Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 94

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo finansowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Regionalne izby obrachunkowe są państwowymi organami nadzoru i kontroli powstałymi jako zupełnie nowe, odrębne struktury dla zapewnienia prawidłowych działań jednostek samorządu terytorialnego przede wszystkim w zakresie spraw finansowych. Ich powstanie było realizacją zapisu art. 86 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym1, zgodnie z którym nadzór nad działalnością gminną w zakresie spraw budżetowych został powierzony regionalnej izbie obrachunkowej. Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych z 7 października 1992 roku weszła w życie dopiero z dniem 1 stycznia 1993 roku2, a zatem przez ponad dwa lata jednostki samorządu terytorialnego zarówno w zakresie nadzoru, jak i kontroli nad sprawami finansowymi podlegały wojewodzie. Przez ten okres gminy samodzielnie i na własny rachunek wydawały publiczne pieniądze i gospodarowały majątkiem, dochodziło wówczas do wielu nieprawidłowości spowodowanych przede wszystkim brakiem dostatecznie dobrej, fachowej pomocy, instruktażu oraz brakiem jednoznacznych przepisów prawa, w dodatku swobodnie interpretowanych. Wszystkie te elementy kumulowały się i były stwierdzane podczas kontroli prowadzonych później przez regionalne izby obrachunkowe.(fragment tekstu)
Postanowienia Konstytucji RP w zakresie dotyczącym dualistycznego charakteru źródeł prawa, w szczególności zaś zamkniętego katalogu źródeł powszechnie obowiązującego prawa RP, można postrzegać jako barierę w procesie harmonizacji prawa polskiego z prawem UE i dla pełnej realizacji celów prawodawcy europejskiego w odniesieniu do badanych rozwiązań prawnych dotyczących systemu finansowego w UE, w szczególności zaś stabilności tego systemu, oraz nadzoru finansowego. Wykazano, że polski prawodawca zmuszony jest do poszukiwania rozwiązań kompromisowych i dokonywania wyboru między dwoma grupami wartości, tj. między zapewnieniem zgodności z Konstytucją RP przyjmowanych rozwiązań, a przez to wyeliminowaniem wątpliwości co do bezwzględnie wiążącego charakteru aktów normatywnych, którymi dokonuje się implementacji dyrektyw w prawie krajowym lub dostosowania tego prawa do prawa UE - z jednej strony a pełną realizacją celów wyznaczanych przez prawodawcę europejskiego - z drugiej strony.(fragment tekstu)
Zakres przedmiotu finanse i prawo finansowe jest obecnie bardzo szeroki. Znajduje to odbicie w większości podręczników podstawowych i specjalistycznych ukazujących się w szczególności w okresie ostatnich piętnastu lat. Obecnie, podręczników z dziedziny finansów i prawa finansowego jest wiele. Prawie każdy z ośrodków akademickich posiada już własne podręczniki i skrypty. Są one dobrze znane w środowiskach akademickich. Nie jest przedmiotem obecnego opracowania dokonanie ich analizy, a tym bardziej oceny. Można jedynie, jak się wydaje, wskazać na pewną cechę charakterystyczną, jaka w tym przedmiocie ma miejsce. W wielu podręcznikach prezentowane jest oryginalne, nieschematyczne ujęcie. Wydaje się, iż należy to uznać za zaletę obecnego stanu teorii i dydaktyki w dziedzinie wykładu z finansów i prawa finansowego. Nawet najlepszy schemat podręcznika nie powinien być wzorem powielanym. Wydaje się, iż będzie to właśnie sytuacja korzystna, o ile ukazujące się podręczniki będą prezentowały coraz bardziej różne podejście do skomplikowanej i jakżeż szerokiej obecnie tematyki prawa finansowego. Ta pewna "konkurencyjność" opracowań ukazujących się w poszczególnych ośrodkach akademickich, przyczynić się może do głębszego poznania przedmiotu, różnie ujętego i przedstawianego w poszczególnych podręcznikach. (fragment tekstu)
4
Content available remote Legal and economic considerations of using trade credit by Polish enterprises
75%
Securing safe economic turnover is an important function of the state from the point of view of trade credit functioning. In Poland, despite many achievements concerning support for private sector enterprises in the sphere of securing efficiency of trade transactions and counteracting delays in payment, there still exist many issues to be solved. First of all, it is necessary to make changes in the Polish legal system related to business information sharing, taking advantage of legal coverage of receivables, pursuing claims by creditors and also tax burdens. Continuing the reform of Polish jurisdiction and the court execution system is another important issue. Improvement of the law and system solutions will form the basis for the correct use of trade credit by enterprises. (original abstract)
W niniejszym artykule wskazano kilka dyskusyjnych przykładów transakcji i relacji biznesowych, które wymagają głębszych badań w celu ich ujęcia w księgach handlowych i ujawnienia w sprawozdaniach finansowych z powodu: kreowania przychodu, ale nie dochodu do opodatkowania; wpływu na koszty wytworzenia, a jednocześnie na cenę zbytu netto; realizacji polityki zrównoważonego rozwoju; zwiększania bilansów makroekonomicznych; ukrytego dofinansowania określonych segmentów gospodarki; rozbieżności między ujęciem wartości a przepływem pieniężnym. Nauka rachunkowości oraz nauka prawa finansowego powinny wspólnie pracować nad ujawnianiem produktów inżynierii finansowej kreującej niepieniężne wartości, a przez to kryzysotwórcze.(abstrakt oryginalny)
Artykuł kontestujący projekt ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym w Polsce. Według Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" prace nad nową ustawą powinny mieć charakter wyłącznie merytoryczny. W opinii Konfederacji poważnym brakiem ustawy jest m.in. całkowite pominięcie w procesie nadzoru postulatów stowarzyszeń i organizacji zrzeszających podmioty, które nadzorowane będą w przyszłości przez nowo utworzoną Komisję Nadzoru Finansowego.
