Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Poznań Insurance Business Index
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem referatu jest próba prześledzenia zmian na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce poprzez analizę cykli koniunkturalnych oraz porównanie sytuacji w krajach UE. Analiza wahań koniunktury ma istotne znaczenie poznawcze, gdyż daje możliwość zbadania właściwości obecnych tendencji na rynku ubezpieczeń i prognozowania zachowań przyszłych. Badania mają też znaczenie praktyczne, gdyż dają możliwość zakładom ubezpieczeń przygotowania się do zmian koniunkturalnych. W Polsce jednym z mierników wahań koniunkturalnych w obszarze ubezpieczeń jest PIKU (Poznański Indeks Koniunktury Ubezpieczeniowej). Innymi miernikami wartymi analizy są wskaźniki szkodowości, wskaźnik łączony, ROS, wskaźniki poziomu kosztów. Wskaźniki te również poddane zostały analizie. (abstrakt oryginalny)
Celem referatu jest próba prześledzenia zmian na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce, poprzez analizę cyklów koniunkturalnych, które pojawiały się w tym obszarze oraz porównanie sytuacji w krajach UE. Identyfikacja wahań koniunkturalnych ma istotne znaczenie poznawcze, gdyż daje możliwość zbadania właściwości obecnych tendencji na rynku ubezpieczeń i prognozować zachowania przyszłe. Takie badania maja też znaczenie praktyczne. Dają bowiem możliwość zakładom ubezpieczeń przygotowanie do zmian koniunkturalnych w obszarze gospodarki, w którym funkcjonują. W Polce jednym z mierników wahań koniunkturalnych w obszarze ubezpieczeń jest syntetyczny miernik PIKU - Poznański Indeks Koniunktury Ubezpieczeniowej. Innymi miernikami wartymi analizy są wskaźniki szkodowości. oraz wskaźnik łączony (szkodowość wraz z kosztami administracyjnymi i akwizycji). Wskaźniki te również poddane zostaną analizie oraz porównane z wartością i trendami występującymi w podobnych wskaźnikach dla UE. (abstrakt oryginalny)
W sektorze ubezpieczeniowym nadal nie widać wyraźnych oznak ożywienia. Zdecydowanie gorsza koniunktura panuje w zakładach ubezpieczeń życiowych niż majątkowych.
Jedną z metod pozwalających na wzbogacanie i uzupełnianie wiedzy o sytuacji gospodarczej i społecznej kraju czy też o konkretnym sektorze jest metoda testu koniunktury (MTK). Zmiany zachodzące w ostatnich latach, przede wszystkim wzrost konkurencji, wymuszają na menedżerach przedsiębiorstw coraz szybsze podejmowanie decyzji przy jednocześnie coraz większym poziomie niepewności, a nawet ryzyka. Kluczową sprawą dla tworzenia przewagi konkurencyjnej i długoterminowego rozwoju każdego przedsiębiorstwa staje się zatem znajomość bieżącej i przyszłej koniunktury, również w jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce - w sektorze finansowym. Najważniejsze, w opinii menedżerów instytucji finansowych, zalety metody testu koniunktury, tj. otrzymywanie (przez osoby biorące udział w badaniach) zwrotnych informacji o tendencjach na rynku i jego sektorach, ich wykorzystywanie w procesie podejmowania decyzji, a ponadto prostota badań przeprowadzanych tą metodą, ich cykliczność oraz kompleksowość, wskazują na jej olbrzymią przydatność w obecnej rzeczywistości gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Jest to krótka analiza sytuacji firm ubezpieczeniowych w Polsce w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Nastąpił mały spadek dynamiki wzrostu tak liczby obsłużonych klientów, jak i świadczonych usług, ale przyrost zasygnalizowało tylko 70 proc. firm. Dotyczyło to zwłaszcza ubezpieczeń życiowych kontynuowanych i grupowych. Nowe produkty oferowane przez firmy ubezpieczeniowe także dotyczyły ubezpieczeń życiowych. Prognozy wzrostu określono jako umiarkowanie optymistyczne. Wskaźnik PIKU (Poznański Indeks Koniunktury Ubezpieczeniowej) wynosił +22,6.
Omówiono rynek ubezpieczeniowy w Polsce, który wykazuje wyraźną tendencję wzrostową. Nastąpił bowiem wzrost liczby klientów, oraz wzrost liczby zawartych ubezpieczeń. Analiza sektora wykazuje dalej duże zainteresowanie ubezpieczeniami na życie, mieszkań, auto-casco, i OC, natomiast najmniejsze ubezpieczeniami rolnymi dobrowolnymi, sprzedaży ratalnej czy leasingu. Wyraźna zaś poprawa sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń wystąpiła w firmach dużych, umiarkowana w małych a minimalna w średnich. Wartość syntetycznego wskaźnika PIKU (Poznański Indeks Koniunktury Ubezpieczeniowej) jest najwyższa od początku 1999 roku. Podano prognozy na ostatni kwartał 2000 roku.
Wartość syntetycznego miernika koniunktury PIKU wskazuje na utrzymującą się od 2001 roku stagnację. Umiarkowany przyrost liczby sprzedanych polis miał miejsce jedynie w mniejszych firmach.
Omówiono sytuację na rynku ubezpieczeniowym w Polsce. Podano dynamikę zmian na rynku ubezpieczeniowym oraz salda koniunktury PIKU, za lata 1997-2000.
Omówiono sytuację na rynku ubezpieczeniowym w Polsce w drugim kwartale 2001 roku. Wartość syntetycznego wskaźnika PIKU osiągnęła najniższą od ośmiu lat wartość.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.