Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Price increase
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Opracowanie poświęcone jest transakcjom terminowym zawieranym na giełdach towarowych, które stworzyły mechanizm regulujący wysokość cen (na przykład produktów rolnych) na podstawie relacji popytowo-podażowych. (fragment tekstu)
Lata dziewięćdziesiąte przyniosły ogromny wzrost zainteresowania inflacją bazową. Równolegle ze zwracaniem się w kierunku bezpośredniej kontroli inflacji, wiele banków centralnych zauważyło potrzebę prac nad miarą wzrostu cen, która najlepiej służyłaby ich celom. Na popularność bezpośredniego celu inflacyjnego wpłynęły głównie doświadczenia inflacyjne lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych i związane z nimi efekty w sferze realnej. Możliwość kontrolowania stabilności poziomu cen, jak również stabilności tempa ich wzrostu, czyli inflacji, stała się perspektywą bardzo atrakcyjną.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Inflacja neutralna (NDEGRI) czy apriorycznie określony cel inflacyjny?
100%
Jednym z ważniejszych obszarów, którym zajmuje się współczesna polityka gospodarcza, jest problem stabilności cen. Jest on ważny nie tylko ze względu na znane neoklasyczne argumenty, wskazujące na korzyści z takiej stabilności dla wielkości, struktury i efektywności produkcji, ale również ze względu na wpływ wysokiej inflacji na redystrybucję efektów działalności gospodarczej społeczeństwa, a w rezultacie również na ład i porządek społeczny. (fragment tekstu)
We współczesnym świecie nie sposób uwolnić się od konkurencji i rywalizacji. Zjawiska te obecne są również na rynku spożywczym. Dnia 12 lipca 2017 roku weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, w której określony został m.in. przykładowy katalog praktyk uważanych za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej względem słabszej strony umowy. Organem, którego głównym zadaniem jest kontrolowanie i zapobieganie działaniom przedsiębiorstw wykorzystujących znaczną dysproporcję w potencjale ekonomicznym oraz utrudniających kupno lub sprzedaż produktów jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednym z prowadzonych przez ten organ postępowań była sprawa znacznego wzrostu cen masła. UOKiK prowadząc postępowanie wyjaśniające zbadał, czy nie doszło w tym zakresie do nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej. UOKiK sprawdził ponadto, czy wzrost cen masła nie przyczynił się do pogorszenia jakości tego produktu. Analiza raportów UOKiK prowadzi jednak do wniosku, że przyczyną wzrostu cen masła było w szczególności zwiększenie popytu w krajach rozwijających się oraz ograniczenie produkcji tegoż produktu w Nowej Zelandii oraz Australii. (abstrakt oryginalny)
Światowy rynek żywności stał się w ostatnich latach niestabilny. Najbardziej widocznym zjawiskiem na tym rynku są rosnące ceny, które powodują, że codzienne życie staje się bardziej kosztowne. Wzrost cen żywności szczególnie mocno uderza w kraje biedniejsze. W sytuacji, gdy ceny są wyższe o 30% niż przed rokiem, FAO prognozuje, że w roku 2011 niedożywionych będzie miliard ludzi. Artykuł omawia charakter zmienności cen na rynkach rolno-spożywczych, główne czynniki najbardziej wpływające na głównie spekulacyjny wzrost cen żywności, wliczając w to produkcję biopaliw i najnowsze tendencje cenowe na światowym rynku żywności. W uwagach końcowych zostały przedstawione pewne rozwiązania, reorientacja istniejącego modelu konsumpcji i zmiany przeregulowanego rynku żywności. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Obawy społeczeństwa polskiego związane z wprowadzeniem waluty euro
