Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pracownicy fizyczni
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Zarządzanie pracownikami fizycznymi to w dzisiejszych realiach nie lada wyzwanie. A to głównie z uwagi na rekordowo niski poziom bezrobocia - z końcem kwietnia 2018 r. bezrobocie rejestrowane wg danych GUS wyniosło 6,3 proc. w skali całej Polski. To najniższy wskaźnik zaobserwowany od 1990 r. Jakie w związku z tym są praktyki wynagrodzeń dla pracowników fizycznych stosowane przez firmy? (fragment tekstu)
Lojalność pracownika ma ścisły związek z piramidą potrzeb Maslowa. Szczególnie wyraźnie da się to zaobserwować w odniesieniu do pracowników fizycznych. To, czy pracownik będzie rzetelny, solidny, uczciwy, w dużej mierze zależy od tego, w jakim stopniu pracodawca zatroszczy się o jego sytuację. (fragment tekstu)
Proponowany materiał jest ciągiem logicznym badań, wymienionych w artykule "Funkcja docelowa zadania kształtowania optymalnej marszruty przemieszczania się brygad pracowników w trakcie planowania operacyjnego". Opracowany algorytm pozwala na ukształtowanie marszruty ruchu brygad pracowników między obiektami budownictwa w operatywnym okresie planowym (miesiąc, tydzień), optymalny wg kilku odrębnych kryteriów z uwzględnieniem predyspozycji osoby podejmującej decyzję i daje możliwość dostosowania modelu do różnych warunków praktyki budownictwa, co podwyższa realistyczność zadań planowych i pozwala w sposób racjonalny wykorzystać zasoby przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Assessment of Safety and Health of Storage Workers - a Psychosocial Approach
75%
Wstęp: Mimo że w europejskich zakładach pracy nadal pozostaje wiele do zrobienia w zakresie profilaktyki i zwalczania tradycyjnych zagrożeń zdrowotnych oraz bezpieczeństwa pracy, problem zapobiegania ryzyku psychospołecznemu należy do wyjątkowo aktualnych. Uwzględnienie ochrony zdrowia pracujących i promocji zdrowia w miejscu pracy wydają się być niezwykle istotne w odniesieniu do szerzącej się współcześnie epidemii stresu zawodowego. Metody: artykuł oparto o analizę statystyczną wypadków przy pracy oraz analizę problemów zdrowotnych występujących w związku z wykonywaną pracą. Dokonano przeglądu najnowszych raportów dotyczących bezpieczeństwa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem analizy ryzyka psychospołecznego. Podjęto próbę eksplikacji pojęć z zakresu nowopowstających rodzajów ryzyka w odniesieniu do warunków pracy w magazynie. Wyniki: ocenie poddano różnorodne aspekty zagrożeń występujących na stanowisku pracy magazyniera. Wskazano na deficyty w zakresie identyfikacji zagrożeń o charakterze psychospołecznym oraz zaakcentowano brak korelacji pomiędzy zadaniami zawodowymi magazyniera a jego wiedzą na temat ryzyka psychospołecznego. Na podstawie diagnozy stanu obecnego zaprezentowano egzemplifikacyjne podejście do identyfikacji zagrożeń psychospołecznych występujących w magazynie. Wnioski: ryzyko psychospołeczne związane z pracą w magazynie może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, zwiększenia ryzyka wypadków, gorszego wykonywanie zadań. Konsekwencje te oznaczają istotne oddziaływanie ryzyka psychospołecznego zarówno na poziomie jednostki, jak i na poziomie organizacji - oczekiwać więc należy wzmożonych wysiłków na rzecz uświadamiania w tym obszarze zarówno pracodawców, jak i pracobiorców. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera opis pierwszego w Polsce i w świecie konkursu z 1921 r. na życiorys własny pracownika fizycznego. Dziewięćdziesiąt lat temu Instytut Socjologiczny w Poznaniu z inspiracji prof. Floriana Znanieckiego rozpisał taki konkurs, który był jednym z pierwszych ogólnopolskich przedsięwzięć badawczych nowo powołanego do życia Uniwersytetu Poznańskiego. Autor omawia cele naukowe, organizację, przebieg i wyniki konkursu; podkreśla pomysłowość badawczą i zdolności organizacyjne Floriana Znanieckiego. (abstrakt oryginalny)
