Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 245

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praca zdalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
Z powodu postępującej na świecie urbanizacji i stale ujawniających się wraz z nią kryzysów można zaobserwować ogromne zainteresowanie koncepcją smart city. W praktyce miejskiej ma ona charakter wielowymiarowy i dotyczy zarówno wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i ekorozwoju miast. Ponadto aktualna ogólnoświatowa sytuacja wywołana pandemią koronawirusa spowodowała, że nie tylko przedsiębiorstwa borykają się z problemami zachowania ciągłości zatrudnienia, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych w celu zapewnienia bezpiecznych miejsc pracy. Problem ten dotknął również administrację publiczną, która zobowiązana jest do nieprzerwanego funkcjonowania. Pewnym rozwiązaniem tego problemu stała się praca zdalna. Dlatego też w niniejszym opracowaniu podjęto próbę wykazania roli i znaczenia pracy zdalnej w kreowaniu smart city w dobie pandemii oraz wyodrębniono korzyści, jakie niesie ze sobą taka forma pracy. Doświadczenia ostatnich miesięcy wyraźnie wskazują, że wykorzystanie technologii smart może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa i wykształcenia nowych zachowań społecznych, w dłuższej perspektywie. Praca zdalna może nie tylko ułatwić funkcjonowanie organizmów miejskich w sytuacjach kryzysowych, ale także przyczynić się do wzrostu jakości życia w mieście. Należy przypuszczać, że wiele form zdalnego organizowania życia miasta i rozwiązywania problemów mieszkańców będzie stanowić jeden ze standardów obsługi klienta wykorzystywanych przez organy administracji samorządowej.(abstrakt oryginalny)
Siedzenie w ulubionym fotelu z laptopem na kolanach jest dobre, gdy raz na dwa miesiące zostajemy w domu, aby podgonić pracę i przy okazji popilnować dziecka albo podkurować zdrowie. W przypadku gdy praca zdalna ma być efektywna i prowadzona przez dłuższy czas, a na to się zanosi, trzeba jednak zastanowić się nad BHP pracy zdalnej. (fragment tekstu)
Jeszcze do niedawna możliwość pracy zdalnej była wymieniana jako jeden z benefitów oczekiwanych przez kandydatów do pracy, zwłaszcza tych z młodego pokolenia. Sytuacja epidemiologiczna ostatnich tygodni sprawiła, że oczekiwania wielu pracowników stały się koniecznością wielu firm. Pomimo tego pracodawcy nadal z dużą dozą nieufności podchodzą do tej formy współpracy. Czego obawia się pracodawca, którego pracownik wykonuje swoje obowiązki z domowego fotela, i jak można temu zapobiec? (fragment tekstu)
Już w połowie marca Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało wytyczne dla pracodawców, zgodnie z którymi pracodawca zobowiązany jest, w miarę możliwości, zapewnić, by wirus COVD-19 nie rozprzestrzeniał się w miejscu pracy. W ślad za powyższą rekomendacją nie zostały jednak uchwalone jasne zasady określające reguły pracy zdalnej. Poza art. 3 ustawy w celu przeciwdziałania COVID-19, na podstawie którego pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony pracy określonej w umowie o pracę poza miejscem jego stałego wykonywania (praca zdalna), nie uchwalono żadnych bardziej szczegółowych wytycznych (warto pamiętać, że pojęcie pracy zdalnej nie jest tożsame z telepracą). (fragment tekstu)
Purpose: In response to the outbreak of the Covid-19 pandemic, many employers have decided to switch to remote work. This form of work has become a new professional reality for employees representing all generations. Each of them in their own way found themselves in these new working conditions. The article focuses on the experience of the youngest cohort of workers in this regard. The main goal of the paper is to recognize the experience of Generation Z employees in the area of remote work and to identify key factors that, in the opinion of representatives of Generation Z, favor or limit remote work in an uncertain time of Covid-19. Design/methodology/approach: The authors conducted a diagnostic survey with a survey questionnaire. The questionnaire was carried out using the CAWI method. It was filled in by 334 respondents who represent Generation Z, professionally