Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Powszechny Spis Rolny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
nr 1
104-110
W artykule autor omawia formy i zakres upowszechniania wyników spisu rolnego. Zwraca również uwagę na konieczność ochrony wyników pod kątem zachowania ustawowych zapisów dotyczących tajemnicy statystycznej.
|
|
nr 1
96-103
Omówiono zagadnienie użyteczności Powszechnego Spisu Rolnego 2002 dla różnych użytkowników. Wskazano mozliwość uzupełniania danych PSR danymi Narodowego Spisu Powszechnego. Zwrócono uwagę na przydatność danych spisu w podejmowaniu decyzji w zakresie integracji z Unią Europejską, restrukturyzacji i modernizacji oraz reorientacji polskiego rolnictwa.
|
|
nr 6
52-64
Dane statystyki publicznej, w tym pochodzące z powszechnych spisów rolnych, mogą posłużyć do analizy i oceny postępu w zrównoważonym rozwoju rolnictwa, który odpowiada celom sformułowanym w dokumentach i strategiach rozwojowych. W 2021 r. GUS opublikował pierwsze wyniki Powszechnego Spisu Rolnego (PSR) 2020, porównywalne z danymi PSR 2010, wraz z zaobserwowanymi tendencjami rozwoju rolnictwa w Polsce w niektórych obszarach. Celem artykułu jest dokonanie wstępnej, wybiórczej oceny zmian w zrównoważeniu rolnictwa na podstawie dostępnych danych pochodzących z powszechnych spisów rolnych oraz wskazanie na potrzebę opracowania i udostępnienia przez GUS dodatkowych danych pozwalających pełniej zobrazować postęp w zrównoważonym rozwoju rolnictwa w Polsce. Publikowane przez GUS dane umożliwiają ogólną ocenę przemian struktury agrarnej, nakładów pracy, użytkowania gruntów rolnych, technologii rolniczych, nakładów środków przemysłowych oraz specjalizacji i źródeł utrzymania gospodarstw domowych z użytkownikiem indywidualnego gospodarstwa rolnego w kontekście zrównoważenia rolnictwa. Bardziej wszechstronna i pełniejsza ocena wymaga uwzględnienia w kolejnych pospisowych publikacjach GUS informacji z innych źródeł niż PSR i opracowania nowych grupowań gospodarstw - według wskaźników zrównoważenia, typu gminy, technologii i praktyk rolniczych, najmu siły roboczej, orientacji rynkowej i źródeł utrzymania, obszarów o różnej waloryzacji rolniczej, obszarów Natura 2000 i innych. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote A Typology of Polish Farms Using Probabilistic D-Clustering
75%
|
|
nr 3
615-638
The Agricultural Census conducted in Poland in 2010 was partially based on administrative sources. These data collection will be supplemented by sample survey of agricultural farm. This research is aimed at creation of an effective typology of Polish farms, which is necessary for proper sampling and reflection of many special types of agricultural activity, such as combining it with non-agricultural work. We propose some universal form of such typology constructed using data collected from administrative sources during the preliminary agricultural census conducted in autumn 2009. It is based on the especially prepared method of fuzzy clustering, i.e. probabilistic d-clustering adopted for interval data. For this reason, and because of an ambiguous impact of some key variables on classification, relevant criterions are presented as intervals. They are arbitrarily established, but also - as an alternative way - are generated endogenically, using an original optimization algorithm. For a better comparison, relevant classification for data collected "from nature" is provided. (original abstract)
5
Content available remote Zmiany w strukturze użytków rolnych w powiecie grójeckim po 1990 r.
75%
|
|
nr 262
20-34
Celem opracowania jest określenie kierunków zmian w strukturze użytków rolnych w powiecie grójeckim w latach 1990-2010. Zmiany w powierzchni i strukturze użytków rolnych przeanalizowano na podstawie wyników Powszechnych Spisów Rolnych przeprowadzonych w 1996 oraz 2010 r. Analizy zmian w rozmieszczeniu sadów i gruntów ornych dokonano na podstawie mapy pokrycia terenu opracowanej przez Europejską Agencję Środowiska (Corine Land Cover).(fragment tekstu)
W pracy przedstawiona jest próba sprawdzenia hipotezy występowania substytucji między czynnikami produkcji, pracą własną i kapitałem (trwałym i obrotowym), w odniesieniu do gospodarstw indywidualnych w poszczególnych grupach obszarowych, na podstawie wyników otrzymanych z powszechnego spisu rolnego 1996 (PSR'96). Analiza sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w różnych grupach obszarowych pozwoli sprawdzić, czy i w jakim stopniu następowało zastępowanie brakującego kapitału przez pracę własną ludności chłopskiej. (fragment tekstu)
|
|
nr 1
30-33
W artykule dokonano przeglądu prac nad organizacją spisów w 2002 r. Omówiono nowe okoliczności, w których przygotowywano spisy, działalność biur spisowych, zakres zadań administracji, a także sprawy finansowania.
