Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Premia z tytułu kontroli
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W tradycyjnym ujęciu teorii finansów wszystkim właścicielom akcji zwykłych przysługują te same prawa i każdy z nich powinien uzyskiwać wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do udziału w strukturze własności. Niemniej jednak wyniki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich 20 lat przez badaczy takich jak Grossman i Hart, Barcalay i Holderness a także DeAngelo i DeAngelo oraz Dyck i Zingales nie pozwalają potwierdzić tej tezy1. W konsekwencji kwestia prywatnych korzyści z tytułu kontroli stała się jednym z najważniejszych tematów współczesnej dyskusji akademickiej. Niemniej jednak pomimo swego znaczenia oraz zainteresowania tematem, w literaturze można odnaleźć zaledwie kilka pozycji, w których podjęto próbę oszacowania skali prywatnych korzyści z kontroli, a jeszcze mniej jest badań, które wskazywałyby czynniki determinujące ich wielkość. Wynika to z faktu, iż ze względu na swą naturę, prywatne korzyści wynikające z kontroli są trudne do zaobserwowania oraz skwantyfikowania w wiarygodny sposób. Gdyby było inaczej i udziałowcy mniejszościowi byliby w stanie egzekwowanie tego typu praktyk udowodnić. (fragment tekstu)
Cel - Przedstawienie wybranych premii i dyskont stosowanych w praktyce wycen przedsiębiorstw w Polsce w kontekście doświadczeń rynków rozwiniętych. Metodologia badania - Przegląd i analiza międzynarodowej literatury z zakresu wycen przedsiębiorstw oraz analiza transakcji i notowań giełdowych dla wybranych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wynik - Opracowanie wielowymiarowej koncepcji stosowania wybranych premii i dyskont w praktyce wycen przedsiębiorstw w Polsce. Oryginalność/wartość - W aspekcie teoretycznym: zebranie kluczowych obszarów premii i dyskont, które były przedmiotem analiz. W aspekcie praktycznym: dostarczenie zestawienia przydatnego w praktycznym podejściu do wyceny prywatnych przedsiębiorstw w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy podjęto próbę przeanalizowania wpływu ryzyka mierzonego odchyleniem standardowym stóp zwrotu na poziom premii z tytułu kontroli. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, iż ryzyko miało znacząco dodatni oraz istotny statystycznie wpływ na poziom premii. Innymi słowy, polscy inwestorzy są skłonni płacić więcej za pakiety kontrolne spółek charakteryzujących się wyższym poziomem ryzyka całkowitego.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata na polskim rynku kapitałowym to trudny czas dla inwestorów. Więcej spółek podlega procedurze delistingu, niż pojawia się nowych w ramach prowadzonych IPO. Często delisting odbywa się w związku z przejęciem przedsiębiorstwa i ogłoszeniem wezwania na wszystkie jego akcje. Celem artykułu jest charakterystyka procesów wezwań na akcje spółek notowanych na GPW w Warszawie oraz zbadanie poziomu premii cenowych oferowanych akcjonariuszom. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez analizę danych wtórnych przy transakcjach wezwań na akcje w latach 2016-2018 na GPW. W artykule postawiono hipotezę główną: premia za kontrolę płacona przez podmiot wzywający w badanym okresie wynosiła ponad 25 proc. średniej ceny z sześciomiesięcznych notowań akcji poprzedzających ogłoszenie wezwania. Po przeprowadzeniu analizy okazuje się, że postawiona hipoteza została zweryfikowana negatywnie, ponieważ w jednej trzeciej badanych przypadków premia wyniosła poniżej jednego procenta w stosunku do badanej średniej poprzedzającej wezwanie. Za brak premii może odpowiadać słabość rodzimego rynku, widoczna w braku napływu kapitału, przez co wezwania są szansą na przemodelowanie portfela inwestycyjnego.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Premie i dyskonta w wycenie przedsiębiorstw : zastosowanie teorii w praktyce
84%