active, who worked remotely during the pandemic. As many as 310 questionnaires were selected for the final analysis. Findings: Young people like the model of remote work because they can derive many benefits from it. Representatives of Generation Z wonder whether the return to office work will deprive them of their privileges and make them submit to a certain discipline and rules applicable there. Research limitations/implications: Due to the limitations of the research sample it is important to underline that generalizing the research results must be done with caution. The authors of the article intend to continue the research carried out on the discussed topic, as well as in the field of adaptability to remote work of other three generations: Y, X, and BB. Practical implications: Recognition of experience of both employers and young employees in the field of remote work, there is a great opportunity for new solutions in HRM and work management, more relevant to the challenges of the pandemic and post-pandemic world of work. Originality/value: The paper analyzes the remote work experience of employees in pandemic reality. Its value is to look at the issue from the perspective of the experience of the youngest employees representing Generation Z. The article is addressed to human resources managers.(original abstract)
6
Content available remote Optymalizacja organizacji pracy w przedsiębiorstwie na przykładzie telepracy
100%
W artykule postawiono następujące pytania badawcze: Czy telepraca może stanowić ważne źródło wartości dodanej dla firmy, czy raczej utożsamia się ją z zagrożeniem dla organizacji zatrudniającej pracowników w formie telepracy? Jak niwelować jej wady i wzmacniać zalety? Przeprowadzona analiza literatury przedmiotu oraz badania ankietowe umożliwiły znalezienie odpowiedzi na zadane pytania.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote BYOD - a New Trend in Telework
100%
BYOD - Bring Your Own Device - refers to the policy of permitting employees to bring personally owned devices (laptops, tablets, and smartphones) to their workplace, and to use those devices not only for private but also for business purposes. The study presents the analysis of the BYOD trend, the analysis of previous studies, and constitutes an attempt to determine advantages and disadvantages of adopting BYOD in a company. The paper ends with a short summary. (original abstract)
Na skutek pandemii wiele organizacji funkcjonowało i nadal funkcjonuje zdalnie. Okazuje się, że ten model pracy jest sporym wyzwaniem dla firm produkcyjnych, jednak przejście na pracę zdalną i zatrudnienie pracowników w tym modelu daje firmom możliwości, które wpływają pozytywnie nw rozwój biznesu. Pokazuje to przykład Getinge. (fragment tekstu)
Przejście większości organizacji na pracę zdalną spowodowało, że od kilku miesięcy pojawiły się zupełnie nowe wyzwania związane z zarządzaniem pracownikami. Kilkumiesięczne efekty zmiany trybu pracy są już widoczne, a wiele firm zapowiedziało utrzymanie status quo co najmniej do końca roku kalendarzowego lub nawet przez dalsze sześć miesięcy. Praca zdalna będzie nam zatem towarzyszyć nadal, a menedżerowie będą kierować wirtualnymi zespołami. Czy jednak pracownicy z różnych pokoleń są przygotowani do radzenia sobie w nieprzewidywalnych, wymagających elastycznego i szybkiego dostosowywania metod pracy warunkach? (fragment tekstu)
Efektywna realizacja zadań przez zdalnie sterowaną maszynę roboczą zależna jest od zdolności do działania oddalonego od maszyny operatora. Możliwe jest to przez opracowanie interfejsu umożliwiającego zdalną manipulację i obserwację otoczenia maszyny. Projektowane stanowiska kierowania maszynami roboczymi powinny spełniać zasady ergonomii, w celu zmniejszenia obciążenia psychicznego i fizycznego oraz wysiłku operatora. W artykule przedstawiono wyniki prac nad opracowaniem przenośnego pulpitu do sterowania maszyną przy realizacji zadań wymagających precyzyjnego sterowania maszyną roboczą i jej osprzętem. Programowalność pulpitu umożliwia łatwe tworzenie indywidualnego, czytelnego interfejsu użytkownika, który pozwala intuicyjnie sterować wybraną maszyną. Opracowany pulpit stanowi podstawę prowadzenia prac związanych z miniaturyzacją interfejsu operatora oraz testowaniem opracowywanych procedur sterujących.(abstrakt oryginalny)
