Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 385

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo cywilne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Punktem wyjścia dla rozważań są dwa wyroki Sądów Apelacyjnych - w Gdańsku (z 2013 r.) oraz w Warszawie (z 2014 r.), które w sposób przeciwstawny wypowiedziały się w kwestii dopuszczalności przerywania biegu terminu przedawnienia poprzez wielokrotne składanie wniosków o zawezwanie do próby ugodowej. Zwięźle przedstawione zostały ratio legis instytucji przedawnienia w prawie cywilnym oraz istota i skutki postępowania pojednawczego uregulowanego w Kodeksie postępowania cywilnego. Następnie omówione zostały argumenty przemawiające za możliwością przerywania biegu terminu przedawnienia poprzez kolejne wnioski o zawezwanie do próby ugodowej oraz negujące wskazaną możliwość. Na zakończenie przedstawione zostało podsumowanie rozważań. (abstrakt oryginalny)
Rozstrzygnięcie głosowanego wyroku, sprowadzające się do uchylenia wyroków Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego oraz przekazaniu sprawy Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania, zasługuje na aprobatę. Kluczowe problemy, będące przedmiotem sądowej analizy sprowadzały się do dwóch kwestii. Po pierwsze, czy poza przypadkiem, o którym mowa w art. 57 Ksh, dopuszczalne jest wytoczenie przez spółkę jawną powództwa odszkodowawczego przeciwko wspólnikowi tej spółki. Po drugie, jak należy ocenić skutki dokonywania czynności "z samym sobą", czy też szerzej - podejmowania takich czynności we własnej sprawie przez wspólnika spółki jawnej. Jak wiadomo, przepisy Ksh odnoszące się do spółek osobowych nie rozwiązują problemu dokonywania czynności "z samym sobą"; nie zawierają bowiem regulacji prawnej, choćby takiej, z jaką mamy do czynienia w przypadku spółek kapitałowych, czy też spółdzielni.(fragment tekstu)
3
Content available remote Dziadkowie małżonka - spadkodawcy jako osoby uprawnione do wyrównania dorobków
100%
W dniu 28 czerwca 2009 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, która w istotny sposób zmieniła zasady dziedziczenia ustawowego. Wprowadzone nowelizacją przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego utrzymały funkcjonujący dotychczas podział na trzy kręgi spadkobierców ustawowych. Najważniejsze zmiany nastąpiły w zakresie drugiego kręgu spadkobierców ustawowych, gdzie jako dodatkową kategorię spadkobierców wprowadzono dziadków spadkodawcy. Zmiany, które wprowadzono w kwestiach dziedziczenia nie pozostają bez wpływu na inne instytucje polskiego prawa, w tym instytucje polskiego prawa rodzinnego (w tym także na małżeńską umowę majątkową z wyrównaniem dorobków). W niniejszym opracowaniu, przy wykorzystaniu znowelizowanych przepisów KC, wskazane zostaną możliwości i zasady udziału dziadków spadkodawcy w wyrównaniu dorobków. (abstrakt oryginalny)
Osoba upoważniona w oddziale do reprezentowania przedsiębiorcy zagranicznego (art. 87 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, jedn. tekst: DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.), której dane zostały objęte wpisem tego oddziału do Krajowego Rejestru Sądowego, może udzielić pełnomocnictwa procesowego do zastępowania przedsiębiorcy zagranicznego w sprawach o roszczenia związane z działalnością tego oddziału (uchwała z uzasadnieniem została opublikowana w OSNC 2014, nr 12, poz. 119).(fragment tekstu)
(...) Zagadnienie orzeczeń nieistniejących nie jest bynajmniej zagadnieniem błahym. Jego doniosłość wynika z faktu, że pojawienie się w obiegu prawnym orzeczenia nieistniejącego, chociaż rzadkie, jest w pewnym sensie kompromitacją wymiaru sprawiedliwości. Stąd potrzeba jasnej koncepcji dotyczącej tego rodzaju sytuacji. (fragment tekstu)