Profesor Andrzej Borodo był pierwszym reprezentantem czwartego pokolenia pracowników Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Założył ją, wywodzący się z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Leon Kurowski (rektor UMK 1951-1952). Jego asystentami w Toruniu zostali wcześniejsi studenci USB - Jerzy Harasimowicz, Jadwiga i Zbigniew Jaśkiewiczowie oraz Henryk Reniger. (abstrakt oryginalny)
Obowiązująca ustawa o finansach publicznych wprowadza zasadę jawności gospodarowania środkami publicznymi (jawności w sensie wąskim). Wchodzi ona jako lex specialis do szerokiej zasady jawności finansów publicznych. Źródłem tej ostatniej jest Konstytucja i liczne ustawy. Nauka prawa finansowego koncentrowała się dotychczas na zasadzie jawności w sensie wąskim. Celem artykułu jest prezentacja argumentów za wagą zasady finansów publicznych w sensie szerokim oraz koniecznością jej specyficznej ochrony.(abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule nowe rozwiązania regulacyjne powstały jako następstwo procesu ciągłego i narastającego tworzenia prawa finansowego. Rozwiązania te doskonale mogą funkcjonować odrębnie w zakresie działalności regulatorów i nadzorców, instytucji finansowych oraz pośredników (firm technologicznych). Ciągłe doskonalenie działań w zakresie RIA, sandbox, compliance oraz RegTech jest jak najbardziej możliwe, a zarazem konieczne. Rozwiązania te są jednak od siebie ściśle uzależnione. Nowoczesne podejście do polepszenia stanowienia i realizacji prawa będzie zatem wynikało z połączenia efektów i korzyści wynikających z ich zastosowania. Nowe traktowanie polityki regulacyjnej jest obecnie domeną państw, które stanowczo postawiły na rozwój koncepcji lepszego stanowienia i wdrażania prawa (better regulation) wobec konieczności przyspieszenia rozwoju nowoczesnej gospodarki. Tak więc jej realizacja nie powinna być już tylko strategicznym wyzwaniem, ale pragmatyczną koniecznością dla wszystkich zainteresowanych stron. W związku z tym ważnym punktem odniesienia staną się rozwiązania zaproponowane przez Komisję Europejską, wprowadzające określone standardy regulacyjne oparte już nie tylko na procesie tradycyjnego "polepszania prawa", ale szerszej otwartości na innowacje technologiczne, które wspomagają ten proces.(fragment tekstu)
Artykuł koncentruje się na połączeniu prawa podatkowego i finansowego z prawem handlowym. Podstawowym celem autora jest uwypuklenie punktów styku rzeczonych gałęzi prawa i skierowanie uwagi czytelnika na poszczególne koncepcje prawa, które w znaczący sposób przenikają do prawa prywatnego poprzez przepisy prawa publicznego. (abstrakt oryginalny)
Obserwowana w ostatnich latach eskalacja oszustw księgowych, obejmujących fałszowanie sprawozdań finansowych, niesie różnorodne konsekwencje zarówno dla otoczenia jednostki gospodarczej, jak i dla jej kierownictwa. Celem artykułu jest przedstawienie skutków zniekształceń informacji prezentowanej w sprawozdaniach finansowych spółdzielni w świetle przepisów prawa upadłościowego i prawa spółdzielczego. W pierwszej części przeprowadzono przegląd regulacji prawnych i literatury przedmiotu, w wyniku którego wskazano na przesłanki zgłoszenia upadłości spółdzielni, omówiono cechy jakościowe sprawozdania finansowego oraz przyczyny i metody jego fałszowania. Część druga - badanie metodą studium przypadku - stanowiła egzemplifikację podjętych rozważań i pozwoliła na udowodnienie tezy, że brak badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta zwiększa ryzyko zafałszowania sprawozdania finansowego. Główne wnioski wynikające z analizy piśmiennictwa oraz badania empirycznego zostały zawarte w podsumowaniu. W konkluzji wskazano na konieczność poddania niezależnej weryfikacji wszystkich sprawozdań finansowych. (abstrakt oryginalny)
Except for one provision, the Act on RACs does not specify the rules and procedure of issuing the RACs' opinions on the documents drawn in the course of financial activity of these unions. In this regard, the provisions of the Public Finance Law and Act on RACs apply, setting out the limits of the RACs' opinion-making activity. The subjects of the opinions are the following: draft resolutions, periodical information and reports, recovery proceedings programmes, other financial documents. In general, the opinions issued by RACs do not contain any content binding for their recipients, but in certain situations specific obligations arise, e.g. to present opinion in a proper term to the proper body, making correction to previously prepared financial documents. In one case the negative opinion revokes the entitlement of the decision-making body of the metropolitan union to adopt the budgetary resolution. (original abstract)
13
Content available remote Polityka fiskalna państwa wobec oczekiwań społecznych
75%
Celem artykułu było ukazanie założeń polskiej polityki fiskalnej przez pryzmat oczekiwań społecznych. Autor wskazał m.in., że dyskusja nad zasadnością poszczególnych wydatków jest uzależniona od wcześniejszego sformułowania najważniejszych zadań i celów państwa oraz roli, jaką ma spełniać. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano zagadnienia związane z przepisami na rynku kapitałowym. Podkreślono, że problem pożądanego zakresu regulacji jest złożony ponieważ trudno jest rozgraniczyć regulacje niezbędne dla właściwego funkcjonowania rynku z regulacjami zbytecznymi – ograniczającymi operacje na rynku bądź zwiększającymi ich koszty.
