Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 87

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Price analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Planning in Practice of Slovak Companies
100%
The paper describes current situation regarding company planning in the Slovak Republic. More closely it specifies drawbacks and outlines improvement directions by means of adequate implementation of up-to-date managing tools(original abstract)
Głównym motywem podjęcia badań wpływu zmian cen energii na polską gospodarkę jest obserwowany od wielu lat wzrost światowych cen surowców energetycznych i perspektywa utrzymania tej tendencji w przyszłości. W opracowaniu tym prezentujemy wyniki symulacji wzrostu cen energii w odniesieniu do wyżej wymienionych obszarów. Narzędziem symulacji jest wielosektorowy model polskiej gospodarki, przedstawiane wyniki zaś obejmują efekty krótkookresowe. Struktura dalszej części opracowania jest następująca. W rozdziale 2 dokonujemy przeglądu ujęć stosowanych w literaturze do analizy skutków zmian cen na rynkach energii, umiejscawiając w tym kontekście przeprowadzone badanie. W rozdziale 3 charakteryzujemy model wykorzystany do przeprowadzenia badania, przedstawiając ogólne zasady jego konstrukcji i zmienne użyte jako miary skutków zmian cen. Założenia rozwiązania bazowego oraz wyniki symulacji przedstawiono w rozdziale 4.(fragment tekstu)
Współczesne gospodarki do alokacji zasobów w szerokim zakresie wykorzystują mechanizm rynku i cen. Rynkowe prawo popytu i podaży decyduje o ilości wytwarzanych dóbr i cenie ich sprzedaży. Z punktu widzenia producenta ceny przesądzają o jego rentowności. W związku z tym ustalanie ich poziomu to jeden z najbardziej priorytetowych problemów decyzyjnych. Jest to zadanie trudne, gdyż na poziom cen wpływa wiele wewnętrznych i zewnętrznych czynników, które należy uwzględnić przy wyznaczaniu formuł cenowych. Z badań wynika, że występują tu duże rozbieżności między teorią ekonomii a praktyką gospodarczą'. Przytoczono je w dalszej części artykułu. Celem artykułu jest przedstawienie przesłanek stosowania formuł kosztowych jako podstawy do ustalania cen we współczesnych przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
Ze względu na strategiczne znaczenie polityki cenowej coraz większa uwaga koncentrowana jest na badaniu ceny, będącej jednym z instrumentów służących oddziaływaniu na klienta. Badanie cen nie jest zadaniem łatwym, co więcej - skuteczność dotychczas wykorzystywanych metod ulega znacznemu obniżeniu. Ograniczona przydatność tradycyjnych metod badań ceny (m.in. PSM, BPTO, DPA) wynika głównie z ich deklaratywnego charakteru. Dlatego badacze coraz częściej decydują się na uzupełnienie wspomnianych metod wynikami badań etnograficznych, semiotycznych oraz eksperymentów, które bazują na innym podejściu do badania preferencji konsumenta wobec ceny - punkt ciężkości przesunięty jest z zadawania pytań konsumentom na obserwację ich zachowania. Celem artykułu jest wskazanie i uzasadnienie zmian w zakresie metod wykorzystywanych do badania cen.(abstrakt oryginalny)
Badania, których wyniki stanowią podstawę decyzji cenowych, obejmują wiele zróżnicowanych obszarów. Do mających zasadniczy wpływ na proces podejmowania optymalnych decyzji cenowych w przedsiębiorstwach należą badania cenowej wrażliwości nabywców. W artykule zostały przedstawione najważniejsze aspekty badania: skłonność nabywców do dokonywania zakupu przy określonym poziomie cen, psychologiczna skłonność do zaakceptowania danej ceny, postrzeganie związków między ceną a innymi atrybutami produktu. W szczególności zwrócono uwagę na te metody, które są najczęściej wykorzystywane przez współczesne przedsiębiorstwa, a więc: drabinę cen, test monadyczny, badanie z wykorzystaniem skali Justera i Price Sensivity Meter.(abstrakt oryginalny)
Spready na rynkach energii są wskaźnikami pozwalającymi oszacować przyszłe zyski wytwórców energii. W artykule przedstawiono sposób obliczania spreadów na rynkach energii w Europie Zachodniej, pokazano elementy wpływające na ich wysokość i zależności między nimi. Przedstawiono również sposób, w jaki strony transakcji na rynkach energii mogą dostosowywać wielkości produkcji posiadając wiedzę o kształtowaniu się spreadów. Wskazano na niezbędne elementy rynku, które decydują o możliwości wykorzystania spreadów w transakcjach terminowych. Analiza spreadów ma największe znaczenie w krajach, w których energia elektryczna pochodzi ze spalania różnych paliw kopalnych. W artykule przedstawiono dane z niemieckiego, największego europejskiego rynku energii, na którym wykorzystuje się spready do kalkulacji opłacalności produkcji energii. (abstrakt oryginalny)
