Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Preferential loan
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Immanentną cechą finansów publicznych jest redystrybucja dochodów zarówno w przekroju sektorowym gospodarki, jak w odniesieniu do indywidualnych podmiotów gospodarczych. Realizacja tej funkcji odbywa się za pomocą szerokiego wachlarza instrumentów, wśród których szczególne znaczenie mają podatki, transfery pieniężne za pomocą subwencji, dotacji, świadczeń pieniężnych, a także ceny i opłaty oraz oprocentowanie kredytów. Problematyka redystrybucyjnych aspektów kredytów nie jest tak rozpoznana w aspekcie teoretycznym i empirycznym jak inne tradycyjne narzędzia finansów publicznych. Przedmiotem artykułu jest wskazanie na obiektywną konieczność występowania efektów redystrybucji na rynku kredytowym, określenie istoty i funkcji tzw. kredytów preferencyjnych oraz zaprezentowanie głównych obszarów ich stosowania w realizacji ważnych celów polityki społeczno-ekonomicznej. (fragment tekstu)
Celem badań było przedstawienie wpływu linii kredytowej - nKZ (kredyt na zakup użytków rolnych) na zmiany w strukturze gospodarstw rolnych według grup obszarowych użytków rolnych w Polsce. W Polsce kredyty preferencyjne stanowią instrument pomocy krajowej, który jest oferowany od 1994 r. przez ARiMR. Kredyty te są dostępne w ramach tzw. linii kredytowych, które precyzują cel przeznaczenia środków otrzymanych w formie kredytu. Przedstawiono liczbę oraz wartość kredytów udzielonych na zakup ziemi, a także ilość zakupionych gruntów rolnych w latach 1995-2012. Od 1995 r. z linii tej skorzystało 123 136 tys. gospodarstw rolnych i kredyty te pozwoliły na sfinansowanie zakupu ponad 975 tys. ha użytków rolnych. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena zakresu i skali pomocy krajowej dla przedsiębiorstw z branży przetwórstwa rolno-spożywczego na tle pomocy oferowanej w ramach programów finansowanych ze środków unijnych, w tym głównie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Z przeprowadzonej analizy wynika, że zakres pomocy krajowej w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej jest podobny do zakresu sprzed akcesji, jednak skala tej pomocy jest wielokrotnie niższa, w porównaniu do skali w początkowym okresie funkcjonowania systemu kredytów preferencyjnych czy nawet w okresie bezpośrednio poprzedzającym wejście do UE. Kredyty preferencyjne mogą być traktowane jako uzupełnienie wsparcia, o które mogą się ubiegać przedsiębiorstwa w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. W pomocy krajowej preferowane są mleczarstwo i przetwórstwo mięsa. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Finansowanie inwestycji w gospodarstwach indywidualnych kredytem preferencyjnym
100%
Celem realizacji postawionego problemu przeprowadzono wywiad standaryzowany wśród 212 rolników indywidualnych w dwóch województwach: poznańskim oraz sieradzkim. Do wywiadu wybrano celowo te dwa województwa, ponieważ cechują się różną strukturą rolniczą, poziomem rolnictwa, różnymi warunkami gospodarczymi oraz powiązaniami z rynkiem. By uzyskać jak najbardziej wiarygodne dane, odzwierciedlające opinie rolników na temat inwestycji w gospodarstwie rolnym, gminy w tych województwach pogrupowano z zastosowaniem analizy skupień. Grupowanie pozwoliło wyróżnić cztery skupienia gmin podobnych pod względem struktury obszarowej gospodarstw, nakładów inwestycyjnych w gospodarstwach na 1 ha UR oraz położenia geograficznego. W każdej grupie (skupieniu) gmin wybrano losowo pojedyncze gminy, w których w sposób kwotowy określono wielkość próby gospodarstw potrzebnych do wywiadu. Konkretne gospodarstwa wytypowano do badań metodą losową. Zebrane dane zostały poddane analizie, w której wykorzystano metody statystyki opisowej, a otrzymane wyniki przedstawiono za pomocą analizy opisowej i graficznych metod prezentacji danych. (fragment tekstu)
W artykule skoncentrowano się na zagadnieniach związanych z rolą jaką pełnią banki spółdzielcze oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w kredytowaniu rolnictwa w Polsce. Ukazano wartość udzielonych kredytów, w tym kredytów preferencyjnych, na finansowanie rolnictwa w Polsce w latach 2003-2009 w sektorze bankowym (uwzględniając podział banków na komercyjne oraz spółdzielcze). Scharakteryzowano ARiMR, jako podmiot pełniący główną rolę w systemie kredytowania preferencyjnego rolnictwa w Polsce. Przedstawiono liczbę oraz wartość kredytów inwestycyjnych udzielonych z dopłatą ARiMR do oprocentowania w badanym okresie. W artykule wykorzystano dane statystyczne, dotyczące wartości i liczby udzielonych kredytów z NBP i KNF z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Nowa wartość kredytu - kredyty proekologiczne
100%
Szczególnym instrumentem finansowym są kredyty preferencyjne, łączące środki pochodzące z rynku bankowego ze środkami donatorów, dysponujących funduszami przeznaczonymi na ochronę środowiska. Wykorzystanie kredytów proekologicznych daje możliwość korzystanie z preferencyjnych warunków - niższym niż rynkowe - oprocentowaniem. Mogą z nich korzystać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy czy samorządy. Środki pozyskane są przeznaczane na zrealizowanie inwestycji o charakterze ekologicznym. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono i wyjaśniono algorytmy obliczania Ekwiwalentu Dotacji Brutto (EDB). EDB to kwota pomocy, którą otrzyma beneficjent, gdyby uzyskał pomoc w formie dotacji, bez uwzględniania opodatkowania podatkiem dochodowym.
