fragment tekstu)
Analizując transmisje cen: detalicznych, skupu żywca i pasz, można wyciągnąć następujące wnioski szczegółowe:- zaobserwowano niekorzystnie zmieniającą się relację cen skupu żywca w stosunku do kupowanej paszy, co powoduje niższą opłacalność produkcji;- nastąpił spadek cen detalicznych drobiu, jednakże przy zwiększającej się produkcji oraz restrukturyzacji na fermach producenci w latach 2003 i 2004 uzyskiwali dodatnią rentowność produkcji;- wystąpił brak stabilności cen detalicznych oraz skupu na rynku mięsa drobiowego; ich zmienność zwiększała ryzyko i negatywnie wpływała na "bezpieczeństwo" produkcji;- wzrost cen pasz był nieznaczny, co ograniczało ryzyko zmian kosztów produkcji. (fragment tekstu)
W warunkach gospodarki rynkowej konkurencję wygrywa ten, kto potrafi określić w porę optymalny moment zaprzestania nieefektywnej produkcji i zmiany jej profilu, co w przypadku produkcji jaj oznacza wstawienie do kurnika młodych niosek. Zapewnienie opłacalności produkcji na badanej fermie było efektem nie tylko aktywnych działań marketingowych producenta, ale także bieżącego monitoringu cen i kosztów, ponieważ był to trudny okres sprzedaży jaj spożywczych na polskim rynku i wiele mniejszych ferm nie wytrzymało konkurencji, rezygnując z produkcji. Występujące w okresie od września 2003 r. do czerwca 2004 r. wysokie ceny pasz w całej Europie nie zawsze mogły być zrekompensowane oczekiwanym przez producentów wzrostem cen jaj, przed integracją z Unią Europejską notowano bowiem ich nadprodukcję, a eksport w tym czasie był skutecznie ograniczany kontyngentami z UE i porozumieniami WTO.Stwierdzono skuteczność stosowania rachunku marginalnego do wyznaczania progu rentowności i optymalnego terminu likwidacji stada kur w warunkach niestabilnego rynku i zmieniających się cen. (fragment tekstu)
Hodowla drobiu jest branżą, którą cechuje niezwykle wysoka dynamika rozwoju; jest ona poza konkurencją pod względem kosztów pasz i jednostkowych kosztów pracy. W bilansie mięsa drobiowego Ukrainy ma ona znaczny udział (ok. 44,9%). Rozwój ferm drobiowych wynika z niedostatecznej podaży innych rodzajów mięsa: wołowiny i wieprzowiny, a także rozszerzenia produkcji dzięki inwestycjom w tę branżę znacznych środków kapitału prywatnego. Ukraina jest obecnie dziewiąta wśród największych producentów mięsa drobiowego i eksportuje te produkty do 30 krajów: WNP, Iranu, Syrii, Libii, Arabii Saudyjskiej i innych. Celem artykułu jest identyfikacja czynników wpływających na kształtowanie się warunków rynkowych, badania rynku i opracowanie średniookresowych prognoz ukraińskiego rynku drobiu. W trakcie przygotowania tego artykułu naukowego wykorzystano następujące metody badawcze: uogólnienie teoretyczne, metody ekonomiczno-matematyczne, techniki tabelaryczne, graficzne i wykresowe, metody analizy porównawczej, techniki socjologiczne i statystyczne, techniki obserwacji, podejście systemowe, metodę scenariuszy i symulacji. Zgodnie z obliczeniami, w latach 2016-2018 prognozowana wielkość spożycia drobiu przez społeczeństwo Ukrainy (przy stałym poziomie konsumpcji w wysokości 23,3 kg/osobę/ rok w tym okresie) z prawdopodobieństwem 0,98 może się zmniejszyć w porównaniu z rokiem 2015 o 110 tys. ton, czyli o 10,7% w związku z prognozowanym spadkiem liczby ludności kraju w tym okresie o 520 tys. osób, czyli 1,2%. Przewidywane wolumeny produkcji mięsa drobiowego w latach 2016- 2018 przy prawdopodobieństwie 0,99 mogą spaść o 10 tys. ton, czyli o 0,9%. Stwierdzono, że w latach 2016-2018 prognozowany popyt ogółem na jaja na Ukrainie może spaść do 16,99 mld sztuk w roku 2016 (z własnej produkcji - 16,92 mld sztuk) i do 14,26 mld sztuk w roku 2018 (z własnej produkcji - 14,22 mld sztuk), czyli 2,73 mld sztuk (16,1%) ze względu na możliwy dalszy spadek zdolności nabywczej Ukraińców. Według analityków zrzeszenia Związek Hodowców Drobiu na Ukrainie prawdopodobnie nastąpi spadek obecnej konsumpcji per capita jaj do 230 sztuk w roku 2018 wobec 258 sztuk w roku 2015. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Technical Efficiency of Poultry Egg Production in Ogun State, Nigeria
63%
There is a retarded growth in poultry egg production in Ogun state, Nigeria. This has led to high production costs and average market prices of the product. Therefore, this study examined the technical efficiency of poultry egg production in Ogun state, Nigeria using the stochastic frontier production function model. Primary data was collected using a set of structured questionnaires from one hundred and twenty (120) poultry egg farmers (selected using multi-stage sampling techniques) from the Poultry Association of Nigeria, Ogun State Chapter. The level of technical efficiencies (TE) varied widely across farms, ranging between 64% and 97%, with a mean value of 85.6%. Only "years of experience" negatively affected the TE while an increase in other socio-economic variables, such as education, age and farm location, led to an increase in the TE value. The major constraints in poultry egg production included unbearable costs of feed, inadequate funds and capital, lack of disease control facilities and unstable power supply. This study recommends the dissemination of improved modern technology in egg production to poultry egg farmers. (original abstract)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.