Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 97

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poziom konsumpcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W pracy (...) wykorzystano klasyczne podejście Lucasa. Pokazano, że w przypadku, gdy proces konsumpcji uwzględnia tylko ryzyko zagregowane, koszty fluktuacji po wprowadzeniu przyzwyczajeń generalnie rosną, natomiast gdy rozpatrywać model bardziej realistyczny, z ryzykiem specyficznym i trwałym charakterem szoków konsumpcyjnych, koszty te są dla szerokiego zakresu parametrów niższe. Zaprezentowane i omówione zostały także pewne defekty miary zaproponowanej przez Lucasa, które pojawiają się po wprowadzeniu do modelu zarówno przyzwyczajeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych zwyczajów. (fragm. tekstu)
Autor przedstawił poziom spożycia mleka i jego przetworów w Polsce oraz podjął próbę oceny konsumpcji produktów mleczarskich w świetle badań budżetów gospodarstw domowych.
Dostrzegając rolę konsumpcji jako aktywnego czynnika ogólnego rozwoju gospodarczego autor stwierdza, iż zagadnienie dostosowania konsumpcji do potrzeb jest jednym z najważniejszych procesów koordynacyjnych w gospodarce narodowej i przedstawia niektóre problemy związane z programowaniem konsumpcji.
Celem artykułu jest próba oceny adekwatności konsumpcyjnej w państwach postradzieckich, które powstały po upadku ZSRR. Są to: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Estonia, Gruzja, Kirgistan, Kazachstan, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rosja, Tadżykistan, Ukraina i Uzbekistan. Z powodu niedostępności danych w analizie został pominięty Turkmenistan. Autor zdecydował się na tę grupę krajów, gdyż są to państwa, które przez ponad pół wieku miały wspólną gospodarkę. Od prawie 30 lat są one samodzielnymi podmiotami. Oznacza to, że niedługo z rynku pracy będą odchodzić kohorty osób, które rozpoczynały aktywność zawodową w okresie transformacji ustrojowo-gospodarczej. Dodatkowym powodem zainteresowania się tym obszarem geograficznym jest fakt, że państwa te nie są uwzględniane w międzynarodowych raportach, na przykład w opublikowanym przez OECD opracowaniu pod tytułem Pensions at a Glance 2017: OECD and G20 Indicators, w którym z byłych państw ZSRR uwzględniane są tylko: Estonia, Łotwa i Rosja. W związku z tym warto sprawdzić, czy emerytura, którą niedługo będą mogli zacząć pobierać obywatele tych państw, a także pozostałych krajów postradzieckich, pozwoli na utrzymanie konsumpcji na poziomie zbliżonym do obecnego. Celem niniejszego opracowania jest weryfikacja hipotezy: "państwa znajdujące się na terytorium Europy mają wyższą adekwatność konsumpcyjną niż państwa znajdujące się w Azji". (fragment tekstu)
5
Content available remote Zależność pomiędzy konsumpcją a stopą procentową w Polsce
100%
Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych są uzależnione od poziomu stóp procentowych. Gdy stopy procentowe są wyższe następuje zmniejszenie konsumpcji gospodarstw domowych. Zbadano zależność między konsumpcją i wysokością stóp procentowych w Polsce. Współczynnik korelacji pomiędzy spożyciem a stopą procentową został obliczony na podstawie danych obejmujących okres od pierwszego kwartału 1996 r. do czwartego kwartału 2008 roku.
Sprzedawcy tłoczą się w Europie Środkowej aby przyciągnąć do siebie nową klasę średnią. Chociaż zarobki wciąż jeszcze nie osiągnęły poziomu zarobków Europy Zachodniej (tabelka porównawcza), zdławiony popyt w Czechach Polsce i na Węgrzech oznacza nowe możliwości zbytu dóbr konsumpcyjnych.
W artykule przedstawiono podstawy teoretyczne oraz badania empiryczne dotyczące związku pomiędzy rynkiem nieruchomości i rynkiem kredytu hipotecznego a poziomem konsumpcji i cyklem koniunkturalnym w krajach rozwiniętych. Przedmiotem analizy jest przede wszystkim kategoria majątku mieszkaniowego i jej wpływ na poziom konsumpcji gospodarstw domowych. W badaniach majątku mieszkaniowego szczególną uwagę zwrócono na wzrost cen nieruchomości i wzrost zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych. Na podstawie przedstawionych badań postawiono tezę, iż przynajmniej w niektórych krajach zmiany majątku mieszkaniowego w wyniku wzrostu cen nieruchomości przyczyniają się do wzrostu konsumpcji, zaś podstawową rolę w tym procesie odgrywa mechanizm spieniężania majątku mieszkaniowego (ang. Housing equity withdrawal). Duże zróżnicowanie występowania tego zjawiska w poszczególnych krajach jest tłumaczone przez różnice w funkcjonowaniu rynków kredytów hipotecznych. Struktura artykułu jest następująca. Najpierw podano definicję kredytu hipotecznego oraz ogólne uwagi na temat jego roli w gospodarce. Następnie przedstawiono teoretyczne podstawy wyjaśniające wpływ majątku na poziom konsumpcji. W zasadniczej części artykułu zaprezentowano wnioski z badań empirycznych, przeprowadzonych dla krajów rozwiniętych. Na koniec podsumowano najważniejsze wyniki badań. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano zmiany konsumpcji indywidualnej artykułów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego w Kamerunie w latach 1960-1990.
