Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo o stowarzyszeniach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Instytucja zarządu komisarycznego w stowarzyszeniu została wprowadzona do polskiego systemu prawnego 20.05.2016 r. wraz z wejściem w życie ustawy z 25.09.2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw. Ustawodawca poświęcił unormowaniu tej instytucji przepis art. 10b ustawy z 7.04.1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach, który reguluje warunki i tryb powołania zarządu komisarycznego, określa wymogi, które musi spełniać uchwała go ustanawiająca i jaki jest jej skutek, a także nakłada obowiązki w zakresie zgłaszania do odpowiednich organów informacji o powstaniu i ustaniu zarządu komisarycznego w terenowej jednostce stowarzyszenia posiadającej osobowość prawną. Pomimo że wprowadza ona znaczące zmiany dla funkcjonowania wspominanych jednostek, nie została wyczerpująco omówiona w piśmiennictwie, poza opracowaniami komentarzowymi. W związku z powyższym artykuł ten poświęcony jest istocie tej instytucji, interpretacji przepisów ją regulujących, jej zaletach i wadach. Ponadto wskazane zostały mankamenty omawianej regulacji.(abstrakt oryginalny)
W życiu społecznym można wyróżnić dwa rodzaje grup ludzkich - wspólnoty i zrzeszenia. Te pierwsze powstają w sposób naturalny i bywają sankcjonowane aktami władzy publicznej. Tworzenie tych drugich stanowi świadomy akt ich założycieli, z reguły przyszłych uczestników. W niniejszym opracowaniu skupiam się na tych drugich. (fragment tekstu)
Określono zakres swobody zakładania i działania stowarzyszeń w świetle Konstytucji i przepisów prawa międzynarodowego. Przybliżono zakres podmiotowy nadzoru w oparciu o przepisy Prawa o stowarzyszeniach. Omówiono nadzór starosty nad stowarzyszeniami w aspekcie przedmiotu, kryteriów i środków nadzoru.
Artykuł jest poświęcony analizie ustawowych i statutowych regulacji dotyczących składek członkowskich, a także roli tych świadczeń pieniężnych w majątku i działalności stowarzyszenia rejestrowego. Autorki omawiają poglądy doktryny i orzecznictwa sądowego dotyczące charakteru prawnego obowiązku uiszczania składek, jak również przedstawiają możliwe sposoby ich egzekwowania, w tym z wykorzystaniem mechanizmu wewnątrzorganizacyjnego, oraz prognozy odnośnie do skutków zaniechania pobierania tych świadczeń i dochodzenia zaległych dla realizacji celów statutowych stowarzyszenia. W artykule sformułowano postulaty de lege ferenda w zakresie regulacji składek jako elementu wpływającego na treść stosunku członkowskiego oraz kształtującego sytuację ekonomiczną stowarzyszenia rejestrowego.(abstrakt oryginalny)
Stowarzyszenia zwykłe jako jednostki posiadające zdolność prawną mogą działać we własnym imieniu w stosunku do osób trzecich. Ustawodawca umożliwił założycielom tworzenie struktury stowarzyszenia zwykłego, dając wybór pomiędzy ustanowieniem zarządu albo przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe w regulaminie działalności stowarzyszenia. Zarówno zasady powoływania, jak i pozycję przedstawiciela albo zarządu określić należy w regulaminie działalności. Zakres prawa reprezentacji ograniczony został do czynności zwykłego zarządu, zaś w pozostałych czynnościach wymagana jest zgoda wszystkich członków stowarzyszenia oraz dodatkowo udzielenie pełnomocnictwa zarządowi albo przedstawicielowi reprezentującemu stowarzyszenie zwykłe. Przyjęte w ustawie rozwiązania, pomimo iż są zbliżone terminologicznie, odbiegają od zasad reprezentacji innych jednostek organizacyjnych, dlatego w artykule podjęto próbę analizy nowych rozwiązań prawnych. (abstrakt oryginalny)
