Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 145

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Primary education
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem opracowania jest przedstawienie potencjalnych możliwości pozyskania bezzwrotnych środków pozabudżetowych, które mogą służyć finansowaniu działalności gminnych szkół obowiązkowych. Jednocześnie autorka poszukuje odpowiedzi na pytania: 1) jaką rolę w pozyskiwaniu omawianych środków mogą odgrywać organy gminy, jaką zaś dyrektorzy szkół, 2) jakie czynniki wpływają ograniczająco na pozyskiwanie tych środków przez organy samorządowe i dyrektorów szkół. (fragment artykułu)
Mimo licznych prac świadczących o ważności sztuki dla rozwoju dziecka1 we współczesnej szkole polskiej edukacja artystyczna jest nagminnie marginalizowana. Niestety brakowi twórczego podejścia do edukacji plastycznej sprzyja z jednej strony oferta podręczników szkolnych, a z drugiej - osoba nauczyciela nieprzygotowanego i zniechęconego do działań plastycznych. Podręczniki szkolne wpływają na odbiór świata przez dziecko, konstruują jego myślenie oraz estetykę. W tym artykule ważne będzie dla mnie ustosunkowanie się do kilku propozycji wydawniczych dla najmłodszych oraz wybranie najlepszej i najciekawszej oferty. Pytania dla mnie ważne, wobec zasygnalizowanej tutaj problematyki, to między innymi: Czy dochodzi do wykluczania treści plastycznych w podręcznikach do klasy I edukacji zintegrowanej?, Jaki obraz świata przedstawiany jest dziecku w treściach wizualno-werbalnych oraz czy podręczniki dla pierwszoklasistów kształcą pod względem kulturowo-twórczym i estetycznym? Pod "lupą" mojej analizy znajdą się takie propozycje, jak: Wesoła szkoła, Już w szkole i Słońce na stole. W krytycznym spojrzeniu na wysyłane do dziecka komunikaty (ilustracje, zdjęcia, przykłady z malarstwa) pomoże mi metoda wizualno-werbalna Günthera Kressa oraz Theo van Leeuwena (Kress, Leeuwen, 1996).(fragment tekstu)
Szkolnictwo galicyjskie, zwłaszcza okresu autonomii, to temat stawiający wciąż przed badaczami ciągle nowe wyzwania. Jakkolwiek w ciągu ostatnich dwudziestu lat ukazało się szereg opracowań, będących zwykle zbiorem materiałów pokonferencyjnych, a także opublikowano liczne artykuły stanowiące przyczynki do tematu, to problematyka edukacji, szkolnictwa oraz działalności nauczycieli jest wciąż na nowo podejmowana przez naukowców penetrujących materiały źródłowe dotyczące Galicji.(fragment tekstu)
W artykule scharakteryzowano najważniejsze zmiany w ustroju szkolnym dokonane w latach 1998-2016 oraz ich polityczny kontekst. Analizie poddano założenia reformy systemu oświaty, w wyniku której m.in. utworzono szkoły gimnazjalne. W dalszej części omówiono przyjęcie w 2008 roku nowej podstawy kształcenia ogólnego, co stanowiło korektę reformy z 1998 roku. Ostatnią kwestią przedstawioną w opracowaniu jest przeprowadzana przez Prawo i Sprawiedliwość zmiana ustroju szkolnego, a więc likwidacja szkół gimnazjalnych, wydłużenie nauki w szkole podstawowej (do 8 lat), liceum ogólnokształcącym (do 4 lat) i technikum (do 5 lat), a także utworzenie szkół branżowych I stopnia (w miejsce szkół zawodowych) oraz II stopnia.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Job crafting wśród nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów
75%
Przedmiotem opracowania jest problematyka job crafting, aktualnie jeszcze (z punktu widzenia badań empirycznych) w niewielkim stopniu obecna w literaturze przedmiotu. Opracowanie jest złożone z dwóch części: teoretycznej, w której omówiona została koncepcja job crafting i przytoczone wyniki badań nad samym zjawiskiem i czynnikami współwystępującymi z job crafting, a także empirycznej, obejmującej prezentację wyników badań mieszanych [Venkatesh i in. 2013, s. 24]1, przeprowadzonych w grupie nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych. W ich wyniku okazało się, że zjawisko to występuje także w warunkach szkół polskich, na poziomie zarówno szkół podstawowych, jak i gimnazjum: nauczyciele szkół podstawowych i ze szkół gimnazjalnych podejmują działania zmierzające do dostosowania wykonywanej pracy do własnych preferencji i są zdania, że w aktywności tej brakuje im autonomii i poczucia sensu wykonywanej pracy.(abstrakt oryginalny)
