Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Preventive war
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Izraelska koncepcja uderzenia wyprzedzającego i wojny prewencyjnej
100%
Stosowanie uderzenia wyprzedzającego oraz prewencyjnych działań wojennych od lat 50. XX w. stanowiło podstawę izraelskiej doktryny obronnej. Ich elementy można odnaleźć także we współczesnej izraelskiej koncepcji prowadzenia działań zbrojnych, pomimo asymetryzacji i zmiany charakteru zagrożeń militarnych. W niniejszym artykule wprowadzone zostało podstawowe rozróżnienie pojęciowe pomiędzy uderzeniem wyprzedzającym a wojną prewencyjną. Analizie poddane zostały ich założenia teoretyczne oraz realizacja w praktyce przez Siły Obronne Izraela, na wybranych przykładach z historii tego państwa. Ocenie poddano także skuteczność tego typu rozwiązań w osiąganiu celów militarnych i politycznych.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Rola działań prewencyjnych w systemie reagowania kryzysowego Izraela
75%
Atak wyprzedzający (prewencyjny) został wprowadzony w Izraelu w trakcie głębokich przeobrażeń gospodarczych i ciągłych ataków ze strony państw arabskich oraz w wyniku licznych przeobrażeń końca lat osiemdziesiątych. Stał się systemem nowoczesnym oraz efektywnym, który zaczął się odnosić nie tylko do zabezpieczenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, ale kształtował również jego zewnętrzny charakter. Dzięki prawnemu usankcjonowaniu wprowadzanych działań możliwe się stało przeprowadzanie akcji prewencyjnych jak i ataków prewencyjnych (wyprzedzających) na pozycję znajdujące się poza granicami państwa. Działania prewencyjne miały ustabilizować sytuację polityczno-militarną w Izraelu. (fragment tekstu)
Prawo do prowadzenia wojny prewencyjnej nie jest dzisiaj skodyfikowane, a jego wprowadzenie w życie miałoby charakter rewolucyjny, jeśli wszystkie państwa miałyby z niego korzystać. Zdaniem autora byłby to powrót do przeszłości, ale sama koncepcja takiej formy prewencji nie znajduje wielu zwolenników. Rządy na ogół wolą uciekać się do mniej lub bardziej przejrzystych wymówek, usprawiedliwiając swoją politykę siły, jeśli mogą ją zmieścić w ramach obowiązującego prawa. Nie ulega jednak wątpliwości, że zaistniały na świecie nowe warunki, na które prawo międzynarodowe nie znalazło jeszcze odpowiedzi. A tylko prawo może to zrobić w sposób zadowalający, gdyż bezprawne użycie siły prowadzi na manowce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.