Nieruchomość coraz częściej staje się obiektem zainteresowania ze strony osób fizycznych i prawnych. Związane jest to głównie z wykorzystaniem nieruchomości w działalności gospodarczej, w sferze użyteczności publicznej oraz w obszarze zaspokajania potrzeb indywidualnych. Bardzo ważnym składnikiem rynku nieruchomości jest rynek niezabudowanych nieruchomości gruntowych. Grunt, jego przeznaczenie, własność, sposób użytkowania decyduje o tym, co powstanie w danym miejscu. Grunt jest istotnym elementem każdej inwestycji w nieruchomości, stanowi podstawę procesu inwestycyjnego. Każda działalność inwestycyjna ma swój początek w nabyciu i przystosowaniu gruntu, wymaga więc szczegółowej analizy lokalnego rynku nieruchomości. Opracowanie dotyczy jednego z segmentów rynku nieruchomości. Przedmiotem rozważań jest analiza poziomu cen transakcyjnych nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą w dwóch podpoznańskich gminach (Komorniki i Tarnowo Podgórne) w latach 2001 - 2008. Celem niniejszego badania jest przedstawienie tendencji rozwojowych na rynku niezabudowanych nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod aktywizację gospodarczą na terenie wymienionych gmin. (abstrakt oryginalny)
Jak co roku pragniemy przedstawić Państwu średnie ceny poszczególnych surowców opakowaniowych, jakie zaobserwowaliśmy na rynku. Tym razem poprosiliśmy ekspertów z branży o komentarz na temat odnotowanych tendencji. Sytuacja na rynku wydaje się stabilizować, a ceny surowców nieznacznie idą w górę. Rosnące ceny potwierdzają deficytowość danego dobra. Zgodnie ze strategią efektywności surowcowej UE tendencja ta będzie się rozwijać, zaś rynek ten czeka w Polsce jeszcze wiele burzliwych momentów. O ile łatwiej byłoby go kształtować bez niewidzialnej ręki gospodarki centralnie sterowanej...(abstrakt autora)
W pracy wyszczególniono potencjalne makroekonomiczne determinanty cen nieruchomości w Polsce na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Unii Europejskiej. Rozważono wpływ tych czynników w ostatnich latach. Zasugerowano także dalsze badania oraz wykazano, dlaczego bardziej istotnego wpływu należy szukać w czynnikach demograficznych i socjologicznych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Development of Property Prices in Poland
75%
Przedstawione badanie oparte jest o prosty model podażowo-popytowy. Został on skonstruowany dla polskiego rynku nieruchomości. Podstawowym celem była analiza cen nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w latach 2006-2013. Jako potencjalne determinanty podaży i popytu uwzględniono koszty budowy i przeciętny poziom wynagrodzeń. Dodatkowo rozważono zmodyfikowany model, uwzględniający stopę bezrobocia. Oszacowane funkcje podaży i popytu wykorzystano do wyjaśnienia dynamiki kształtowania się podaży i popytu. Skonstruowany model okazał się nie być statystycznie istotny. Jednak oszacowanie samego równania dla cen nieruchomości okazało się być statystycznie istotne. W artykule przedyskutowano możliwe przyczyny braku statystycznej istotności modelu jako całości. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Miary ryzyka w analizie opcji capped
75%
W artykule przedstawiono wpływ wybranych czynników na kształtowanie się ceny oraz wartości greckich współczynników opcji capped. Ilustracja empiryczna zawarta w artykule przedstawiona jest na podstawie symulacji wyceny opcji walutowych wystawionych na EUR/PLN. (abstrakt oryginalny)
W artykule problem porównywalności notowań oraz konsekwencje różnych podejść do jego rozwiązania przedstawiono w ujęciu teoretycznym, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji i warunków, gdy klasyczne podejście staje się nieprzydatne i sensowną alternatywę może stanowić zastosowanie metod hedonicznych. W dużym skrócie opisano zakres wykonanych prac i nową metodologię oraz uzyskane wyniki. Przykłady obliczeń z lat 2010 i 2013 wykorzystano do zilustrowania rozważań. (fragment tekstu)
Artykuł stanowi kontynuację prowadzonych przez autorów badań nad kształtowaniem się poziomu cen gruntów rolniczych. Zbadano zależność cen uzyskanych w transakcjach kupna-sprzedaży gruntów skarbowych na obszarze powiatów województwa wielkopolskiego w latach 1995-2002 od jakości bonitacyjnej tychże gruntów.
