Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Primary capital market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł prezentuje część prowadzonych przez autorkę badań, których celem jest analiza dynamiki i struktury pierwotnego publicznego rynku kapitałowego w Polsce w pierwszym dziesięcioleciu jego istnienia oraz identyfikacja i klasyfikacja przyczyn wpływających na rozwój tego rynku. (fragment tekstu)
Określenie oraz sklasyfikowanie determinantów funkcjonowania pierwotnego publicznego rynku kapitałowego w Polsce w latach 1991-2001 stanowi punkt wyjścia do przeprowadzenia przez autorkę szczegółowych i głębokich analiz w celu zidentyfikowania tychże czynników jako barier bądź czynników prorozwojowych rynku pierwotnego oraz dokonania oceny funkcjonowania tego rynku w badanym okresie. (fragment tekstu)
W artykule zdefiniowano termin emisje pierwotne akcji, dokonano identyfikacji i klasyfikacji determinant rozwoju rynku emisji pierwotnych akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Determinanty podzielono na te związane z funkcjonowaniem spółki oraz na te związane z jej otoczeniem. Na podstawie wskazanych przez autorów kryteriów dokonano również analizy tendencji na rynku emisji pierwotnych akcji. Za kryteria te uznano rodowód spółek debiutujących na rynku, zależność od indeksu WIG, przyrost kapitalizacji, liczbę wycofań spółek z giełdy, przyrost liczby rachunków inwestycyjnych, a także PKB.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Analiza debiutów na rynku głównym GPW w latach 2005-2019
63%
Niniejsze opracowanie traktuje o debiutach giełdowych na Rynku Głównym GPW w latach 2005 - 2019. W tym kontekście przywołano na początku informacje dotyczące tematyki debiutu oraz zagadnień procesowo- organizacyjnych z tym związanych. W dalszej części zaprezentowano przegląd danych udostępnianych w serwisach GPW dotyczących badanej dziedziny problemowej oraz dokonano na ich podstawie analizy wybranych statystyk ilościowych. Ważną część poświęcono zbadaniu scenariuszy zmiany ceny w pierwszym dniu notowań i przeprowadzeniu opartego na nich wnioskowania statystycznego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie analizy pierwotnego i wtórnego rynku obligacji skarbowych w Polsce. Praca składa się z trzech części. W pierwszej z nich przedstawiono wyniki badań dotyczące niedoszacowania cen na rynku wtórnym papierów skarbowych prowadzone na rynkach zagranicznych. Następnie przeprowadzono analizę rynku obligacji skarbowych w Polsce (wartość i liczba przetargów, wielkość zadłużenia publicznego, rozmiar rynku wtórnego itd.). W trzeciej części artykułu zaprezentowano uzyskane wyniki. Wykorzystując metodę testów zdarzeń, autorka poszukiwała anomalii w kształtowaniu się cen na rynku wtórnym obligacji skarbowych w okresie natychmiast przed i po przetargu.
W artykule przedstawiono rynek pierwotny bonów skarbowych. Bony te charakteryzowane są jako państwowe papiery wartościowe, potwierdzające zobowiązanie rządu do spłaty zaciągniętego krótkoterminowego kredytu. Autorka przedstawiła także emisje bonów skarbowych w krajach należących do OECD, grupy emering markets oraz w Polsce.
Fundusze inwestycyjne są podmiotami, które na rynku kapitałowym pełnią rolę instytucji zbiorowego inwestowania. Głownym celem tych inwestycji jest osiąganie korzyści finansowych. (fragment tekstu)
Wzrost znaczenia działań rynkowych na międzynarodowym rynku broni wyraźnie widoczny jest po zmianie sytuacji geopolitycznej na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, która zakończyła dwubiegunowy podział rynku światowego. Na rynku uzbrojenia wśród dostępnych instrumentów największą rolę odgrywa komunikacja bezpośrednia - przede wszystkim sprzedaż osobista. Cechy branży zbrojeniowej sprawiają, że w procesie kontaktowania się przedsiębiorstwa z rynkiem istotną rolę odgrywają również instrumenty komunikacji pośredniej: promocja sprzedaży oraz public relations. Rola reklamy na rynku zbrojeniowym wydaje się mniejsza, choć nie znaczy to, że może być pominięta. Ma ona znaczenie w procesie wspierania komunikacji przedsiębiorstwa z rynkiem, koncentruje się bowiem na przekazywaniu informacji oraz działaniach wizerunkowych. Jeżeli chodzi o wykorzystywane media, to wyróżnić należy reklamę: prasową, w radiu i telewizji, elektroniczną, zewnętrzną, upominkową oraz wystawienniczą. Podobnie jak na cywilnych rynkach instytucjonalnych, podstawowym medium pozostaje prasa specjalistyczna. Analiza przeprowadzona przez autora na próbce 327 reklam, zamieszczonych w latach 2010-2012 w specjalistycznych czasopismach poświęconych obronności i technice wojskowej, pozwoliła na wyodrębnienie charakterystycznych typów przekazów stosowanych w reklamach prasowych: odwołanie do korzyści, do bezpieczeństwa, akcentowanie współpracy i powiązania ze środowiskiem, przekaz informacyjno- techniczny oraz niestandardowy. W ostatnich kilku latach zauważalnie wzrasta znaczenie reklam elektronicznych, co można uznać za znak czasów. Ponadto bardzo ciekawym zjawiskiem jest wchodzenie reklam firm i produktów militarnych w przestrzeń cywilną, co dotychczas nie miało miejsca. W USA na ulicach niektórych miast (głównie Waszyngtonu) coraz częściej na billboardach pojawiają się reklamy sprzętu wojskowego, w prasie lokalnej wzrasta też liczba reklam tego typu. Podobne sytuacje sporadycznie występują także w innych krajach, w tym w Polsce. Choć na razie są to działania prowadzone na niewielką skalę, to można przypuszczać, że wraz ze wzrostem konkurencji, wynikającej choćby z pojawienia się na rynku nowych graczy, znaczenie takich działań będzie przybierać na sile.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza tematykę stanu mieszkalnictwa w Polsce w latach 2010-2018. Celem artykułu jest omówienie warunków mieszkaniowych w Polsce. Temat opisano głównie na podstawie analizy danych GUS dotyczących rynku lokali mieszkalnych w latach 2010-2018. Struktura artykułu jest następująca: po krótkim wprowadzeniu, w pierwszej części tekstu, w sposób syntetyczny, przedstawiono wielkość zasobów mieszkaniowych w Polsce. W drugiej części artykułu przeanalizowano podstawowe warunki mieszkaniowe na wojewódzkich rynkach lokali mieszkalnych w Polsce (przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania, przeciętna powierzchnia mieszkania przypadająca na 1 osobę, przeciętna liczba izb w mieszkaniu, przeciętna liczba osób przypadająca na 1 mieszkanie i na 1 izbę). W części trzeciej omówiono obrót na rynku lokali mieszkalnych. Czwarta część poświęcona jest roli kredytu hipotecznego w finansowaniu zakupu nieruchomości. Syntetyczna konstatacja wieńczy niniejszy tekst. (abstrakt oryginalny)
Autor analizuje polski rynek kapitałowy, jego formy instytucjonalne, system obrotu papierami wartościowymi, organizację i wielkość obrotów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.