Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Price-fixing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyjaśniono istotę centrów odpowiedzialności i przestawiono sposoby ustalania cen wewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem metody "koszt plus".
Aktualnie obowiązujące unormowania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w zakresie metod ustalania cen transferowych nie współgrają z tendencjami rozwoju wymiany handlowej obserwowanej w dobie globalizacji gospodarki właściwymi dla korporacji ponadnarodowych. Przyczyną podjęcia powyższej tematyki jest proponowana zmiana obowiązującej dotychczas w OECD rekomendacji ws. kolejności używania metod ustalania cen transferowych w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Dotychczas do oceny ich właściwego zastosowania obowiązywała zasada "wyciągniętej ręki" (arm length's principle) mająca zapewnić przybliżony do rynkowego charakter takich transakcji. Celem artykułu jest próbą zastanowienia się, czy powyższa zasada powinna w dalszym ciągu być jedynym standardem poprawności stosowanych metod ustalania cen transferowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza problemy dwóch zjawisk współczesnego handlu elektronicznego, które powinny zaniepokoić jego klientów. Kiedyś ich obawy związane były głównie z elektronicznymi płatnościami oraz niemożliwością obejrzenia lub dotknięcia produktu. Obecnie problemem staje się marketing szeptany oraz polityka dynamicznego ustalania cen. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu skupiono się na analizie rachunku kosztów i zasadach ustalania cen sprzedaży w przedsiębiorstwach przetwarzających mleko. Przedstawiono zasady obliczania kosztów produkcji oraz zamieszczono informacje o produktach, które przynoszą w przedsiębiorstwie zyski i straty. Ceny ustalane są na podstawie informacji o kosztach produkcji i na podstawie informacji o cenach produktów podobnych znajdujących się na rynku. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono genezę i koncepcję rachunku kosztów docelowych. Przedstawiono zasady ustalenia ceny produktu, która jest najważniejszym elementem przy wyborze produktu.
Zwrócono uwagę na konieczność wprowadzania zmian do ustawy o rachunkowości w zakresie wyceny zapasów po kosztach wytworzenia.
Celem niniejszego opracowania jest szczegółowa charakterystyka metod ustalania cen wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa usługowe funkcjonujące na terenie Polski. W pierwszej części opracowania omówione i przedstawione zostaną podstawowe elementy polityki cenowej przedsiębiorstw, a także najczęściej stosowane strategie wykorzystywane na rynku usług w Polsce. Druga część artykułu ma na celu przedstawienie wyników badań zrealizowanych w zakresie kształtowania cen produktów, które uzyskano w ramach grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Stan i rozwój marketingu w przedsiębiorstwach funkcjonujących na terenie Polski. Zaprezentowane w niniejszej pracy analizy koncentrują się na sektorze przedsiębiorstw usługowych, lecz ze względu na znacznie szerszy zakres prowadzonych badań możliwe było przedstawienie przedsiębiorstw usługowych na tle innych podmiotów gospodarczych.(abstrakt oryginalny)
Cena transferowa ustalana jest w przedziale między ceną rynkową, która jest górną ceną transferową, a kosztami zmiennymi, będącymi podstawą ustalenia dolnej ceny transferowej. Rola menedżera przy ustalaniu ceny dla zakładu może być duża albo bardzo ograniczona. Pierwszy przypadek występuje w zakładach, które z wyników rozliczane są na poziomie swojego przedsiębiorstwa, natomiast drugi w korporacjach stosujących "centralny" sposób zarządzania. Bardziej efektywny z punktu widzenia ekonomicznego jest system przyporządkowujący odpowiedzialność za zakład lokalnemu zarządowi. Ustalenie "dobrej" ceny transferowej wymaga szerokiej wiedzy i uwzględnienia wielu czynników, nie tylko tych istniejących, ale i tych, które wystąpią w przyszłości. Jak dowodzą badania, menedżerowie lokalni lepiej radzą sobie z tym zagadnieniem niż menedżerowie "centralni", nie znający specyfiki rynku. (fragment tekstu)