Artykuł prezentuje część prac podgrupy roboczej do spraw metod statystyczno-matematycznych na rzecz spisów, wywołaej przez prezesa GUS. Prace te koncentrowały się początkowo na testowaniu estymatorów pośrednich w badaniach symulacyjnych polegających na losowaniu prób z bazy Spisu Rolnego 2002, zgodnie z różnymi schematami losowania i na szacowaniu wybranych charakterystyk gospodarstw rolnych. Celem artykułu oprócz przedstawienia wstępnych wyników zastosowania estymtora EBLUP, uwzględniającego korelację przestrzenną zjawisk w badaniach na danych ze Spisu Rolnego z 2002 roku, jest też próba odpowiedzi na pytanie, czy uwzględnienie dodatkowej informacji, której nośnikiem jest przestrzeń, poprawi jakość dokonywanych oszacowań. (fragment tekstu)
Celem opracowania była ocena poziomu zrównoważenia rolnictwa z obszarów różniących się uwarunkowaniami zasobowymi rolnictwa w skalach: krajowej (regiony w Polsce) i regionalnej (powiaty w Wielkopolsce). W tym celu dokonano analizy porównawczej wskaźników zrównoważenia rolnictwa w wymiarach ekonomicznym, środowiskowym i społecznym z zastosowaniem danych z powszechnych spisów rolnych z lat 2002 i 2010. Dowiedziono, że w przypadku ładu środowiskowego i społecznego w badanych latach występowały odmienne kierunki zmian, gdy weźmie się pod uwagę zrównoważenie rolnictwa z obszarów różniących się uwarunkowaniami zasobowymi tego sektora w skali Polski i regionu wielkopolskiego.(abstrakt oryginalny)
|
2012
|
14
|
z. 4
94-99
Przedstawiono zmiany w podstawowych kategoriach rolnictwa w województwie pomorskim na podstawie powszechnych spisów rolnych z 2002 i 2010 r. Dokonano analizy materiału statystycznego, z której wynika, że na część przeobrażeń mogła mieć wpływ integracja Polski z Unią Europejską. Zwiększyła się wielkość przeciętnego gospodarstwa rolnego, poprawie uległo wyposażenie gospodarstw w podstawowe urządzenia rolnicze, a także zmieniła się struktura działalności rolniczej, ponieważ więcej gospodarstw prowadzi działalność wyłącznie roślinną, a rezygnuje z hodowli zwierząt. Należy podkreślić, iż spadło pogłowie krów mlecznych i zmniejszyła się liczebność w stadach świń. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 11
1-11
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) koordynuje Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. Spis rolny jest przedsięwzięciem statystycznym w skali całego kraju, podejmowanym co najmniej raz na 10 lat, podczas którego zbiera się dane o strukturze rolnictwa na poziomie gospodarstw rolnych. Ze względu na swoją rolę w monitorowaniu spisów rolnych FAO regularnie otrzymuje uaktualnione raporty krajów członkowskich dotyczące wpływu pandemii COVID-19 na bieżące działania związane ze spisem. W niniejszym artykule przedstawiono wyniki analizy dotyczącej oddziaływania pandemii na spisy rolne. Zaprezentowano dobre praktyki w zakresie minimalizowania jej wpływu. Analiza obejmująca 155 krajów i terytoriów zależnych pokazuje, że pandemia koronawirusa wpływała na spisy rolne zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych, przy czym niektóre kraje radziły sobie z nią lepiej niż inne. Udoskonalenia krajowych systemów statystycznych dokonane przed pandemią, wprowadzenie różnorodnych rozwiązań teleinformatycznych oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł danych i informacji pochodzących z rejestrów administracyjnych pomogły znacznie ograniczyć bezpośrednie kontakty i zastąpić tradycyjny tryb szkoleń i zbierania danych trybem zdalnym. Zachodzi duże prawdopodobieństwo, że takie podejście przyspieszy procesy innowacyjne związane ze spisami rolnymi. W części krajów doświadczenia pandemiczne ujawniły potrzebę ulepszenia infrastruktury teleinformatycznej w następnych spisach, dywersyfikacji metod zbierania danych, wprowadzenia zdalnych szkoleń oraz rozpoczęcia wykorzystywania danych z rejestrów administracyjnych. (abstrakt oryginalny)
W Komisji Europejskiej uzgodniono, że wszystkie państwa członkowskie przeprowadzą spisy rolne w 2010 r. (poza Portugalią, Grecją i Hiszpanią, które przeprowadziły spisy w 2009 r.), zaś informacje zebrane podczas spisu rolnego będą służyły także reformie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2013 r. W artykule omówiono prace przygotowawcze PSR w 2010 r. Wskazano podstawowe różnice metodologiczne w spisach 2002 i 2010. Przedstawiono niektóre z wyników spisu rolnego z 2010 r.