100%
Obawy społeczeństwa polskiego związane z wprowadzeniem waluty euro wynikają w dużej mierze z niewiedzy obywateli oraz z doniesień medialnych o tzw. kryzysie w strefie euro. Największym zagrożeniem związanym z zamianą waluty dla społeczeństwa jest ryzyko wzrostu cen. Obawy społeczne można zmniejszyć poprzez prowadzenie rzetelnej edukacji ekonomicznej w formie kampanii informacyjnej. Celem artykułu jest zaproponowanie rozwiązań, które według autora mogą przyczynić się do zmniejszenia obaw społecznych związanych z wejściem Polski do strefy euro. Propozycje własnych polskich działań, jak również tych wykorzystanych w państwach tworzących Unię Gospodarczą i Walutową, powinny znaleźć się w przyszłości w kampanii informacyjnej dotyczącej zamiany waluty w Polsce. W artykule autor analizuje poszczególne obawy społeczeństwa polskiego opierając się na badaniach opinii publicznej. Do każdej z nich próbuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie i rozwiązanie je zmniejszające.(abstrakt oryginalny)
Organizacje konsumenckie twierdzą, że po wprowadzeniu wspólnej waluty ceny wzrosły niewspółmiernie do inflacji. Zaobserwowano tendencje do sztucznego podnoszenia cen, na zasadzie skojarzeń z poprzednią walutą np. coś kosztowało 1,50 DM a teraz 1,50 EURO, czyli dwa razy więcej.
Nadzwyczajne okoliczności i zdarzenia, których zaistnienie oraz rozmiar czy nasilenie były niemożliwe do przewidzenia - takie jak pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, katastrofy klimatyczne i ekologiczne - skutkują trudnościami w realizacji zawartych umów w sprawach zamówień publicznych. Zarówno zamawiający, jak i wykonawcy są zainteresowani zrealizowaniem udzielonego zamówienia, jednak często nie jest to możliwe na warunkach zawartych w umowie ze względu na znaczący wzrost kosztów. Przepisy Prawa zamówień publicznych zawierają instrumenty umożliwiające zamawiającemu dokonanie zmian umowy przy spełnieniu odpowiednich przesłanek, jednak w przypadku jednostek sektora finansów publicznych konieczne jest uwzględnienie upoważnienia do zaciągania zobowiązań określonego odpowiednio w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej lub planie finansowym jednostki.(abstrakt oryginalny)
Ceny są jednym z najważniejszych czynników pozwalających utrzymać dotychczasowych i pozyskać nowych klientów. Błędne decyzje w zakresie stosowanej polityki cenowej mogą skutkować z jednej strony - suboptymalnymi wynikami ekonomicznymi, wynikającymi z ograniczenia przychodów przy ustaleniu cen na zbyt niskim poziomie, z drugiej natomiast - utratą klientów ograniczających bądź rezygnujących z zakupu czy odchodzących, by skorzystać z usług firm konkurencyjnych W opracowaniu zaprezentowano wyniki badań dotyczące zachowań klientów handlu detalicznego podyktowanych wzrostem cen produktów, które zamierzali nabyć. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest przedstawienie wpływu potencjalnych skutków polityki łagodzenia ilościowego na zaburzenia rozwoju zrównoważonego w Stanach Zjednoczonych. Założono, że skup obligacji skarbowych przez Rezerwę Federalną może powodować zjawisko pułapki płynności, a więc sytuację, gdy dodatkowe pieniądze w gospodarce narodowej nie powodują wzrostu inflacji bazowej oraz nie pobudzają wzrostu gospodarczego. Elementy pułapki płynności powodują z kolei wzrost cen surowców, które zaburzają rozwój zrównoważony. Za miarę wielkości pułapki płynności przyjęto udział podaży pieniądza M1 w M2, badano wpływ tej wielkości na wzrost cen poszczególnych kategorii za pomocą testu przyczynowości w sensie Grangera. Otrzymane wyniki sugerują, że polityka łagodzenia ilościowego w Stanach Zjednoczonych spełnia swoją rolę, a więc wpływa na wzrost inflacji bazowej, jednak również silnie oddziałuje na wzrost cen surowców w szczególności ropy naftowej. Ta zależność z kolei powoduje wzrost cen usług transportowych i tym samym zaburza rozwój zrównoważony w USA. (abstrakt oryginalny)
W artykule zbadano potencjalne efekty cenowe zaokrągleń w wyniku wprowadzenia euro do obiegu gotówkowego w Polsce. Rozpatrzono cztery scenariusze dokonywania zaokrągleń. Analizę przeprowadzono dla różnych poziomów kursu konwersji. Obliczono wpływ zaokrągleń na wskaźnik CPI oraz wchodzące w jego skład kategorie towarów i usług konsumpcyjnych. Oszacowano także efekty cenowe w podziale na grupy gospodarstw domowych. Wyniki symulacji wskazują, że efekty cenowe zaokrągleń zależą nie tylko od rozpatrywanego scenariusza, lecz także od kursu konwersji. W najbardziej pesymistycznym wariancie przeciętny wzrost cen wynosi 2,56%, natomiast w scenariuszu "symetrycznym" tylko 0,04%. Najwyższy wzrost cen oszacowano dla produktów o niskich cenach jednostkowych, w tym towarów najczęściej nabywanych. Efekty cenowe są bardzo podobne dla różnych grup społecznych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono nowe tendencje w ruchu cen handlu międzynarodowego, zapoczątkowane w pewnym stopniu już w dekadzie lat 90. Wyrażają się one w występowaniu względnie trwałej tendencji relatywnego wzrostu cen dóbr podstawowych (surowce i żywność) w stosunku do cen dóbr przetworzonych (wyroby przemysłu przetwórczego). Proces ten można określić mianem zwierania się "nożyc cen". Oznacza on odwrócenie obserwowanych wcześniej tendencji. Dotychczas zjawisko zwierania się "nożyc cen" obserwowano stosunkowo rzadko (między innymi okres po II wojnie światowej, lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku). W opracowaniu zwrócono uwagę na dwie istotne przyczyny pojawienia się wskazanej tendencji cen. Pierwszą są konsekwencje wynikające między innymi z wysokiej dynamiki eksportu Chin i innych krajów rozwijających się, w wywozie których dominują dobra przetworzone. Wyrażają się one w przekształceniach strukturalnych stanowiących jeden z elementów - w ujęciu P. Krugmana - "nowej geografii handlu". Oddziałują zarazem w kierunku relatywnego osłabienia tempa wzrostu cen światowego eksportu wyrobów przemysłu przetwórczego. Drugą przyczyną jest wzmożona aktywność inwestorów finansowych na rynkach towarowych, uwidaczniająca się ze szczególną siłą w II połowie ubiegłej dekady i na początku obecnej. Według licznych opinii działalność ta przyczynia się do relatywnego przyspieszenia dynamiki cen dóbr podstawowych (niezależnie od przekształceń globalnych relacji popytowo-podażowych). (abstrakt oryginalny)
Artykuł charakteryzuje sytuację gospodarczą Białorusi na tle zrzeszenia się jej w związek gospodarczy z Rosją. Rosja dostarcza jej podstawowe surowce energetyczne (Białoruś odcina się od pomocy z zachodu, gdyż nie akceptuje proponowanych jej projektów reform), a sama dostarcza swoich produktów, których niska jakość nie jest konkurencyjna w innych krajach. Jednak prognozy ekspertów nie są optymistyczne co do możliwości uniknięcia w ten sposób zastoju gospodarczego.