Wprowadzanie do szkół ponadgimnazjalnych nowej podstawy programowej z przedmiotu geografia od samego początku budziło opory i było negatywnie oceniane w środowisku nauczycielskim. W artykule zaprezentowano wyniki badań, których celem było poznanie opinii - oceny nauczycieli z województwa łódzkiego na temat nowej podstawy programowej, realizowanej w szkołach ponadgimnazjalnych. Płaszczyzny oceny dotyczyły przede wszystkim doboru i zakresu treści realizowanych na poziomie podstawowym, metod pracy oraz jej efektów. Ważnym aspektem tych badań było określenie wpływu wprowadzonych zmian programowych na rangę geografii jako przedmiotu szkolnego. W pracy zastosowano metodę wywiadu swobodnego ukierunkowanego. Zasadnicze badania przeprowadzono we wrześniu 2013 roku, a w listopadzie 2013 roku przeprowadzono badania uzupełniające, dotyczące spostrzeżeń i doświadczeń nauczycieli wynikających z realizacji programu rozszerzonego geografii. Badaniami tymi objęto głównie nauczycieli geografii z dużym doświadczeniem pedagogicznym - posiadających stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego.(abstrakt oryginalny)
7
75%
This paper initially deals with the origins of the idea of global education. It points to the multitude of internationally existing concepts and business terms of global education which makes it difficult to implement the global dimension into real-life education. This "international" multitude is, as a result, obvious in the Czech terminology of global development education (GRV in the Czech text) where it originates as particular authors followed one or the other concept of global education. The objective of this paper is not to discuss the correctness or ambiguities in particular conceptions but to find essential contact points in relevant references and thus to offer a determinate picture regarded as GRV. Thus the paper firstly describes the interrelation of often confused concepts of global education and development education. Although it is obvious that the global education is superordinate to development education, many interested parties did not fully understood the international points of view and did not expose the meanings of particular terms. This too was the reason that in the Czech National Strategy GRV 2011-2015, the GRV was coined as a specific term. GRV is then a kind of happy medium between global education and development education. Secondly, the main topics and principles of GRV originating in the National Strategy of Development Education 2011-2015 (based on the British curriculum) are discussed along with their possible modifications and more exact definitions. The article also focuses on a "global development of an educated pupil." The main educational objectives of GRV are listed and the importance of their differentiation by the age groups of the pupils. In the conclusion, the paper provides samples of topics for GRV of primary school children, the topic being Namibia, the African country.(original abstract)
8
Content available remote Skala agresji i przemocy w środowisku szkolnym : zarys problematyki
75%
Celem artykułu jest rozpoznanie zachowań uczniów mających wpływ na bezpieczeństwo w szkole i prezentacja niektórych zagrożeń bezpieczeństwa na podstawie badań własnych przeprowadzonych w latach 2012-2014 w Szkole Podstawowej Nr 301 w Warszawie. (fragment tekstu)