Mamy za sobą rok doświadczeń w pracy zdalnej. Stała się ona testem na skalę masową, nie tylko nowego modelu pracy, ale także prowadzenia szkoleń i edukacji w ogóle. Ograniczenia w kontaktach interpersonalnych wymusiły na firmach rezygnację ze szkoleń stacjonarnych. Boom na szkolenia zdalne stał się koniecznością w dzisiejszych realiach, nie pozbawiony jest jednak błędów. Jakich? (fragment tekstu)
Coraz więcej firm zachęca pracowników do powrotu do pracy w biurze. To jednak oznacza wiele zmian, do których musi dostosować się zarówno personel, jak i specjaliści HR. Co konkretnie warto wprowadzić? I jakie wyzwania mają w związku z tym działy personalne? (fragment tekstu)
13
Content available remote Polish Digital Nomads
100%
Cyfrowy nomadyzm stanowi odzwierciedlenie nowego stylu życia młodych ludzi, którzy pracują zdalnie. Mogą więc nieustannie podążać za przygodą i rozwijać swoje pasje. Głównym celem badawczym jest poznanie determinant wyboru takiego stylu życia przez Polaków. Obiektem badań są cyfrowi nomadzi polskiego pochodzenia. Zastosowano metodę analizy literatury oraz wywiadu pogłębionego na próbie czterdziestu respondentów. Badanie wykazało, że polscy cyfrowi nomadzi nie utożsamiają się z większą społecznością, ponieważ spotykają się z niezrozumieniem i nie ufają osobom poznanym w trakcie podróży. Typowy cyfrowy nomad pracuje zdalnie w branży IT, marketingu lub edukacji. Jest osobą młodą, szukającą przygód w trakcie podróży, nieprzywiązującą większej wagi do warunków mieszkaniowych. Cechami charakterystycznymi są również minimalizm i niechęć do zakładania rodzin. Do głównych determinant wyboru koczowniczego trybu życia należy przede wszystkim nieusatysfakcjonowanie warunkami życia panującymi w Polsce oraz chęć dokonania zmian.(abstrakt oryginalny)
Creating the required IT infrastructure to enable the ability for comfortable remote working is not an easy task. Improper configuration can create the possibility of taking over the whole bandwidth of the link by one device. Increasing bandwidth introduces extra costs and does not completely eliminate the problem - it will be more difficult to take over the whole bandwidth, but it is still possible. The solution to the problem may be the use of clouds and VPS, but it is associated with high costs and the need to entrust company data to providers of these services. Due to security and too high costs, this may not be an optimal solution. An alternative solution may be to use QoS along with PCQ. This mechanism allows to ensure equal division of the bandwidth between the devices under its control. With an appropriate configuration, QoS can eliminate the problem of taking over the whole bandwidth and ensure equal access to resources. (original abstract)
Artykuł jest poświęcony zjawisku pracy zdalnej w Ukrainie z punktu widzenia zarządzania pracownikami, ich motywacji oraz interakcji z innymi pracownikami. Autorka wskazuje różne trudności związane z pracą zdalną, zwłaszcza w czasie toczącej się wojny, oraz podaje praktyczne wskazówki dla pracowników zdalnych dotyczące zarządzania czasem, samodyscypliny i zdrowej dbałości o siebie. Wyzwania związane z zarządzaniem personelem pracującym zdalnie omówiono na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród pracowników instytucji naukowej w Kijowie, którzy od ponad 8 lat pracują zdalnie. Autorka podsumowuje swoje rozważania, podając zalecenia na temat budowy efektywnego systemu zarządzania pracownikami zdalnymi oraz działań, które mogą ułatwić interakcję między członkami zespołu.(abstrakt oryginalny)
