Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 180

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prace naukowo-badawcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Dylematy ustanawiania priorytetów prac badawczo-rozowojowych
100%
Opracowanie koncentruje się na dylematach związanych z ustanawianiem priorytetów badawczych, a szczególnie na określaniu systemu wag i mierzeniu efektów prac badawczo-rozwojowych. Nie odnosi się ono zatem do wszystkich problemów ustanawiania priorytetów. Przykładowo nie odpowiada na pytanie, w jaki sposób skutecznie związać ekonomistów z omawianą problematyką(fragment tekstu)
2
Content available remote Niektóre aspekty outsourcingu prac badawczo-naukowych
80%
Przedmiotem rozważań autorów był outsourcing prac badawczo-rozwojowych. Obecnie zyskuje on coraz większą popularność ze względu na rosnące koszty prowadzenia takich prac oraz związane z nim ryzyko. Tego rodzaju innowacja oznacza z reguły powierzenie określonych faz projektu takim instytucjom z otoczenia, które posiadają lepsze kompetencje w prowadzeniu tych prac od zleceniodawcy.
Prace badawcze prowadzone przez pracowników Zakładu Systemów Gospodarczych realizowane są w ramach badań statutowych i badań własnych. Przedmiotem badań statutowych są zagadnienia związane przede wszystkim z krajowymi systemami gospodarczymi, ich charakterystyką, transformacją i procesami konwergencji. Zespół realizował prace nad transformacją systemową we wszystkich krajach postsocjalistycznych - zarówno w Europie Środkowowschodniej, jak i w krajach byłego ZSRR. Przedmiotem prac badawczych zespołu Zakładu była także analiza porównawcza systemów gospodarczych krajów członkowskich Unii Europejskiej z punktu widzenia poziomu liberalizacji i stopnia opiekuńczości oraz ocena ich sprawności. Ostatnie wysiłki badawcze podjęte przez zespół pracowników stanowią posumowanie wieloletnich badań nad systemami gospodarczymi. Obejmują one czteroetapowy projekt badawczy, na który składają się: synteza zagadnień teoretycznych dotyczących systemów gospodarczych w ujęciu makroekonomicznym, powstanie i ewolucja dwóch megasystemów - kapitalizmu i socjalizmu, charakterystyka systemów hybrydowych funkcjonujących na ich obrzeżach oraz analiza porównawcza rozwiązań systemowych w wybranych "regionach" gospodarki światowej. (fragment tekstu)
4
Content available remote Transport jako przedmiot działalności badawczo-rozwojowej w Unii Europejskiej
80%
Badania naukowe i rozwój technologiczny są niezbędne dla rozwoju cywilizacji, a w skali mikro mogą stawać się skutecznym bodźcem traktowania innowacji jako procesu biznesowego. Europejski potencjał naukowo-badawczy liczy ponad 4000 instytucji, które coraz powszechniej zauważają potrzebę integracji i współpracy, podobnie jak problemy naukowe coraz częściej wymagają interdyscyplinarnego podejścia. Wypracować to można w ramach zintegrowanych programów naukowo-badawczych oraz sieci współpracujących ze sobą instytutów i uczelni. Unia Europejska stworzyła już podwaliny takiej współpracy, tworząc Europejską Przestrzeń Badawczą (ERA) czy powołując Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wspierający partnerstwo zasadzające się na tzw. trójkącie wiedzy (edukacja, innowacje, badania naukowe). Badania nad transportem wpisały się wyraźnie w tę strukturę. Istnieje kilka wiodących platform naukowych i instytutów, które podejmują badania nad najistotniejszymi zagadnieniami współczesnego transportu, a następnie nieodpłatnie je upowszechniają. Wypełniają one przez to misję społeczną (propagowanie wyników badań) oraz aktywizują środowiska akademickie i badawcze Europy do poszukiwania doskonalszych rozwiązań z uwzględnieniem lokalnych i regionalnych uwarunkowań.(fragment tekstu)