8
Content available remote Paradigm of Financial Provision of the Agricultural Land Restoration in Ukraine
100%
The purpose of the research was to determine the system of measures aimed at financial provision of restoration and improvement of the fertility of the agricultural lands, which are an important part of the state strategy for the development of the Ukrainian economy agrarian sector. Characteristics of land use in European countries and Ukraine were presented. The sources of financial provision of agricultural land restoration were analyzed. The measures aimed at successful restoration of fixed assets of agrarian enterprises, in particular land resources are proposed. (original abstract)
W niniejszym artykule zaprezentowano problematykę rynku ziemi rolnej oraz kredytu preferencyjnego jako źródła finansowania zakupu ziemi w gospodarstwie rolnym. Głównym celem było zbadanie, czy istnieje zależność pomiędzy liczbą i wartością kredytów preferencyjnych, udzielonych przez banki spółdzielcze na zakup użytków rolnych, a ceną ziemi rolnej. W procedurze badawczej zastosowano metodę statystyczną w ujęciu ilościowym, dzięki której możliwe było uzyskanie współczynników korelacji liniowej Bravaisa-Pearsona. Na podstawie przeprowadzonej analizy wskazano, że liczba i wartość udzielonych kredytów preferencyjnych na zakup użytków rolnych nie jest ściśle skorelowana z ceną ziemi rolnej. Zdaniem autorki struktura portfela tych kredytów determinowana jest przede wszystkim czynnikami o charakterze popytowym (motywy rolników przy podejmowaniu decyzji o kredyt) i podażowym (ograniczone zasoby ziemi).(abstrakt oryginalny)
10
100%
Niniejsze badanie ma na celu ustalenie, czy i w jakim stopniu kredyty dla rolnictwa, tzn. kredyty dla gospodarstw rolnych i kredyty preferencyjne, wpływały na poziom zysku netto banków spółdzielczych w Polsce w latach 2015-2017. Badanie pozwoliło stwierdzić między innymi, że kredyty dla gospodarstw rolnych odgrywają istotną role w generowaniu zysku netto dla małych, średnich i dużych banków spółdzielczych. Jednak wartości współczynnika regresji dla tej zmiennej były stosunkowo niskie z niewielką tendencją zwyżkową. Zmienna definiująca kredyty preferencyjne dla rolnictwa pojawiła się tylko w dwóch z dziewięciu zbudowanych modeli i to ze znakiem negatywnym. Dotyczyło to małych i średnich banków spółdzielczych. W przypadku dużych banków spółdzielczych kredyty preferencyjne dla rolnictwa nie miały decydującego znaczenia w generowaniu zysku netto. Można zatem stwierdzić, że kredyty preferencyjne nie przynoszą korzyści finansowych dla banków spółdzielczych. Banki spółdzielcze wspierają jednak takie kredyty, ponieważ są zobowiązane wypełnianiem swojej misji wobec swoich członków i środowiska, związanej z rozwojem rolnictwa i obszarów wiejskich. Bez względu na powyższe konieczna będzie przebudowa dochodów finansowych obsługi kredytów preferencyjnych. (abstrakt oryginalny)
Kredyty studenckie dostają jedynie nieliczni z uwagi na duże wymagania banków. Zmiana zasad udzielania poręczeń przez Bank Gospodarstwa Krajowego trochę poprawiła sytuację tych studentów, którzy nie byli w stanie znaleźć poręczycieli. W artykule w formie załącznika przedstawiono jak działa system kredytów studenckich
12
Content available remote Agriculture Loans in Cooperative Banks of the Podlaskie Voivodeship
100%
Przedmiot i cel pracy: Prowadzenie działalności rolniczej wymaga pozyskiwania środków finansowych niezbędnych do jej funkcjonowania oraz prawidłowego rozwoju. Najbardziej klasycznym przykładem finansowania działalności rolniczej są wszelkiego rodzaju kredyty bankowe, wykorzystywane przez rolników na zakup użytków rolnych, budowę i modernizację budynków, zakup maszyn i urządzeń, a także zakładanie plantacji wieloletnich czy zakup stada. Celem opracowania jest przedstawienie możliwości finansowania działalności rolniczej przez banki spółdzielcze w województwie podlaskim. Materiały i metody: W opracowaniu zastosowano metodę obserwacji i analizy materiałów z zakresu bankowości. Źródłem informacji były