Purpose: The article's primary goal is to identify the most important values in the life of representatives of Generation Z after their experience of remote work in an uncertain time of COVID-19 pandemic and critical competencies essentials at home-office. Design/methodology/approach: The authors conducted a diagnostic survey with a survey questionnaire. The questionnaire was carried out using the CAWI method. It was filled in by 310 respondents who represent Generation Z, are professionally active and worked remotely during the pandemic. Frequency and percentage statistics and descriptive parametric were applied in the statistical evaluation. Findings: The research results showed that, in Gen Z-ers' opinion, they need specific competencies to be effective in remote work. They indicated the most important ones: the ability to use remote technologies and manage their own time, independent problem solving, self-motivation and commitment. Research limitations/implications: The authors intend to continue the research carried out in the discussed topic, as well as in the field of adaptability to remote work of other three generations, i.e., Y, X and BB. Due to the limitations of the research sample, it is important to underline that generalizing the research results must be done with caution. Practical implications: Human resource managers are challenged to develop the competencies necessary for effective work in a virtual environment. It is also a guideline for which areas employees need support and appropriate training policy. Originality/value: Our paper contributes to the latest insight into essential competencies for Gen Z in remote work. Managers need this knowledge to manage young employees from the Z generation best and ensure their effectiveness while working remotely.(original abstract)
Jednym z trendów charakteryzujących społeczeństwo informacyjne jest zjawisko "telepracy", inaczej określane jako "praca na odległość" lub "praca zdalna". Przedstawiono kilka przykładów ilustrujących korzyści, jakie niesie ten model pracy. Niniejszy artykuł stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy Polska jako kraj opóźniony w odniesieniu do silnych gospodarczo państw Europy jest w stanie zniwelować dzielący nas dysonans.
Przedstawiona w niniejszym rozdziale analiza pozwala przede wszystkim na identyfikację wyzwań stojących przed pracą zdalną - głównie o charakterze legislacyjnym, gospodarczym i społecznym. Poza tym podsumowuje obecną sytuację na rynku pracy i przedstawia potencjał zastosowania pracy zdalnej w środowiskach biznesowych w najbliższej przyszłości. Biorąc pod uwagę trwający kryzys epidemiczny i dynamiczny rozwój zdalnych miejsc pracy, temat ten nadal jest bardzo aktualny i stanowi żywy problem dla jednostek organizacyjnych i zarządzających. Wyniki badań nad pracą zdalną można postrzegać jako podstawę przyszłych badań dotyczących zwłaszcza zastosowania pracy zdalnej w perspektywie długoterminowej, co w dobie szeroko rozwijającej się globalizacji jest niezwykle istotne z punktu widzenia zarówno stabilizacji gospodarki światowej, jak i stabilizacji gospodarek poszczególnych państw.(fragment tekstu)
Prezentowana publikacja jest próbą analizy i oceny współczesnych dylematów i wyzwań pedagogicznych (wychowawczych, szkoleniowych, edukacyjnych, dydaktycznych) w obliczu doświadczeń wynikających z zagrożenia bezpieczeństwa zdrowotnego epidemią Sars-CoV-2. Przebieg tej epidemii bezsprzecznie ujawnił słabości praktyki pedagogicznej i teoretyczne ułomności krytycznej tożsamości współczesnej pedagogiki i jej paradygmatu. Ze względu na konieczność zapewnienia uczniom i studentom bezpieczeństwa zdrowotnego zrodziła się potrzeba realizacji procesów pedagogicznych w postaci cyborgizacji pedagogicznej, czyli digitalizacji nauczania. Pandemia zmieniła funkcjonowanie szkół i uczelni oraz przyniosła nowe wyzwania edukacyjne i dydaktyczne, zwłaszcza w obszarze pracy zdalnej i hybrydowej. Niewątpliwie te obiektywne okoliczności przyspieszyły proces kształtowania się i definiowania nowej formy pedagogiki ogólnej - pedagogiki wirtualnej. W artykule przedstawiono zarys pierwotnej koncepcji jako zalecanej specjalności studiów pedagogicznych. (abstrakt oryginalny)
Pandemia koronawirusa zmusiła wiele firm do wysyłania pracowników na home office. Dla pracujących rodziców ta sytuacja okazała się prawdziwym sprawdzianem z partnerstwa. Z kolei pracodawcom uzmysłowiła, jak ważną rolę mają do odegrania w kształtowaniu nowego ładu społecznego, który uznaje prawo obojga rodziców do opieki nad dzieckiem. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 13 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.