Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 987

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 50 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poverty
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 50 next fast forward last
1
Content available remote Poziom ubóstwa i deprywacji materialnej dzieci w krajach Unii Europejskiej
100%
Celem artykułu było określenie poziomu ubóstwa oraz deprywacji materialnej dzieci w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Przedstawiono zagrożenie oraz głębokość ubóstwa wśród dzieci na tle ogółu społeczeństwa w krajach członkowskich UE, porównano wartość granicy ubóstwa między państwami Wspólnoty oraz określono zagrożenie deprywacją materialną rodzin z dziećmi. W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej dzieci są w większym stopniu zagrożone ubóstwem niż społeczeństwo ogółem. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Poverty in Sub-Saharan Africa: The Case of Sudan
100%
Głównym celem opracowania jest analiza ubóstwa w Sudanie w jego różnych wymiarach. Praca składa się z trzech części, nie licząc wstępu i zakończenia. W pierwszej części opisano gospodarkę Sudanu. W drugiej przedstawiono zmieniające się podejścia do definiowania ubóstwa. Ostatnia część zawiera analizę różnych wymiarów i głównych przyczyn ubóstwa w Sudanie. Autor wykorzystuje przede wszystkim opisowe i statystyczne metody analizy. W pracy opiera się głównie na badaniach literaturowych oraz najnowszych dostępnych danych statystycznych dostarczonych w większości przez różne organizacje międzynarodowe. W części końcowej autor stwierdza, że determinanty ubóstwa w Sudanie nie różnią się znacząco od przyczyn tego zjawiska w innych krajach Afryki Subsaharyjskiej. Po secesji Sudanu Południowego Sudan musi realizować politykę gospodarczą i rozwojową, która pozwoli gospodarce znaleźć się na ścieżce zrównoważonego wzrostu. Rozwiązanie konfliktów wewnętrznych i pojednanie narodowe są zagadnieniem kluczowym i powinny być punktem wyjścia na drodze do ograniczenia ubóstwa w tym kraju. (abstrakt oryginalny)
This study examines determinants of residents' support for tourism by testing a model based on the social exchange and material culture theories. The model proposes that perceptual heritage proximity influences residents' attitudes to positive and negative impacts of tourism, which in turn influence residents' support for tourism. The model was tested using data gathered from a sample of 256 local residents in Kaole Village, Tanzania. Results from structural equation modelling indicate that heritage proximity has an influence on attitudes to the impacts of tourism, which in turn influence support. The findings imply that heritage proximity serves as a point of reference for residents' evaluation of tourism, which is critical in fostering support. Findings confirm the relevance of the heritage proximity concept in explaining support for tourism. The study provides recommendations to better engage the residents in tourism development. Suggestions for future research are provided (original abstract)
W artykule podjęto próbę oszacowania skali ubóstwa w Polsce. Przedstawiono grupy społeczne zagrożone ubóstwem bądź żyjące w nędzy.
Ubóstwo jest wielowymiarowym zjawiskiem społecznym, występującym w każdej gospodarce na całym świecie, a jego eliminacja stała się pierwszym z Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z dużą wagą tego problemu przeciwdziałanie ubóstwu jest bardzo ważnym zagadnieniem polityki społecznej na wszystkich szczeblach - międzynarodowym, krajowym i regionalnym. Polityka ta oparta powinna być na właściwej identyfikacji i pomiarze poziomu ubóstwa na obszarach jej oddziaływania. Celem artykułu jest analiza poziomu ubóstwa i jego zmian w krajach UE w latach 2005-2016. Przeprowadzono ją na podstawie 10 wskaźników (dostępnych w bazie danych Eurostatu) określających postępy w realizacji pierwszego SDG. Wskaźniki te wykorzystano do budowy wielowymiarowej wektorowej miary ubóstwa dla każdego z krajów UE w analizowanym okresie. Uzyskane wyniki wskazują na znaczne różnokierunkowe zmiany poziomu ubóstwa w badanym okresie w krajach UE(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wpływu wyboru skali ekwiwalentności na estymację zasięgu ubóstwa. Analiza jest dokonana w kontekście zmian standardów w polskiej statystyce publicznej zgodnie z zaleceniami EUROSTATU. Otrzymane wyniki sugerują, że zmiana oficjalnie stosowanej oryginalnej skali OECD na zmodyfikowaną nie wpłynie przypuszczalnie na oszacowanie zasięgu ubóstwa. Jednak dużo większy wpływ zaobserwowano, analizując odsetek ludzi zagrożonych ubóstwem. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zamierzam przedstawić możliwości zastosowania modeli ścieżkowych do badania determinant głębokości ubóstwa. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim zdefiniować dwa pojęcia: ubóstwo oraz głębokość ubóstwa. (fragment tekstu)
