Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo rolne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Niniejszy artykuł - przygotowany na kanwie rozważań Sądu Najwyższego - porusza sporne zagadnie- nie zakresu związania interpretatora wyrażoną w materiałach procesu legislacyjnego wolą faktycznego prawodawcy. Opierając się na prawno-faktycznym tle skierowanego do SN pytania prawnego, związanego z potrzebą wykładni jednej z epizodycznych ustaw z zakresu prawa rolnego, autor zmierza do twórczego rozwinięcia myśli i motywów przedstawionych w glosowanej uchwale. Celem artykułu pozostaje bowiem ustalenie, jaką rolę mogą pełnić materiały legislacyjne w procesie wykładni prawa. Dlatego rozbudowując początkowo argumentację SN związaną bezpośrednio z egzegezą spornych regulacji, autor uwypukla funkcjonalną i systemową racjonalność zajętego przez SN stanowiska interpretacyjnego. Kolejno zaś, opierając swoje rozważania na argumentach teoretycznoprawnych i konstytucyjnych, dochodzi do konkluzji, że choć materiały legislacyjne mogą być pomocne w procesie wykładni prawa, to jednak powinny one stanowić co najwyżej subsydiarny wzorzec interpretacji. Toteż powołanie się na nie nie może przełamywać jednoznacznych wyników wykładni językowej, funkcjonalnej i systemowej.(abstrakt oryginalny)
Rozpoczęcie prac kodyfikacyjnych w zakresie prawa rolnego - które postuluje autor artykułu - wymagałoby dokonania przeglądu wypracowanych modeli kodeksu rolnego w kontekście ich potencjalnego wykorzystania lub nawet zastosowania. W ramach niniejszego artykułu zostają przedstawione w zarysie wybrane europejskie modele kodeksu rolnego, tj. francuski, postradziecki, europejski (unijny), włoski i polski przedwojenny W.L. Jaworskiego. W podsumowaniu autor stawia tezę, że model francuski (code rural), postradziecki (kodeks gruntowy) oraz europejskie kodeksy rolnictwa nie powinny być brane pod uwagę przy ewentualnych pracach kodyfikacyjnych w Polsce. Zdecydowanie bardziej wartościowe oraz posiadające większy potencjał do wykorzystania są model włoski ( codice agricolo) i model Kodeksu agrarnego W.L. Jaworskiego.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zaprezentowanie zasadniczych rozwiązań w zakresie konstytucyjnego kształtowania ustroju rolnego. Prawnoporównawcza analiza modeli ustroju rolnego prowadzi do wskazania podobieństw i różnic zachodzących na tym tle między sześcioma wybranymi krajami europejskimi. Wyniki badania pozwalają dostrzec wpływ sytuacji społeczno-gospodarczej państwa na treść regulacji konstytucyjnej.(abstrakt oryginalny)
Poruszono problematykę związaną z kształtowaniem treści umowy kontraktacji jako instrumentu polityki rolnej państwa. Obecnie nie ma powszechnego obowiązku zawierania tego typu umowy w globalnym ujęciu produkcji rolnej, jednak z różnych względów wymagają jej przepisy prawa regulujące niektóre branżowe rynki rolne. Na zawieranie kontraktacji, oddziałuje bezpośrednio i pośrednio bieżąca polityka rolna państwa i Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Dokonano oceny form prawnych działalności gospodarczej wykorzystywanych przez wielkoobszarowe przedsiębiorstwa rolnicze. Została ona przeprowadzona na podstawie opinii zebranych od liderów tych przedsiębiorstw. (oryg. streszcz.)
Wstąpienie Polski do UE oraz proces dostosowywania się do standardów panujących na tym rynku wywołało konieczność informowania uczestników tego rynku, a zwłaszcza producentów rolnych o regulacjach prawnych rynku i wynikających z nich praw i obowiązków. Praca przedstawia jedną z form regulacji opartą na kanwie prawa cywilnego, a mianowicie umowę kontraktacji. Umowa ta w dużej mierze wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich stron z uwzględnieniem specyfiki produkcji rolniczej. (oryg. streszcz.)
Prawo użytkowania wieczystego jest przedmiotem wielu transakcji kupna-sprzedaży, a także profesjonalnych wycen na różne cele. Niniejsza praca jest przedmiotem metodycznej analizy wyceny prawa użytkowania wieczystego w oparciu o współczynnik korygujący względem prawa własności. Ma to zastosowanie tam, gdy jest niemożliwa wycena prawa użytkowania wieczystego podejściem porównawczym w oparciu o ceny transakcyjne. (oryg. streszcz.)