W pierwszej części autor odniósł się do terminologicznych i metodologicznych uwag na temat terminu "skłonność do konsumpcji". W drugiej części zestawił i omówił wskaźniki skłonności do konsumpcji polskich gospodarstw domowych, jej tendencje i uwarunkowania, na podstawie badań przeprowadzonych w latach 1989-1997. Na zakończenie przedstawił przesłanki kształtowania się skłonności do konsumpcji w latach następnych. Autor podjął tu próbę odpowiedzi na pytanie, czy w kolejnych latach, tj. po 1989 roku skłonność do konsumpcji społeczeństwa polskiego będzie rosnąć czy maleć i jakie czynniki będą ją kształtować?
Bezpieczeństwo finansowe dla gospodarstw domowych stanowi podstawę do podejmowania decyzji finansowych, ma wpływ na stopień zaspokojenia potrzeb członków gospodarstwa, a więc na poziom ich życia. Głównym celem artykułu jest analiza zachowań konsumpcyjnych gospodarstw domowych w Polsce w zależności od poziomu ich bezpieczeństwa finansowego w 2013 roku. Postawiony w artykule problem badawczy opracowano na podstawie danych surowych (indywidualnych) pochodzących z badań Budżety gospodarstw domowych przeprowadzonych przez GUS w 2013 roku. Badania te wykazały znaczące różnice w strukturze i poziomie konsumpcji pomiędzy gospodarstwami domowymi o różnym poziomie bezpieczeństwa finansowego. (abstrakt oryginalny)
11
100%
W opracowaniu omówiono wykorzystanie dwóch metod do wizualizacji danych o wielu cechach. Rozpatrywano metody radarowe i gradacyjną analizę danych (GCA). Materiałem empirycznym były dane dotyczące rocznego spożycia 13 grup produktów w kg na osobę w Polsce i w krajach UE w latach 1961-2007. Przeprowadzona analiza wykazała dużą przydatność tych metod do badań zróżnicowania struktury spożycia w krajach UE. (abstrakt oryginalny)
Wcartykule przedstawiono niektóre ważniejsze kierunkli zmian w pieniężnych dochodach i wydatkach ludności regionu tarnobrzeskiego, jakie zaistniały w latach 1957-1962 w wyniku realizacji procesu uprzemysławiania tych terenów.
Celem artykułu jest określenie poziomu i struktury konsumpcji żywności w Polsce i wybranych krajach byłego bloku socjalistycznego oraz krajach Europy Środkowej (Austria, Belgia, Luksemburg, Dania, Holandia, RFN i Szwajcaria). Analiza obejmuje lata 1980-1992. Autorka zwróciła uwagę na nadmierne spożycie węglowodanów w Polsce i stosunkowo niskie spożycie żywności wysoko przetworzonej.
Celem niniejszego opracowania jest określenie dystansu, jaki dzieli Polskę od poziomu wyżywienia w krajach Unii Europejskiej, zwłaszcza iż poziom rozwoju społeczno-gospodarczego Polski jest znacznie niższy. Uwagę skierowano na różnice w spożyciu ilościowym podstawowych artykułów żywnościowych, jakość wyżywienia oraz racjonalizację spożycia żywności w Polsce i w krajach Unii Europejskiej.
