Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Preferences graphs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie grafowej reprezentacji trójstronnego zagadnienia przydziału (3SMP) i jej zastosowania do badania jego własności, w szczególności do wykazywania istnienia rozwiązań stabilnych (w przeciwieństwie do 2SMP, 3SMP nie musi ich posiadać). W pierwszym punkcie przedstawiony został formalny model trójstronnego zagadnienia przydziału. Drugi punkt zawiera jego reprezentację za pomocą grafów. W trzecim punkcie grafy zostają wykorzystane do wykazania istnienia rozwiązań stabilnych w 3SMP określonego typu. Dalsze prace nad przedstawioną problematyką powinny skoncentrować się głównie na wykazaniu istnienia rozwiązania stabilnego w 3SMP z ściśle (i leksykograficznie) cyklicznymi preferencjami przy dowolnej liczebności zbiorów. To pozwoli być może rozszerzyć klasę 3SMP, dla których istnieją przydziały stabilne na zagadnienia z innymi typami relacji preferencji. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono propozycję modyfikacji metody ELEKTRA tak, aby możliwe było uwzględnienie rozmytych preferencji decydenta.
W pracy rozwinięto teorię i podano przykłady zastosowań w ekonomii miękkich modeli preferencji, tzn. modeli bazujących na relacjach stopniowalnych i przedziałowych spełniających warunek zupełności: P(x, y) + P(y, x) = 1. Omówiono klasyczne modele preferencji oraz współczesne podejścia do modelowania preferencji. Zaprezentowano formalny aparat teorii relacji, zanalizowano różne warunki racjonalności dla miękkich modeli preferencji i pokazano związki miedzy nimi. Przedstawiono różne metody poszukiwania najlepszych warunków w zbiorze, w którym preferencje określane są "miękko". Pokazano także w jaki sposób można wykorzystać przedstawioną teorię do analizy preferencji konsumentów, w wielokryterialnej analizie decyzyjnej i w teorii wyboru społecznego.
Artykuł jest prezentacją możliwości realizacji wyżej wymienionego zadania za pomocą skalowania wielowymiarowego. Badanie preferencji konsumentów względem wybranych marek soków owocowych oraz identyfikację atrybutów wpływających na preferencje przeprowadzono z wykorzystaniem analizy unfolding pozwalającej na prezentację na jednej mapie percepcyjnej zarówno badanych obiektów, jak i respondentów lub obiektów i cech, ze względu na które oceniane są obiekty. (fragment tekstu)
Spośród wielu metod skalowania wielowymiarowego w analizie preferencji konsumentów (czyli stosunku konsumenta do określonych produktów bądź usług) szczególne znaczenie ma analiza unfolding. Dzięki tej metodzie, na podstawie indywidualnych ocen preferencji, dokonuje się rozmieszczenia na mapie preferencyjnej punktów reprezentujących respondentów, jak i badane obiekty. Metoda unfolding pozwala na ocenę zależności występujących zarówno pomiędzy respondentami a obiektami, między respondentami, a także między obiektami. Założeniem podstawowym omawianej metody jest to, że zbiór obiektów oceniany jest w tej samej wielowymiarowej przestrzeni, jednak różni respondenci przypisują poszczególnym wymiarom różne znaczenie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.