Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Preventive environmental protection
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Presja społeczna oraz standardy środowiskowe są jednymi z przejawów tendencji obecnej w polityce ochrony środowiska zorientowanej na działalność prewencyjną, czyli taką, która zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń u źródła i oszczędniej wykorzystującej zasoby naturalne, a nie na inwestycjach "końca rury". Jednak tego rodzaju działania nie mogą być celem samym w sobie. Mają służyć jak najlepszej ochronie środowiska jako całości, przy minimalnym zaangażowaniu środków (a więc rozwojowi zrównoważonemu. (fragment tekstu)
Celem niniejszych rozważań jest zwrócenie uwagi na pozytywne wyniki związane z wdrożeniem aktywności prośrodowiskowych w łańcuchu dostaw oraz wskazanie, czy uwarunkowania kontekstualne, w jakich działają przedsiębiorstwa, wpływają na poziom osiąganej wydajności prośrodowiskowej. Przedmiotem badań są polskie przedsiębiorstwa produkcyjne. Badania empiryczne przeprowadzono z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety. Między innymi dowiedziono, że wyższy poziom wyników prośrodowiskowych wypracowanych na rzecz interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych osiągają przedsiębiorstwa, które posiadają wyrównane siły przetargowe zarówno po stronie dostawców, jak i odbiorców, uczestniczą w międzynarodowych łańcuchach dostaw, posiadają zdywersyfikowany profil produkcji pod względem punktu rozdziału towarów, są przedsiębiorstwami dużymi oraz te, które w mniejszym stopniu dokonują outsourcingu zadań transportowych. Stwierdzono także, że niezależnie od przynależności do danej grupy klasyfikacyjnej zestaw najczęściej otrzymywanych wyników jest podobny. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie relacji między funkcją prewencyjną ubezpieczeń a działaniami określanymi mianem risk management Funkcja prewencyjna ubezpieczeń jest realizowana przez zakłady ubezpieczeń (są one praktycznym jej wykonawcą), natomiast podmiotem wykorzystującym w swojej działalności risk management (zarządzanie ryzykiem) jest zwykle podmiot gospodarczy, ale również np. jednostka samorządu terytorialnego czy inna organizacja o charakterze non-profit. Pomijamy tu fakt, czy taki podmiot zarządza ryzykiem sam, czy wykorzystuje do tego inny. Podmiot zarządzający ryzykiem traktujemy zatem jako ewentualnego ubezpieczającego (ubezpieczonego) - klienta zakładu ubezpieczeń.(abstrakt oryginalny)
Podstawowym elementem polityki ekologicznej Zakładów jest zasada ciągłego doskonalenia, która poprzez systematyczną działalność we wszystkich obszarach funkcjonowania zapewnia zmniejszenie oddziaływania na środowisko. Nadrzędną zasadą obowiązującą w ZCH Police SA od wielu lat jest minimalizacja oddziaływania na środowisko naturalne, które przejawia się w każdej z planowanych inwestycji i modernizacji, a także w bieżącym funkcjonowaniu wszystkich obszarów przedsiębiorstwa. Stałemu postępowi technologicznemu, stanowiącemu warunek rozwoju i konkurencyjności przedsiębiorstwa towarzyszy systematyczny wzrost nakładów inwestycyjnych na działania zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa i zdrowia ludzi i ich otoczenia. Nakłady na inwestycje proekologiczne w ostatnich latach sięgały średnio 20 mln zł rocznie. W perspektywie długoterminowej najważniejszym zadaniem związanym z ochroną środowiska jest ograniczenie ilości składowanych odpadów w postaci fosfogipsu powstającego w procesie produkcji kwas fosforowego. Szacuje się, że przy obecnym poziomie produkcji składowisko fosfogipsu może być eksploatowane jeszcze przez nie więcej niż 20 lat. Ograniczeniu ilości tych odpadów ma służyć dywersyfikacja zaopatrzenia w kwas fosforowy poprzez częściowe zastąpienie własnej produkcji kwasu surowcem pochodzącym ze źródeł zewnętrznych. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania są prawne aspekty ochrony środowiska. Autor omawia ochronę prewencyjną środowiska, ograniczoną do praw rzeczowych właściciela, wskazując tym samym na obowiązki osoby odpowiedzialnej (właściciela transportu) oraz zakres tej odpowiedzialności.
W artykule zaprezentowano problematykę budowania zielonej gospodarki na podstawie zasad zrównoważonego rozwoju, który zorientowany jest głównie na pozytywne skutki gospodarcze zielonej transformacji. Oceniono również problemy związane z szansami i barierami rozwoju zielonej gospodarki. Zaprezentowano instrumenty wsparcia transformacji gospodarki polskiej na zieloną ścieżkę wzrostu oraz oceniono dokonania w tym zakresie. Zaprezentowano wyniki badań przedsiębiorców w zakresie stosowania ekoinnowacyjności i przedstawiono perspektywy rozwoju gospodarki niskowęglowej stosującej zielone technologie będące podstawą wdrażania zrównoważonego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Ogólne zasady prawa ochrony środowiska zostały wprowadzone do polskiego prawa ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 roku. W artykule omówiono miejsce oraz znaczenie zasad prewencji i przezorności w prawie ochrony środowiska.
