Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praxeological theory of organization
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Komitet Nauk Organizacji i Zarządzania PAN w roku 1997 uznał, że isnieje potrzeba ustanowienia Medalu im. T.Kotarbińskiego, wielkiego polskiego uczonego, filozofa, logika i prakseologa, prezesa PAN w latach 1957-1962, współtwórcy prakseologii, autora "Traktatu o dobrej robocie", dzieła, które stanowi jeden z fundamentów nauki organizacji i zarządzania - prakseologicznej teorii organizacji. W artukule wyjaśniono terminologię pojęcia prakseologia, przedstawiono sylwetkę Tadeusza Kotarbińskiego oraz laureatów Medalu im. T.Kotarbińskiego w latach 1999-2001.
2
Content available remote Witold Kieżun 1922-2021
75%
Prof. Witold Kieżun współpracował z Akademią Leona Koźmińskiego od czasu jej utworzenia. Wykładał także w Międzynarodowej Szkole Zarządzania i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Był zapraszany na liczne konferencje i wykłady gościnne w Wielkiej Brytanii i Francji. Wykładając oferował studentom nie tylko wiedzę, ale także własne doświadczenia zawodowe i życiowe. Zajmował wiele stanowisk w stowarzyszeniach naukowych i redakcjach czasopism. Był zapraszany, jako ekspert. Godne uwagi jest to, że pomimo wielu dramatycznych przeżyć i zagrożenia życia nie zgorzkniał, lecz zachował pogodę ducha. Był pełen entuzjazmu stanowiąc wzór do naśladowania. Był jednym z tych wspaniałych ludzi, o których Tadeusz Kotarbiński napisał, że zasługują na szacunek ludzi godnych szacunku. Witold Kieżun jest autorem ponad 300 publikacji, w tym 70 monografii, podręczników, drukowanych serii wykładów i wielu innych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jego podręcznik Sprawne zarządzanie organizacją nagrodzone Grand Prix Akademickich Targów Książki "Atena 1997". W dziele tym przedstawiona została prakseologiczna teoria organizacji. Towarzystwo Naukowe Prakseologii nadało profesorowi godność Członka Honorowego. Imponujące są zredagowane przez niego cztery tomy podsumowujące dorobek Seminarium Krytycznej Teorii Organizacji, jakiemu współprzewodniczył przez 20 lat w Akademii Leona Koźmińskiego. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (fragment tekstu)
3
Content available remote Wokół "Patologii transformacji" Witolda Kieżuna - uwagi krytyczne
75%
W tym artykule skupiam się na aspekcie gospodarczym transformacji, świadomie pomijając aspekt ustrojowy. Chociaż oba aspekty podczas transformacji systemowej przenikają się, to jednak możliwe jest ich metodologiczne rozdzielenie. Czynię to ze względu na zwięzłość artykułu. Co istotne, artykuł ten nie stanowi obrony procesów transformacji, których całościowa ocena wymagałaby o wiele więcej miejsca - stanowi jednak obronę analizy procesów transformacyjnych przed niepotrzebnym emocjonalizmem. Moim głównym celem jest wskazanie na występującą w wielu miejscach nieadekwatność i stronniczość narracji zaproponowanej przez Witolda Kieżuna, aczkolwiek artykuł ten nie aspiruje do całościowej krytyki jego książki, ponieważ taka krytyka, ze względu na wielość zagadnień, wymagałaby napisania osobnej pozycji książkowej. (fragment tekstu)
1 października 2003 roku minęło trzydzieści lat od śmierci profesora Jana Zieleniewskiego, twórcy prakseologicznej teorii organizacji, organizatora Zakładu Prakseologii PAN oraz założyciela i pierwszego redaktora naczelnego periodyku "Prakseologia" (wcześniej - "Materiały Prakseologiczne"). Dwa lata przed śmiercią obchodził siedemdziesiąte urodziny, ciesząc się szacunkiem i uznaniem nie tylko współpracowników i uczniów, ale także licznego grona uczonych oraz ludzi praktyki z różnych stron świata. (fragment tekstu)
Przedmiotem analiz prof. Gabriela Łasińskiego są działania indywidualne i zespołowe rozpatrywane ze względu na ich sprawność. Autor przedstawia je w perspektywie prakseologiczno-systemowej. Precyzuje pojęcia klasycznej prakseologii i ukazuje możliwości dalszego rozwoju prakseologii, łącząc ją z naukami o zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
