Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo ochrony zdrowia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
12 stycznia 2017 r. weszły w życie nowe zasady dotyczące obowiązku uiszczenia kosztów świadczenia opieki zdrowotnej udzielonego mimo braku prawa do świadczeń. Efektem zmiany jest zwolnienie osób nieuprawnionych z obowiązku zwrotu Narodowemu Funduszowi Zdrowia kosztów udzielonych im świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Autor przedstawia nową regulację i podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy na jej tle można mówić o powszechnym prawie do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Sygnalizuje także szereg wątpliwości dotyczących tej kwestii. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza zgodności przepisów ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego ([u.o.z.p.], t.jedn.: Dz.U. 2017, poz. 882 ze zm.), z przepisami Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych z 13 grudnia 2006 r. ([Konwencja], Dz.U. 2012, poz. 1169). W artykule omówiono poszczególne przepisy u.o.z.p. zezwalające na przymusową hospitalizację i leczenie psychiatryczne, ponadto także odpowiednie przepisy Konwencji dotyczące tej kwestii. Przytoczono stanowisko Komitetu ds. Praw Osób Niepełnosprawnych, kwestionujące dopuszczalność przymusowego leczenia psychiatrycznego w świetle Konwencji, a także zaprezentowano własne stanowisko w tej materii. Główną tezą pracy jest niezgodność przepisów u.o.z.p. dopuszczających przymusowe leczenie psychiatryczne z przepisami Konwencji, w tym przede wszystkim z jej art. 12, 14, 15, 17 i 25. Przepisy Konwencji, w przedstawionej w artykule interpretacji, zabraniają bowiem pozbawiania wolności z uwagi na niepełnosprawność także wtedy, gdy ustawodawstwo przewiduje dodatkowe przesłanki pozbawienia wolności, jak choćby zagrażanie własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Podstawą leczenia, także psychiatrycznego, w myśl Konwencji, może być tylko świadoma i swobodna zgoda zainteresowanego. Oznacza to, że obecnie brak podstaw prawnych do przymusowego leczenia osób chorych psychicznie, albowiem umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeżeli ustawy tej nie da się pogodzić z umową (art. 91 ust. 2 Konstytucji). (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia rozważania odnoszące się do wyrażonego w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej "prawa do ochrony zdrowia", konkretyzowanego następnie w ustawodawstwie polskim zaliczanym do prawa medycznego (prawa zdrowia publicznego). Zagadnienie prawa do ochrony zdrowia (prawa do opieki zdrowotnej), prezentowane jest w wymiarze praktycznym - na podstawie obserwacji autora dotyczących funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju. Rozważania mają za cel przedstawienie idei regulacji ustrojowej prawa do ochrony zdrowia, w szczególności ze względu na jej złożony i mogący podlegać różnorodnym ocenom, charakter. Uwarunkowania praktyczne związane z realizacją tego prawa odnosić się będą przede wszystkim do kwestii dostępności do świadczeń zdrowotnych. (abstrakt oryginalny)
W publicznym systemie ochrony zdrowia w naszym kraju normatywną podstawą dla realizacji programów zdrowotnych jest w pierwszej kolejności ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (fragment tekstu)
Obywatele każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej mają prawo do świadczeń zdrowotnych na terenie innych państw UE. Uprawnienie to związane jest przede wszystkim z urzeczywistnieniem unijnej swobody przepływu osób, w tym pacjentów, na jednolitym rynku europejskim oraz z koordynacją unijnych systemów zabezpieczenia społecznego. Do początku lat 90. UE nie zajmowała się ochroną zdrowia. Podstawę prawną kompetencji UE w dziedzinie ochrony zdrowia w prawie pierwotnym stanowi art. 152 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE). Nakłada on na Wspólnotę obowiązek zapewnienia wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego przy określaniu i urzeczywistnianiu wszelkich polityk i działań oraz wyznacza kierunek działań Wspólnoty, mając na celu zapobieganie chorobom i dolegliwościom ludzkim oraz usuwaniu źródeł zagrożeń zdrowia ludzkiego. Działania Wspólnoty w dziedzinie zdrowia publicznego mają w pełni szanować odpowiedzialność państw członkowskich za organizację oraz świadczenie usług zdrowotnych i opieki medycznej. (fragment tekstu)
