Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Preliminary agreement
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której kandydat na pracownika i jego przyszły pracodawca nawiązują kontakt, przeprowadzają negocjacje i w konsekwencji dochodzą do porozumienia w sprawie warunków pracy i płacy, ale mimo to z różnych powodów nie mogą podpisać umowy o pracę. Rozwiązaniem może tutaj być cywilnoprawna umowa przedwstępna. W artykule zaprezentowano postanowienia takiej umowy oraz przysługujące roszczenia.
Autor odpowiada na polemikę ogłoszoną przez Krzysztofa Jasińskiego w "Przeglądzie Prawa Handlowego" 2022/3, gdzie Krzysztof Jasiński proponuje interpretację klauzuli drag along w kategoriach umowy ramowej. W opinii autora taka interpretacja wydaje się poprawna, jednak nie oferuje ona zbyt wiele, gdy chodzi o możliwość wyegzekwowania zobowiązania wynikającego z klauzuli drag along z wykorzystaniem konstrukcji zastępczego oświadczenia woli uregulowanej w art. 64 k.c. Tymczasem dopiero gdy możliwość taka istnieje, klauzulę tę można uznać za przydatny instrument transakcyjny.(abstrakt oryginalny)
Umowa przedwstępna zobowiązuje jedną albo obie strony do zawarcia oznaczonej umowy lub pewnej liczby oznaczonych umów w określonym czasie. W tej części artykułu przeanalizowano miejsce umowy przedwstępnej w ustawodawstwie takich krajów Unii Europejskiej jak: Niemcy, Francja, Austria, Włochy, Hiszpania. Uwzględniono również ustawodawstwo jednego kraju spoza UE, a mianowicie Szwajcarii.
W drugiej części artykułu przeanalizowano ustawodawstwo austriackie, włoskie, niemieckie, francuskie, hiszpańskie oraz szwajcarskie pod kątem przesłanek ważności umowy przedwstępnej, skutków umowy przedwstępnej, odszkodowania, umocnienia zobowiązania z umowy przedwstępnej oraz przedawnienia roszczeń z umowy przedwstępnej.
Artykuł stanowi polemikę ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Andrzeja Szlęzaka, jakoby koncepcja zobowiązania do dokonania określonej czynności (zawarcia umowy, złożenia oferty) stanowiła prawnie umowę przedwstępną, co skutkowałoby jej nieważnością ze względu na brak elementów konstrukcyjnych. W publikacji przedstawiono szereg argumentów przemawiających za odrzuceniem stanowiska A. Szlęzaka, w szczególności poprzez odwołanie się do konstrukcji umowy ramowej i jej doktrynalnego ujęcia. Artykuł równocześnie obejmuje dalszą, pogłębioną analizę zagadnienia umownego zobowiązania, jego miejsca w systemie prawa, instytucji podobnych. W konkluzjach przyjmuje się, że omawiane umowne zobowiązanie jest instytucją zbliżoną do umowy ramowej.(abstrakt oryginalny)
Autor krytycznie omawia pogląd Krzysztofa Jasińskiego wyrażony w artykule ogłoszonym w "Przeglądzie Prawa Handlowego" 2021/5, uznając ten pogląd za niezasadny. W szczególności, pojęcie "umowy zobowiązującej" nie różni się w żadnym istotnym względzie od pojęcia "umowy przedwstępnej" w rozumieniu art. 389 k.c. W związku z tym wszelkie ograniczenia wynikające z ustawy dla tej ostatniej umowy znajdą też zastosowanie do "umowy zobowiązującej" w ujęciu zaproponowanym przez Krzysztofa Jasińskiego. (abstrakt oryginalny)
Nierzadko od momentu podjęcia przez pracodawcę decyzhu o zatrudnieniu konkretnej osoby do chwili faktycznego rozpoczęcia przez nią świadczenia pracy mija kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Jaka forma określenia warunków współpracy z nowym pracownikiem jest najdogodniejsza dla pracodawcy? Jak zagwarantować pracownikowi komfort, tak aby bez żalu i stresu odchodził z dotychczasowego miejsca pracy? (abstrakt oryginalny)