6
Content available remote Elementy procesu sukcecji w wybranych polskich przedsiębiorstwach rodzinnych
100%
Firmy rodzinne stanowią 36 procent sektora MMSP w Polsce. Mają tym samym znaczny wpływ na PKB i strukturę zatrudnienia w Polsce. Konieczne jest zwrócenie uwagi na specyfikę ich działania w celu opracowania strategii dającej im przewagę konkurencyjną na zglobalizowanym rynku. Istotny z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstw rodzinnych jest proces planowania sukcesji. Artykuł jest próbą od powiedzi na pytanie, czy w polskich firmach rodzinnych planuje się sukcesję, a jeśli tak, to jak przebiega ten proces. Czy działania firm rodzinnych w zakresie dziedziczenia są spójne z wypracowaną w tym zakresie teorią, czy być może opierają się na szeroko pojętej intuicji ich właścicieli? Artykuł podzielony jest na trzy części. W pierwszej omówiono istotę procesu sukcesji. Następnie zaprezentowano wypracowane przez praktyków i teoretyków propozycje etapów przekazywania władzy i majątku, których odpowiednie przejście gwarantowałoby osiągnięcie założonych celów sukcesji. Trzecią część artykułu po święcono analizie zebranych wywiadów przedstawiających stopień zaawansowania badanych firm w planowaniu i przeprowadzaniu sukcesji. (abstrakt oryginalny)
Publikacja stawia sobie za cel zwięzłe podsumowanie wiadomości, które dotyczą apelacji jako środka zaskarżenia w polskim postępowaniu cywilnym. Autorzy postarają się, razem z czytelnikiem, chronologicznie przejść przez całe zagadnienie apelacji, wyjaśniając przy tym pojęcia poboczne, ściśle z nią jednak związane. Omówione zostaną między innymi legitymacja czynna do wniesienia apelacji, przesłanki niedopuszczalności, granice apelacji, przebieg postępowania w sądzie drugiej instancji i rezultaty jakie może dać ten środek odwoławczy. (abstrakt oryginalny)
Podobieństwo art. 59 i 527 k.c. jest tak daleko idące, że w początkowym okresie obowiązywania kodeksu cywilnego nawet sędziowie utożsamiali instytucje regulowane tymi przepisami. Wynika to np. z uzasadnienia wyroku SN z dnia 13.02.1970 r.s, w którym czytamy: "Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia Sąd Powiatowy wskazał art. 288 k.z., zaznaczając w nawiasie, że jest to odpowiednik art. 59 k.c." Dodać należy, że art. 288 i nast. k.z. regulowały w kodeksie zobowiązań akcję pauliańską. Fakt, że powodowie w poszczególnych sprawach, a także sądy niższych instancji myliły art. 59 i 527 k.c. zobligował SN do zajęcia stanowiska w kwestii ich wzajemnego stosunku. W ślad za orzecznictwem poszły wcześniej już rozbudzone zainteresowania przedstawicieli doktryny; zastanawiano się, czy możliwy jest zbieg art. 59 i 527 k.c. i jakie są jego ewentualne konsekwencje. (fragment tekstu)
9
Content available remote Uznanie niewłaściwe roszczenia a bieg terminu przedawnienia - uwagi ogólne
100%
Uznanie roszczenia jest instytucją prawną występującą zarówno na gruncie przepisów kodeksu cywilnego jak też chociażby kodeksu postępowania cywilnego. Niniejszy artykuł poświęcony jest tylko tzw. niewłaściwemu uznaniu roszczenia (uznaniu długu) a po drugie tylko li tylko w kontekście jego wpływu na bieg terminu przedawnienia roszczenia. Zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie natura prawna niewłaściwego uznania długu jest sporna. Osobiście jestem zdania, że jest ono oświadczeniem wiedzy (a nie oświadczeniem woli) do którego nie stosuje się całego rygoryzmu przepisów o czynnościach prawnych w szczególności dotyczących zasad reprezentacji osób prawnych. Póki co może być ono dokonane nie tylko wyraźnie, ale także chociażby w sposób dorozumiany, a jego skutkiem jest zawsze przerwa biegu przedawnienia.