W niniejszym artykule opisano istotę premii za kontrolę i dyskonta z tytułu braku płynności oraz dokonano analizy ich zastosowania w wycenach przeprowadzanych metodą dochodową i porównawczą. Autorzy podjęli rozważania na temat wpływu zastosowania korekt na różnych etapach przeprowadzanych wycen przedsiębiorstw. Przeanalizowano zasadność oraz rzetelność poszczególnych metodologii, a także określono wpływ zastosowanego podejścia na ostateczny wynik wyceny. Ustosunkowano się również w zakresie przedmiotu wielkości bazowej korekt oraz wskazano przesłanki budzące wątpliwości i wymagające systematyzacji i standaryzacji w zakresie stosowanych metodologii wycen przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano klasyfikację podejść do pomiaru premii z tytułu kontroli, którą stworzono na podstawie analizy przeprowadzonych nad tym zagadnieniem badań. Następnie szczegółowo zaprezentowano podejście polegające na szacowaniu premii na podstawie różnicy pomiędzy ceną zaproponowaną w wezwaniu oraz ceną rynkową danego waloru przed lub po ogłoszeniu wezwania.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule poruszone zostały kwestie związane z premią za kontrolę w ramach transakcji fuzji i przejęć. W pierwszej części przytoczono definicję kontroli korporacyjnej i korzyści z niej płynące. Ponadto wskazano na istotę uwzględnienia faktu przejęcia kontroli w wycenie pakietów większościowych akcji spółek publicznych dla zwiększenia szans powodzenia realizacji transakcji fuzji i przejęć. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki badań dotyczących przeciętnego poziomu płaconej premii za kontrolę w transakcjach fuzji i przejęć na polskim rynku kapitałowym. Badania obejmowały 56 publicznych wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na GPW ogłoszonych w okresie 2006-2013. Analiza danych potwierdza występowanie premii akwizycyjnej w przypadku nabywania znaczących pakietów akcji. Przedstawione wyniki obrazują wysokość premii w stosunku do kursu na pół roku, miesiąc oraz tydzień przed ogłoszeniem wezwania. Ponadto zaprezentowano przeciętne premie dla poszczególnych branż, a także w zależności od charakteru inwestora czy poziomu wyceny wskaźnikowej spółki objętej wezwaniem. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja i analiza wyceny, która składa się dwóch elementów premii z tytułu kontroli: premii z tytułu kontroli finansowej oraz premii z tytułu kontroli strategicznej. Niestety na polskim rynku nie przeprowadzono dotychczas kompleksowych badań empirycznych pozwalających określić skalę każdej z nich.(abstrakt oryginalny)
W wycenie przedsiębiorstw fundamentalne znaczenie przypisuje się określeniu standardu war-tości. Obok określenia standardu wartości bardzo ważne jest ustalenie czy wyceniane akcje (udziały) są akcjami większościowymi czy też mniejszościowymi. S.P. Pratt grupuje dyskonta i premie wg dwóch podstawowych kategorii: 1) dyskonta i premie, które odnoszą się do biznesu jako całości (entity-level discounts), 2) dyskonta i premie, które odnoszą się do wartości względem struktury własnościowej (discounts and premium reflecting characteristics of ownership). Celem niniejszego artykułu jest prezentacja ich wpływu na wartość. Na polskim rynku nie prze-prowadzono dotychczasowo kompleksowych badań empirycznych pozwalających określić ich skalę. Brak zaplecza w postaci teoretycznych opracowań oraz wyników badań empirycznych skutkuje tym, że wyceny opracowywane przez polskich ekspertów są w większości przypadków pozbawione kontekstu związanego z dyskontem i premią z tytułu kontroli. (abstrakt oryginalny)
Wskazanie czynników wpływających na poziom prywatnych korzyści z tytułu kontroli pozwoliłoby odpowiedzieć m.in. na pytanie, dlaczego niektóre firmy mają akcjonariuszy dysponujących pakietem kontrolnym i o ile więcej w porównaniu z pakietem mniejszościowym jest wart taki blok akcji. Celem niniejszej pracy jest stworzenie typologii determinant korzyści z tytułu kontroli na podstawie badań przeprowadzonych na innych rynkach kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Efekty kontroli, wielkości, płynności w wycenie akcji/udziałów
84%