Cel: Zbadanie w jakim stopniu pozytywna ocena obecności robotów w miejscu pracy zależy od wcześniejszego kontaktu z nimi na przykładzie deklaracji pracowników fizycznych krajów Unii Europejskiej. Jeśli taki związek istnieje, mogłoby to oznaczać, że wraz z rozwojem zjawiska opinie zatrudnionych na temat robotów zmieniają się na bardziej korzystne. Materiały i metody: Problem poddano analizie z wykorzystaniem danych zebranych w badaniu "Postawy publiczne względem robotów", które posłużyły do stworzenia wskaźnika pozytywnego nastawienia do robotów w miejscu pracy uwzględniającego odpowiedzi na cztery pytania na temat robotów, a także tego jak wpływają one na pracę. Następnie porównano nastawienie do robotów z informacjami na temat kontaktu z nimi w miejscu pracy. Wyniki: Wcześniejsze doświadczenia z robotami są skorelowane z pozytywnym nastawieniem do nich pracowników fizycznych Unii Europejskiej. Wnioski: Uzyskane wyniki sugerują, że nastawienie do robotów mogą warunkować nie tylko cechy indywidualne pracowników fizycznych, ale też czynniki związane z miejscem pracy, takie jak wcześniejszy kontakt z robotami czy zaangażowanie w proces ich projektowania. (abstrakt oryginalny)
Działalność zawodowa wiąże się z wieloma zagrożeniami dla pracowników. Jednym z głównych jest nadmierne obciążenie fizyczne skutkujące schorzeniami ścięgien, mięśni i więzadeł. Skutkiem niewłaściwego obciążenia fizycznego jest powstawanie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych (Bujalska, Żołnierczyk-Zreda, 2011). Malarz pomieszczeń to jedna z grup zawodów należących do sekcji budownictwa, zajmująca się pracami wykończeniowymi związanymi z malowaniem ścian pomieszczeń. Ze względu na nienaturalne pozycje ciała przyjmowane przez malarza podczas wykonywania pracy, a także czas ich utrzymywania jest to grupa zawodów szczególnie narażona na schorzenia narządu ruchu. Ważnym zatem jest przeprowadzenie oceny ryzyka rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych związanych z wykonywaną pracą. W poniższym artykule dokonano tego za pomocą metod: RULA oraz REBA. (abstrakt oryginalny)
Cechą charakterystyczną sytuacji robotników wrocławskich fabryk jest ich niski poziom stabilizacji życiowej, co z pewnością nie wpływało korzystnie na proces adaptacji w nowych warunkach. Z drugiej jednak strony fakt ten miał wpływ na położenie materialne pracowników. To, iż ok. 60% zatrudnionych w obu zakładach mogło przeznaczyć wynagrodzenie tylko na swoje potrzeby, łagodziło ich dolegliwości związane z niskimi płacami. (fragment tekstu)
9
Content available remote Aktualne wytyczne oceny ryzyka zawodowego dla obciążenia pracą fizyczną
63%
Aktualnie brak jest wymagań prawnych dotyczących bezpośrednio oceny ryzyka zawodowego dla obciążenia pracą fizyczną, natomiast akty prawne określają m.in. wykaz prac wzbronionych kobietom [6,7] i wykaz prac wzbronionych młodocianym [6,8]. Ocena obciążenia pracą fizyczną obejmuje najczęściej obciążenia pracą statyczną i obciążenia pracą dynamiczną, w uzasadnionych przypadkach należy także uwzględnić obciążenie pracą monotypową i obciążenie ręczną pracą transportową. Stosowanie wyłącznie ogólnych zasad oceny ryzyka zawodowego według Polskiej Nor-my PN-N-18002:2011 jest aktualnie niewystarczające, dlatego należy zastosować metody szczegółowe do oceny obciążenia pracą fizyczną statyczną i dynamiczną, zaproponowane m.in. w Polskich Normach i innych standardach oraz literaturze specjalistycznej. Wśród wielu metod oceny obciążenia pracą fizyczną najczęściej zaleca się do oceny obciążenia pracą statyczną metodę OWAS, która uwzględnia pozycję ciała przy pracy, siłę zewnętrzną i czas utrzymywania tej pozycji, oraz do oceny obciążenia pracą dynamiczną za pomocą wydatku energetycznego - metodę Lehmanna, która uwzględnia pozycję ciała przy pracy i wielkość grup mięśniowych zaangażowanych do wykonywania pracy. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono system szkoleń i adaptacji pracowników na stanowiskach robotniczych w kopalni. W opisywanym przedsiębiorstwie położono nacisk na podnoszenie bezpieczeństwa pracy między innymi poprzez rozwijanie i doskonalenie umiejętności pracowników, w tym dogłębne przeszkolenie i zapoznanie ich z zagrożeniami środowiska pracy. (abstrakt oryginalny)
Realnymi odpowiedziami na wyzwania ze strony robotników mogą być, jak sądzę, dwie sytuacje modelowe. Pierwsza to stosunkowo szybkie zapewnienie licznej i dostrzeganej społecznie zbiorowości robotników o satysfakcjonującym statusie materialnym i prestiżu w ramach nowych stosunków ekonomicznych. Pozwoliłoby to na rozbicie spójności klasowej i destrukcję wzorów wartości, łącznie z wartościami o zabarwieniu egalitarno-wspólnotowym. Wymaga to, oczywiście, dużego dopływu kapitału produkcyjnego, Sytuacja druga oznacza powolną drogę przekształcania postaw przez miękkie wchodzenie w nowy system. Mam na myśli wprowadzanie takich instytucji, które są obecnie oczekiwane przez robotników, aktualizują właściwe im wartości wyższe, kojarzone z etosem "Solidarności" - silny ruch zawodowy, szeroki akcjonariat pracowniczy, różne formy partycypacji i samorządu. Model ten jest trudny do realizacji i nie został zaakceptowany przez elitę polityczną i gospodarczą, jednak przy braku kapitału jego alternatywą może być długotrwały bunt salariatu.
12
Content available remote Usprawnienie realizacji procesów serwisowych - studium przypadku
63%
Celem podjęcia tematu było usprawnienie procesów serwisowych realizowanych przez Knorr-Bremse Systemy Kolejowe Polska sp. z o.o. Szczególny nacisk położono na wykonywanie zbędnych ruchów i wysiłek fizyczny pracowników. Celem pośrednim było odnalezienie rozwiązania w możliwie prosty sposób z wykorzystaniem koncepcji muda. Aby usprawnić proces serwisowy, wykonano najpierw mapowanie procesów dla naprawianych podzespołów, tj. zacisków, agregatów hydraulicznych oraz pomocniczych jednostek luzujących. Następnie dokonano oceny czasochłonności poszczególnych czynności i wykonano analizę Pareto-Lorenza, aby określić najbardziej czasochłonne procesy. Na podstawie otrzymanych wyników zaproponowano zastosowanie żurawia w celu ułatwienia procesu przenoszenia ciężkich podzespołów pomiędzy stanowiskami. Ostatnim krokiem była ocena efektywności proponowanego rozwiązania pod kątem oszczędności czasowych. Z punktu widzenia przedsiębiorstwa wyniki wykonanej analizy mają istotne znaczenie. Zaproponowane rozwiązanie nie tylko pozwala na redukcję całkowitego czasu procesów serwisowych, ale również wpływa na komfort pracy załogi. (abstrakt oryginalny)
Artykuł traktuje o poglądach i zmiennych opiniach robotników przemysłowych o ich bezpośrednim środowisku pracy. Materiał ma charakter empirycznego opisu deklaracji pracowniczych, nie interpretując stwierdzonych zmian. Można go uznać za wstęp do dalszych poszukiwań i analiz jakościowych, które pozwolą na prawidłową interpretację danych.
W artykule omówiono źródła wiedzy społeczno-politycznej młodych robotników wybranych kopalń ołowiu i cynku. Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w latach 1979-1980, dotyczących postaw społeczno-politycznych młodych robotników przemysłowych.