dane banków spółdzielczych, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki: Banki spółdzielcze przez stulecia wypracowały techniki, metody i praktyki w zakresie kredytowania rolnictwa. Niejako wyspecjalizowały się w tym zakresie i obecnie oferują rolnikom pełną gamę kredytów komercyjnych, a także od wielu lat czynnie uczestniczą w redystrybucji środków w ramach realizacji Wspólnej Polityki Rolnej UE. Obecnie funkcjonujące gospodarstwa rolne posiadają dostęp do wielu form finansowania (najbardziej rozwiniętą i dostępną w bankach jednak są kredyty) w zależności od bieżących potrzeb finansowych czy planowanych inwestycji. Wnioski: Wśród wielu form kapitału obcego w rolnictwie istotną rolę odgrywają kredyty preferencyjne, jako bodziec poprawiający funkcjonowanie gospodarstw rolnych. Udzielanie kredytów przez banki spółdzielcze jest jednym z podstawowych zadań w ich działalności. Kredyty spełniają istotną rolę wobec rolnictwa i przemian w nim zachodzących i zwykle nie naruszają zasad gospodarki rynkowej i reguł finansowania pod warunkiem, że polityka finansowo-kredytowa uwzględnia potrzeby oraz ograniczenia wynikające z aktualnej i przewidywanej sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problematykę preferencyjnych kredytów. Ukazuje sektor, który jest najmocniej dofinansowany ze strony rządu - rolnictwo. Autor dochodzi do wniosku, że niektóre sektory byłyby w stanie sobie poradzić bez kredytów, zatem należy, zdaniem autora, wstrzymać się od zwiększania roli budżetu w dofinasowaniu kredytów i pożyczek.
W opracowaniu podjęto rozważania odnoszące się do proekologicznej działalności banku BOŚ SA, w szczególności do określenia jego roli w finansowaniu przedsięwzięć proekologicznych. Opracowanie zostało podzielone na dwie części. I tak rozważania części pierwszej koncentrują się na charakterystyce form kredytowania przedsięwzięć proekologicznych realizowanych na rynku polskim. Rozważania części drugiej skupione są na analizie oferty preferencyjnych kredytów proekologicznych udzielanych przez BOŚ SA. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena roli kredytów preferencyjnych w finansowaniu inwestycji w polskim rolnictwie w latach 2000-2011. Pod uwagę wzięto inwestycje w środki trwałe z wyłączeniem ziemi. Z przeprowadzonej analizy wynika, że znaczenie kredytów preferencyjnych w realizacji inwestycji było w badanym okresie znaczne, o czym świadczy prawie 60-proc. przeciętna relacja wartości inwestycyjnych kredytów preferencyjnych do wartości nakładów inwestycyjnych. W badanym okresie można wyróżnić dwa podokresy. W pierwszym obejmującym lata 2000-2007, rola kredytów była duża, o czym świadczy wysoki poziom wspomnianej relacji. W drugim podokresie (2008-2013) znaczenie tych kredytów zmniejszyło się znacznie, co mogło być wynikiem możliwości finansowania inwestycji oferowanych w ramach WPR, jak również kryzysu finansowego. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest analiza struktury i kierunków przeznaczenia pomocy publicznej udzielanej za pośrednictwem instrumentów "miękkiego kredytowania" w Polsce. Powyższa analiza ma prowadzić do weryfikacji tezy, że w ramach wypełniania zaleceń Strategii Lizbońskiej odnośnie do polityki pomocy publicznej prowadzonej przez państwa członkowskie i Komisję Europejską, wartość udzielanej pomocy przez polskie władze publiczne systematycznie maleje, następuje reorientacja celów z sektorowych na horyzontalne i regionalne oraz wzrasta intensywność stosowania kredytów preferencyjnych i warunkowo umorzonych, jako aktywnych form wsparcia na rzecz ograniczania uszczuplenia wpływów do budżetu w postaci odroczenia i rozłożenia na raty płatności określonych danin publicznych. (fragment tekstu)
Nowy sposób zasilania finansowego polskiego rolnictwa w postaci tzw. kredytów preferencyjnych uruchomiony został w 1995 r. Ocenia się, że w roku 1999 skorzystało z nich około 500 tys. producentów rolnych (1/4 ich ogółu). Ogromna większość tych kredytów (94,6 procent została przeznaczona na zakup obrotowych środków do produkcji rolniczej.