Artykuł został poświęcony kosztom zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na potrzeby kształtowania taryf. Uwzględniono w nim uwarunkowania prawne i wynikające stąd problemy przedstawiania kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, które są podstawą ustalania taryf. Dokonano krytycznej analizy przedstawiania zestawienia kosztów jego działalności we wniosku taryfowym. Analizowano dostępną literaturę w zakresie rachunku kosztów realizacji tych usług oraz publikowane ogólnodostępne wnioski taryfowe. Również analizowano ujmowanie kosztów działalności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Przedstawione w artykule wnioski powstały w dużej mierze na podstawie autorskich wdrożeń systemów budżetowania i controllingu w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych oraz projektowania w nich zakładowych planów kont. Problem badawczy prezentowany w artykule usytuowany jest w kategorii ustalania cen w warunkach rynków regulowanych(abstrakt oryginalny)
Postęp techniczny tworzy ramy dla dynamicznego rozwoju przedsiębiorstw, z drugiej jednak strony stwarza ogromne zagrożenie dla ich funkcjonowania. Sektor usług fotograficznych jest wyjątkowo wyczulony na zmiany w otoczeniu technologicznym, które przekładają się na wiele obszarów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw w tym sektorze. W artykule dokonano oceny polityki cenowej prowadzonej przez zakłady fotograficzne na terenie województwa pomorskiego wraz z prezentacją zmieniających się w czasie kosztów produkcji i cen podstawowych produktów. W opracowaniu wykorzystano wybrane wyniki badania, które dotyczyło szeroko rozumianych perspektyw rozwoju rynku usług fotograficznych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Article is devoted to the study of international experience in construction pricing for improving the national system of pricing in construction services in foreign countries. The authors reveal the features of the current state of pricing in Belarus. The Article focuses on international experience in construction price. The ways of improving the system of pricing in construction in the Republic of Belarus identifies on the bases on the analysis of advanced foreign experience. (original abstract)
Celem artykułu jest prezentacja części wyników badania ankietowego, przeprowadzonego przez IBRKK w listopadzie 2010 r., dotyczącego polityki cenowej polskich firm przetwórstwa przemysłowego na rynkach zagranicznych i jej zróżnicowania w zależności od wielkości przedsiębiorstw mierzonej liczbą zatrudnionych. Dotyczą one takich aspektów polityki cenowej, jak jej cele, czynniki wpływające na decyzje cenowe, metody konkurowania, metody ustalania cen, polityka standaryzacji i adaptacji cen, relacja między cenami w eksporcie a cenami konkurentów na rynkach zagranicznych oraz cenami na rynku krajowym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono założenia teoretyczne progu rentowności i dolnej granicy ceny, a następnie przedstawiono problemy dotyczące oszacowania ich poziomów występujące w praktyce, zwłaszcza przy produkcji ciągłej.
W artykule dokonano przeglądu aktualnej wiedzy na temat mechanizmu płać- -ile-chcesz. Celem było ustalenie stanu badań z punktu widzenia marketingu, a w szczególności zaproponowanie modelu koncepcyjnego do analiz oraz wskazanie potencjalnych luk badawczych. (abstrakt oryginalny)
Ustalanie godziwych, społecznie akceptowalnych cen produktów, wymaga zastosowania kategorii premii za ryzyko, odpowiedniej do panujących warunków ryzyka w danej branży. Istotne przy tym znaczenie ma określenie rozmiaru premii za ryzyko dla średnich warunków ryzyka. W artykule przedstawiono propozycje ustalania cen przy zastosowaniu premii za ryzyko. Ponadto dokonano empirycznego badania wartości premii za ryzyko w warunkach średniego poziomu ryzyka. W efekcie badania uznano, iż ośmioprocentowa wartość premii za ryzyko ex ante, w stosunku do zainwestowanego kapitału, może zostać użyta do kształtowania godziwych cen produktów. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przedsiębiorstwem wiąże się z koniecznością ciągłej optymalizacji przychodów i kosztów w celu zwiększania rentowności działalności. Do najistotniejszych elementów kształtujących wynik finansowy jednostki należą ceny sprzedaży produktów oraz towarów. Prawidłowe ustalenie poziomu cen wymaga przeanalizowania różnych elementów mających wpływ na decyzję przedsiębiorcy odnośnie do ich wysokości. W artykule zawarto wybrane uwagi na ten temat. (abstrakt oryginalny)