Transplantacja uznawana jest obecnie za rutynową metodę leczenia, która umożliwia przedłużenie życia lub poprawę jego jakości u osób zmagających się ze skrajną niewydolnością narządów. Pomimo swej skuteczności medycyna transplantacyjna wciąż boryka się z licznymi problemami. Jednym z najbardziej dotkliwych jest problem niedoboru narządów, z którym zmaga się współcześnie znakomita większość państw na świecie. Niemniej jednak, wskaźniki przeszczepialności w państwach azjatyckich są o wiele niższe niż w państwach innych regionów świata. Wyniki przeprowadzanych badań wskazują, że na niedobór narządów w państwach azjatyckich wpływa szereg różnych czynników. Systematyczne upowszechnianie wiedzy o transplantacji; zwiększenie funduszy przekazywanych z budżetu państwa; wprowadzenie niezależnych, centralnych organów koordynujących procedury oraz zmiana obowiązującego prawa mogą przyczynić się do rozwoju programu dawstwa post mortem, a co za tym idzie, wpłynąć na ograniczenie problemu niedoboru narządów w krajach azjatyckich. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wątpliwości interpretacyjne powodujące problemy z określeniem zasad wykonywania działalności leczniczej. Omówiono historię ochrony zdrowia w Polsce, reformy opieki zdrowotnej, definicje świadczeń zdrowotnych oraz orzecznictwo dotyczące działalności leczniczej.
Przedmiotem analizy uczyniono ewentualną możliwość egzekwowania odpowiedzialności karnej z tytułu zarażenia innej osoby wirusem SARS-CoV-2 lub spowodowania takim zarażeniem dalszych skutków dla życia lub zdrowia zarażonego oraz przypisywania z tego tytułu popełnienia w formie dokonania przestępstw skutkowych określonych w art. 148 k.k., art. 155 k.k., art. 156 k.k. i art. 157 k.k. Możliwość poniesienia odpowiedzialności karnej warunkują także inne przesłanki. Okolicznościami, które w znacznym stopniu takie możliwości ograniczają, są trudności związane ze stwierdzeniem związku przyczynowego między zachowaniem się sprawcy podejrzanego o zarażenie innej osoby wirusem SARS-CoV-2 i zarażeniem ustalonym u zarażonego oraz między zarażeniem ustalonym u zarażonego i określonymi dalszymi następstwami takiego zarażenia będącymi znamionami skutków w ustawowych znamionach przestępstw. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie kryteriów przewidzianych ustawowo na potrzeby procedury kwalifikowania świadczeń opieki zdrowotnej jako gwarantowanych oraz wydawania decyzji refundacyjnych, a także ocena dopuszczalności wyłączania z katalogu świadczeń gwarantowanych określonych świadczeń lub leków z uwagi na skutki finansowe dla systemu opieki zdrowotnej lub koszt uzyskania dodatkowego roku życia skorygowanego o jakość w świetle konstytucyjnoprawnych regulacji dotyczących prawa do ochrony zdrowia oraz obowiązku władzy publicznej zapewnienia obywatelom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych w ramach systemu opieki zdrowotnej, jako instrumentu służącego realizacji prawa do ochrony zdrowia w jego indywidualnym i świadczeniowym wymiarze. W artykule omówiono kwestię ograniczenia zakresu ustawowej gwarancji jako naruszenie prawa do ochrony zdrowia oraz możliwość konstruowania roszczenia o udzielenie/sfinansowanie świadczeń nieobjętych systemową gwarancją na podstawie prawa do ochrony zdrowia. (abstrakt oryginalny)
10
84%
Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej władze publiczne mają obowiązek zapewnić równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych każdemu obywatelowi, niezależnie od jego sytuacji materialnej. Zapis Konstytucji stał się fundamentem do stworzenia szczegółowych przepisów charakteryzujących warunki i zakres udzielania świadczeń, zgodnie z którymi w polskim systemie opieki zdrowotnej podstawową zasadą decydującą o dostępie do świadczeń finansowanych przez publicznego płatnika jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Aktem prawnym regulującym wspomnianą zasadę jest Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która charakteryzuje kryteria decydujące o dostępie do świadczeń opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub budżet państwa w zakresie środków pozostających w dyspozycji właściwego ministra. W procesie realizacji umów, w które są zaangażowane co najmniej trzy strony transakcji: płatnik instytucjonalny, świadczeniodawca, świadczeniobiorca, a czasem również organ administracji publicznej, dochodzi do stałych napięć i nieporozumień formalno-prawnych. Opracowanie przedstawia i systematyzuje mechanizmy związane ze sposobem weryfikacji praw pacjenta do świadczeń finansowanych ze środków publicznych w kontekście funkcjonalnym. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule autor przedstawił sposób odtworzenia normy prawnej zawierającej prawo do ochrony zdrowia na podstawie przepisu prawnego art. 68 ust. 1 Konstytucji RP. Przełożenie przepisu prawnego na normę prawną odbyło się zgodnie z założeniami derywacyjnej koncepcji wykładni, której istotą jest uzyskanie równoznaczności pomiędzy przepisem a odtworzoną z niego normą. W tym celu konieczne było przeprowadzenie wszystkich trzech faz wykładni: porządkującej, rekonstrukcyjnej i percepcyjnej. Niniejszy artykuł ukazuje, jak przebiegają poszczególne czynności interpretacyjne podejmowane w oparciu o dyrektywy derywacyjnej koncepcji wykładni. Pozwala to zobaczyć w szczegółowy sposób przebieg procesu przekształcania przepisu prawnego w normę prawną. Rezultatem przeprowadzonej wykładni było uzyskanie dostatecznie jednoznacznej normy prawnej. Na tej podstawie wykazano, że prawo do ochrony zdrowia jest zasadą prawa, ponieważ możliwe było odniesienie treści normy prawnej do określonych kryteriów. Ponadto, norma prawna odtworzona na podstawie przepisu konstytucyjnego zawiera wszystkie elementy, przede wszystkim określa adresata i nakazane zachowanie. Pozwala to wskazać sytuacje prawne, jakie wyznacza odtworzona w toku wykładni norma prawna, czyli obowiązek, uprawnienie i prawo podmiotowe. Postrzeganie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia jako normy prawnej umożliwia także znacznie szersze i głębsze rozpatrzenie aspektów jego obowiązywania. W tym kontekście szczególnie przydatna jest derywacyjna koncepcja wykładni prawa. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote An Overview of the Public Health System in the Province of Ontario, Canada
84%
The public health system in the province of Ontario in Canada is a publicly funded system that is responsible for addressing the health status of the population. Public health involves the combined effort of all levels of government (federal, provincial, municipal) in the country to strengthen the health system and promote the health of Canadians. The federal Canada Health Act guides the delivery of health services, with the administration of the health system a provincial responsibility. There are multiple organizations involved in public health including the Ontario Ministry of Health and Long-Term Care, Local Health Integration Networks, local Boards of Health, Public Health Ontario, and the Ontario Public Health Association. Public health program costs at Ontario's 36 public health units are shared between municipal and provincial governments. Public health initiatives undertaken by public health units and governmental agencies are aimed at addressing and improving the population's determinants of health. (original abstract)