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof.Barbara Kudrycka 30 września 2010 roku podpisała komunikat 1), w którym zawarta jest informacja, iż Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych od 1 października 2010 roku znajduje się w grupie jednostek posiadających pierwszą kategorię, a ściślej mówiąc kategorię A 2). Jest to dla Instytutu wydarzenie o ogromnej wadze i stwarza poważne podwaliny pod możliwości realizacji wartościowych badań aplikacyjnych w przyszłości. Ocena, na podstawie której przyznano Instytutowi kategorię A (1) dokonana została w oparciu o ankietę oceniającą lata 2005-2009. W jednorodnej grupie jednostek naukowo-badawczych G3 obejmującej Technologie materiałowe, chemiczne i inne znalazło się wraz z ICiMB jeszcze 28 innych podmiotów. Kategorię 1 uzyskało dziewięć jednostek, kategorię 2 pięć, kategorię 3 osiem oraz kategorię 4 siedem jednostek. ICiMB jest jedynym polskim instytutem (AGH oraz PW kształcą studentów i doktorantów oraz prowadzą badania w podobnym zakresie) realizującym badania we wszystkich obszarach związanych ze szkłem, ceramiką, materiałami budowlanymi, prośrodowiskowymi technologiami wytwarzania produktów przemysłu ceramicznego, cementowego i materiałów budowlanych. W związku z tym ważnym dla Instytutu wydarzeniem, warto się zastanowić, co leży u przyczyn jego zaistnienia. (fragm. tekstu)
Europejski Program Współpracy w dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych COST (European Cooperation in the Field of Scientifi c and Technical Research), jest międzyrządowym europejskim programem badawczym w dziedzinie nauki i technologii, mającym na celu koordynację badań naukowych fi nansowanych ze środków krajowych na poziomie europejskim. Jest to utrzymywana wspólnie przez 35 państw europejskich1 i Izrael (jako państwo współpracujące) struktura instytucjonalna, której najważniejszym zadaniem jest organizowanie multilateralnej współpracy naukowo-technicznej krajów członkowskich. Głównym zadaniem programu badawczego COST jest zmniejszenie fragmentaryzacji europejskiego systemu fi nansowania nauki i badań oraz otwarcie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA) na współpracę z ośrodkami pozaeuropejskimi. Celem podstawowym tego programu jest zapewnienie Wspólnocie Europejskiej silnej pozycji w dziedzinie badań naukowych poprzez zwiększenie współpracy między instytutami badawczymi, szkołami wyższymi, instytucjami i przedsiębiorstwami. Wraz z programem EUREKA i innymi europejskimi ramowymi programami badawczymi, program ten jest jednym z trzech fi larów wspólnych europejskich przedsięwzięć badawczych, zajmujących się różnymi obszarami badań(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza poziomu nakładów na działalność badawczo-rozwojową w krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Dane źródłowe stanowiły publikacje Eurostatu Science, technology and innovation in Europe oraz bazy danych dostępne na stronach internetowych Eurostatu. Okresem badawczym objęto lata 2005-2008, ale z powodu braku danych, analizy w niektórych przypadkach mogą być zawężone. Do opracowania wykorzystano dwie miary nakładów na działalność badawczo-rozwojową: GERD i GBAORD. (fragment tekstu)
The paper reviews the state of art in project success evaluation, especially with respect to R&D projects, with emphasis on the ambiguity of such evaluation, its strong dependence on the context and on the evaluator. We also recall basic information about fuzzy numbers and propose the concept of fuzzy rules which are used in the suggested procedure of R&D project evaluation. The procedure is described and illustrated by means of a real-world case study. (original abstract)
Określenie celów badania ma charakter wstępny. Badania nad ubóstwem mają znaczny dorobek i szereg czynników warunkujących ubożenie i ubóstwo jest zidentyfikowanych. W prezentowanym tu programie przyjęto, że ubóstwo w aktualnej sytuacji Polski ma uwarunkowania specyficzne, wynikające z indoktrynacji społeczeństwa w okresie powojennym. Cechą charakterystyczną tej indoktrynacji jest wychowywanie dzieci, młodzieży i dorosłego społeczeństwa w sposób autorytarny, właściwy systemowi totalitarnemu. Głównym skutkiem takiego wychowania jest spadek samodzielności i odpowiedzialności za kształtowanie własnego bytu i pomyślności przez jednostki. Rozległość problematyki ubóstwa i stan zaawansowania prac powodują więc, że program badań musi mieć charakter otwarty i w pierwszej fazie precyzacji problematyki ma cechy zwiadu badawczego.