Pogarszająca się koniunktura gospodarcza, rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, groźba utraty miejsc pracy - to ekonomiczne tło naszego życia w ostatnich miesiącach. Przede wszystkim narażeni na konsekwencje tych negatywnych zjawisk są nasi rodacy, którzy w lepszych czasach zaciągnęli zobowiązania kredytowe. Raty rosną lawinowo, głównie przez koszty odsetek i to niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kredytem zaciągniętym w walucie rodzimej, czy też denominowanym do którejś z walut obcych. W wielu przypadkach piętrzące się problemy powodują konieczność rezygnacji np. z wymarzonego mieszkania lub domu, którego zakup miał zostać współfinansowany właśnie kredytem bankowym. Smutna to prawda, ale możemy liczyć się z tym, że skala takich zjawisk będzie w nadchodzących miesiącach narastać. Opisane okoliczności wywołały u mnie skojarzenie z problemem podatkowym, który może stać się dla pewnej grupy podatników pułapką zagrażającą nieplanowanym zobowiązaniem pogłębiającym kłopoty, ale warto również przypomnieć o nim każdemu, kto - niezależnie od przyczyny - może znaleźć się w takiej sytuacji. Piszę "przypomnieć", gdyż nie jest to problem nowy, jednak aktualnie powraca, na co wskazują sygnały ze środowiska doradców podatkowych, w tym moje własne doświadczenia zawodowe. Dotyczy on lokali i domów mieszkalnych nabywanych w tzw. systemie deweloperskim.(fragment tekstu)
Cesja praw i obowiązków z umowy przedwstępnej dotyczącej nieruchomości jest bardzo popularna na rynku związanym z obrotem nieruchomościami. W praktyce stanowi ona bowiem czynność w drodze do nabycia nieruchomości, w szczególności tej deweloperskiej (mieszkalnej lub usługowej). Celem tego artykułu jest omówienie wątpliwości, jakie istnieją w związku z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług czynności polegającej na cesji praw i obowiązków z umowy przedwstępnej dotyczącej nieruchomości.(abstrakt oryginalny)
W praktyce obrotu gospodarczego powszechnie wykorzystuje się konstrukcję przeniesienia pomiędzy podmiotami ogółu praw i obowiązków z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. Pomimo szerokiego zastosowania rzeczonej instytucji w działalności deweloperskiej zawarcie umowy cesji ogółu praw i obowiązków z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości wciąż budzi wątpliwości z perspektywy prawidłowego rozpoznania skutków podatkowych takiej transakcji. W artykule omówione zostały wybrane kwestie dotyczące sposobu opodatkowania umowy cesji ogółu praw i obowiązków z umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości na gruncie podatku od towarów i usług, a także problemy praktyczne związane ze stosowaniem przepisów. W artykule podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie, czy praktyka polskich organów podatkowych w tym zakresie może zostać już uznana za utrwaloną. (abstrakt oryginalny)
Umowa przedwstępna może być zawarta z zachowaniem wymagań, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. W takim wypadku stronom przysługuje roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej, a orzeczenie sądu w tej sprawie zastępuje oświadczenie woli strony uchylającej się od jej zawarcia. Jeżeli umowa przedwstępna zostanie zawarta bez zachowania stosownych wymagań, to mamy wówczas do czynienia z tzw. skutkiem słabszym umowy przedwstępnej. Artykuł 390, paragraf 1 k.c. stanowi, iż w takim wypadku druga strona może żądać naprawienia szkody, czyli uzyskania odszkodowania.
Umowa przedwstępna, w przeciwieństwie do większości instytucji prawa cywilnego, nie miała odpowiednika w klasycznym prawie rzymskim. Omawiana instytucja zaczęła kształtować się dopiero w drugiej połowie średniowiecza. Proces krystalizowania się regulacji dotyczącej umowy przedwstępnej trwał do XX wieku; jeszcze w latach 30. ub. stulecia pojęcie umowy przedwstępnej było labilne. W ustawodawstwie polskim umowę przedwstępną regulował art. 62 Kodeksu zobowiązań. Aktualnie obowiązujący Kodeks cywilny zawiera regulacje umowy przedwstępnej w art. 389 i 390.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.