Ustawa z 25.09.2015 r. o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw dokonała istotnych zmian w modelu funkcjonowania stowarzyszeń zwykłych w Polsce. Celem zmian ma być spopularyzowanie tej formy zrzeszania się. Dotychczas, z uwagi na przepisy regulujące byt prawny stowarzyszenia zwykłego, nie cieszyły się one dużą popularnością. Zmianie uległa procedura tworzenia stowarzyszeń zwykłych i przepisy regulujące ich bieżące funkcjonowanie. Ustawa wprowadziła możliwość utworzenia zarządu i organu nadzoru, poszerzyła możliwości pozyskiwania przez stowarzyszenie środków na swoją działalność oraz wprowadziła procedurę przekształcenia stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie rejestrowe, instytucje nie uregulowaną wcześniej w ustawie - Prawo o stowarzyszeniach. Przepisy regulujące powyższą procedurę weszły w życie z dniem 1.01.2017 r. Celem artykułu jest przedstawienie procedury przekształcenia stowarzyszenia zwykłego w stowarzyszenie rejestrowe ze szczególnym uwzględnieniem aspektów praktycznych. (abstrakt oryginalny)
W glosie poruszono kwestie związane z udziałem stowarzyszeń zwykłych w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Krytycznie oceniono stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące braku możliwości reprezentowania stowarzyszenia przez jego przedstawiciela. Niezbędną analizą objęto stan prawny obowiązujący sąd odwoławczy w dacie wyrokowania oraz zmiany jakie wprowadzono do ustawy - Prawo o stowarzyszeniach po 20.05.2016 r. Autor sformułował określone wnioski względem sposobu wykładni znowelizowanych przepisów ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, dotyczące zakresu reprezentacji stowarzyszeń zwykłych przez zarząd lub przedstawiciela. (abstrakt oryginalny)
Dzieje Drugiej Rzeczypospolitej od zarania budziły zainteresowanie publicystów, polityków, a w miarę upływu czasu - coraz szerszych kręgów społeczeństwa oraz przede wszystkim badaczy najnowszych dziejów z zakresu takich dyscyplin, jak: historia, prawo, politologia, socjologia. Zainteresowania te wynikały z wielu pobudek i sytuowały się na dwóch płaszczyznach - naukowej i politycznej. Ciekawość, chęć poznania - w istocie zaledwie "skrawka" - ponad tysiącletnich dziejów Polski wypływała z wyjątkowości dwudziestolecia międzywojennego (1918-1939). Owa wyjątkowość zaś wynikała z określonych uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych, które kształtowały procesy gospodarcze i społeczno-polityczne dokonujące się na ziemiach państwa polskiego. Próby wyjaśnienia tej wyjątkowości trwają już ponad dziewięćdziesiąt lat, a tocząca się dyskusja wokół niektórych problemów związanych z genezą i rozwojem Drugiej Rzeczypospolitej jest najczęściej uwarunkowana politycznie. Z reguły punkt kulminacyjny przybierała ona w ważnych, wręcz przełomowych okresach w dziejach kraju, a nawet kontynentu. Jednym z pierwszych problemów, który rodził spory oraz dyskusje wśród publicystów, polityków i naukowców, była geneza odrodzonego państwa i rola w tym procesie określonych sił oraz ludzi. (...) Ten niekończący się spór o to, kto miał rację, kto odegrał decydującą rolę w walce o odrodzenie państwa polskiego, będzie jeszcze trwał, gdyż na ten sukces złożył się wysiłek myśli, czynu i bohaterskich działań wielu ludzi zorganizowanych w partiach, zrzeszeniach, ruchu zawodowym oraz instytucjach przygotowujących się do przejęcia władzy z chwilą opuszczenia ziem polskich przez administrację i wojska państw zaborczych. Spory wokół genezy Drugiej Rzeczypospolitej, kierunków przemian społeczno-ustrojowych, toczone w latach odbudowy państwa, często wbrew intencjom uczestników tych dyskusji prowadziły do osłabienia struktur życia społecznego, ograniczenia swobód działania zrzeszeń i stowarzyszeń oraz pogłębienia procesów dezintegracji społecznej i politycznej. (fragment tekstu)