10
Content available remote Project Objectives and Assumptions
61%
PolSenior, the widest multidisciplinary research project, was conducted by the consortium of six research teams with researchers in the fields of medicine, biology, epidemiology, sociology, social policy, demography, economy and many other disciplines. The representative sample of 5695 participants aged 55-59 years (719 persons as the control group) and 65 years or more (4979 persons) gives the possibility not only to formulate a diagnosis about the health and social condition of the elderly in Poland. Another aim of this project was to assign priorities for the public administration and society for the formulation of basics of policy towards the elderly people. Each of the participants was visited three times. During the visit they answered different questions about medical and social aspects of their life. Also some tests concerning the mental and physical efficiency were conducted. (original abstract)
W dniach 1-3 października 2012 roku w Hotelu Ameliówka na gościnnej ziemi kieleckiej odbyło się tradycyjne, czwarte już, seminarium pracowników naukowo-badawczych Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Poświęcone było w znaczącej części problematyce współpracy instytutu z podmiotami sektora gospodarczego w zakresie rozwoju innowacji, technik i technologii, możliwości współdziałania. Głównym przesłaniem było rozeznanie potrzeb i oczekiwań przemysłu w rozwoju nowoczesnych technologii i produktów i określenie na ile środowisko naukowe skupione w ICiMB jest w stanie sprostać tym potrzebom. W seminarium wzięło udział łącznie ponad 100 uczestników (gości i pracowników), co jest najwyższą liczbą wśród wcześniej organizowanych (Fig.1). Jest już tradycją, że uczestnicy kolejnych seminariów odpowiadają na szereg szczegółowych pytań zawartych w ankiecie, a udzielone odpowiedzi i wynikające z nich wnioski są bardzo ważnym impulsem w działaniach dyrekcji Instytutu. (fragm. tekstu)
12
Content available remote Dominująca tematyka badawcza z zakresu techniki ochrony roślin
61%
W pracy przedstawiono przegląd tematyki z zakresu techniki ochrony roślin ze szczególnym naciskiem na zagadnienia jakości opryskiwania oraz znoszenia cieczy opryskowej. Do najważniejszych wskaźników jakości opryskiwania należą: nierównomierność rozkładu opadu, stopień pokrycia opryskiwanych powierzchni oraz naniesienie cieczy użytkowej. Celem pracy było określenie dominującej tematyki oraz zarysowujących się trendów w badaniach na podstawie analizy celów i wyników opublikowanych prac z badań przeprowadzonych w XXI wieku. Zakres przeglądu obejmuje wyniki doświadczeń zarówno polskich, jak i zagranicznych naukowców. W analizie przeważają prace związane z badaniami rozpylaczy, w których podkreśla się znaczenie wyboru właściwego rozpylacza w zależności od warunków technicznych, technologicznych i pogodowych.(abstrakt oryginalny)
This article shows our research oriented towards improving doctoral theses by publications. This process is justified by John Dewey's knowledge theory and various phases of Kilpatrick's work. After a theoretical foundation, the research work set the steps in a thesis by publications, which is both validated by members of the scientific community and created from the knowledge of the experience of the candidate in the field of study. Validation of the PhD thesis in this case is found by members of the scientific community in a research validation along publications.(original abstract)
Wersja ta na pewne mankamenty i niektórych z nich autorzy modelu są świadomi. Zastrzeżenia może budzić na przykład zakres analiz demograficznych. W rozważaniach modelowych nie zostały bowiem ujęte bezpośrednio takie procesy, jak migracje ludności między miastem i wsią, kształtowanie się gospodarstw domowych czy edukacja, które przy opracowywaniu następnej wersji modelu należy uwzględnić. Kwestię wymagające rozważenia jest również wzmocnienie powiązań między wyróżnionymi pod modelami makromodelu DEMB. Są to sugestie, które nasuwają się już przy rozpatrywaniu zaproponowanej koncepcji analiz modelowych. Dotychczasowe prace pozwoliły na zorientowanie się przynajmniej w niektórych trudnościach natury metodologicznej i praktycznej, jakie więżę się z modelowaniem w makroskali współzależności zjawisk demograficznych i ekonomicznych. Te z nich, które uważam za ważne dla dalszych badań modelowych zasygnalizowałem w niniejszym raporcie. Budowa makromodelu demo-ekonomicznego dla Polski wymagała uprzedniego zapoznania się z problematykę modelowej analizy współzależności zjawisk ekonomicznych i demograficznych w makroskali i dorobkiem tego stosunkowo nowego kierunku badań modelowych. Wsparcie tej wiedzy doświadczeniami z pracy nad polskim modelem pozwoliło na sformułowania tematów indywidualnych prac badawczych /habilitacyjnej i doktorskiej/ członków zespołu.(fragment tekstu)