8
Content available remote Ubóstwo obszarów wiejskich w Polsce
80%
Jednym z najważniejszych celów strategii Europa 2020 jest rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu, co oznacza wysoki poziom zatrudnienia oraz spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną. Zrealizowanie tego celu ma być osiągnięte m.in. poprzez zmniejszenie ubóstwa i wykluczenia społecznego. Ogromne zróżnicowanie terytorialne między państwami członkowskimi, ale również wewnątrz państw członkowskich wymaga, aby wzmacnianie spójności gospodarczej i społecznej rozpatrywać nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale również w podziale na tereny wiejskie i miejskie.(fragment tekstu)
W pracy badamy wpływ wyboru skali ekwiwalentności na wielkość ubóstwa i poziom koncentracji dochodów. Wykorzystujemy indywidualne dane o dochodach gospodarstw domowych z lat 1998-2004. Analizujemy rozkłady dochodów w przeliczeniu na osobę oraz rozkłady dochodów ekwiwalentnych otrzymanych przy zastosowaniu czterech różnych skal. Badamy zmiany w wielkości ubóstwa i poziomie koncentracji w aspekcie statycznym, jak również kierunki zmian zachodzące w czasie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki pomiaru poziomu ubóstwa. Zaprezentowano w nim wyniki badania ubóstwa przeprowadzone z wykorzystaniem metody VMCM (ang. Vector Measure Construction Method). Metoda ta wykorzystuje własności rachunku wektorowego i konstruowana jest na podstawie definicji iloczynu skalarnego, co upraszcza procedurę wyliczania miary dynamiki ubóstwa. Badania zostały wykonane dla horyzontu czasowego 2010-2014 na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. Dodatkowo w artykule przedstawiono istotę metody VMCM oraz system informatyczny ułatwiający jej stosowanie w badaniach dynamiki ubóstwa. (abstrakt oryginalny)
Tematyka ekonomii społecznej w Unii Europejskiej nie traci na popularności od co najmniej kilku dekad. Podmioty ekonomii społecznej wykazują się większą efektywnością i skutecznością w rozwiązywaniu problemów społecznych krajów UE. Działania stricte rządowe, mające za zadanie rozwiązywanie problemów natury ekonomicznej, tj.: ubóstwa, rozwarstwienia ekonomicznego, i społecznej: defaworyzacji poszczególnych grup, wykluczenia społecznego, okazały się nieefektywne. Dlatego ekonomia społeczna jawi się jako atrakcyjne narzędzie do rozwiązywania tych problemów współczesnej Unii Europejskiej. Celem artykułu jest przybliżenie koncepcji ekonomii społecznej, która zdaniem wielu badaczy zajmuje ważne miejsce w walce z przejawami nierówności społeczno-ekonomicznej w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Autor publikacji skupia się na podstawowych aspektach nierówności społecznych, do których zalicza ubóstwo i szeroko rozumiane wykluczenie społeczne(abstrakt oryginalny)
Pierwsze lata po upadku komunizmu przyniosły wzrost nierówności w dochodach i powiększyły sferę ubóstwa. W krajach trójkąta Wyszehradzkiego obszar ten jest średni, gigantyczny w krajach Azji Środkowej, które wydają się powtarzać scenariusz Ameryki Łacińskiej.
13
Content available remote Bieda na zachodzie. Stan faktów - wymowa społeczna
80%
Opracowanie dotyczy determinantów określających biedę w ujęciu teoretycznym. Nie ulega wątpliwości, że rozwojowi społecznemu w każdej epoce towarzyszyło zjawisko biedy, które wpływało zarówno na ludzi na Zachodzie, jak i na cały system polityczno- ekonomiczny, zmuszając badaczy do zajęcia się tym problemem. Mimo wszystkich postępów w zaspokajaniu potrzeb ludzkich z dwóch pierwszych szczebli z piramidy A. Maslowa bieda nie znikła na świecie nigdy. A nawet w czasie największego rozwoju ekonomicznego kapitalizmu zadomowiła się w systemie społecznym.(abstrakt oryginalny)
Przybliżono sposób obliczania oraz wykorzystanie indeksu do mierzenia pozadochodowych, społecznych aspektów ubóstwa - Human Poverty Index (HPI). Został on opracowany przez agendę ONZ - Program Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju (United Nation Development Programme - UNDP). HPI zawiera informacje na temat niedostatków w rozwoju kraju. Łączy w jednym agregatowym wskaźniku poziom deprywacji w czterech podstawowych wymiarach ludzkiego życia: długości jego trwania, wiedzy, zabezpieczenia ekonomicznego oraz społecznego uczestnictwa.
