Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Prawo rzeczowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem publikacji jest ocena, czy proponowana w środowisku prawniczym zmiana art. 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, polegająca na określeniu właściwości rzeczowej sądów administracyjnych metodą klauzuli generalnej, jest dobrym rozwiązaniem. Rozważania poprzedzono krótkim spostrzeżeniem na temat pojawiających się przy omawianej problematyce nieścisłości językowych. Następnie przedstawiono historyczny proces kształtowania się dwóch głównych metod dookreślania właściwości rzeczowej sądów: klauzuli generalnej i enumeracji. Ponieważ pojawiające się propozycje zmian polskich przepisów bazują na rozwiązaniach przyjętych w niemieckim postępowaniu sądowoadministracyjnym, w artykule odniesiono się do problemów, z jakimi muszą mierzyć się sędziowie niemieckich sądów administracyjnych, stosując klauzulę generalną. Jej wykładnia przysparza wiele problemów, których przybliżenie może być cennym źródłem informacji dla polskiego ustawodawcy.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotę i funkcję zasiedzenia. Następnie przedstawiono przesłanki zasiedzenia służebności przesyłu oraz kwestię ustalenia początku biegu terminu zasiedzenia służebności przesyłu.
3
Content available remote Obrót użytkowaniem wieczystym - aspekty prawne
75%
Obrót użytkowaniem wieczystym jest zjawiskiem trwale obecnym na rynku nieruchomości. Występuje zarówno w obrocie powszechnym, jak i gospodarczym. Zaspokaja nie tylko potrzeby mieszkaniowe, ale również inwestycyjne czy z zakresu szeroko rozumianej użyteczności publicznej. Z punktu widzenia użytkownika wieczystego prawo to daje szerokie uprawnienia w zakresie dysponowania gruntem (faktycznym i prawnym), bez konieczności angażowania znacznych środków finansowych. Ponadto użytkowanie wieczyste jest korzystne dla właściciela gruntu (np. Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego), gdyż pozwala na posiadanie wpływu na sposób korzystania z gruntów pozostających nadal jego własnością, a ponadto gwarantuje właścicielowi niebagatelne wpływy w postaci pierwszej opłaty, a następnie opłat rocznych. Zapewnienie bezpieczeństwa, w tym skuteczności transakcji na rynku nieruchomości, których przedmiotem jest prawo użytkowania wieczystego, wymaga znajomości form prawnych obrotu użytkowaniem wieczystym, zasad konstrukcyjno-prawnych rządzących przeniesieniem tego prawa, ograniczeń prawnych w zakresie możliwości nabycia prawa użytkowania wieczystego, wreszcie zasad kolizyjno-prawnych, które znajdą zastosowanie przy tego typu transakcjach, dotyczących prawa użytkowania wieczystego, w których występuje element zagraniczny. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono obecnie obowiązujące przepisy prawy związane ze służebnością przesyłu. Omówione zostały pojęcia związane ze służebnością przesyłu, jak również problematyka ustalania wynagrodzenia za ustanowienie służebności. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki obrotu materialnym nośnikiem utworu w perspektywie prawa rzeczowego i prawa autorskiego. Nośnik, o jakim mowa, jest rzeczą ruchomą, co oznacza, że obrót nim mieści się w domenie podmiotowego prawa własności. Właściciel takiego przedmiotu ma "suwerenne" prawo przeniesienia (wyzbycia się) jego własności poprzez sprzedaż, zamianę lub darowiznę, może także swobodnie go wynająć lub użyczyć. Z drugiej wszakże strony, nośnik utworu posiada szczególny status prawny za sprawą uprawnień autorskich, jakie ustawodawca przyznaje twórcy dzieła (dobra niematerialnego) ucieleśnionego w tym przedmiocie. Autorowi przysługuje wyłączne prawo do wszelkich form rozpowszechniania utworu, obejmujące także sprzedaż, zamianę i darowiznę egzemplarza oraz przekazania go do używania w drodze najmu lub użyczenia. W tej sytuacji dochodzi do kolizji dwóch praw podmiotowych bezwzględnych - prawa własności rzeczy i prawa autorskiego do doba niematerialnego (utworu), którego rzecz jest nośnikiem. Usunięciu tej kolizji służyć ma ustawowa instytucja wyczerpania prawa autora do wprowadzania egzemplarza utworu do obrotu. W jej efekcie pierwsza, legalna (za zgodą autora) sprzedaż (zamiana, darowizna) takiego egzemplarza (książki, płyty, fotografii, rzeźby, obrazu malarskiego) na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego sprawia, że dalszy obrót takim nośnikiem jest swobodny - nie wymaga zezwolenia podmiotu praw autorskich. Nie dotyczy to jednak najmu i użyczenia - są one nadal objęte prawami twórcy utworu. Wyjątkiem od reguły wyczerpania prawa jest normatywna instytucja droit de suite zapewniająca twórcy prawo do wynagrodzenia z tytułu zawodowej odsprzedaży oryginalnego egzemplarza jego utworu, wprowadzonego wcześniej legalnie do obrotu i objętego przez to skutkami wyczerpania prawa. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono pojęcie, zakres, przedmiot hipoteki ustawowej zabezpieczającej państwowe wierzytelności podatkowe.