Układ stowarzyszeniowy Polski z UE z 16.12.1991 r. powoduje konieczność dostosowania polskiego ustawodawstwa rolnego do wymogów państw UE. Autor nakreśla aktualny stan prawny w tej dziedzinie i kierunki działań na przyszłość oraz wielopłaszczyznowe konsekwencje tych zmian dla polskiego rolnictwa.
9
Content available remote Zagadnienia funkcjonalności prawa rolnego: między europeizacją a lokalnością
75%
Zagadnienia funkcjonalności prawa, zarówno w odniesieniu do całego systemu, jak i jego poszczególnych gałęzi czy dziedzin, należą do istotnych i wymagają badań. Formułowane zaś w tym zakresie oceny i wnioski mogą przyczynić się do tworzenia "dobrego" prawa, zwiększenia jego skuteczności w osiąganiu zakładanych celów czy zmniejszenia kosztów. To stwierdzenie należy odnieść zwłaszcza do prawa rolnego nie tylko ze względu na swoistość rolnictwa jako działu wytwarzania i jego miejsce w gospodarce narodowej, lecz także zasadnicze zmiany legislacji rolnej na przestrzeni ostatnich dwudziestu pięciu lat związane z różnymi etapami rozwoju prawa i gospodarki, a w okresie ostatnich dziesięciu lat - z objęciem polskiego rolnictwa mechanizmami wspólnej polityki rolnej.(fragment tekstu)
Autorka przedstawiła regulacje prawne dotyczące dzierżawy gruntów rolnych oraz gospodarstwa rolnego obowiązujące w Polsce. Gospodarstwo rolne w wielu aktach prawnych nie jest ujmowane jako jednostka własnościowa. Dzierżawa znajduje zastosowanie w organizacji i prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Obowiązujące przepisy w zakresie dzierżawy gruntów rolnych nie uwzględniają potrzeb aktualnego obrotu dzierżawnego w Polsce. Należy zatem postulować stworzenie nowoczesnego modelu dzierżawy rolniczej.
Podstawowym celem pracy jest przedstawienie procedur prawnych związanych z przekształcaniem gruntów rolnych na cele nierolnicze w Polsce. Na podstawie analizy obowiązujących regulacji prawnych wskazano i opisano czynności, jakie należy podjąć, aby móc rozpocząć nierolnicze użytkowanie gruntu. Omówiono zarówno zmianę przeznaczenia gruntów, jak również wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Interpretacja wybranych przepisów prawa umożliwiła uporządkowanie procedury przekształcania gruntów rolnych na cele nierolnicze. Dodatkowo, na podstawie wybranych danych statystycznych, aspekt prawny uzupełniono informacjami na temat aktualnego poziomu "odralniania" gruntów w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest sformułowanie oceny czasopism prawnorolnych w Polsce na tle periodyków zachodnioeuropejskich. W szczególności ocena ta ma na uwadze misję czasopisma, jego zakres tematyczny, układ treści i język publikacji oraz krąg ich adresatów-czytelników. Ze względu na okres funkcjonowania na rynku wydawniczym oraz dorobek publikacyjny w pierwszej kolejności uwzględnia się doświadczenia włoskie, a następnie niemieckie, francuskie i hiszpańskie. W konkluzji autor stwierdza między innymi, że czasopisma z zakresu prawa rolnego były zakładane na różnych etapach rozwoju tej gałęzi prawa. Najstarsze ("Rivista di Diritto Agrario") wprowadziło do obiegu naukowego nazwę nowej materii normatywnej, przyczyniło się do wyodrębnienia prawa rolnego w systemie prawa i jej dalszego rozwoju. Kolejne z nich ("Agrar- und Umweltrecht", "Revue de Droit Rural" i "Revista de Derecho Agrario y Alimentrario") zostały utworzone w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, by wzmocnić naukę prawa rolnego i jej oddziaływanie na praktykę stanowienia i stosowania prawa. Na tym tle niezbyt dobrze wypadają czasopisma prawnorolne w Polsce, gdyż charakteryzuje je krótki okres funkcjonowania na rynku wydawniczym. Zagrożenie dla przyszłości "Przeglądu Prawa Rolnego", jedynego obecnie w Polsce czasopisma prawnorolnego, może wynikać z kierowania przez autorów artykułów z zakresu prawa rolnego do druku do innych, wyżej punktowanych czasopism. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ewolucję zakresu głównych zadań Agencji Nieruchomości Rolnych. W dalszej części omówiono formy zagospodarowania mienia z Zasobu WRSP i dane statystyczne w tym zakresie, a następnie główne problemy z jakimi styka się obecnie Agencja. Wynikają one przede wszystkim z braku odpowiednich przepisów prawnych.