Narastające problemy zdrowotne ludności świata związane z niewłaściwym odżywianiem skłoniły wiele krajów do podejmowania działań zmierzających do kształtowania prozdrowotnych nawyków żywieniowych. Jednym z tych działań w Unii Europejskiej (UE) była realizacja w latach 2009/10-2016/17 programu "Owoce w szkole", a od 2017/18 roku "Programu dla szkół", w którym owoce i warzywa są jednym z dwu komponentów (drugim komponentem jest mleko i jego przetwory). Celem artykułu była ocena skuteczności ich działania w aspekcie kształtowania się spożycia owoców i warzyw w rodzinach polskich. Artykuł opracowano na podstawie: aktów prawnych UE, ocen funkcjonowania i realizacji programów: "Owoce w szkole" i "Program dla szkół", dokonywanych przez instytucje unijne i polskie, danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz przeglądu literatury dotyczącej spożycia owoców i warzyw. Stwierdzono, że mimo wzrostu liczby szkół i dzieci uczestniczących w programie oraz rosnących wydatków na jego realizację, nie obserwuje się w większości krajów UE, w tym również w Polsce, wzrostu spożycia produktów ogrodniczych objętych programem (współczynnik korelacji Pearsona między liczbą dzieci uczestniczących w programie a wielkością spożycia w gospodarstwach domowych w latach 2009/10-2020/21 wyniósł -0,77). Przyczyną mogą być z jednej strony słabości funkcjonowania programu (tj. generalnie niska jakość produktów, zbyt krótki okres trwania programu, ale też zbyt małe zaangażowanie w jego realizację rodziców), a z drugiej strony trudny do statystycznego potwierdzenia wpływ pozostałych czynników, decydujących o poziomie konsumpcji owoców i warzyw objętych programem (większa dostępność innych produktów, mało skuteczna reklama). (abstrakt oryginalny)
10
75%
Badania własne przeprowadzono w wylosowanych 607 gimnazjach, ze wszystkich 16 województw w Polsce, badani byli nauczyciele przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie", a zwrot ankiet wypełnionych i zakwalifikowanych do dalszego opracowania w programie SPSS wynosił 471. W badaniach wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety składający się z 46 pytań, w tym 5 stanowiło metryczkę. Celem badań było poznanie organizacji i realizacji nauczania przedmiotu "Wychowanie do życia w rodzinie" w opinii badanych nauczycieli gimnazjów w Polsce. Wyniki badań wskazują, iż nauczyciele w ok. 99% mają ukończone studia magisterskie i ok. 1% ma ukończone studia licencjackie. Studia podyplomowe z tego zakresu ma ukończone tylko 45%, a 23% ma ukończone kierunki studiów nie związane z nauczanym przedmiotem. Z badań wynika, iż w badanych gimnazjach obecność uczniów na tych zajęciach jest powyżej 70%, co potwierdza ok. 92% badanych nauczycieli. Określając warunki realizacji przedmiotu WdŻR, w zakresie ilości godzin zajęć - największy odsetek badanych nauczycieli podało 14 godzin - 48%, 15 i więcej godzin podało ok. 47% i 5% podało, iż realizuje mniej niż 14 godzin zajęć, czyli nie spełnia założeń rozporządzenia MEN. Sposób oceniania osiągnięć uczniów badani nauczyciele realizują różnie, ok. 10%, nie stosuje żadnej oceny, za aktywność w czasie lekcji - 53%, ocenia na podstawie obecności 22%, a według szkolnego systemu oceniania - ocenia tylko ok. 7% nauczycieli. Badani nauczyciele w 93% korzystają z programu i podręczników jednej autorki. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Analiza poziomu wczesnoszkolnego kształcenia muzycznego w Polsce
75%
Jednym z elementów nauczania wczesnoszkolnego w Polsce jest nauka podstaw muzyki, wiedzy o instrumentach i elementów słuchu muzycznego. Na przełomie 2015 i 2016 roku Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie przeprowadził ogólnopolskie badanie poziomu kształcenia muzycznego dzieci w klasach I-III szkół podstawowych. W badaniu tym przeprowadzono wywiady z dziećmi i ich nauczycielami. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące ich zainteresowań muzyką, a także na pytania związane z ich wiedzą i umiejętnościami osiągniętymi w szkole. Nauczycieli pytano o warunki i możliwości prowadzenia zajęć muzycznych w szkole. W badaniu uwzględniono zróżnicowanie przestrzenne placówek szkolnych w Polsce, liczbę oddziałów szkolnych w placówkach i typ miejscowości. Celem prezentowanych badań jest ocena poziomu wczesnoszkolnego kształcenia muzycznego dzieci w Polsce(abstrakt oryginalny)