Niniejszy artykuł jest próbą wskazania mechanizmu kształtowania się przyszłych cen transakcyjnych na rynku nieruchomości za pomocą modeli prognozy mechanicznej. Jakie warunki muszą zostać spełnione, by dawała ona dobre rezultaty? Jaki wpływ na otrzymane wyniki ma sposób doboru próby badawczej? Czy wykorzystane modele nadają się do prognoz długoterminowych? Rozważania będą prowadzone na podstawie obserwacji 1147 cen transakcyjnych z łódzkiego rynku nieruchomości mieszkaniowych. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone badania wskazują na silne powiązanie cen paliw w Polsce z cenami na rynku światowym. Zasadnicze znaczenie w procesie dostosowań cenowych ma arbitraż. Jego siła w analizowanym okresie wyraźnie wzrosła, a w konsekwencji wzrosła siła powiązań między cenami paliw w Polsce i na rynkach zagranicznych. Przeprowadzone badania wskazały na znaczną ilość asymetrycznych reakcji cenowych. Najwyraźniejsze były one w przypadku cen benzyny i polegały na silniejszej ich reakcji na wzrosty cen za granicą niż na ich spadki. Zjawisko to nie występowało w drugim podokresie w przypadku cen oleju napędowego, co prawdopodobnie wynika ze wzrostu poziomu konkurencji na tym rynku. Pełniejsze zrozumienie przesłanek asymetrycznych reakcji cenowych mogłyby dać dokładne analizy zachowań poszczególnych podmiotów zajmujących się produkcją i obrotem paliw. (fragment artykułu)
Celem opracowania była analiza zmian cen targowiskowych prosiąt w Polsce w latach 1991-2009 w kontekście wahań wielkości skupu i cen skupu na rynku żywca wieprzowego. Ceny targowiskowe prosiąt w większości analizowanych lat były ściśle związane z wahaniami cen na rynku żywca wieprzowego i stosunkowo szybko reagowały na te zmiany. Ich wahania były większe niż wahania cen skupu żywca wieprzowego w analogicznych okresach. Przyczyn tego zjawiska można upatrywać albo w relatywnie małym udziale prosiąt sprzedawanych na targowiskach w ogólnej ich populacji lub w tym, że wahania podaży prosiąt na targowiskach są większe niż wahania popytu na nie. Wejście Polski do UE spowodowało okresowy wzrost optymizmu dotyczącego korzyści związanych z chowem trzody. Producenci rolni akceptują potencjalnie znacznie wyższe niż w okresach wcześniejszych koszty związane z zakupem prosiąt. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę cen transakcyjnych gruntów inwestycyjnych w Poznaniu w latach 2014-2015. Rynek gruntów przeznaczonych pod inwestycje, jest bardzo zróżnicowany. Średnia cena gruntów inwestycyjnych w Poznaniu to 520 zł/m2, ceny kształtują się w zakresie 100 zł/m2 do 2 000 zł/m2. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wpływu czynnika pieniężnego na charakter zmian cen w handlu międzynarodowym. Autor przedstawił ścisłą zależność ruchu cen od przekształceń zachodzących w międzynarodowym systemie walutowym.
Hedonic models, commonly applied for analyzing prices in the property market, do not always fulfil their role, mainly due to the application of simplified assumptions concerning the distribution of variables, the nature of relations or spatial heterogeneity. Classical regression models assumed that the variation of the explained variable (price) is explained by the effect of market features (fixed effects) and the residual component. The hierarchical structure of market data, both as regards market segments and the spatial division, suggests that statistical models of prices should also include random effects for selected subgroups of properties and interactions between variables. The mixed model provides an alternative for constructing various regression models for individual groups or for using binary variables within one model. With its appropriate structure, it makes it possible to take into account both the spatial heterogeneity and to examine the effects of individual features on prices within various property groups. It can also identify synergy effects. The article presents the issue of mixed modelling in the property market and an example of its application in a market of dwellings in Olsztyn. The research used transaction data from the price and value register, supplemented with spatial data. The obtained model was compared with classical regression models and geographically weighted regression. The study also covered the usefulness of mixed models in the mass evaluation of properties, and the possibility of using them in spatial analyses and for the development of property value maps. (original abstract)
Metoda wideł cenowych nie jest nową, ale od kilku lat jej znaczenie w analizie technicznej systematycznie rośnie. Obserwując amerykańskie i europejskie serwisy poświęcone analizom technicznym można zauważyć rosnącą tendencję do wyznaczania potencjalnych poziomów wsparcia i oporu analizowanych aktywów właśnie za pomocą tej metody. W artykule przedstawione zostało syntetyczne spojrzenie na możliwości wykorzystania tej metody do sporządzania analiz technicznych na rynku finansowym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.