Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Praxeology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Jak twierdził twórca prakseologii Tadeusz Kotarbiński, znajomość zasad dobrej roboty jest niezbędna dla wszystkich ludzi czynu, ponieważ reguły te stanowią punkt odniesienia dla wszelkiej planowej, systematycznej, bezpiecznej i odpowiedzialnej pracy. Wykorzystanie w działaniach gospodarczych oraz w codzienności uznanych, pewnych, zweryfikowanych dyrektyw praktycznych, znacznie podnosi poziom rozeznania człowieka w sytuacjach, kiedy należy ustalać relacje pomiędzy aktywnością oraz jej planowanymi i nieplanowanymi konsekwencjami. Tekst niniejszy dotyczy bezpieczeństwa i odpowiedzialności grup zawodowych podejmujących trudne, profesjonalne działania oraz kunsztu zachowań ludzkich ukierunkowanych na realizację zadań codziennych, potocznych. (abstrakt oryginalny)
Na kompetencje koncepcyjne menedżera można spojrzeć z perspektywy prakseologicznej. Od poziomu kompetencji zależałaby wówczas sprawność działania. Pojęcie sprawności należy do centralnych kategorii prakseologicznych. (fragment tekstu)
Celem niżej przedstawionego opracowania jest opisowo-analityczna próba uporządkowania klasycznych cech sprawności rozumianych dystrybutywnie, a następnie odniesienie ich do komunikowania się ludzi w organizacji (fragment tekstu)
W artykule tym autor próbuje przybliżyć zagadnienia konieczne do zrozumienia tego, czym jest samodoskonalenie. Prowadzone tu analizy mają na celu wykazać ewentualną możliwość lokowania rozważań nad samodoskonaleniem w prakseologii - czyli nauce o sprawnym i skutecznym działaniu.(abstrakt oryginalny)
Geopolityka to nauka o pewnej sferze ludzkiego działania, z tego powodu należy więc do nauk prakseologicznych. W systemie ludzkiego działania jest to działalność regulacyjna odnosząca się do procesów współpracy (czym zajmuje się ekonomia) oraz walki (czym zajmuje się sztuka wojenna). Główną treścią takiej nauki są rachunki nakładów i efektów oraz rachunki efektywności, wyrażone w kategoriach ekonomicznych, wojskowych i geopolitycznych. Nakłady i efekty wyrażone w kategoriach geopolitycznych odnoszą się do przyrostów/spadów potęgi państw, które są podstawowym kryterium oceny sprawności państwa.(abstrakt oryginalny)
Postęp cywilizacyjny przenikający do wszystkich obszarów ludzkiego życia otwiera nowe możliwości działania, kreuje nowe potrzeby oraz zmusza do poszukiwania coraz to nowych rozwiązań. Jednak w wielu wypadkach aktualne i użyteczne pozostaje korzystanie z wcześniejszego dorobku nauki i praktycznego doświadczenia. Za przykład może tu służyć nauka Tadeusza Kotarbińskiego. Choć oceny działania zgodnej z jego doktryną nie można uznać współcześnie za wystarczającą, w pewnym zakresie pozostaje ona aktualna i przydatna, co jest istotnym argumentem przeciw zaniechaniu jej stosowania. Rozszerzenie warsztatu Kotarbińskiego o nowe elementy zgodne z duchem czasów wydaje się rozwiązaniem racjonalnym z punktu widzenia zawsze aktualnej optymalizacji efektów realizowanych przedsięwzięć. Odrębną kwestią pozostaje czy postulowana modyfikacja metody zmieni istotę prakseologii na tyle znacząco, że taka ocena stanie się kategorią pozaprakseologiczną, czy raczej narzędziem prakseologii nowej generacji. Rozstrzygnięcie tego nie jest prostym zadaniem(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Humanocentryczne aspekty prakseologii Kotarbińskiego
80%
Artykuł odtwarza rolę, jaką koncepcja Tadeusza Kotarbińskiego "dobra praca" pełni w jego systemie filozoficznym. Analizowane jest wzajemne oddziaływanie pojęcia Kotarbińskiego "dobrej pracy" na jego etykę w tej koncepcji. Jest to próba pokazania, że orientacja na efektywność jest, według niego, nierozerwalnie związana z pewnymi wartościami nieinstrumentalnymi. Znamienne jest, że skuteczność dobrze zorganizowanej pracy jest w prakseologii Kotarbińskiego, zgodna z troską o dobro i godność pracownika.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Czego oczekuje się od prakseologii?
