Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawne aspekty reklamy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie jaka powinna być dziś reklama na terenie Unii Europejskiej: zunifikowana, jednakowa dla wszystkich czy oryginalna, odnosząca się do istniejącej specyfiki danego kraju lub regionu.
Chiny przyjęły nowe prawo o reklamie w tym roku. Nowe przepisy to jeszcze jedno z wielu wyzwań jakim muszą sprostać agencje reklamowe i ich klienci, którzy weszli w, jak się wydaje, najbardziej obiecujący i największy w świecie rynek reklam. Rynek ten zwiększył się poczwórnie do 3 bilionów dolarów w ciągu ostatnich 3 lat. Szacuje się, że do roku 2000 osiągnie on 22 biliony $ (dla porównania w USA - 55 bilionów $).
Lata 90. w Polsce to okres burzliwego rozwoju gospodarki rynkowej. Niezwykle dynamicznie rozwinęła się wtedy działalność marketingowa w przedsiębiorstwach. Dotychczasowe wywieranie nacisku, którego celem było sprzedanie produktu za wszelką cenę, zostało zastąpione komunikacją z klientem obejmującą m.in. udzielanie mu rzetelnej informacji. Pojawił się zupełnie nowy proces budowania wiarygodności organizacji wobec aktualnych i potencjalnych klientów. Biorąc pod uwagę to. iż kształtowaniem wizerunku współczesnego przedsiębiorstwa zajmuje się w dużej mierze dział marketingu, zrozumiałe staje się duże zainteresowanie kadry menedżerskiej sprawami reklamy. Celem artykułu jest omówienie aktów prawnych normujących problematykę reklamy. Ze względu na to, iż nasza praktyka gospodarcza wykorzystuje wiele różnorodnych aktów prawnych w niniejszym artykule przedstawione zostaną niektóre z nich. (fragment tekstu)
Reklama jest kontrowersyjnym fragmentem naszego życia, wobec którego nie sposób przejść obojętnie. Można jej postawić wiele zarzutów. Niektórzy twierdzą, że zmusza do kupowania niepotrzebnych im produktów, jest zbędnym kosztem ponoszonym przez konsumentów lub też zaśmieca społeczne środki masowego przekazu. Jednak nie można zapominać, że gdyby nie wpływy z reklamy to funkcjonowanie nie- których środków społecznego przekazu stałoby pod wielkim znakiem zapytania, a ceny za korzystanie z ich usług byłyby znacznie wyższe. Jedno nie ulega wątpliwości: reklama coraz częściej i agresywniej wkracza w nowe obszary życia społecznego. Potwierdzeniem tego są wyniki badań, które dowodzą, że liczba reklam, z którymi przeciętny Polak się styka w ciągu tygodnia progresywnie rośnie. (fragment tekstu)
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji nakłada odpowiedzialność za dopuszczenie się czynu nieuczciwej konkurencji w związku z reklamą porównawczą nie tylko bezpośrednio na przedsiębiorcę odpowiedzialnego za reklamowany towar, ale również na agencję reklamową albo innego przedsiębiorcę, który reklamę opracował. W razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać zaniechania niedozwolonych działań, usunięcia ich skutków, złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, naprawienia wyrządzonej szkody oraz wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści na zasadach ogólnych, jak również zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego - jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy wykorzystywania wizerunku osób znanych publicznie w reklamie z perspektywy prawnej. Autorka porusza również problem wykorzystywania w reklamie sobowtórów i karykatur osób znanych.
Reklama wprowadzająca w błąd jest jednym z najczęściej spotykanych w praktyce przypadków nieuczciwej reklamy. Reklama taka polega na wywoływaniu w obrocie konfuzji przede wszystkim co do pochodzenia towaru, jego jakości, właściwości, przeznaczenia, wartości czy ilości. Do pomyłek dochodzi wskutek używania mylących, dwuznacznych czy też celowo nieprecyzyjnych oznaczeń i informacji. W artykule omówiono prawne aspekty ochrony przed reklamą, która wprowadza w błąd.