This study highlights the results of an empirical research, whose purpose was to study the teachers' option of primary and preschool education to use learning situations for training pupils' skills in relation to seniority in teaching and learning environment and to identify of the level of conceptual representation of the learning situations term in the opinion of teachers in primary and preschool education. We made a questionnaire in order to identify the frequency teachers can organize learning situations and the teachers` conceptual representations of learning situation. The results have confirmed the conclusions to get teachers` adhesion to organize learning situations for pupils' skills training, to develop teachers' skills in harmonizing all the methods, means and teaching strategies with the objective and subjective factors determining the interaction between teachers and pupils. (original abstract)
Autorka wykazała potrzebę kształcenia przyszłego nauczyciela w zakresie zapoznawania dzieci z utworami literackimi o tematyce inkluzyjnej; zaaprobowała i oceniła specyfikę wprowadzania literackiego opowiadania autobiograficznego i bajki "Nieznośny Królik i jego dzielna mama".(abstrakt oryginalny)
W artykule zbadano zgodność rankingów uzyskanych za pomocą metody obwiedni danych (DEA). Na podstawie eksperymentu, którego podstawą było badanie uporządkowania białostockich gimnazjów, można powiedzieć, że trafna ocena względnej efektywności szkół metodą DEA zależy w dużym stopniu od poprawnego doboru zmiennych i właściwego wyboru modelu. Problem negatywnego wpływu złej specyfikacji modelu na indywidualne wartości efektywności poszczególnych jednostek jest bardziej istotny w przypadku pominięcia istotnej zmiennej niż uwzględnienia zmiennej nadmiarowej. Metoda DEA wykazała wysoką odporność na różną skalę wielkości czy wprowadzanie informacji skorelowanych.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Kompetencje metaforyczne uczniów w wieku wczesnoszkolnym
75%
W stadium przedoperacyjnym dziecko umie reagować na kierowaną do niego wypowiedź, ale nie rozumie, co ona oznacza z cudzej perspektywy. Nie umie sobie wyobrazić świata z innego punktu widzenia niż własny, ponieważ jego myślenie jest zdecydowanie egocentryczne. Mimo że dziecko jest zdolne tworzyć wyobrażenia czynności, to nie umie w pełni swobodnie planować samych czynności, na przykład przez rozważanie alternatywnych rozwiązań. Ponadto Piaget, analizując rozmowy między przedszkolakami, nie znalazł dowodów potwierdzających zdolność prowadzenia dyskusji racjonalnej, czyli dotyczącej pojęć abstrakcyjnych oraz nadrzędnych pojęć kategoryzujących. Z tego wyprowadził twierdzenie, że u dzieci w tym wieku nie rozwijają się jeszcze abstrakcyjne, hipotetyczne i formalne systemy rozumowania, podstawowe mechanizmy myślenia metaforycznego. Pod wpływem tych ustaleń przyjęło się, że dzieci w stadiach przedoperacyjnym i operacji konkretnych, a więc przypadających na wczesną edukację szkolną, nie umieją tłumaczyć jednej dziedziny przez drugą oraz rozpoznawać podobieństw i różnic między dziedzinami (Wiśniewska-Kin 2009: 45). Dzieci 8-10-letnie, które są odpowiednio stymulowane umieją myśleć metaforycznie.(fragment tekstu)
16
Content available remote Standardy jakości procesu kształcenia
75%
W polskim prawie oświatowym standardy pojawiły się po raz pierwszy w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 kwietnia 2004 roku. Ważne jest aby zwrócić uwagę nie tylko na to czego dotyczą, ale również na to, w jakiej są podane formie. W artykule przedstawiono standardy jakości procesu kształcenia na przykładzie szkoły podstawowej. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Polìkulʹturne vihovannâ v sučasnìj škìlʹnìj osvìtì Ukraïni
75%