Artykuł podejmuje tematykę własności nieruchomości jako istotnego elementu podczas obrotu nieruchomościami. Uwolnienie zawodu pośrednika nieruchomości spowodowało, iż dokonywane transakcje na rynku nieruchomości wymagają większego zainteresowania ze strony zleceniodawcy oraz większej wiedzy zamawiającego, gdyż precyzja w takiej sytuacji pozostaje pod znakiem zapytania. W związku z tym przeprowadzono badania mające na celu weryfikację poziomu wiedzy na temat rodzaju praw własności, Ksiąg Wieczystych oraz najistotniejszych instytucji obsługujących interesariuszy w analizowanej kwestii. Istotny jest również fakt skompletowania odpowiedniej dokumentacji, który również został poruszony w niniejszym artykule. (abstrakt oryginalny)
Autorka skupia się na charakterze prawnym własności przysługującej gminom, powiatom i samorządom województw.
9
Content available remote Pravova priroda prava dovìrčoï vlasnostì za zakonodavstvom Ukraïni
63%
Artykuł zawiera krótki opis historii oraz procesu formowania prawa funduszu powierniczego w anglosaskim systemie prawnym. Autorka określa miejsce prawa funduszu powierniczego w systemie ukraińskiego prawa cywilnego. W artykule przedstawiono teoretyczne propozycje ukraińskich naukowców dotyczące rozwiązania problemu wyjaśnienia charakteru prawnego instytucji funduszu powierniczego. Badania miały na celu ustalenie charakteru prawnego prawa funduszu powierniczego w prawie cywilnym Ukrainy przez porównanie kryteriów występujących w prawie rzeczowym i prawie zobowiązań. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł stanowi próbę wyjaśnienia, w jakich okolicznościach możliwe jest nabycie w drodze zasiedzenia udziału we współwłasności nieruchomości przez jednego z dotychczasowych współwłaścicieli. Przyjęto w nim i wykazano, że dopuszczalne jest nabycie w drodze zasiedzenia udziału we współwłasności, także przez jednego z dotychczasowych współwłaścicieli - na co wskazują chociażby funkcje instytucji zasiedzenia. Głównym obszarem badawczym jest przesłanka posiadania samoistnego, która to na gruncie opisywanego stanu rzeczy ulega istotnym modyfikacjom w porównaniu do sytuacji, w której uzukapientem jest podmiot nieuwikłany w stosunki właścicielskie rzeczy. Zwrócono uwagę na trudności związane z ustaleniem wejścia w posiadanie samoistne udziałów we współwłasności przez jednego ze współwłaścicieli, wynikające z przyznanych, w art. 206 k.c., uprawnień współwłaścicielowi; konieczne jest odróżnienie posiadania "jako współwłaściciel" oraz posiadania "jak właściciel". Opisano tendencje w rozstrzyganiu tego problemu, dostrzegalne w orzecznictwie Sądu Najwyższego, a nadto podkreślone zostały zagrożenia wynikające z przyjęcia takich rozwiązań przez Sąd Najwyższy. W artykule rozróżnione zostały sytuacje nabycia przez współwłaściciela wszystkich pozostałych udziałów we współwłasności i nabycia tylko kilku z tych udziałów. Poruszono także zagadnienia związane z wpływem na zasiedzenie umów o korzystanie z rzeczy wspólnej oraz przesłanki czasu, w tym problematyki accessio possessionis. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote O umownej służebności przesyłu
63%
W artykule przedstawiono kwestię umownej służebności przesyłu. Głównym celem publikacji jest przedstawienie najlepszych praktyk w zakresie konstruowania umowy służebności przesyłu, z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych, w tym obecnego orzecznictwa Sądu Najwyższego. Autor przedstawia zakres uprawnień i obowiązków stron umowy o ustanowienie służebności przesyłu oraz wskazuje niezbędne postanowienia umowne, których przestrzeganie umożliwia niezakłócone korzystanie z prawa służebności przesyłu.