Koszty stanowią jeden z głównych mierników oceny działalności przedsiębiorstwa, dlatego problematyka kontroli kosztów, sposobów ich obniżania i zarządzania nimi zajmuje ważne miejsce w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi i stanowi centrum zainteresowania menedżerów. Głównym celem artykułu było zbadanie, które metody kalkulacji kosztów jednostkowych wytwarzanych produktów są najczęściej stosowane przez przedsiębiorstwa województwa warmińsko-mazurskiego oraz jakie formuły wykorzystują one do podjęcia decyzji cenowej. Badaniem objęto 169 jednostek, zatrudniających ponad 50 pracowników. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają, że zastosowanie określonej metody kalkulacji zależy od rodzaju i wielkości produkcji oraz organizacji procesów gospodarczych. Najszersze zastosowanie znalazły kalkulacja podziałowa prosta wykorzystywana przez 23,7% badanych przedsiębiorstw oraz kalkulacja podziałowa ze współczynnikami stosowana przez 11,2% ankietowanych przedsiębiorstw. Wśród badanych firm ponad 14% ankietowanych firm nie stosowało żadnych kalkulacji kosztów. Decyzje cenowe natomiast najczęściej (72,8%) opierały się na formule kosztowej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Wybór metod ustalania cen w przedsiębiorstwach handlowych
63%
Celem artykułu jest prezentacja podstawowych metod ustalania cen w transakcjach rynkowych z uwzględnieniem specyfi ki przedsiębiorstw handlowych. Artykuł objaśnia także uwarunkowania decyzji cenowych, wybrane podstawowe strategie i czynniki mające wpływ na prowadzoną politykę cen. Do zasadniczych ograniczeń decyzji cenowych zalicza się popyt, konkurencję i koszty. Czynniki te stanowią podstawę następujących koncepcji ustalania cen: - orientacji na koszty, - orientacji na popyt, - orientacji na ceny konkurencyjne.(fragment tekstu)
Wdrożenie orientacji rynkowej jest warunkiem przetrwania i rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Na skutek zachodzących zmian to ceny będą prawdopodobnie jednym z ważniejszych instrumentów konkurowania z sobą firm hotelarskich. Celem artykułu jest prezentacja metod ustalania cen w hotelarstwie. Procedura wyboru strategii cenowej składa się z następujących kroków: wybór celu strategii cenowej, ustalenie wielkości popytu, szacowanie kosztów, analiza kosztów, cen i ofert konkurencji, wybór metody ustalania cen oraz wybór ceny końcowej. Wszystkie znane formuły kalkulacji cen podstawowych opierają się na trzech filarach, które obejmują koszty, popyt i konkurencję. W praktyce polityka cenowa nie jest oparta wyłącznie na jednej metodzie. Bardzo często górną granicę ceny wyznacza bariera popytu, dolną natomiast koszty wytwarzania produktu. Racjonalna polityka cen musi opierać się na stosowaniu wszystkich trzech metod, a jej punktem wyjścia winna być akceptowalność w preferowanych segmentach rynku. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Target costing - znaczenie perspektywy klienta w procesie ustalania ceny
63%
Istotą działań marketingowych jest koncentracja na potrzebach klienta i dążenie do ich zaspokojenia na poziomie satysfakcjonującym obie strony wymiany. Koncepcja target costing odwołuje się do procesu ustalania kosztów i definiowania poziomu cen - obszaru działalności przedsiębiorstwa, w którym uwzględnianie roli klienta jeszcze do niedawna nie było standardem. Celem artykułu jest zaprezentowanie, z perspektywy marketingowej, istoty rachunku kosztu docelowego, w którym cena odgrywa istotną rolę - wbrew tradycyjnemu myśleniu, że to koszty decydują o poziomie cen. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.