Łacińskie słowo causae jest określeniem wyrażającym dążenie do uchylenia się z zobowiązań, przy zadośćuczynieniu za otrzymane prawo lub roszczenie, względnie dokonywanie darowizn. Autor w powyższym materiale opisuje regułę kauzalności, jako jednego z podstawowych fundamentów polskiego prawa cywilnego.
FIDIC conditions of contract are patterns of contractual agreements for project or construction works widely used in the world. They were designed to facilitate the implementation of construction investment for all participants. The construction practice of many countries of the world (including Poland) uses those commonly recognized international standards, although their legal nature differs in each country which uses them and it is often hard to determine the place of the FIDIC conditions of contract in national legal systems. This problem also applies to our country because the norms of civil law in accordance with the directly expressed principle of freedom of contracts allows the introduction of the FIDIC conditions of contract into agreements to perform design or construction works, but there is still a problem of some FIDIC provisions being inconsistent with the standards of the Polish civil law. An example of such incorporation of FIDIC conditions of contract causing doubts of interpretation as to their compliance with the standards of Polish law can be the 20.1 FIDIC Sub-Clause discussed in this article. This regulation seems to contain provisions inconsistent with the standards of the Polish Civil Code. It seems that this regulation contains provisions inconsistent with the norms of the Polish Civil Code, whose possible legal consequences should be looked at more closely and to trace the case law of Polish courts in this regard. It can be said that the FIDIC conditions of contract are extralegal standards functioning in the legal order without the mediation of a reference standard. They are peculiar standards-patterns with a prenormative nature and which, although indirectly, are valid do not exist in the Polish legal order through legal norms. The significant conclusion results from the article considerations - the FIDIC conditions of contract, due to their not exactly specified legal nature, take effect only to the extent that it does not conflict with national standards.(original abstract)
12
Content available remote Cedent a pozostałe strony czynności cesji umowy w prawie włoskim
100%
Tematem artykułu są obowiązujące w prawodawstwie włoskim stosunki prawne cedenta łączące go z pozostałymi stronami czynności w związku z dokonaniem cesji umowy. Wraz z dokonaniem cesji umowy, dotychczasowy dłużnik przestaje być stroną umowy pierwotnej, a zatem również podmiotem zobowiązanym do świadczenia. Zaistniałe przekształcenie podmiotowe nie uwalnia go jednak od nowopowstałych - w związku z dokonaną cesją umowy - obowiązków wobec cesjonariusza i pierwotnego wierzyciela. Zgoda scedowanego wierzyciela może być bowiem opatrzona zastrzeżeniem o obarczeniu dłużnika subsydiarną odpowiedzialnością za niewykonanie zobowiązania przez cesjonariusza. Z kolei wobec nowego podmiotu cedent ponosi ex lege odpowiedzialność gwarancyjną za fakt istnienia stosunku pierwotnego. Dodatkowo, może on również przyjąć na siebie - w formie poręczenia - odpowiedzialność za spełnienie świadczenia przez wierzyciela. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów po 1 stycznia 2016 roku
100%