Artykuł oparty jest na badaniach wykonanych wśród 113 mężczyzn pracujących na linii produkcyjnej zakładu produkcyjnego przemysłu motoryzacyjnego. Dobór do grupy badawczej następował po analizie biomechanicznej materiału filmowego, na którym zarejestrowano pracę na poszczególnych stanowiskach zakładu. Badano mężczyzn z działu montażu i odlewni zakładu produkcyjnego. Pracownicy z wybranych miejsc linii produkcyjnej brali udział w badaniu ankietowym. Uzyskano informacje na temat przyjmowanych pozycji ciała w trakcie pracy zawodowej, znajomości zasad ergonomii, stażu pracy oraz aktywności fizycznej w czasie wolnym. Pytano o występowanie bólu kręgosłupa z wyszczególnieniem na odcinek szyjny i lędźwiowy. Liczne dolegliwości bólowe kręgosłupa skłoniły do poszukiwania związku między bólem a stażem pracy oraz wiekiem pracowników fizycznych. Istnieje statystycznie istotna różnica między średnią siłą bólu odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa a grupą stażu pracy. Badania pokazują, że ankietowani nie posiadają wiedzy na temat patobiomechanizmu zmian przeciążeniowych. Wyniki przeprowadzonej analizy potwierdzają istnienie problemu występowania zmian przeciążeniowych wśród pracowników przemysłu motoryzacyjnego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono możliwości rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej na terenie Unii Europejskiej. Scharakteryzowano na przykładzie Niemiec, wymogi formalno-prawne jakie musi spełnić potencjalny przedsiębiorca.
Women workers are found in certain activities traditionally falling within the male domain. This is particularly the case for landless women who largely belong to the hardcore poor group. It indicates growing economic pressure and erosion of familial support and traditional beliefs and norms regarding women's outside work. With the Bangladesh economy's heavy dependence on imports Chittagong has traditionally played a very important role in the trading sectors and industrial centre of the country and also commercial capital of Bangladesh which is going through a massive phase of construction of new structures. The study employed triangulation method as a research strategy. The objective of the study is to know the reasons of internal migrations and conditions of female construction workers of Chittagong city. A good number of rural women are involved at urban construction work in Chittagong city where they faces different harmful condition like as long working hour, less salary, lack of women rights, sexual harassment, food expenditure, low health condition, hard working etc. From this rational discussion this papers examine internal migration and the condition of migrant female construction works in Chittagong city.(original abstract)
Pracownicy fizyczni stanowią podstawę działów produkcyjnych przedsiębiorstw. Bez nich prowadzenie przez firmę bieżącej działalności nie byłoby w ogóle możliwe. Dlatego też niezwykle istotna jest kwestia wysokości wynagrodzeń tej grupy pracowników. Jak wyglądały ubiegłoroczne stawki płac oferowane pracownikom fizycznym? (fragment tekstu)
W sytuacji, gdy innowacyjni pracownicy stają się niezbędnym elementem sukcesu firmy, badania identyfikują projekt stanowiska pracy jako kluczową zmienną w promowaniu innowacyjnego zachowania w pracy (Hammond et al., 2011). Stosując Model JD-R Bakkera i Demerouti'ego (2007), artykuł ten wnosi nowe spojrzenie na rozróżnienie między wyzwaniami i przeszkodami w pracy (Van den Broeck et al., 2010) i analizuje je dla pracowników umysłowych i fizycznych. Wykorzystując dane pochodzące od 893 pracowników rozmaitych organizacji, wyniki generalnie potwierdzają słuszność modelu JD-R, natomiast zauważono poważne różnice między pracownikami umysłowymi i fizycznymi dotyczące organizowania oraz rutynowych zadań w innowacyjnym zachowaniu w pracy. Niepewność co do treści stanowiska pracy wywiera negatywny wpływ na innowacyjne zachowanie pracowników fizycznych. Wyniki badań mają ważne implikacje polityczne jak i w zakresie ZZL, ponieważ dowodzą, że nie istnieje jedno standardowe rozwiązanie ZZL w zakresie innowacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę motywowania wśród pracowników produkcyjnych. Autorskie badania przeprowadzono na grupie pracowników produkcyjnych w firmie bieliźniarskiej mającej swoją siedzibę na terenie województwa podlaskiego. Przedmiotem badania były motywatory stosowane w odniesieniu do pracowników fizycznych; szczególną rolę zwrócono na motywacyjne znaczenie wynagrodzenia. Na potrzeby artykułu sformułowano następujące pytania badawcze: Jakie czynniki motywują pracowników uzyskujących zarobki poniżej przeciętnych? Czy czynniki pozapłacowe i niematerialne są w stanie zrekompensować zbyt niską płacę? (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.