Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Principle of duality in economics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podano zasadę dualności wraz z krótkim i elementarnym jej dowodem. Program liniowy jest trójką (p*, A, q); szuka się maksimum funkcji f{x) = px przy ograniczeniach Ax ≤ q oraz x ≥ 0. Symbolem R(A, q) oznacza się zbiór rozwiązań dopuszczalnych {x є Rn: Ax ≤ q, x ≥ 0}, natomiast v(p* , A, q) jest wartością optymalną sup{px: x e R(A, q)}. Jeżeli program (p* , -A, q) jest zadaniem prymarnym, to problem {-q* , A* ,-p) jest do niego dualny, gdzie gwiazdka jest sprzężeniem, czyli transpozycją macierzy. Zasada dualności. Jeżeli zbiory R(-A, q) i R(A* , -p) nie są puste, to istnieje para decyzji optymalnych {u, w) є Rn x (Rm)* i ponadto pu = v(p , -A, q) = -v(-q* ,A*,-p) = qw. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy podstawowych uwarunkowań funkcjonowania małych i średnich firm w USA, Niemczech i Japonii, a także podstawowych ograniczeń ich rozwoju w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Wiele istotnych zagadnień ekonomicznych opisuje się z użyciem rachunkowości podwójnej, wykorzystującej zapis podwójny. Obecnie zastosowania takiego zapisu ograniczają się głównie do działalności gospodarczej i zagadnień mikroekonomicznych, w minimalnym stopniu stosuje się go w opisach makroekonomicznych. Nowe badania wykazują jednak, że zapis podwójny jest wyrazem respektowania fundamentalnego prawa leżącego u podstaw rozumienia natury rzeczywistości. (…) Przeprowadzone badania prowadzą do istotnego rozszerzenia zastosowań podwójnego zapisu na ważne kwestie makroekonomiczne. To zastosowanie prowadzi do odkrycia istotnych i korzystnych dla gospodarki prawidłowości oraz sformułowania teorii systemu finansowego uwzględniającego zasadę zachowania kapitału. Głównym celem artykułu jest ukazanie roli zapisu podwójnego w opisach zagadnień makroekonomicznych. (fragment tekstu)
W artykule poruszono problematykę różnic w tłumaczeniu pojęcia ambidexterity, które utożsamiane jest w polskiej literaturze przedmiotu z takimi terminami jak: oburęczność, dwuzręczność, dwuręczność, ambiwalentność i dualność. Wybór polskojęzycznego terminu ma duże znaczenie dla intuicyjnego zrozumienia zjawiska zarówno przez badaczy, jak i niespecjalistów, w tym praktyków. Celem głównym artykułu jest uporządkowanie kwestii terminologicznych, a w rezultacie zaproponowanie polskojęzycznego tłumaczenia terminu ambidexterity w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości w subdyscyplinie zarządzania procesami. W realizacji celu głównego wykorzystano takie metody jak analiza bibliometryczna i przegląd polskiej literatury przedmiotu z wykorzystaniem bazy Publish or Perish. Wyniki badania oraz sformułowane wnioski stanowią wkład w aktualny stan wiedzy dotyczącej dyskusji nad polskim odpowiednikiem terminu ambidexterity. W opinii autorów na płaszczyźnie omawianej problematyki BPM pojęcie, które najpełniej i najdokładniej odzwierciedla kontekst sprzeczności między aktywnościami eksploatacyjnymi i eksploracyjnym w zarządzaniu procesami to dwoistość. Oryginalność artykułu związana jest z choćby częściowym wypełnieniem luki poznawczej dotyczącej niewielkiej liczby publikacji poruszających problematykę integratywnego spojrzenia na ambidexterity i BPM.(abstrakt oryginalny)
5
75%
It is a self-evident truth that nowadays a growing number of economic phenomena is described by means of physics methods. The most frequent theories derived from physics and applied to economy are: (1) the universal gravitation law and (2) the first as well as the second law of thermodynamics. The methods of static physics are applicable also to the theory of financial markets. In this case it is assumed that the financial market is composed of single participants interacting as a system of particles. Such approach is associated with a model of financial market otherwise known as a minority game. It is postulated that the process of securities and money allocation is performed on the basis of prices fluctuation, where - if a vast majority of investors tend to purchase goods or services - the sale constitutes a more profitable option, and vice versa. The players who end up on minority side win. At the end of the XX century the economy commenced to apply the laws of quantum mechanics. These laws proved to be useful, in particular when attempting to generalize game theory, which resulted in quantum games. The aim of the paper is to compare the rules and auction mechanisms with selected laws of quantum mechanics. This paper aims also to introduce the basic concepts of quantum mechanics to the process of economic phenomena modeling. Quantum mechanics is a theory describing a behaviour of microscopic objects and is grounded on the principle of wave-particle duality. It is assumed that quantum-scale objects at the same time exhibit both wave-like and particle-like properties. The key role in quantum mechanics is played by: (1) the Schrödinger equation describing the probability amplitude for the particle to be found at a given position and at a given time, as well as (2) the Heisenberg uncertainty principle stating that a certain pair of physical properties may not be simultaneously measured to arbitrarily high precision. (original abstract)
Zapis podwójny I oparta na nim księgowość stanowią fenomen, który wciąż podlega badaniom I precyzyjnemu wyjaśnianiu jego natury. Szczególne dokonania i osiągnięcia w tym zakresie należą do Y. Ijiriego, którego fascynacja podwójnym zapisem jest powszechnie znana. W 1993 r. na konferencji poświęconej pięćsetleciu wydania dzieła L. Paciolego Y. Ijiri przedstawił swoją wypowiedź o naturze i pięknie zapisu podwójnego. Tytuł niniejszego artykułu wynika z inspiracji płynącej z tego opracowania. Celem artykułu jest przedstawienie teorii zapisu podwójnego wypracowanej przez Y. Ijiriego i innych uczonych, a ponadto dodanie do istniejącej wiedzy własnych spostrzeżeń, będących rezultatem badań nad istotą kapitału. (fragment tekstu)
Zasad dualizmu jest fundamentalną zasadą rachunkowości. W szerokim znaczeniu rozumiana jest jako równość aktywów i sumy kapitału własnego i zobowiązań. Celem artykułu jest zastosowanie zasady dualizmu w szerokim, makroekonomicznym kontekście. Z punktu widzenia gospodarki zasada dualizmu oznacza równość płacy z wartością wykonanej pracy. Ta fundamentalna zasada rachunkowości może znaleźć zatem z powodzeniem zastosowanie w makroekonomii zapewniając tym samym stabilność systemu gospodarczego w kontekście finansowym i społecznym. Do osiągniecia celu przewodniego konieczne jest właściwe zdefiniowanie pojęć: kapitał, pieniądz oraz wartość, które wywodzą się z rachunkowości pracy. Wnioski z przeprowadzonej analizy mają bardzo ważne znaczenie gospodarcze, gdyż pozawalają na sformułowanie nowej koncepcji naliczania wynagrodzeń za pomocą modelu kapitału ludzkiego oraz nowego modelu gospodarki towarowo-pieniężnej. To w konsekwencji może prowadzić do sformułowania nowych narzędzi polityki gospodarczej państwa. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ponadczasowe i cywilizacyjne znaczenie zapisu podwójnego
63%
Cel: Celem opracowania jest ukazanie cywilizacyjnego znaczenia zapisu podwójnego, dzięki któremu istnieje rachunkowość podwójna i pomiar okresowego przyrostu kapitału, czyli zysku. Metodologia: Analiza teoretyczna zasady dualizmu wynikająca z wypracowanej teorii kapitału i jego termodynamicznej konotacji. Kapitał jako abstrakcyjna zdolność do wykonywania pracy podlega fundamentalnemu prawu zachowania. Nie może być stworzony ani też nie powstaje z niczego.Wyniki badań: Zapis podwójny jest strażnikiem, aby przy dokonywaniu zapisów operacji gospodarczych nie naruszano zasady zachowania kapitału. Dzięki temu możliwy jest pomiar zysku. Rachunkowość pracy stanowi kompletny system podlegający podwójnemu zapisowi. Rachunkowość pracy była stosowana przez zarządzających od zarania cywilizacji. Oryginalność: Interpretacja wypalonych z gliny tokenów odkrytych przez archeologów w wykopaliskach dokonanych w Mezopotamii jako spójnego systemu rachunkowości pracy. Poszerzenie rozumienia węzłowego atrybutu rachunkowości, jakim jest zapis podwójny. Uzyskanie wielu odpowiedzi na stawiane przez wielu uczonych pytania o teoretyczną istotę zapisu podwójnego. (abstrakt oryginalny)