Niniejszy artykuł jest jednym z głosów w dyskusji na temat nowej Ustawy o zdrowiu publicznym w Polsce. Debata o konieczności powstania tego aktu prawnego toczy się od wielu lat i jest bezpośrednio związana z faktem, że dotychczasowe prawodawstwo w naszym kraju jest niezwykle ubogie w zapisy, które konstytuowałyby zdrowie publiczne i wskazywały jego miejsce w systemie. Jak słusznie zauważają autorzy, Ustawa o Inspekcji Sanitarnej jest jedynym aktem prawnym, który w sposób jednoznaczny wskazuje, że instytucja ta została powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Niniejsza praca ma charakter poglądowy, a jej celem jest przedstawienie uwarunkowań historycznych powstania Inspekcji Sanitarnej, wskazanie jej miejsca w systemie zdrowotnym państwa, a także skonfrontowania wniosków z tej analizy z projektem Ustawy o zdrowiu publicznym. (fragment tekstu)
14
Content available remote Public Health in Canada: an Overview
84%
Public health is comprised of services, programs, and policies aimed at promoting health, preventing injury and chronic diseases, and responding to health emergencies. Public health professionals include front line providers, consultants, and specialists from various disciplines and professions, such as medicine, nursing, and epidemiology. Public health in Canada is provided through the collaboration between three levels of government, namely municipal, provincial or territorial, and federal. While public health is a shared responsibility of all levels of government, the volume and direction of allocated resources for related activities varies between the provinces and territories. Canada's public health history predates its founding in 1867. A turning point in public health in the country occurred following the Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) outbreak in 2003. The following year, the federal Public Health Agency of Canada (PHAC) was created. Its role is to improve and maintain population health in Canada. The Chief Public Health Officer is the deputy head of the PHAC and is the government's lead public health professional. The public health landscape in Canada will continue to evolve to meet the growing needs of its population and to address existing health challenges including adverse health events related to chronic diseases and unhealthy lifestyles. Moreover, it will further adapt to respond to new public health threats, such as the emergence of tropical illnesses, the northward spread of infectious agents due to climate change, and disease transmission related to international travel. (original abstract)
W literaturze przedmiotu podkreśla się często, że trudno byłoby znaleźć bardziej niedookreślone prawo człowieka aniżeli prawo do zdrowia, którego treść początkowo ukształtowana jako norma zwyczajowa, następnie uszczegółowiona została w wielu normach traktatowych. Przedmiotem niniejszego artykułu będzie po pierwsze próba scharakteryzowania prawa do zdrowia w oparciu o najważniejsze umowy prawa międzynarodowego oraz po drugie próba ustalenia, co obejmuje to prawo. Konkretyzując zakres przedmiotowy omawianego prawa, pojawia się koncepcja "podstawowych zobowiązań" państw, do których należy między innymi dostęp do produktów leczniczych. Instytucją nierozerwalnie związaną z obrotem produktami w Unii Europejskiej jest handel równoległy, którego głównym mechanizmem napędzającym jest różnica cenowa tych samych produktów w różnych krajach Wspólnoty. Problematyka importu równoległego jest szczególnie ważna ze względu na jego rolę w kształtowaniu dostępu do produktów leczniczych. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o leczeniu niepłodności umożliwia biorcom (małżeństwom, parom odmiennej płci) dostęp do dawstwa heterologicznego. Dopasowanie dawcy jest dokonywane przez lekarza, który jest zobowiązany ustalić podobieństwo fenotypowe między dawcą (dawcami) komórek rozrodczych (zarodków) a biorcami. Zgodnie z prawem polskim brane są pod uwagę następujące dane fenotypowe: wzrost, waga, kolor oczu, kolor włosów, struktura włosa (proste, kręcone, falowane), budowa ciała, rasa, pochodzenie etniczne. Celem niniejszego artykułu jest określenie możliwości zastosowania innych metod doboru wykorzystywanych do zapewnienia wyższego poziomu podobieństwa fizycznego między dawcą (dawcami) a biorcą (biorcami), które są stosowane w innych