18
Content available remote Kredyt preferencyjny - źródło kapitału w gospodarstwach rolnych
84%
Rolnictwo, jak każdy dział gospodarki narodowej, wymaga ciągłego rozwoju. Jajuga K. i Jajuga T. (1998) za rozwój gospodarczy, a jednocześnie za podstawę działalności człowieka w gospodarce rynkowej, uważają inwestowanie. Do realizacji inwestycji potrzebny jest kapitał - źródło finansowania. Działania inwestycyjne podejmowane przez rolników mogą być finansowane z kilku źródeł: wyłącznie kapitałem własnym bądź też środkami własnymi wspartymi kapitałem obcym, np. kredytem lub pożyczką. Wśród wielu form kapitału obcego w rolnictwie istotną rolę odgrywają kredyty preferencyjne. W związku z tym powstał zamysł przeanalizowania kredytu preferencyjnego jako jednego ze źródeł finansowania gospodarstwa rolnego. (fragment tekstu)
19
Content available remote Rola kredytów preferencyjnych na zakup obrotowych środków produkcji
84%
Podział kapitału pod względem długości okresu finansowania wiąże się z finansowanym majątkiem. Realna strategia finansowania polega na wykorzystaniu źródeł długoterminowych do sfinansowania środków trwałych, a kapitału krótkoterminowego - do sfinansowania środków obrotowych. Na tej podstawie można powiedzieć, że majątek obrotowy jest finansowany przez kapitał obrotowy, który może się składać z kapitału własnego oraz kapitałów obcych (pożyczonych, czyli długu). Wybór źródła finansowania majątku obrotowego, a więc i struktury kapitału obrotowego, zależy od zapotrzebowania przedsiębiorstwa (gospodarstwa) na środki obrotowe i od strategii ich finansowania przyjętej przez gospodarstwo (Fedorowicz 1993). W rolnictwie cykl obiegu kapitału obrotowego jest znacznie dłuższy niż w innych działach gospodarki, a jest to skutkiem swoistych cech działalności rolniczej, wśród których należy wymienić: długość cyklu produkcyjnego, sezonowość produkcji rolniczej, małą zdolność do zmiany kierunku produkcji (Dębniewska i Garbowski 1997). Uwzględniając te czynniki, w 1994 roku wprowadzono kredyty niżej oprocentowane, które określa się mianem kredytów preferencyjnych. Za ich pomocą rolnik może finansować zarówno działalność inwestycyjną, jak i działalność bieżącą w gospodarstwie. W związku z tym powstał zamysł określenia roli obrotowych kredytów preferencyjnych w finansowaniu działalności bieżącej gospodarstw indywidualnych. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono wyniki badań nad stanem przedsiębiorczości lokalnej na przykładzie Olsztyna i okolic. Badaniami objęto 35 przedsiębiorców małych i średnich firm. Bodźcem do rozpoczęcia przez nich działalności w pierwszej kolejności była poprawa warunków materialnych, a następnie praca na swoim i sprawdzenie swych umiejętności w prowadzeniu biznesu. Do ekonomicznych form wspierania rozwoju przedsiębiorczości należały pożyczki z Rejonowego Urzędu Pracy i kredyty preferencyjne z banku. Wyniki badań wskazały, że przedsiębiorcy chętnie i bez większych trudności korzystali z kapitału zewnętrznego. Największą barierą w prowadzeniu biznesu (na co wskazywali przedsiębiorcy) były wysokie stawki na ZUS oraz podatki. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.