Tezą artykułu jest stwierdzenie, iż dorobek i podejście Polskiej Szkoły Prakseologicznej stanowią obiecujący materiał do rozwinięcia prakseologii jako teorii podstawowej dla nauk organizacji ł zarządzania. Sformułowana propozycja budowy tak rozumianej prakseologii stanowi szeroki, długoterminowy projekt badawczy (w tekście rozplanowuję problematykę tej dyscypliny w siedmiu zasadniczych, sprzężonych ze sobą, obszarach tematycznych). Analizy porównawcze przeprowadzone w literaturze specjalistycznej pozwalają na sformułowanie tezy, iż twierdzenia podstawowe prakseologii - czyli dyrektywy praktyczne w stylizacji rozkazującej (forma skrótowo-zastępczych zdań rozkazujących) i w stylizacji twierdzeniowej (forma zdań w sensie logicznym o odpowiedniej charakterystyce) - noszą liczne znamiona podobieństwa do wypowiedzi formułowanych w ramach teorii organizacji i zarządzania. Dlatego uważam, że po pewnych zabiegach natury teoretycznej można by w badaniach nad zagadnieniem metateoretycznych problemów nauk organizacji i zarządzania (jak np. ich chaos strukturalny i terminologiczny), wykorzystać i rozwinąć z dobrym skutkiem gotowe ustalenia prakseologiczne i metaprakseologiczne. W tekście skupiam przy tym swoją uwagę na: 1) sformułowaniu propozycji prakseologicznej systematyzacji nauk organizacji i zarządzania, i 2) zastosowaniu prakseologicznej koncepcji sprawności do rozwiązania kwestii wieloznaczności podstawowej terminologii nauk organizacji i zarządzania (na przykładzie pojęcia efektywności). (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Prof. dr hab. Jan Witold Doroszewski (1931-2019)
75%
W dniu 24 października 2019 r. zmarł profesor dr hab. Jan Doroszewski związany ze środowiskiem prakseologicznym niemal od samego początku istnienia placówki prakseologicznej w PAN. Współpracował z założoną przez prof. Tadeusza Kotarbińskiego Pracownią Ogólnych Problemów Organizacji Pracy PAN, a potem z Zakładem Prakseologii w jaki Pracownia została przekształcona. Brał czynny udział w pracach Zespołu Teorii Diagnozy przedstawiając problematykę diagnozy medycznej w jej ujęciu prakseologicznym oraz publikując artykuły na łamach periodyku Prakseologia. Prof. J. Doroszewski był członkiem założycielem Towarzystwa Naukowego Prakseologii. Swą działalnością aktywnie przyczyniał się do rozwoju dyscypliny i jej zastosowań. W roku 2003 otrzymał godność Członka honorowego TNP. (abstrakt oryginalny)
Sięgając do tej książki, warto zwrócić uwagę na historię jej powstania. Podstawowa treść tej pracy pochodzi z wydanej w języku angielskim w 1993 r. w Helsinkach książki Wojciecha Gasparskiego A Philosophy of Practicality: A Treatise on the Philosophy of Tadeusz Kotarbiński. Praca ta była jakby zwieńczeniem pewnego etapu współpracy prof. Gasparskiego z Fińskim Towarzystwem Filozoficznym, zwłaszcza z prof. Timo Airaksinenem. Warto też zauważyć, że przedmowę do książki napisał właśnie prof. T. Airaksinen, podkreślając, że prezentowane w pracy W. Gasparskiego idee i teorie filozoficzne Tadeusza Kotarbińskiego "są niezwykle interesujące dla fińskiej oraz skandynawskiej myśli filozoficznej ze względu na ich silne i rozległe powiązania z filozofią praktyczną". Obecne wydanie polskie zostało wzbogacone o połowę tekstu similariami, czyli powiązanymi tematycznie esejami, publikowanymi w przedziale lat 1986-2017. Jak pisze autor w Słowie wstępnym, "Eseje te uzupełniają i wzbogacają argumentację uzasadniającą uznanie filozofii praktyczności za system filozoficzny Tadeusza Kotarbińskiego". Można je także traktować jako samodzielne utwory wzbogacające w różnych aspektach wiedzę o filozofii Kotarbińskiego i o samym twórcy tej filozofii. (fragment tekstu)
Niniejszy artykuł podejmuje problematykę uwarunkowań dla sprawnego zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego z punktu widzenia zasad prakseologii. W artykule autorzy podejmują m. in. następujące wątki: samorząd terytorialny jako organizacja, problematyka wprowadzania planistycznych i ewaluacyjnych narzędzi sprawnego działania w organizacjach samorządu terytorialnego, miejsce i rola planowania strategicznego i przestrzennego jako podstawowych instrumentów zarządzania rozwojem terytorialnym oraz zarządzanie kadrami w organizacjach samorządu terytorialnego i jego wpływ na sprawność procesu zarządzania rozwojem lokalnym. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono istotę i założenia prakseologicznej teorii organizacji i zarządzania. Omówiono zarys rozwoju tej teorii w latach 1956-1989 oraz 1989-2001.