8
Content available remote Ryzyko powodzi w Polsce : wybrane zagadnienia
67%
Poszukiwania i dyskusje nad właściwym, dostosowanym do warunków polskich, systemem rozwiązań prewencyjnych ochrony przeciwpowodziowej i systemem ubezpieczeń od ryzyk katastroficznych, w tym powodzi trwają praktycznie odkąd Polska przeszła okres transformacji społeczno-polityczno-gospodarczej. Celem opracowania jest analiza i próba oceny działań prewencyjnych ochrony przeciwpowodziowej podmiotów i osób zainteresowanych, wystąpieniem powodzi z punktu widzenia zmian legislacyjnych, jak też - systemu ubezpieczeń gospodarczych od ryzyk naturalnych, w tym ryzyka powodzi. (abstrakt oryginalny)
Głównym źródłem emisji zanieczyszczeń w Polsce wciąż jeszcze są duże przedsiębiorstwa przemysłowe. Wiatach dziewięćdziesiątych, zgodnie z założeniami polityki ekologicznej państwa, wszystkie jednostki gospodarcze będą zobowiązane do bezwzględnego przestrzegania wyznaczonych im norm emisji. Spełnienie tych wymogów nie jest możliwe bez inwestycji. W odniesieniu do ochrony środowiska przedsięwzięcia te mogą mieć charakter albo restrukturyzacyjny - polegający na zmianie technologii lub modernizacji istniejących ciągów technologicznych, albo ochronny - polegający na budowie nowych lub modernizacji już istniejących urządzeń. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zamknięcie uciążliwego wydziału lub całego przedsiębiorstwa. Zakres i rodzaj proochronnych przedsięwzięć realizowanych w 1991 roku był przedmiotem badań przeprowadzonych w 236 jednostkach gospodarczych szczególnie uciążliwych dla środowiska przyrodniczego Polski. Badania zrealizowano w czerwcu 1991 roku metodą wywiadu ankietowego. Na ankietę w interesującym nas zakresie odpowiedziało 158 przedsiębiorstw. Uzyskana próba odpowiada metodologicznym kryteriom reprezentatywności. Celem artykułu jest ukazanie zakresu i rodzaju przedsięwzięć ochronnych, które podejmowały badane przedsiębiorstwa w okresie transformacji polskiej gospodarki, przedstawienie źródeł finansowania tych inwestycji oraz dokonanie oceny realności i efektywności planowanych zamierzeń. Ograniczone łamy artykułu wymuszają syntetyczne, niekiedy skrótowe ujęcie problemu. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania są administracyjne i ekonomiczne instrumenty ochrony środowiska. Szczególny nacisk autor kładzie na internalizację środowiskowych niekorzyści i regionalizację polityki ekologicznej, a także na przewagę metod ekonomiczno-rynkowych (opłaty ekologiczne, podatki, rynek emisji zanieczyszczeń) nad instrumentami regulacji bezpośredniej.
Unia Europejska jest uznawana za lidera międzynarodowej polityki ochrony klimatu, a ChRL za państwo ją blokujące. Efektem prowadzonej przez państwa międzynarodowej polityki ochrony klimatu jest powstanie i funkcjonowanie międzynarodowego reżimu ochrony klimatu. Międzynarodowa polityka ochrony klimatu to działania o charakterze politycznym i prawnym podejmowane przez państwa na forum międzynarodowym dotyczące ochrony klimatu. Natomiast międzynarodowy reżim ochrony klimatu to zespół regulacji prawnych - zobowiązań i deklaracji, instytucji regulujących działania państw w zakresie ochrony klimatu, a także dalszych porozumień tworzących pewien porządek międzynarodowy. W znaczeniu wąskim reżim stanowi Ramowa Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change, UNFCCC) oraz Protokół z Ki oto wraz z jego mechanizmami. W ujęciu szerokim to również uzgodnienia polityczne, które prowadzą do późniejszych porozumień o charakterze prawnym, rozwijające reżim w znaczeniu wąskim. Wprowadzanie międzynarodowego reżimu ochrony klimatu, czyli regulacji chroniących klimat, powoduje skutki: ekonomiczne, polityczne i społeczne, a ich skala często zniechęca państwa do podejmowania wiążących prawnie zobowiązań. Celem opracowania jest pokazanie różnorodnych uwarunkowań, wpływających na decyzje dwóch najważniejszych graczy w międzynarodowej polityce ochrony klimatu - Unii Europejskiej i ChRL, a następnie na tej podstawie podanie prognozy przyszłych efektów Konferencji Państw-Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w 2013 r. w Warszawie (COP 19). Wybór Unii Europejskiej oraz ChRL wynika z zajmowania przez nie przeciwstawnych stanowisk dotyczących przeciwdziałania zmianom klimatu, w tym sensie ich polityka w istotny sposób wpływa na kształt regulacji, tworzących międzynarodowy reżim ochrony klimatu. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.