Artykuł przedstawia analizę zmian w zakresie ochrony praw akcjonariuszy i wierzycieli w krajach transformacji gospodarczej oraz wpływu tych zmian na wielkość finansowania zewnętrznego w tych krajach
16
Content available remote Specyfika i zakres prawa finansowego Unii Europejskiej
75%
Zasadniczo polska nauka prawa finansowego dosyć szeroko podejmuje problematykę związaną z finansami publicznymi Unii Europejskiej (UE). Zauważyć jednak należy, że rozważania w dużej mierze odnoszą się do zagadnień szczegółowych prawa finansowego UE, np. w obszarach harmonizacji podatkowej czy jednolitego rynku finansowego. Występuje natomiast niedosyt lub nawet znikomość publikacji o charakterze doktrynalno-teoretycznym, odnoszących się do ogólnych i zasadniczych zagadnień prawa finansowego UE. Do takich zaliczyć można m.in. kwestie definicyjne, zakres i strukturę wewnętrzną tego prawa, jego źródła etc. Generalnie należy wskazać na dwa obszary, które powinny stać się przedmiotem badań podstawowych w odniesieniu do wskazanych powyżej elementów. Pierwszy to prawo finansowe samej UE, a drugi - to jego wpływ i skutki tego wpływu na polskie prawo finansowe. W niniejszym artykule podjęte zostaną rozważania odnoszące się do tego pierwszego obszaru, mające na celu określenie specyfiki oraz zakresu prawa finansowego UE. (abstrakt oryginalny)
Problemem, który jest badany w opracowaniu, jest zagadnienie źródeł powstawania zobowiązań cywilnoprawnych. Takim źródłem są czynności prawne (np. umowy). Czy źródłem takim może być sama ustawa, w szczególności ustawa dotycząca dochodów, wydatków, zobowiązań? Problem ten jest istotny w sferze stosunków prawnych zachodzących pomiędzy Skarbem Państwa a samorządem terytorialnym i innymi osobami prawnymi. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono analizę funkcjonowania depozytów w bankach komercyjnych i spółdzielczych oraz spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. W związku z tym, że prowadzenie działalności przez podmioty świadczące usługi finansowe narażone jest na oddziaływanie turbulentnego otoczenia, zarówno dalszego, jak i bliższego, podjęto się określenia zmian w ich prawnym otoczeniu, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa składanym w nich depozytom. Uwzględniono oddziaływanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. Zwrócono również uwagę na unię bankową, w szczególności na jej filar - europejski system gwarantowania depozytów.(abstrakt oryginalny)
Niepodatkowe należności budżetowe to kategoria środków publicznych o niejednorodnym charakterze prawnym, normowana przepisami wielu ustaw. Konsekwencją heterogeniczności niepodatkowych należności budżetowych jest brak jednolitych regulacji prawnych w ich zakresie. W praktyce stosowania prawa finansowego powstają wątpliwości, czy odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty niepodatkowej należności budżetowej powinny być naliczane na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej czy Kodeksu cywilnego.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote A Few Words on the Perception of Justice in the Context of Penal Fiscal Law
75%
In the context of penal fiscal law there has been a discussion over a proper reaction to a fiscal tort. This is even more important in connection with the increase of the number of criminal offences, particularly in terms of tax offences and the decrease in effectiveness of administrative proceedings of public levies1. Beyond doubt, the proposals tabled in the discussions aim at objective settlements. This paper comprises an attempt to answer the question of how the justice is perceived in the context of penal fiscal law.(original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.