: Z dniem 1 stycznia 2016 roku weszły w życie znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dotyczące mediacji. Zmiany miały charakter kompleksowy a ich celem było przede wszystkim upowszechnienie alternatywnego sposobu rozwiązywania sporów jakim jest mediacja. Ustawodawca wprowadził dodatkowe zasady prowadzenia mediacji, wydłużył czas mediacji, wprowadził możliwość wielokrotnego kierowania stron do mediacji na różnych etapach postępowania sądowego, określił wymogi, jakie musi spełniać mediator, aby zostać wpisanym na listę stałych mediatorów, zaliczył koszty mediacji do kosztów sądowych i inne. W sytuacji pogłębiającego się kryzysu sądownictwa w Polsce z powodu przewlekłości postę- powań i związanych z tym kosztów, mediacja stanowi realną i atrakcyjną alternatywę dla stron(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie konfliktu norm w porządku prawnym Nowej Zelandii na podstawie zwyczajowego pochówku Maorysów (tangihanga). Konflikt pozostaje nierozwiązany, a dotyczy wielu obywateli. Prawo nowozelandzkie to hybryda zwyczajowych i religijnych norm pochodzących od rdzennej mniejszości maoryskiej i brytyjskiego systemu prawa precedensowego. Należy podkreślić, że zwyczajowe prawo Maorysów (tikanga) posiada de iure pozycję normy o charakterze ius cogens. Wszelkie orzeczenia sądów i trybunałów czy akty parlamentu w Wellington lub czynności administracyjne powinny być podejmowane zgodnie z tikanga. Dotyczy to również prawa cywilnego, w tym pochówku. W ostatnich latach toczyło się kilka postępowań cywilnych między osobami pochodzenia maoryskiego. Ustawa o pochówku i kremacji z 1964 roku była sprzeczna z wolą rdzennych testatorów. Jednak bardzo często te tradycyjne rytuały pogrzebowe są niezgodne ze standardami prawa stanowionego. Niniejszy artykuł jest zatem próbą wykazania trudności w prawie cywilnym Nowej Zelandii. Temat ten zyskał na znaczeniu wraz z większą świadomością społeczeństwa obywatelskiego i szerszymi możliwościami kontaktu (zarówno prawnego, jak i pozasądowego) z państwem.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia kwestie związane z odpowiedzialnością spadkobiercy za długi spadkodawcy. W jego treści przybliżono zakres odpowiedzialności w przypadku przyjęcia spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza. Autorka przybliża również zagadnienia związane z odpowiedzialnością za długi spadkowe osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Udział Rzecznika Praw Obywatelskich w procesie ochrony dóbr osobistych
100%
Dobra osobiste są głównie chronione przez przepisy prawa cywilnego materialnego zgodnie z art. 23 Kodeksu Cywilnego. Wymienione tam zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, to tylko przykładowe dobra, które są chronione przez prawo. Ochroną dóbr osobistych zajmuje się również Rzecznik Praw Obywatelskich. Jest to konstytucyjny Organ, którego szczegółowe zadania zostały uregulowane w Ustawie o Rzeczniku Praw Obywatelskich. Rzecznik zajmuje się ochroną praw i wolności obywateli polskich, a także osób niebędących obywatelami polskimi, a znajdujących się pod władzą Rzeczpospolitej Polskiej. Podstawowym jego zadaniem w procesie ochrony dóbr osobistych jest badanie czy w skutek działania lub zaniechania organów, organizacji i instytucji, obowiązanych do przestrzegania i realizacji tych wolności i praw, nie nastąpiło naruszenie prawa, a także zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej. Wiadomość wskazująca na naruszenie wolności i praw człowieka i obywatela, stanowi dla Rzecznika siłę napędową oraz rozpoczyna procedurę ochrony praw i wolności. Do uprawnień Rzecznika należy w szczególności możliwość badania każdej sprawy na miejscu, możliwość zlecenia stosownym podmiotom sporządzenie ekspertyz i opinii. Rzecznik może żądać złożenia wyjaśnień, przedstawienia akt każdej sprawy prowadzonej przez naczelne i centralne organy administracji państwowej, organy administracji rządowej, organy organizacji spółdzielczych.(abstrakt oryginalny)