Jedną z ważnych kwestii w analizie procesu zarządzania jest ocena funkcji menedżerskich. Proponowane na gruncie nauk o zarządzaniu podejścia mają niestety charakter jednostronnie jakościowy. Stąd niemożność operacjonalizacji pojęcia sprawności. Z drugiej strony istnieje dość duże rozmycie w zakresie podejścia do tego problemu. Dlatego też w niniejszym artykule zaproponowano koncepcję systemu kryteriów prakseologicznych, wychodząc z założenia, że sprawność prakseologiczna to suma walorów sprawnego działania traktowanych jako oddzielne kryteria prakseologiczne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zdaje sprawę z niemal stuletniego życia wybitnego uczonego prof. Witolda Kieżuna. Opisano jego aktywność powstańczą, uwięzienie w łagrze za czasów stalinowskich, powrót na studia i do pracy w banku, w Polskiej Akademii Nauk, na Uniwersytecie Warszawskim, na Quebeck University w Kanadzie, w Akademii Leona Koźmińskiego oraz działalność ekspercką ONZ w krajach afrykańskich. (abstrakt oryginalny)
Omówiono pojęcie sprawności, relacje miedzy sprawnością kierowania a sprawnością przedsiębiorstwa oraz determinanty sprawności kierowania.
Smak gorzki wielu produktów jest składową kilku gorzkich związków chemicznych, a nasilenie tej cechy smakowej wyraźnie zależy od stopiona przetworzenia produktu, pochodzenia i jego jakości. Substancje goryczkowe na trwałe zakorzeniły się w składzie produktów spożywanych przez ludzi. Cechy funkcjonalne wraz z tzw. "atrakcyjnością sensoryczną" decydują w największym stopniu o popycie na dany produkt. Bardzo istotna dla badań nad smakiem gorzkim jest też problematyka preferencji i akceptacji tego smaku w produktach spożywczych. Prace badawcze naszego zespołu przyczyniły się również do wymodelowania matrycy molekularnej receptora gorzkiego, która jest specyficzną supermolekułą niezbędną dla określenia interakcji receptor - związek gorzki. W prezentowanych badaniach nad smakiem gorzkim pochodnych chromonów i metyloksantyn, metoda dokowania w matrycy molekularnej oraz metoda QSAR stanowi integralną całość. Zastosowanie metody dokowania w matrycę molekularną wraz z metodą QSAR pozwoliło na wyznaczenie dobrej liniowej korelacji pomiędzy smakiem gorzkim i strukturą badanych alkaloidów metyloksantynowych i chromonów. Wyprowadzenie takiego równania smakowego dla chromonów i alkaloidów metyloksantynowych może znacznie uprościć poszukiwania innych związków zaliczanych do tego szeregu i posiadających smak gorzki.(oryg. streszcz.)
Systemowe zarządzanie jakością zawdzięczamy teoretykom i praktykom tej dziedziny, głównie z drugiej połowy dwudziestego wieku z Edwardem W. Demingiem na czele. Mało kto zauważa wpływ na tę dziedzinę wiedzy prakseologii, nauki o sprawności ludzkich działań. Współtwórcą tego kierunku filozoficznego był Tadeusz Kotarbiński, bez wątpienia jeden z największych filozofów współczesnych czasów. W referacie tym autor stara się wykazać, że wiele myśli T. Kotarbińskiego jest zwięzłą i pogłębioną analizą koncepcji będącej podstawą TQM i norm ISO serii 9000.(na podst. oryg. streszcz.)
Kaizen to popularny w Japonii i innych krajach azjatyckich ruch - dążenie do stałego ulepszania postępowania. Ruch ten miał swój pierwowzór w lansowaniu zasad racjonalnego działania, w prakseologii, której twórcą był wielki polski uczony profesor Tadeusz Kotarbiński. Przedstawiono różnice pomiędzy zachodnim a japońskim podejściem do jakości wyrobów. Porównano innowacje i Kaizen oraz cechy podejścia Kaizen w stosunku do innowacji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.