Poruszono kwestie związane z nabywaniem nieruchomości rolnych stanowiących własność Skarbu Państwa. Szczególną uwagę zwrócono na pierwszeństwo w nabywaniu gruntów. Analizą zagadnienia prowadzono w ramach poszczególnych podmiotów uprawnionych z tego tytułu. Wskazane zostały kwestie budzące poważne spory w doktrynie prawa oraz problemy praktyczne wynikające ze stosowania ustawy, wraz z ustosunkowaniem się autora do tych zagadnień. (oryg. streszcz.)
W 1990 r. ustawodawca polski zlikwidował niemal wszystkie ograniczenia obrotu gruntami rolnymi, co pozbawiło władze państwowe prawnych instrumentów oddziaływania na strukturę agrarną. Kraje Unii Europejskiej systematycznie rozwijają kontrolę obrotu gruntami rolnymi, choć posiadają już prawidłową strukturę agrarną, natomiast Polska mimo wyjątkowo rozdrobnionej struktury agrarnej całkowicie liberalizuje obrót ziemią rolniczą. W rezultacie, w 2000 r. polskie rozwiązania prawne w zakresie obrotu gruntami, bardziej niż w 1989 r. odbiegają od unijnych standardów.
16
75%
W związku z zakończeniem 30 kwietnia 2016 roku ograniczeń w nabywaniu ziemi rolnej przez podmioty w krajów Unii Europejskiej doszło do zmiany ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W trakcie prac prawodawczych podnoszono, że ustawodawca chcąc chronić rodzimych nabywców ziemi rolniczej (tj. polskich rolników indywidualnych oraz przedsiębiorców rolnych) przed inwestorami z innych krajów UE, de facto wprowadził regulacje, które ograniczyły bądź utrudniły dostęp do tego rynku również obywatelom polskim. Celem opracowania jest wskazanie tych nowych regulacji, których wprowadzenie spowodowało lub może spowodować trudności w praktyce stosowania prawa, polegające na niemożności nabycia nieruchomości rolnych przez zainteresowane tym podmioty będące obywatelami polskimi. (abstrakt oryginalny)
Kategoria dóbr publicznych jest jednym z fundamentalnych elementów koncepcji zawodności rynku i jednocześnie jednym z argumentów uzasadniających interwencję ze strony państwa. Zwolennicy tego podejścia podkreślają specyfikę ziemi i jej duże znaczenie w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Celem artykułu jest przedstawianie krytycznego stanowiska wobec koncepcji ziemi rolniczej jako dobra publicznego. Przyjęto założenie, że teoria dóbr publicznych jako naukowe uzasadnienie interwencjonizmu państwowego w rolnictwie, w tym również na rynku ziemi rolniczej, ma dużo bardziej polemiczny charakter, niż jest to przedstawiane w głównym nurcie badań. Jako alternatywne podejście do badania kwestii ziemi rolniczej zaprezentowane zostało stanowisko austriackiej szkoły ekonomii. Praca ma charakter teoretyczny. W analizie wykorzystano wnioskowanie dedukcyjne i logikę w postaci werbalnej. Przeprowadzona analiza problemu wskazała, że według kryteriów stosowanych w teorii dóbr publicznych ziemia rolnicza jest typowym dobrem prywatnym. Dyskusyjna jest natomiast kwestia takich dóbr integralnie z ziemią związanych, jak krajobraz rolniczy i jakość środowiska naturalnego. Jednak specyfika tych dóbr nie musi prowadzić do wniosku, że interwencja państwa jest konieczna. Przeciwko interwencji państwa przemawiają takie względy, jak: brak możliwości obiektywnej identyfikacji potrzeb społecznych, polityczny i redystrybucyjny charakter interwencjonizmu państwowego, istnienie rynkowych mechanizmów finansowania dóbr publicznych. (abstrakt oryginalny)
Rynek cukru, jako jeden z branżowych rynków rolnych poddany jest daleko idącej ingerencji państwa. Instrumenty jakie zostały zastosowane w celu jego pełnego ukształtowania stanowią bardzo bogaty katalog i uniemożliwiają jego swobodne przemiany. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie i omówienie zjawisk i procesów uznawanych za elementy otoczenia, które wpływają na funkcjonowanie producentów rolnych działających w sektorze bezpośredniej sprzedaży produktów rolnych. Scharakteryzowano tylko jedna grupę – czynniki polityczno-prawne.
W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia i klasyfikacje z zakresu gospodarki gruntami. Porównano takie pojęcia jak: grunt, użytek gruntowy, użytek rolny, grunt rolny, używane poprzednio w ewidencji gruntów i literaturze z pojęciami wynikającymi z aktualnych uregulowań prawnych obowiązujących od 2001 roku.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.