Dualizm gospodarczy opisany, jako współistnienie w gospodarce obszarów wzrostu i stagnacji, jest międzynarodowym zjawiskiem, najczęściej odnoszącym się do grupy tak zwanych państw Trzeciego Świata. Jednak współczesny, przestrzenny dualizm gospodarczy może dotyczyć obszaru Europy w odmiennej od dotychczasowej formie. Różni się on od istniejącego od dawna w Europie dualizmu rozwojowego między dawnymi i nowymi członkami UE. Badania wykazują, iż w gospodarkach opartych na działaniu sieci komputerowej istnieją tendencje do koncentracji przemysłu. Na zaawansowanych technologicznie obszarach, w których ma miejsce standaryzacja części i metod projektowania oraz kompatybilność technologiczna, tworzą skupiska firm oparte na sieci komputerowej. Skutkiem jest tendencja do polaryzacji obszarów wzrostu gospodarczego i stagnacji na większą, niż dotychczas skalę, ze względu na działanie sieci komputerowej. Zatem kraje, w których zachwiana jest równowaga strukturalna między tradycyjnymi i nowoczesnymi dziedzinami wytwarzania, narażone są na znalezienie się w obszarze stagnacji gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
Kapitał jest kategorią z dziedziny ekonomii i rachunkowości. Dotychczas w tych naukach nie osiągnięto jednak konsensusu w kwestii zrozumienia natury tego spornego pojęcia. Liczni autorzy podejmowali próby zestawienia definicji i teorii kapitału powszechnie występujących w literaturze Twórcy teorii kapitału częstokroć sięgali do zabiegu metafory i analogii w celu wyjaśnienia istoty wspomnianej kategorii. W pracy podjęto próbę przedstawienia występujących w literaturze analogii i metafor z dziedziny fizyki, które stały się podstawą wyjaśnienia istoty kapitału jako abstrakcyjnej zdolności do wykonania pracy. Takie podejście jest propozycją konsensusu pomiędzy badaczami i twórcami teorii tej kategorii. Odseparowuje ono bowiem abstrakcyjny, homogeniczny kapitał od heterogenicznych, konkretnych zasobów. Pojawia się wówczas możliwość porównywania stóp zwrotu z kapitału, niezależnie od miejsca jego "ucieleśnienia". Stosowanie zabiegów metafory i analogii wymaga jednakże uwzględnienia ograniczeń wynikających z odmienności fizyki i ekonomii. (abstrakt oryginalny)
Zrozumienie, że kapitał stanowi abstrakcyjną zdolność do wykonywania pracy otwiera drogę do lepszego zrozumienia procesu koncentracji wartości w produktach. To praca jest transferem kapitału ludzkiego do produktów. Dlatego umiejętność mierzenia wartości pracy jest elementem kształtowania godziwych wynagrodzeń. Ponadto można zauważyć, że skoro praca jest transferem kapitału, to znaczy, że ma zdolność samofinansowania. Ta przesłanka jest podstawą do sformułowania zasad reformy systemu finansowego, w tym zasadniczych zmian funkcji Banku Centralnego. (abstrakt oryginalny)
W swoim opracowaniu Autor podjął próbę określenia genezy i rozwoju regulacji prawnych mających zastosowanie w przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym, począwszy od pierwszej takiej regulacji w 1919 r. do chwili obecnej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań przyjętych w okresie od marca do sierpnia 2020 r. w celu zwalczenia epidemii koronawirusa. Tak przyjęty sposób prezentacji ustawodawstwa dowiódł, że w polskich systemie prawnym aż do 2002 r. nie było całościowego unormowania określającego zasady i tryb działania państwa w sytuacjach zaistnienia na obszarze kraju epidemii chorób zakaźnych jako przejawu klęski żywiołowej, a jedynie rozwiązania cząstkowe. Uchwalenie w 2002 r. ustawy o stanie klęski żywiołowej bez jednoczesnej nowelizacji dotychczasowego ustawodawstwa spowodowało dualizm prawny, a z racji przyjętych w walce z koronawirusem w ustawodawstwie epidemiologicznym ograniczeń konstytucyjnych wolności i praw wprowadziło do systemu prawa pozakonstytucyjny stan nadzwyczajny. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.