Do podjęcia tematyki odpowiedzialności przewoźnika znajdującego się w upadłości doprowadziły liczne problemy natury prawnej, z którymi muszą się mierzyć biura podróży i ich klienci. Dochodzenie odszkodowań od przewoźnika znajdującego się w upadłości w przedmiocie niewykonania umowy przewozowej najczęściej połączone jest ze szkodami w przewozie grupowym, przewożonym bagażu podręcznym, jak też w przesyłkach bagażowych. W artykule wykorzystano materiały źródłowe w postaci aktów normatywnych europejskich i krajowych z zakresu prawa i procedury cywilnej, literaturę prawniczą, jak również orzecznictwa Sądu Najwyższego. W wyniku podjętych prac badawczych wskazano kluczowe problemy związane z odpowiedzialnością przewoźnika znajdującego się w upadłości i ustalono, że jego odpowiedzialność jest ograniczona wyłącznie do majątku wchodzącego w skład masy upadłościowej. Istnieje jednak sposób dochodzenia tego rodzaju roszczeń w stosunku do majątku, który w zakresie nieobjętym postępowaniem upadłościowym mógłby służyć zaspokojeniu roszczeń uprawnionego w postaci organizatora turystycznego, jak i pasażera z tytułu przewożonego przez niego bagażu podręcznego, ale również nadanej przesyłki bagażowej.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Merger Clauses in Contracts Governed by Polish Law
100%
The use of so-called merger clauses while drafting contracts governed by the civil law is becoming increasingly popular. Since merger clauses originated from the common law, it is not easy to ascertain their legal effects under the civil law. This is also the case in Polish law. Not only is there little mention in the legal literature of the effects of merger clauses, but also legal scholars' views on the issue differ widely. This article tries to answer the question of what the legal effects of using merger clauses under Polish law are. Among others, it tackles the important issue of how a merger clause inserted into a contract influences the process of its interpretation and closing its loopholes. Moreover, it attempts to compare merger clauses' legal effects under Polish law and European private law model rules. The starting point of the analysis performed in the paper is the distinction between two functions of contractual clauses, which leads to a clearer description of the consequences of merger clauses' usage. The adoption of the aforementioned distinction leads to the conclusion that the legal effects of merger clauses under Polish law may be far more significant than is often considered. Additionally, it can be observed that these effects do not differ from the legal effects of merger clauses under European law model rules as much as has been claimed. (original abstract)
The Article 168a of Code of Criminal Procedure introduces the rule of the permissibility in criminal proceedings evidence obtained under the violation of criminal procedure regulations or as the result of indictable offence defined in Article 1 of Criminal Code. The Article 168a of CCP is highly controversial, especially due to the lack of linguistic precision of its provision and collision with Constitution. The regulation mentioned above is in conflict with the system of evidence-related prohibitions in criminal proceedings. In this context, the freedom expression rule during the interrogation is essential. Its violation results in the prohibition of the use of evidence. Used in the provision of Art. 168a of CCP, word "exclusively" is claimed to be a key for proper resolution of this problem. If interpreted differently, the provision would flagrantly deny the essence and nature of the freedom expression rule during the interrogation.(original abstract)
20
Content available remote Rejestracja stanu cywilnego w dorobku judykatury - zagadnienia wybrane
100%
Artykuł przedstawia wybrane problemy rejestracji stanu cywilnego. Oscyluje on wokół tematyki dotyczącej aktu urodzenia, aktu zgonu oraz zmiany płci i jej wpływu na zmiany w zakresie rejestracji stanu cywilnego. Rozważania oparte zostały na dorobku judykatury i doktryny. Artykuł dotyczy danych wpisywanych do aktu urodzenia i zgonu, a także trybu ich zmiany; kierownika urzędu stanu cywilnego jako podmiotu zajmującego się rejestracją stanu cywilnego; zmiany płci - odnosząc się do rozważań dokonywanych na gruncie prawa medycznego, a także konsekwencji jakie zmiana ta wywołuje w prawie administracyjnym - przede wszystkim w akcie urodzenia.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.