80%
Prakseologia jako poręczna nazwa dociekań związanych z aktywnością praktyczną jest wykorzystywana do opatrywania nią rozmaitych przedsięwzięć proponowanych, postulowanych, czy uprawianych przez wielu badaczy i/albo praktyków. Nie we wszystkich przypadkach chodzi o teorię działania jaką znamy z prac polskiej i austriackiej tradycji uprawiania dyscypliny. Pisałem o tym już wcześniej (Gasparski 2010), pisał także Ryszard Banajski (2015). Warto jednak po kilku latach jakie upłynęły od opublikowania tych artykułów zajrzeć ponownie do Internetu by przekonać się co aktualnie wskazuje wyszukiwarka w odpowiedzi na hasło "praxiology". Zapewne będzie to wskazanie zmodyfikowane przez algorytmy obserwujące to, co interesowało wcześniej pytającego i stosownie do tego udzieli stosownej odpowiedzi. Tak bowiem funkcjonuje Internet. Sprawdźmy więc czego aktualnie według Internetu oczekuje się od prakseologii. Wybierzemy kilka wskazań, które są najciekawsze. Będzie to wybór subiektywny, nie może zresztą być inaczej skoro liczba pozycji wskazywanych przez wyszukiwarkę wynosi prawie pięć tysięcy. (fragment tekstu)
Z przeprowadzonej analizy wynika, że przedsiębiorczość kobiet w jednoczącej się Europie nabiera coraz większego znaczenia. I chociaż udział kobiet wśród pracujących na rachunek własny w żadnym z krajów Unii Europejskiej nie przekracza obecnie 1/3, to wydaje się, że programy szkoleniowe, doradcze i pożyczkowe skierowane specjalnie do kobiet, które startują ze swoją firmą, w tym w kobiet bezrobotnych, mogą się przyczynić do zwiększenia ich zainteresowania samozatrudnieniem. Doświadczenia krajów skandynawskich, a także USA i Kanady, pokazują, że kobiety chętniej korzystają z pomocy, gdy jest ona wyselekcjonowana z myślą o ich potrzebach i oferowana przez inne kobiety w ramach wydzielonych centrów przedsiębiorczości kobiet. Aby przedsiębiorczość kobiet w jednoczącej się Europie uczynić bardziej widoczną dla polityków i społeczeństw poszczególnych krajów, trzeba tak zmienić system zbierania informacji statystycznych, żeby umożliwiał analizę w podziale na płeć przedsiębiorcy, a ponadto prowadzić międzynarodowe i międzykulturowe badania porównawcze oparte o takie same definicje przedsiębiorczości i taką samą metodologię. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest prezentacja metodyki oceny sprawności geopolitycznej państw na przykładzie Polski. Każda ocena sprawności działania wymaga znajomości nakładów i efektów. W ocenie sprawności geopolitycznej w charakterze nakładów i efektów wystąpią dwa rodzaje parametrów. Pierwszy to wskaźniki potęgi, tworzące układ sił, który jest najważniejszą cechą każdego systemu międzynarodowego. Sukces jest wtedy, gdy wskaźniki potęgi rosną; niepowodzenie, gdy wskaźniki potęgi maleją. Zostały one uzyskane w wyniku zastosowania modelu formalnego. Druga grupa wskaźników to pozycja międzynarodowa państw wskazana przez wybrane grupy eksperckie. Pomiarem i oceną potęgi i pozycji państw zajmuje się potęgometria, która jest subdyscypliną geopolityki. W artykule zastosowałem zarówno model formalny, jak i oceny eksperckie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Why Austrian Economists Can't Get No Respect: It Is Political
80%
Austrians are the Rodney Dangerfields of economics. We can't get no respect. Why not? On an intellectual level, our adherence for the necessary a posteriori (often termed synthetic a priori) is strongly off putting to the majority of this profession, who are in thrall to logical positivism, which adamantly rejects this type of claim. There are also divergences as regards the causes and cures for the business cycle, anti-trust, market failures such as public goods, externalities and utility. From an economic self-interest level, were this praxeological school ever to take root within the dismal science, thousands of jobs would be lost and salaries would be greatly lowered. It may be that for both of these reasons, Austrianism is deemed a "cult". We argue that Austrian economics is far more based on modern mathematics and physics than is mainstream economics. (original abstract)
W pracy tej przedstawiono podstawowe kwestie dotyczące działań zbiorowych będących działaniami wielopodmiotowymi. Kwestie te zarysowano tak, jak czyni to ogólna teoria działania - prakseologia. Z tego względu wywód rozpoczęto od pojęcia działania oraz jego istoty, polegającej na tym, że jest ono związane z człowiekiem jako podmiotem (działania). Prakseologiczne ujęcie działania dotyczy stosunku zachodzącego między środkami a celami działania, a więc tego, co ma charakter formalny. Sens działaniom nadaje kontekst aksjologiczny, dostarczający - ze względu na akceptowane wartości - przyzwolenia na podejmowanie działań lub dezaprobaty wobec ich podejmowania. (fragment tekstu)