W opracowaniu zestawiono wybrane wskazówki na temat wartości prac naukowych z zakresu teorii organizacji i zarządzania. Studiom poddano teksty publikowane z uznanych czasopism z różnych okresów czasu. Celem opracowania jest prezentacja stanowisk autorytetów na temat tego, czym jest i czym nie jest teoria oraz co oznacza jej rozwijanie. Problem oceny wartości opracowań naukowych, które mają rozwijać teorię, jest szczególnie ważny w świetle ostatnich zmian na uniwersytetach. Wyniki dokonanego zestawienia mogą służyć wypracowaniu kryteriów oceny oryginalności opracowań naukowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono informacje o prowadzonych europejskich pracach badawczych, które mają na celu ocenę stosowania prawa UE w zakresie prawa do swobodnego przepływu osób (w tym pracowników) w UE oraz koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Są one realizowane w ramach projektu FreSsco. Służą one wsparciem eksperckim państwom członkowskim i różnym instytucjom, które odpowiadają za stosowanie prawa socjalnego UE, w tym także sędziom i partnerom społecznym. Eksperci europejscy udzielają również wsparcia merytorycznego Komisji Europejskiej w formie ekspertyz i raportów oraz zapewniają związek z instytucjami i ekspertami z państwach członkowskich przez organizowanie corocznych europejskich seminariów oraz w innych formach konsultacji. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Działalność B+R w Polsce a programy wspomagające
61%
Celem artykułu było zaprezentowanie wysokości nakładów na działalność B+R w Polsce w latach 2008-2015. Artykuł rozpoczyna się od przedstawienia pojęć związanych z działalnością badawczo-rozwojową. W kolejnej części przedstawiono dane dotyczące wysokości nakładów brutto na działalność B+R w latach 2007- 2017 w Polsce, Niemczech, Szwecji, Malcie, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Następnie przedstawiono dane dotyczące nakładów wewnętrznych na działalność B+R w latach 2008- 2015. Ponadto w artykule zaprezentowano programy mające wpływ na działalność B+R. Ostatnia część artykułu zawiera podsumowanie i wnioski. Analiza danych jak i programów wspierających działalność B+R wykazała, iż w Polsce ta sfera rozwija się w wolnym tempie w przeciwieństwie do zachodnich sąsiadów. (abstrakt oryginalny)
The activity of universities in the area of research and didactics plays an essential part which has an influence on the economic area of the state's functioning through an implementation of new programmes which put an obligation on research and development entities to seek additional sources of financing. It is definitely a good sign but it might be that such activities, which are not backed up with any other activities, will have a cannibalistic impact on some scientific areas and those universities which operate in their field, or they may cause a regionalization of funds allotted on new conditions. Those processes that occur in the economy must relate to a wider framework of reference, which is durable in the respect of future legal determinants over a certain period of time. Only once such an assumption has been accepted, it will be possible to define a certain model of financing or manage finances on the level of higher education. It is also important whether we refer directly to a university or take into account the determinants concerning financing of higher education. The criterion and the methodology of the determination of goals changes fundamentally at this point. In the first scope, we will deal with the definition of the goal on the grounds of the financial conditions of the institution which implements the curriculum; the objectives are established on the grounds of the compulsory curricula, requirements to pursue scientific and research activities, but also they are based on the recommendations defined in the directives and strategies, which constitute an essential element of an adaptation to the joint conditions on the international level, or a level connected e.g. with an implementation of the successive steps of the competitiveness and innovation of the European economy. (original abstract)
Omówiono zagadnienie zarządzania ryzykiem w projektach B+R oraz zwrócono uwagę na metody uwzględniające ryzyko w budżecie projektu.
20
Content available remote Systematyzacja wymagań wobec prac akademickich
61%
Celem opracowania jest usystematyzowanie wymagań wobec podstawowych gatunków prac akademickich z zakresu nauk ekonomicznych, a w szczególności z rachunkowości. Można je podzielić na prace związane z procesem dydaktycznym i z rozwojem naukowym pracowników. Do pierwszej grupy należą prace licencjackie i magisterskie, przy czym prace licencjackie jako jedyny rodzaj prac akademickich nie mają charakteru prac naukowych. Prace magisterskie są natomiast traktowane jako pierwszy stopień prac naukowych. Do drugiej grupy należą prace doktorskie, habilitacyjne, a także artykuły naukowe. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.