Użycie cytatu, przysłowia czy powiedzonka w reklamie, w ramach kampanii informacyjnej czy reklamowej, to zagadnienie interesujące z prawnej perspektywy, bowiem mamy do czynienia z wieloma uregulowaniami. Najważniejsze to prawo cytatu i kwestie związane z tzw. domeną publiczną. Autorka podaje, o czym należy pamiętać by korzystać z prawa cytatu.
Przedstawiono formy popierania twórczości europejskiej, sposoby ochrony interesów producentów filmowych. Zajęto się zagadnieniami reklamy, sponsoringu i telesprzedaży. Omówiono proces dostosowania polskiego prawa do wspólnotowego acquis w odniesieniu do sektora audiowizualnego. Ponadto omówiono zagadnienia: wolności odbioru programów telewizyjnych.
Jedną z ważniejszych funkcji reklamy jest dostarczanie rzetelnej informacji o produktach czy usługach. Jednak należy zauważyć, że informacja nie może wprowadzać w błąd, szczególnie konsumentów. W Polsce reklama wprowadzająca w błąd jest zakazana Ustawą z 16 kwietnia 1993 roku i uważana jest za czyn nieuczciwej konkurencji (Dziennik ustaw 2002 nr 197 ustęp 1661). Niestety w naszej praktyce gospodarczej można znaleźć wiele przykładów nieuczciwej reklamy. Celem artykuły jest przedstawienie reklamy wprowadzającej w błąd z punktu widzenia unijnego i polskiego prawa oraz marketingu. (fr. tekstu)
Przytoczono różne definicje reklamy. Jedną część artykułu poświęcono reklamie w Unii Europejskiej. Omówiono prawa konsumenta do informacji i ochrony prywatności. Przybliżono wiele prawnych aspektów dotyczących reklamy m.in. zakazy dotyczące reklamy porównawczej i wprowadzającej w błąd.
12
Content available remote Etyczne i prawne aspekty reklamy
75%
W globalnej gospodarce ważne jest nie tylko wykonanie produktu czy usługi, ale także zainteresowanie nimi klientów. W pogoni za ich zdobyciem wytwórcy podejmują działania, na które możemy spojrzeć pod kątem standardów etycznych i prawnych. Autorzy podejmują ten problem, próbując przybliżyć czytelnikowi wymagania istniejące w tym zakresie w Polsce, przywołując wiele unormowań prawnych i normatywnych dokumentów etycznych. Znajdziemy tu także uwagi dotyczące reklamy papierosów i wyrobów alkoholowych oraz ogólne spostrzeżenia związane z jakością reklamy. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono teoretyczne przesłanki zagadnienia reklamy i przeciwdziałania alkoholizmowi. Przedstawiono prawną problematykę reklamowania napojów alkoholowych w Polsce
Autor zauważa, że wykorzystanie wizerunku stanowi istotny element każdej działalności marketingowej, w szczególności reklamowej. Skojarzenia u odbiorców, wywoływane przez znane osoby - efekt ich popularności, w istotny sposób wpływają na treść i oddziaływanie przekazów marketingowych. Jego zdaniem także wykorzystanie wizerunku innych, nieznanych powszechnie ludzi, jest jednym z głównych narzędzi działalności reklamowej i promocyjnej, przede wszystkim z uwagi na łatwość komunikowania za jego pomocą określonych przekazów w sposób prostszy oraz skuteczniejszy niż za pomocą słów lub innych znaków. Autor ostrzega jednak, że posługiwanie się wizerunkiem na potrzeby działalności marketingowej wymaga znajomości reguł prawnych do niego się odnoszących. Pozwala to uniknąć lub ograniczyć zakres możliwych roszczeń ze strony osób, których wizerunek jest wykorzystywany.
Autorka wyjaśnia, że reklamą produktu leczniczego jest działalność polegająca na informowaniu lub zachęcaniu do stosowania produktu leczniczego, mająca na celu zwiększenie liczby przepisywanych recept, dostarczania, sprzedaży lub konsumpcji produktów leczniczych. Autorka omawia sytuacje w których obowiązuje bezwzględny zakaz reklamy leków i w których występują ograniczenia w zakresie treści reklamy.