systemach prawnych, takie jak porównanie zdjęć lub zastosowanie nowoczesnych technologii opartych na rozpoznawaniu twarzy. Jest to uzasadnione tym, że polscy pacjenci mogą uczestniczyć w programach dawstwa za granicą (gdzie proces doboru dawcy różni się od polskich regulacji) i komórki rozrodcze mogą być wysyłane z międzynarodowych banków komórek rozrodczych i dostarczane do polskich klinik. Badania przeprowadzono, wykorzystując analizę komparatystyczną prawa i praktyk w Polsce oraz za granicą. Autor dochodzi do konkluzji, że obecne regulacje są niewystarczające, i formułuje propozycje nowelizacji prawa polskiego w kierunku zastosowania zdjęć i technologii rozpoznawania twarzy w procesie doboru dawcy. (abstrakt oryginalny)
Ochrona zdrowia odgrywa znaczącą rolę w polityce Unii Europejskiej, stanowiąc część acquis w wielu obszarach działania Wspólnoty (bezpieczna żywność, farmaceutyki i urządzenia medyczne, ochrona środowiska, badania naukowe). Rosnące znaczenie problematyki ochrony zdrowia w działalności Unii Europejskiej znajdowało odzwierciedlenie w stopniowym poszerzaniu przepisów traktatowych. W wielu dokumentach UE, które nie mają charakteru aktów normatywnych również poruszane są kwestie ochrony zdrowia. (fragment tekstu)
18
Content available remote Zarys finansowania systemu zdrowotnego w Polsce
84%
Opieka zdrowotna jest istotnym, ale bardzo trudnym elementem polityki każdego państwa. Najbardziej drażliwa pozostaje kwestia finansowania systemu ochrony zdrowia. Przyjęty w danym kraju sposób finansowania służby zdrowia związany jest bezpośrednio ze stosowanym w nim modelem systemu zdrowotnego. Zdrowie stanowi wartość nadrzędną dla każdego człowieka, a jego utrata powoduje poważne konsekwencje finansowe nie tylko dla jednostki, ale także społeczeństwa. Przybliżenie źródeł finansowania systemu opieki medycznej w Polsce pozwoli na częściowe zrozumienie obecnej sytuacji służby zdrowia. Celem artykułu jest przedstawienie (poprzedzone prezentacją ewolucji systemu zdrowotnego w Polsce) jednostek organizacyjnych systemu ochrony zdrowia, a przede wszystkim dostępnych zgodnie z prawem źródeł i sposobów finansowania polskiego systemu ochrony zdrowia oraz analiza udziału jednostek organizacyjnych w finansowaniu poszczególnych rodzajów świadczeń zdrowotnych. Z uwagi na rozległy materiał normatywny i dane empiryczne artykuł prezentuje tylko zarys teoretycznych rozważań i podstaw normatywnych. (fragment tekstu)
Autonomia ta sytuacja prawna polegająca, na tym, że na mocy prawa i w granicach przez to prawo wyznaczonych podmiot może sam kształtować swoje prywatnoprawne stosunki. Zakres przyznawanych pacjentowi uprawnień ulega czasem ograniczeniom, mających swoje źródło w przepisach prawnych. Ograniczenia te mają zakres zarówno podmiotowy (wskazując granice wieku, poczytalność pacjenta), jak i przedmiotowy (rodzaje świadczeń medycznych). Omówiono ograniczenia przedmiotowe, skupiając się nad zagadnieniami skuteczności dyspozycji wyznaczających długość życia, prawną skutecznością oświadczeń woli pro futuro oraz problem istnienia i zakresu prawa do żądania uśmierzenia bólu.
Cet article vise à analyser les effets d'un accès sans restriction aux soins de santé sur la mortalité infantile au Togo. Nous nous sommes appuyés sur un modèle de duré à risque proportionnel pour évaluer ces effets. A la suite des estimations de ce modèle à partir des données de l'Enquête Démographique et de Santé réalisée au Togo en 2013, nos résultats montrent que naître en présence d'un personnel de santé qualifié contribue à réduire le risque de mortalité des enfants de moins d'un an. Par ailleurs, une amélioration de l'éducation des mères améliore la probabilité de survie des enfants au-delà de leur premier anniversaire. Ce travail permet de souligner la nécessité d'investir dans la formation du personnel soignant et aussi encourager l'éducation des filles. De tels investissements permettront de réduire significativement la mortalité infantile.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.