W praktyce wyceny akcji/udziałów uwzględnianych jest wiele czynników finansowych i innych, wśród nich wiele trudności sprawia uwzględnienie efektów kontroli, wielkości i płynności. Artykuł przedstawia wyniki wielu badań nad wpływem efektów kontroli, wielkości i płynności na wartość akcji/udziałów. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie fundamentalnych założeń odnoszących się do dywersyfikacji. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują, że poziom koncentracji własności i kontroli w spółkach notowanych na GPW na koniec 2000 r. był wysoki i zbieżny z poziomem obserwowanym dla dużej części rynków kapitałowych krajów Europy kontynentalnej. We współczesnej literaturze dotyczącej nadzoru korporacyjnego coraz więcej uwagi poświęca się konfliktowi interesów pomiędzy udziałowcami większościowymi i mniejszościowymi.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano treść standardu godziwej wartości rynkowej, wartości sprawiedliwej, wartości inwestycyjnej oraz wartości wewnętrznej w kontekście aplikacji premii z tytułu kontroli lub też dyskonta wynikającego z posiadania udziałów mniejszościowych. Celem niniejszej pracy jest próba odpowiedzi na pytanie, w przypadku którego z nich wartość bazowa wyceny powinna być korygowana o premię z tytułu kontroli lub dyskonto wynikające z posiadania udziałów mniejszościowych. Większość podręczników i artykułów z zakresu wyceny traktuje zdawkowo kwestię aplikacji premii z tytułu kontroli oraz dyskonta wynikającego z udziałów mniejszościowych w kontekście obowiązujących standardów wartości. Proste kopiowanie rozwiązań pochodzących z rynku amerykańskiego może prowadzić do błędnych wniosków ze względu na odmienne regulacje prawne obowiązujące w Polsce. Niniejsza praca może stanowić przyczynek do dalszej dyskusji na ten temat. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań nad poziomem premii z tytułu kontroli w Polsce. W zależności od daty odniesienia powinna ona odzwierciedlać wspólne korzyści z tytułu kontroli lub sprowadzać się do prywatnych korzyści z tytułu kontroli, realizowanych przez udziałowca dysponującego kontrolą kosztem udziałowców mniejszościowych. W pracy posłużono się podejściem zaproponowanym przez Barclaya i Holdernessa (1989). Grupą transakcji o bezwzględnie najwyższych premiach okazał się zbiór transakcji blokowych z transferem kontroli. (abstrakt oryginalny)
Celem badania była próba zmierzenia zarówno "czystej premii", jak i premii synergicznej na podstawie dwóch zestawów transakcji: wszystkich transakcji blokowych, które dotyczyły akcji reprezentujących przynajmniej 5% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, oraz wybranych spośród nich takich transakcji, w przypadku których istniało uzasadnione podejrzenie transferu kontroli. Niemniej jednak analiza premii ze względu na motywy transakcji nie pozwoliła zdiagnozować żadnych prawidłowości. W badanym zbiorze wszystkich transakcji blokowych mamy do czynienia ze słabym zróżnicowaniem premii. Natomiast w odniesieniu do transakcji blokowych, w których doszło do transferu kontroli, wystąpiło zjawisko odwrotne w stosunku do zakładanego: w przypadku transakcji zawieranych z przyczyn stricte finansowych zaobserwowano wyższe premie. (fragment tekstu)
The paper presents the results of a survey of business valuation practice in Poland. The aim of this study was to assess the premium for control as well as discounts for minority interests by practitioners involved in the valuation of companies in Poland. The survey was conducted on a sample of 191 respondents between February and April 2011. The population of entities under survey consists of: authorized NewConnect3 / Catalyst advisers, brokers, valuation analysts working for leading consulting firms, and experts appointed by the court. The evidence from the research demonstrates that most of respondents do not know how to apply premium control and minority discounts in business valuation. Incorrect approaches to the application of control premiums or minority discounts reflect that this area of valuation lacks thorough analysis in the Polish market. As a consequence, particularly in the case of lawsuits it may cause unjustified transfers of value between the parties. (original abstract)
17
Content available remote Premia z tytułu kontroli na polskim rynku kapitałowym - wyniki badań
67%
W niniejszym artykule przedstawiono wyniki badań nad poziomem premii z tytułu kontroli w Polsce. W zależności od daty odniesienia powinna ona odzwierciedlać wspólne korzyści z tytułu kontroli lub wskazywać poziom prywatnych korzyści z tytułu kontroli, realizowanych przez udziałowca dysponującego kontrolą nad kosztem udziałowców mniejszościowych. W pracy posłużono się podejściem zaproponowanym przez Barclaya i Holdernessa [1989]. Grupą transakcji o bezwzględnie najwyższych premiach okazał się zbiór transakcji blokowych z transferem kontroli.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.