17
63%
Nasycenie rynku, które towarzyszy dzisiejszym czasom, oraz wzmożona konkurencja, sprawiły iż twórcy przekazów reklamowych borykają się z coraz to większymi trudnościami dotarcia do odbiorcy. Jednym ze sposobów na przyciągnięcie uwagi jest zastosowanie w reklamie takich motywów, treści, które wzbudzą kontrowersje związane z formą danego przekazu. Są to reklamy zawierające elementy przemocy, odważnej erotyki, odnoszące się do symboli religijnych oraz kwestii wiary. To elementy, wobec których trudno pozostać obojętnym. W opracowaniu opisane zostały zarówno motywy prowadzenia takich działań reklamowych, oraz to w jaki sposób oddziaływają one na odbiorcę. (abstrakt oryginalny)
Wizerunek ciała ludzkiego był wykorzystywany w działalności reklamowej od zawsze, trudno zresztą wyobrazić sobie przekazy perswazyjne bez pokazywania usatysfakcjonowanych, zadowolonych nabywców reklamowanych towarów czy klientów, którzy skorzystali z usługi. Przez długi czas ludzie pojawiąjący się w przekazach reklamowych (plakatach, ulotkach, ogłoszeniach) byli zwykli i reprezentatywni dla danej grupy społecznej. Wkrótce jednak okazało się, że wizerunkiem w reklamie można manipulować i on sam wpływa na odbiorców reklamy. Media i reklamodawcy zaczęli tworzyć własne kanony piękna, które na przestrzeni lat stały się osiągalne jedynie dla garstki konsumentów. Natomiast pojawiły się niepożądane skutki uboczne takiej działalności reklamowej w postaci zaburzeń odżywiania, obniżenia samooceny u młodych odbiorców, frustracja i niezadowolenie u starszych czy też zjawiska takie jak seksualizacja. W odpowiedzi na zaniepokojenie psychologów i lekarzy zaczęły się pojawić w różnych środowiskach postulaty uregulowania problemu pokazywania zniekształconego lub nienaturalnego ciała w przekazach reklamowych. Dotychczas dwa państwa uregulowały kwestię określaną mianem Body Image Advertising. W innych państwach posłużono się samoregulacją. (abstrakt oryginalny)
Należy zauważyć, że wśród czynników warunkujących działalność współczesnego przedsiębiorstwa na rynkach międzynarodowych coraz ważniejsza staje się wiedza o wszelkiego rodzaju uregulowaniach prawnych w regionie, one bowiem wyznaczają ramy prowadzenia określonej działalności. Regulacje prawne znacząco wpływają na ostateczny kształt strategii marketingowej, co jest szczególnie zauważalne w działalności z zakresu komunikacji marketingowej i stosowaniu jej różnych instrumentów na rynkach międzynarodowych. Uwarunkowania prawne należą do najbardziej zmieniających się w ramach rynku Unii Europejskiej, a co za tym idzie - w Polsce. Widać to zwłaszcza w działaniach reklamowych. Artykuł stanowi przyczynek do analizy zmian regulacji w dziedzinie reklamy, jakie dokonały się na rynku w Polsce oraz na całym rynku Unii Europejskiej. (abstrakt autora)
Autorka na początku artykułu omawia przepisy dotyczące wszystkich rodzajów reklam i wyjaśnia, że czynem nieuczciwej konkurencji jest reklama odwołująca się do łatwowierności dzieci. Autorka tłumaczy, że prawo nie zabrania kierowania reklamy do dzieci, a jedynie wykorzystywania w jej treści elementów mogących wpływać na naiwność dzieci, ich brak doświadczenia i brak krytycyzmu wobec treści przekazu. W dalszej części artykułu autorka skupia się na przepisach dotyczących reklamy w radiu i telewizji oraz reklamie alkoholu i leków.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.