Celem artykułu było ukazanie uwarunkowań oraz kierunków przemian i trendów zachodzących w ostatnim dziesięcioleciu w zakresie poziomu i struktury konsumpcji usług w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. W artykule dokonano analizy cech gospodarstw domowych, które ponoszą na najwyższym i najniższym poziomie wydatki na dobra i usługi, uwarunkowań zmian korzystania z usług oraz poziomu i struktury wydatków. Stwierdzono, że zmienność roli usług w ostatnich latach jest konsekwencją przemian o charakterze demograficznym, społecznym i gospodarczym. Następuje rozwój usług związanych z wypoczynkiem, transportem, zdrowiem czy edukacją, jednak tendencje zachodzących zmian i ich poziom jest różny w różnych krajach europejskich.(abstrakt oryginalny)
Wraz z rozwojem społeczno-gospodarczym oraz poprawą sytuacji dochodowej ogółu społeczeństwa w warunkach integracji europejskiej zmianie uległy wzorce konsumpcji w gospodarstwach domowych w Polsce. Zmiany te należy obserwować i analizować w aspekcie zrównoważonej konsumpcji, która wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. Wobec zmniejszających się zasobów naturalnych i jednocześnie przy rosnących kosztach ich pozyskania niezbędna jest, bez pogorszenia jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń, zmiana wzorców konsumpcji gospodarstw domowych we wszystkich grupach dochodowych, zgodna z ideą zrównoważonej konsumpcji. We współczesnym świecie staje się ona bowiem "drogowskazem" zmian zachodzących na różnych płaszczyznach funkcjonowania gospodarstwa domowego. Celem artykułu jest diagnoza zmian zachodzących w poziomie i strukturze konsumpcji w gospodarstwach domowych o różnej sytuacji dochodowej w Polsce w latach 2005 i 2013, w aspekcie zrównoważonej konsumpcji. Podstawę informacyjną przeprowadzonych badań stanowiły dane jednostkowe (nieidentyfikowalne), pochodzące z badań Budżety gospodarstw domowych, prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest poświęcony problematyce samooceny nierówności poziomu konsumpcji na wsi w Polsce jako podstawowej determinanty poziomu życia. Celem zaprezentowanych w nim badań była próba identyfikacji zróżnicowania subiektywnych ocen poziomu życia gospodarstw domowych na wsi oraz porównania ich z wybranymi obiektywnymi charakterystykami sytuacji materialnej tych podmiotów. Jako najbardziej reprezentatywny wskaźnik sytuacji materialnej gospodarstwa domowego przyjęto poziom wydatków konsumpcyjnych. Przeprowadzono analizę porównawczą relacji między samooceną a wydatkami konsumpcyjnymi i wybranymi charakterystykami gospodarstw zaliczanych do poszczególnych grup społeczno- -ekonomicznych. Analiza ekonometryczna wykazała silną zależność między oceną własnej sytuacji materialnej gospodarstw a poziomem wydatków konsumpcyjnych. Na podkreślenie zasługuje też istotny wpływ grupy odniesienia, za którą uznano grupę społeczno-ekonomiczną gospodarstw domowych, na samoocenę sytuacji materialnej. W badaniach zastosowano metody analizy statystycznej i modelowanie ekonometryczne. W artykule wykorzystano dane źródłowe z badań panelowych budżetów gospodarstw domowych w Polsce w 2013 r. prowadzonych przez GUS. (abstrakt oryginalny)
Konsumpcjonizm jako system ideologiczny kapitalizmu był motorem napędowym jego rozwoju. Szczególną rolę odegrał on w Ameryce. W artykule tym opisuję ograniczenia, jakie napotyka w swym rozwoju konsumpcjonizm: zasada maksymalizacji zysków, która każe ograniczać koszty zatrudnienia, pozbawiając tym samym pracowników/ konsumentów siły nabywczej, uniemożliwiającej zwiększanie konsumpcji; ograniczenia fizjologiczne organizmów, które uniemożliwiają nieograniczone zwiększenie ilości pracy wykonywanej przez człowieka, aby mógł on nieograniczenie zwiększać siłę nabywczą; czy w końcu patologie związane z komercjalizacją niemal wszystkich aspektów życia i związany z tym regres cywilizacyjny, prowadzący do powrotu człowieka do ery kamienia łupanego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było zaprezentowanie poziomu i struktury konsumpcji oraz wyposażenia w dobra trwałego użytkowania w gospodarstwach domowych Polski na tle wybranych krajów europejskich. Materiał badawczy stanowiły dane GUS, Statistisches Bundesamt i Eurostat za lata 2001-2011. W gospodarstwach domowych zlokalizowanych w Europie Zachodniej i Północnej obserwuje się wyższe wydatki na konsumpcję i korzystniejszą jej strukturę w porównaniu z gospodarstwami domowymi bloku wschodniego. Polska na tle krajów europejskich ma niekorzystną strukturę konsumpcji (wysoki udział wydatków na dobra podstawowe). W okresie kryzysu nastąpiło obniżenie się poziomu wydatków konsumpcyjnych w większości krajów europejskich. Mimo kryzysu, w polskich gospodarstwach domowych wzrasta wyposażenie w dobra trwałego użytku, wzrasta też liczba gospodarstw domowych posiadający dostęp do szerokopasmowego Internetu. (abstrakt oryginalny)
Podatki związane z obrotem alkoholem stanowią istotne źródło przychodów budżetowych przy niskich kosztach administracyjnych. Powodami, dla których na pewne dobra są nakładane większe podatki i w związku z tym należy utrzymywać je na wysokim poziomie, są: istotny wzrost dochodów publicznych, efekty zewnętrzne i konsekwencje redystrybucyjne. Badanie konsumpcji alkoholu przy zmianach cen jest bardzo trudne. Analizy empiryczne z użyciem metod ekonometrycznych dostarczają jednak oszacowań dla cenowych i dochodowych elastyczności różnych napojów alkoholowych, szczególnie wina, piwa i wyrobów spirytusowych. Większość tych badań wskazuje, że popyt na alkohol, tak samo jak na inne dobra, zależy od ceny. Popyt na wyroby spirytusowe jest najbardziej wrażliwy na zmiany cen w porównaniu z popytem na piwo czy wino. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.