The article analyzes the multicultural education in the modern school education of Ukraine. The author's view is outlined on the issues of a multicultural education in the modern school system of Ukraine. The paper defines the content of multicultural education in elementary and middle school. (original abstract)
18
Content available remote Cyberbullying in Primary Schools: Current Issues and Prevention Strategies
75%
Cyberprzemoc jest jednym z głównych problemów dzisiejszych szkół podstawowych. Rodzi to konieczność zastosowania przez szkoły innowacyjnych działań, których celem jest zapobiegania incydentom cyberprzemocy. Pomimo, że prześladowanie w rozumieniu ogólnym nie zostało jeszcze wyeliminowane przez większość instytucji edukacyjnych, istnieje rosnąca potrzeba radzenia sobie z jej szczególnym przypadkiem, jakim jest cyberprzemoc, zwłaszcza ze względu na jej atypowy i szkodliwy wpływ na emocjonalność dziecka. Co więcej, w przeciwieństwie do prześladowań tzw. twarzą w twarz, cyber-tyrani mają znaczącą przewagę nad swoim realnym odpowiednikiem, tj. są niewidoczni. Władze instytucji edukacyjnych na świecie, na przykład Walii, Australii czy Stanów Zjednoczonych, uznały cyberprzemoc za współ- czesną kwestię konieczną do rozwiązania. Opracowano więc i wdrożono zasady zapobiegania cyberprzemocy. Stosuje się wiele metod oraz strategii działania i nadal tworzone są nowe. W niniejszej pracy przedstawiono kwestię cyberprzemocy oraz zaprezentowano stosowane strategie prewencyjne(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie, czy występują istotne powiązania między poziomem wydatków na zadania oświatowe a efektami realizacji tych zadań. Przeprowadzona analiza literatury pozwala stwierdzić, że pomiar efektów realizacji zadań oświatowych na potrzeby ewaluacji powinien dotyczyć głównie wyników kształcenia. Przeprowadzone dotąd badania dotyczące powiązania kwestii ekonomicznych związanych z realizacją zadań oświatowych (głównie finansowania) z efektami finansowania prowadzone były jako porównawcze pomiędzy jednostkami samorządowymi tego samego typu. Badania przeprowadzone przez autora wskazują na brak zależności między wynikiem egzaminu szóstoklasisty a wysokością wydatków osobowych szkół podstawowych.(abstrakt oryginalny)
Research Objective: The aim of this paper is to analyse the case of entrepreneurial pedagogy in Germany at the level of primary and secondary education and to identify good practices in the development of entrepreneurship skills of pupils. The Research Problem And Methods: The paper uses a systematic review of literature with relation to entrepreneurial education, as well as the German literature of the topic, in order to descend to the analysis of secondary data related to the German education system and its usage of entrepreneurial pedagogy. The Process Of Argumentation: In the first part, the paper clarifies the notion of entrepreneurial pedagogy and introduces modern didactic approaches, particularly process-oriented teaching. Subsequently, the German case is used to analyse how entrepreneurial pedagogy can be implemented at different interrelated levels. In the recommendation section, the success factors of the implementation of such an approach are discussed. The paper ends with some concluding remarks. Research Results: The analysis of entrepreneurial pedagogy in German literature and practice highlights the relevance of an interplay of solutions at different levels: the level of the state (or, in the case of decentralised educational systems like the German one, at the regional level), the level of school initiative, as well as the individual level of educators who are in charge of implementing entrepreneurial teaching methods. Conclusions, Innovations And Recommendations: According to the concept of process-oriented didactics presented in this paper, the aspect of making mistakes is an important engine of learning, as well as teaching itself. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.