Poznawczo-analitycznym celem opracowania jest prezentacja natury pobożnych donacji/fundacji (awakf) w procesie ograniczania przyczyn i konsekwencji ubóstwa w świecie islamu. Tezą artykułu jest twierdzenie, że wielowymiarowość cech wakf wypływa z istoty tego instrumentu oraz zróżnicowanych efektów jego wykorzystania, odnoszonych do sfery sacrum i profanum życia ubogich oraz donatorów. Do rozwiązania problemu badawczego wykorzystano dwa rodzaje czynności badawczych: opis (metoda deskryptywna) i wyjaśnianie, oparte na dedukcji jako metodzie wnioskowania logicznego. W wyniku przeprowadzonych badań pozytywnie zweryfikowano postawioną tezę, stwierdzając, że cechy przypisywane pobożnej donacji, rozpatrywane m.in. przez pryzmat efektów jej wykorzystania stają się funkcją uwarunkowań właściwych dla kulturowej (religijnej), instytucjonalnej i społeczno-ekonomicznej przestrzeń islamu(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ubóstwo jako problem etyczny
80%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie problemu ubóstwa z etycznego punktu widzenia. Tytułowe zagadnienie jest istotne dla nauk społecznych oraz humanistycznych. W naukach tych obecnych jest wiele koncepcji ubóstwa, które różnią się sposobami jego opisu (naświetlają odmienne aspekty definicyjne, niebezpieczeństwa powodowane przez ten stan oraz ścieżki jego przezwyciężania). Niestety, to kluczowe zagadnienie jest relatywnie rzadko analizowane przez etyków. W związku z tym autor pragnie wypełnić tę lukę i przedstawić ubóstwo jako problem etyczny. (abstrakt oryginalny)
The aim of this article is to attempt to analyze the importance of geothermal energy in combating the energy poverty of local communities, where geothermal resources have been treated as an important component of the country's energy security defense strategy in the non-military dimension. This goal the author want to achieve, by showing:• An attempt to define the phenomenon of energy poverty;• The phenomenon of energy poverty in Poland;• That geothermal energy can be a defense strategy for energy poverty.• The analytic-synthetic test method was applied to present the problem more thoroughly. (original abstract)
18
Content available remote Metody analizy wpływu interwencji publicznych na poziom ubóstwa
80%
W związku z dużą skalą zjawiska ubóstwa, które nieodłącznie towarzyszy życiu społecznemu oraz gospodarczemu, bardzo ważnym elementem polityki publicznej na wszystkich szczeblach (międzynarodowym, krajowym i regionalnym) jest podejmowanie działań mają- cych na celu jego ograniczanie. Działania te mają charakter interwencji publicznych i docelowo powinny prowadzić do pozytywnej zmiany strukturalnej. Nie zawsze jednak tak się dzieje-zatem przed realizacją konkretnego działania wskazane jest dokonanie dogłębnej analizy efektów jego wdrożenia - zarówno krótko, jak i długookresowych. W praktyce, skutki realizacji interwencji publicznych są najczęściej ocenianie ex-post w drodze tzw. ewaluacji, która jest trudnym procesem, realizowanym przy zastosowaniu różnorodnych metod. Istotą procesu ewaluacji nie powinna być jednak wyłącznie konstatacja zdarzeń minionych, ale przede wszystkim znajomość skutków planowanych działań, dlatego niniejszy artykuł koncentruje się głównie na analizie ex-ante wpływu interwencji publicznych na poziom ubóstwa, a jego celem jest przegląd metod, które mogą być w niej zastosowane, ze szczególnym uwzględnieniem różnego rodzaju modeli. (abstrakt oryginalny)
Przeciwdziałanie ubóstwu jest bardzo ważnym elementem polityki społecznej, bowiem ubóstwo jest wciąż jednym z podstawowych problemów współczesnego społeczeństwa. W ramach różnych programów finansowanych ze środków publicznych proponowane są liczne narzędzia i instrumenty do walki z ubóstwem, jednak ich wdrożenie powinno być poprzedzone rzetelną analizą efektów realizacji konkretnych działań. Nie jest to proste, gdyż ubóstwo wraz ze swymi przyczynami i skutkami to zjawisko bardzo złożone, a dodatkowo efekty przeciwdziałania jemu widoczne są dopiero po upływie stosunkowo długiego czasu. To powoduje, że badania nad ubóstwem wymagają zastosowania metody, która poradzi sobie z tą złożonością w ujęciu dynamicznym. Metodą taką, w opinii autorów, jest symulacja komputerowa. Celem artykułu jest analiza przesłanek uzasadniających wykorzystanie symulacji komputerowej w analizie efektów działań zapobiegającym ubóstwu oraz zaproponowanie procedury badawczej prowadzącej do zbudowania systemu symulacyjnego wspomagającego ocenę wpływu polityki społecznej w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Ubóstwo i wykluczenie społeczne to pojęcia obecne w sferze publicznej, a także w analizach naukowych. Ich stosowaniu na ogół nie towarzyszy odpowiednia precyzja definicyjna. W niniejszym artykule sformułowano tezę, iż istnieje jeden (co samo w sobie już jest dyskusyjne) złożony paradygmat ubóstwa i wykluczenia społecznego. Składają się nań cztery płaszczyzny (zwane w artykule elementami paradygmatu): (1) historii i kultury, (2) koncepcji politycznych, (3) nowych pojęć i prób ich operacjonalizacji oraz (4) dyskursywności. Podział ten oparty jest na kryterium multidyscyplinarnym, co oznacza, że może nie być ono dość precyzyjne. Zarazem opracowywanie potencjalnych efektywnych programów działań zwalczających ubóstwo i wykluczenie społeczne wymaga uprzedniego (odpowiedniego koncepcyjnie i uwzględniającego ich złożony charakter) zdefiniowania tych zjawisk.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 50 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.