W pracy przedstawia się kryteria skutecznego działania w zapewnieniu bezpieczeństwa, także w zespołowym działaniu negatywnym i pozytywnym - grup dyspozycyjnych. Analizuje się przydatność poszczególnych kryteriów prakseologicznych zarówno w prewencji i interwencji, podejmowanych w celu ochrony i obrony ludzi oraz infrastruktury. Wskazuje się na prakseologiczną instrumentalizację czynności, która, choć niezbędna, pozbawiona odniesień etycznych i kulturowych może osłabić, a nawet zniweczyć oczekiwane skutki podejmowanych działań. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote The Ethical and Praxeological Conceptions of an Act and Its Evaluation
61%
The conception of an act and its evaluation constitute the most interesting and important moral subject which consists of a complex set of theoretical and practical issues. The article includes St. Thomas' conception of the definition of the goodness of an act, Tatarkiewicz's theory of rightness of an act as a source of its evaluation as well as Kotarbinski's considerations which deal with the analysis of an act from an efficiency perspective. They have all contributed to the definitione of an act in its several variants and provided the possibility of classification of evaluation of an act on the ethical and praxeological plane. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznej dyskusji wokół pojęcia "innowacja". Znaczenie innowacji zostanie zarazem omówione w odniesieniu do koncepcji mających swoje podwaliny w ekonomii, jak i filozofii czy antropologii społecznej. Punktem wyjścia do dyskusji na temat rozumienia innowacji we współczesnym świecie będzie teoria wzrostu wraz z koncepcjami zaproponowanymi przez Josepha Schumpetera i szkołę harwardzką. Następnie innowacja zostanie zaprezentowana na tle determinizmu technologicznego ze wskazaniem na czołowych przedstawicieli kierunku (William Ogburn, Daniel Bell, Thorstein Veblen). Z kolei ostatnie z zaproponowanych w dyskusji ujęć odniesie innowację do prakseologicznej teorii czynu oraz do rozumowania antropologicznego. Dzięki temu zabiegowi innowacja "zostanie przeniesiona w ręce użytkownika", stając się tym samym przedmiotem doświadczenia człowieka. Ostatecznie zatem zaproponowana tu dyskusja stanowi próbę zbudowania pomostu między gospodarczym a społecznym ujęciem innowacji, tj. między światem techniki i zysku a rzeczywistością ludzkich potrzeb i doświadczeń. Przyjętą metodą analizy w podjętej tu pracy będą studia literaturowe zmierzające w kierunku rekonstrukcji socjologicznej teorii innowacji. (abstrakt oryginalny)
Prakseologiczna teoria zarządzania jest jedną z najwartościowszych i najoryginalniejszych koncepcji, jakie powstały w ramach polskiego dorobku nauk o zarządzaniu. Teoria ta została zbudowana w wyniku zbiorczego i skoordynowanego wysiłku kilkusetosobowej wspólnoty uczonych, spełniającej wszystkie wyznaczniki szkoły naukowej z wybitnymi mistrzami, Tadeuszem Kotarbińskim i Janem Zieleniewskim, na czele. Był to fenomen, którego nie udało się do tej pory powtórzyć. (fragment tekstu)
18
Content available remote Człowiek współczesny jako obszar zaniepokojenia
61%
Indywidualny mój komentarz - zdanie wspólne i myśli odrębne - przybrał formę sześciu refleksji ściśle wynikających z poruszonych przez Irenę Wojnar problemów. (fragment tekstu)
W artykule określono dyscypliny naukowe, które mogą stanowić podstawę rozwoju teorii logistyki. Należą do nich logika matematyczna, teoria systemów oraz prakseologia. Opisano możliwości ich zastosowania w logistyce. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote A Praxeological Approach to Intentional Action
61%
The concept of Intentional Action is at the core of Praxeology, as developed by the Austrian economist Ludwig von Mises. Under this unique approach, defined as the science of human action and designed to study the field of the social sciences, Mises create "action axiom": the contention that every acting man more satisfactory state of affairs for a Austrian scholar is able to derive the fundament human action; such as value, scale of value, scarcity, abundance, profit, loss, uncertainty and causality, among others. This paper intends to present the praxeological perspective on intentional action and its epistemologic implications; it also attempts to answer objections to this thesis.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.