Turkey is one of those countries where housing market has been most severely affected byCOVID-19 pandemic. Today the effects of the outbreak have been eliminated significantly.This study retrospectively looks at the days when the world faced a widespread outbreak of apandemic and investigates the effect of the pandemic and the changes in consumerconfidence on housing prices and the volatility of housing prices. Considering the structuralbreaks in the analysis period (2010:q1-2022:q4 quarterly), we used the Lee and Strazicichstructural break unit root test as a research method. The results show that an increase in costsdue to a break in the supply chain and containment measures forcing the workforce to stay athome affected the housing supply adversely. It is observable that expansionary economicpolicies and social assistance programs have a positive effect on housing demand. In thisregard, negative supply shock and positive demand pressure are seen to be the determinantsof the recent housing price increases in Turkey. However, while there is a positive relationshipbetween consumer confidence and house prices, the effect of house prices on the volatility isstatistically insignificant.(original abstract)
Przedmiot tego opracowania stanowi w szczególności określenie i analiza relacji między wielkością restytucji likwidowanych corocznie obiektów majątku trwałego, wielkością rocznych przyrostów majątku przejmowanego z inwestycji oraz wielkością nakładów inwestycyjnych przy systematycznym wzroście cen środków trwałych. (fragment tekstu)
OPEC został powołany do życia w 1960 roku jako reakcja na niskie ceny ropy naftowej, które podyktowane były przez spółki naftowe. We wrześniu 1973 r. państwa OPEC zastosowały całkowite lub częściowe embargo na dostawę ropy naftowej. W ciągu 4 miesięcy cena wzrosła przeszło czterokrotnie. Nowa struktura cen spowodowała transfer dochodów z innych części świata do krajów OPEC. Wzrost dochodów nie szedł w parze ze wzrostem rzeczowego wolumenu eksportu, lecz jako następstwo wzrostu cen. Obok państw kapitalistycznych jako poszkodowane działalnością OPEC-u są kraje rozwijające się i kraje socjalistyczne z wyjątkiem Związku Radzieckiego. Polityka krajów OPEC zmusiła inne kraje do wypracowania programu walki z marnotrawstwem na odcinku zużycia energii.
The paper describes relations among the agricultural land utilization for food and nonfood purpose, production of biomass and biofuel production from crops. The paper also refers on potential risks on the subject of crop production extension for biofuels production(original abstract)
18
Content available remote Medical Mask Resellers Punished in Canada
84%
In times of pandemics or natural catastrophes, prices of commodities, such as water, food and medicines, tend to shoot up, in response to a surge in demand and depleting supplies. The government, in its misguided efforts to maintain "price affordability", imposes price controls and anti-price-gouging legislation and bans the reselling of food and medical supplies. These interventions in the free market are the exact opposite of what the government should do, if it wants to ensure that enough commodities go to people who need them, that people do not hoard all available goods on grocery shelves, and most importantly, that suppliers have the incentive to produce more goods to meet current and future demand at market prices. (original abstract)
Rynek nieruchomości rozwija się cyklicznie, a tym samym przedsiębiorstwa budowlane muszą dostosowywać się do zmian w wielkości i strukturze popytu budowlanego. W artykule podjęto próbę określenia czynników i warunków elastyczności funkcjonowania przedsiębiorstw budowlanych. Z analizy wynika, że zdolności adaptacyjne przedsiębiorstw budowlanych zależą od odpowiednich zasobów, od ich umiejętności, oraz od instrumentów rynkowych. Autor stwierdza, że w warunkach szybkich zmian w otoczeniu przedsiębiorstw budowlanych, zarządzanie ich elastycznością powinno być ważnym aspektem budowania strategii działania.
Lista problemów społecznych w Indiach jest bardzo długa. Obejmuje ona zarówno kwestie związane z niskim poziomem opieki zdrowotnej, wysokim stopniem analfabetyzmu, jak i znacznym udziałem społeczeństwa żyjącego poniżej granicy ubóstwa. Pomimo znacznych postępów w wielu dziedzinach, jakie dokonały się w ciągu ostatnich lat, wciąż wiele problemów pozostaje nierozwiązanych. Szybki wzrost gospodarczy, jaki jest udziałem Indii w ostatnim okresie, stwarza warunki i szansę, aby proces pozytywnych przemian nie został zahamowany i w następnych latach przyniósł kolejne pozytywne rezultaty(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.