Na potrzeby przeprowadzenia spisów powszechnych GUS przygotowano przestrzenne bazy adresowe zawierające m.in. statystyczne punkty adresowe oraz wektorowe granice podziału statystycznego, czyli granice rejonów statystycznych oraz obwodów spisowych. Służby geodezyjne i kartograficzne nie dysponowały zbiorem punktów adresowych obejmujących kraj, które można by wykorzystać w spisach. Dlatego służby statystyki publicznej podjęły się opracowania "warstwy" takich punktów. Służyły one rachmistrzom w łatwym i sprawnym odnajdowaniu miejsc, w których przeprowadzano wywiad. Ponadto na etapie opracowywania wyników spisu służą one również do prezentacji przestrzennej badanych zjawisk. Głównym celem artykułu jest prezentacja portalu geostatystycznego umożliwiającego tworzenie analiz przestrzennych z danych zebranych podczas spisów powszechnych. (fragment tekstu)
Artykuł odnosi się do ogólnej gospodarki żywnościowej Polski na podstawie przeprowadzonego w maju 2002 roku Powszechnego Spisu Rolnego.
15
Content available remote Agricultural Accountancy in Poland - Selected Theoretical and Practical Issues
63%
The paper presents selected issues related to agricultural accounting in Poland. The selection includes: a brief outline of the development of farm accounting in Poland, numerical figures characterizing Polish agriculture, selected issues related to the regulations contained in IAS 41'Agriculture' and overview of the issues related to the introduction of income tax in agriculture.(original abstract)
According to the latest National Agricultural Census 2010, in comparison with the previous one of 2002, the number of farms decreased by almost one fourth but is still very big, which results from a large number of small farms. For this reason, more than half of land resources belong to small and medium-sized farms. This translates into the efficiency of land, labour and capital in agriculture. It has impact on the competitiveness of our agriculture, because large and very large farms are more competitive in terms of bargaining power on the agri-food market. In the period between censuses, the number of people working in agriculture increased, which is a consequence of the difficult situation on the labour market, especially in rural areas. The excessive labour resources in agriculture hamper the change of farm size structure. Advantageous changes obtained during this period are the improvement of agricultural equipment of farms and an increase in the scale of production of each of the products produced on farms, which undoubtedly improves the competitiveness of our farms. (original abstract)
Przeprowadzone badania dotyczą analizy dwóch struktur: ciągników według ich mocy oraz obszarowej gospodarstw rolnych prowadzących działalność rolniczą. Celem artykułu jest ustalenie zależności między wielkością gospodarstw rolnych a mocą użytkowanych przez nie ciągników w warunkach wsparcia finansowego z programów unijnych na ich zakup. Na podstawie wyników Powszechnego Spisu Rolnego w 2010 roku stwierdzono, że wśród województw tylko dolnośląskie cechuje się szczególnie dużą przewagą średniej mocy ciągników nad średnią wielkością gospodarstwa rolnego (typ 1), natomiast w województwach małopolskim, podkarpackim, ale także łódzkim i mazowieckim przeważała wielkość gospodarstwa nad mocą ciągników (typ 4). W pozostałych regionach moc ciągnika oraz wielkość gospodarstwa były na tym samym poziomie (typ 3). Zróżnicowanie przestrzenne badano także w ujęciu powiatowym. (abstrakt oryginalny)
Jednoczesne przeprowadzenie w Polsce w br. Narodowego Spisu Powszechnego (NSP) i Powszechnego Spisu Rolnego (PSR) stwarza wyjątkową okazję, (...), do uzyskania opisu relacji występujących pomiędzy rolnictwem i jego otoczeniem, uwzględniającego zróżnicowanie regionalne. (fragment tekstu)
W artykule omówiono: strukturę zbierania i przetwarzania danych w spisach w 2002 r., system zbierania i redagowania oraz podsystem kontroli i weryfikacji logicznej danych spisowych.
20
63%
W artykule przedstawiono zmiany, jakie zaszły w produkcji zwierzęcej między powszechnym spisem rolnym z 2002 a 2010 r. Analizę o charakterze porównawczym prowadzono między województwami oraz w układzie makroregionów. W badaniach skoncentrowano się na dwóch kierunkach produkcji zwierzęcej, a mianowicie chowie bydła i chowie trzody chlewnej, które stanowią ponad 80% wartości tej produkcji. W latach 2002-2010 zanotowano niewielki wzrost pogłowia bydła (4,1%), przy ogólnym spadku liczby krów o 7,5%. Chowem bydła zajmowało się 513,1 tyś. gospodarstw rolnych powyżej 1 ha, co przy ogólnej liczbie 1562,6 tyś. gospodarstw stanowiło 32,8%. Zmniejszenie liczby gospodarstw z chowem bydła skutkowało znaczącym wzrostem (o 43,6%) przeciętnej w kraju obsady bydła na 1 gospodarstwo prowadzące chów tego gatunku. Natomiast pogłowie trzody chlewnej w minionych ośmiu latach wykazało wyraźny regres, z 18,7 mln sztuk w 2002 r do 15,3 mln sztuk w 2010 r (o 18,3%). Liczba gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną wynosiła 387,4 tyś, co stanowiło 24,8% wszystkich gospodarstw rolnych powyżej 1 ha. Wpływ na sytuację w produkcji zwierzęcej miało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i pojawienie się dopłat bezpośrednich, lecz w uzupełniających płatnościach obszarowych nie premiuje się rolnika od liczby posiadanych zwierząt, lecz areał posiadanych użytków zielonych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.