Artykuł omawia obowiązujące od 2016 r. zasady reprezentacji stowarzyszenia zwykłego. Z dniem 20.05.2016 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, zgodnie z którym stowarzyszenie zwykłe może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. W związku z tym ustawodawca uregulował również zasady reprezentacji stowarzyszeń zwykłych, przyjmując rozwiązania dotąd niespotykane w przypadku tzw. ułomnych osób prawnych. Nowe zasady reprezentacji stowarzyszeń zwykłych zakładają swoisty dualizm możliwych konstrukcji prawnych w tym zakresie (reprezentacja przez przedstawiciela albo przez organ), a dodatkowo ograniczają zakres kompetencji tych reprezentantów do czynności zwykłego zarządu. Celem opracowania jest omówienie wprowadzonych rozwiązań prawnych. (abstrakt oryginalny)
Fundacje i stowarzyszenia będące osobami prawnymi mogą uzyskać status przedsiębiorców i prowadzić dodatkowo działalność gospodarczą, poza prowadzeniem działalności statutowej, dlatego problematyka reprezentacji ma istotne znaczenie z punktu widzenia stosunków z osobami trzecimi. Fundacje i stowarzyszenia co do zasady reprezentowane są przez zarząd, chociaż istnieje możliwość powierzenia reprezentacji innym podmiotom, w szczególności zarządcy przymusowemu, przedstawicielowi, kuratorowi, zarządowi komisarycznemu. Ponadto istotną kwestią jest również reprezentowania fundacji i stowarzyszeń w stosunkach z członkami zarządu. Wobec powyższego w artykule poniższym dokonano próby ustalenia zakresu prawa reprezentacji przez poszczególne podmioty, jak również dokonano oceny przyjętych rozwiązań ustawowych.(abstrakt oryginalny)
Inicjatywy społeczne przybierające formę stowarzyszeń stanowią coraz istotniejszy aspekt z perspektywy aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Ustawodawca, który dostrzegał liczne mankamenty poprzednio obowiązującego brzmienia ustawy prawo o stowarzyszeniach, zdecydował się na postępową reformę, którą wdrożyła ustawa nowelizująca z dnia 25 września 2015 r. (większość znowelizowanych przepisów weszła w życie z dniem 20 maja 2016 r.). Reforma ta stanowi długo oczekiwaną reakcję na liczne problemy szeroko dotychczas dyskutowane w doktrynie czy orzecznictwie, i wymaga wyczerpującego komentarza. Niniejszy artykuł pozwala na zestawienie praktycznych i teoretycznych aspektów funkcjonowania dwóch wariantów organizacji społecznych - stowarzyszenia zwykłego i stowarzyszenia rejestrowego. Pogłębiona analiza cech obu form, uwzględniająca stan prawy przed i po 20 maja 2016 r. ma na celu umożliwić Czytelnikowi sformułowanie własnej, krytycznej oceny w zakresie doboru odpowiedniej formy prawnej dla określonej inicjatywy społecznej. Rozważania, prowadzone przede wszystkim z perspektywy zmian wprowadzonych ustawą nowelizującą, mają na celu określenie wpływu postępowej reformy na zaangażowane obywateli w sektorze organizacji pozarządowych i wzrost zainteresowania stowarzyszeniami zwykłymi pro futuro. (abstrakt oryginalny)
W roku 1996 ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie do polskiego prawa pojęcia sportu profesjonalnego, zrywając jednocześnie z trwającą wiele lat fikcją zakładającą istnienie w Polsce sportu tylko w jego amatorskiej formie. W artykule dokonano wnikliwej analizy tych nowych regulacji, podając ich szczegółową wykładnię prawną.
Artykuł porównuje ograniczenia nakładane przez Konstytucję RP, Europejską Konwencję Praw Człowieka i Konstytucję USA na organizacje działające niedemokratycznie lub tajnie wobec władz publicznych. Najkorzystniejszy dla jednostki jest system amerykański. Podkreśla ochronę prawa do stowarzyszania się jako fundamentu demokracji. Ingerencja w nie możliwa jest tylko w wypadku "wyraźnego i aktualnego niebezpieczeństwa" dla cennych społecznie dóbr prawnych. System ten najsilniej chroni interesy związane z nieujawnianiem członkostwa w organizacjach. Z kolei najbardziej elastyczny jest system europejski. Klauzula nadużycia prawa w połączeniu z wypracowanym w orzecznictwie strasburskim rozumieniem zasady proporcjonalności umożliwiają adekwatne reagowanie na zagrożenia dla porządku demokratycznego. Konstytucja RP reguluje granice prawa do stowarzyszania się w sposób zbliżony do systemu strasburskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.