Artykuł omawia zagadnienie związane z zarządzaniem nieruchomościami jako instytucjami. Chodzi zarówno o ogół czynności składających się na administrowanie rzeczą, czy też majątkiem, jak i formy organizacyjne sprawowania władzy wykonawczej.
Zastaw jest ograniczonym prawem rzeczowym mającym na celu zabezpieczenie określonej wierzytelności. Zastaw na wekslu może być ustanowiony w dwojaki sposób: według przepisów prawa cywilnego oraz prawa wekslowego. Autor objaśnia mechanizm funkcjonowania zastawu wekslowego i zasady realizacji praw z tym związanych.
Szczególnym sposobem zabezpieczenia należności podatkowych, przewidzianym w Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 1997 r. nr 137 poz.926), jest hipoteka ustawowa, obciążająca przede wszystkim nieruchomości podatnika.
W niniejszym opracowaniu przywołano z Kodeksu Napoleona prawa rzeczowe i dokonano ich systematyki. Szczególną uwagę poświęcono prawu własności jako podstawowemu prawu rzeczowemu. Poza charakterystyką praw rzeczowych omówiono też następujące zagadnienia: absolutny charakter własności oraz nabycie i utrata własności. Przypomniano, że Kodeks Napoleona obowiązywał w Księstwie Warszawskim, a także z pewnymi zmianami w Królestwie Polskim (Królestwie Kongresowym), a konsekwencje tych starych zapisów pojawiają się w różnych sprawach spadkowych również obecnie.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono problematykę dotyczącą obciążania nieruchomości skarbowych i samorządowych ograniczonymi prawami rzeczowymi, w szczególności w kontekście dopuszczalności nieodpłatnego obciążania nieruchomości publicznych ograniczonymi prawami rzeczowymi. Artykuł 13 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1774, z późn. zm.) przewiduje bowiem, iż z zastrzeżeniem wyjątków wynikających z ustaw nieruchomości publiczne mogą być przedmiotem obrotu, zaś jedną z form obrotu tymi nieruchomościami jest ich obciążanie ograniczonymi prawami rzeczowymi. Z drugiej strony art. 14 ust. 2 tej ustawy przewiduje, iż nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa mogą być nieodpłatnie obciążane na rzecz JST ograniczonymi prawami rzeczowymi. Nieruchomości stanowiące własność JST mogą być nieodpłatnie obciążane na rzecz Skarbu Państwa lub innych JST ograniczonymi prawami rzeczowymi. Na tle tych przepisów pojawia się więc pytanie o ich wzajemną relację, w szczególności o to, czy art. 14 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami na zasadzie wyłączności określa w sposób zamknięty wszystkie sytuacje, kiedy dopuszczalne będzie obciążenie nieodpłatne ograniczonymi prawami rzeczowymi nieruchomości Skarbu Państwa (JST), czy też przepis ten dotyczy tylko pewnego określonego w nim obszaru, a zatem nie wyklucza możliwości obciążania nieodpłatnie ograniczonymi prawami rzeczowymi nieruchomości skarbowych (samorządowych) na rzecz innych podmiotów, tym bardziej że powołana ustawa przewiduje inne formy nieodpłatnego dysponowania nieruchomościami Skarbu Państwa i JST, chociażby w postaci umowy darowizny czy użyczenia.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania są prawne aspekty ochrony środowiska. Autor omawia ochronę prewencyjną środowiska, ograniczoną do praw rzeczowych właściciela, wskazując tym samym na obowiązki osoby odpowiedzialnej (właściciela transportu) oraz zakres tej odpowiedzialności.
19
Content available remote Consumer lease development in Poland : legal determinants
63%
Lease transactions have been concluded in Poland for over 20 years. The lease market has developed primarily in the segment of investment goods used within the conducted business activity. In comparison with the European lease market, the lease transactions whose lessees are consumers are all the time marginal in relation to the whole lease market. The article is aimed at the synthetic presentation of legal determinants related to the consumer lease, with particular attention to the regulations of 2001 changing the principles of taxing lease agreements in which the lessee is a physical person not conducting business activities. (original abstract)
W artykule przeanalizowano znaczenie terminu "własność" w polskim systemie prawnym. Omówiono również znaczenie własności w aspekcie ekonomicznym oraz związki między tymi dwoma aspektami pojęcia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.