Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Private banking
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Omawiane w artykule zagadnienia są próbą ukazania istotnej roli Private Banking we współczesnej bankowości, ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji na rynku usług finansowych w Polsce w okresie kryzysu oraz możliwych kierunku rozwoju tego segmrntu. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę i tendencje rozwoju rynku usług private banking w Polsce. Przeprowadzona w artykule analiza tego segmentu pokazuje, że będzie się on dynamicznie rozwijał w najbliższych latach w Polsce. Przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej oraz liberalizacja przepisów dotyczących prawa dewizowego w Polsce spowodują zwiększenie udziału tego segmentu w całym rynku bankowym, co zostało zaprezentowane w artykule. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcony jest usłudze private bankingu. Jest to zindywidualizowany i kompleksowy system finansowej obsługi zamożnych klientów indywidualnych przez bank. Usługi mogą być oferowane w oddziale lub przedstawicielstwie banku. Jak również może być głównym obszarem działalności autonomicznych jednostek bankowych. W artykule scharakteryzowani zostali m.in. klienci private bankingu a także podane zostały zalecenia dla banków zajmujących się zarządzaniem zasobami finansowymi zamożnych klientów.
4
Content available remote Czynniki wzrostu i wyzwania private banking
75%
Dynamicznie rozwijająca się działalność private banking zmienia się w odpowiedzi na niestabilną sytuację finansową i socjopolityczną na świecie. Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie o kluczowe czynniki wzrostu i wyzwania stojące przed private banking.Wśród głównych priorytetów instytucji finansowych w obsłudze zamożnych klientów powinny znaleźć się działania w celu odzyskania zaufania klientów, dywersyfikacja oferty, edukacja i budowanie długoterminowych relacji z pokolenia na pokolenie, a także wykorzystanie nowoczesnych kanałów komunikacji, m.in. mediów społecznościowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule autor przedstawia bardzo aktualne zagadnienie związane z funkcjonowaniem współczesnej bankowości prywatnej: przekształcanie się banków offshorowych w banki bardziej sprofilowane w kierunku bankowości onshore. Jest to konsekwencja wieloletniego globalnego trendu, który przybrał na sile w trakcie ostatniego kryzysu finansowego. Zachowanie banków, którego przykładem jest analizowany luksemburski bank Rothschilda, jest odpowiedzią na nieodwracalnie pogarszające się warunki prowadzenia działalności przez banki w rajach podatkowych. Autor dowodzi empirycznie, że strategia uruchamiania przez banki offshorowe placówek onshorowych jest jak najbardziej celowa, co potwierdza ich opłacalność. Wysuwana przez niektórych teza, że bankowość offshore ma się ku końcowi jest jednak znacznie przesadzona i przedwczesna, choć faktycznie w ostatnich latach rozwija się ona wolniej niż bankowość onshore. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest określenie opinii zamożnych klientów indywidualnych, dotyczących usługi private banking w PKO BP S.A. Zbadano przesłanki, jakimi kierują się klienci tego banku przy przystąpieniu do segmentu private banking. Ustalono profil polskiego klienta tego segmentu bankowości oraz wyznaczono zależności między jakością i formą obsługi przez doradcę finansowego a relacjami między klientem a bankiem. Dane dotyczące preferencji produktowych klientów zostały pozyskane z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu. Badania przeprowadzono w 2007 r., w dwóch głównych oddziałach PKO BP w Warszawie, w segmencie klientów bankowości prywatnej. Grupa badawcza wyniosła 300 osób, z przedziału wiekowego powyżej 18 lat, z czego 53% stanowili mężczyźni i 47% kobiety. Wyniki z przeprowadzonego z klientami PKO BP kwestionariusza wywiadu porównano także z sytuacją w polskim segmencie private banking. (fragment tekstu)
Rynek bankowości prywatnej w Polsce rośnie w tempie 15 procent rocznie. Zajmujemy też pierwsze miejsce pod względem zgromadzonych płynnych aktywów najzamożniejszych osób w regionie. Wzrost tego rynku wymaga wypracowania nowych sposobów oszczędzania i inwestowania satysfakcjonujących najbardziej wymagającą grupę klientów bankowych. W artykule porównano klientów private banking z Europy centralnej i Europy Zachodniej.
8
Content available remote Private Banking - Wealth Management: Aspekty Ekologiczne
75%
Private Banking oraz Wealth Management uznawane są za zaawansowaną część współczesnego rynku usług finansowych. Już od lat także w tej części biznesu finansowego stosowane są standardy CSR, a w tym również standardy ekologiczne. Celem artykułu jest opis funkcjonowania PB&WM z uwzględnieniem wybranych aspektów ekologicznych oraz wstępna analiza uwarunkowań prowadzenia działalności finansowej w powyższym zakresie. Dla przygotowania niniejszego opracowania wykorzystano metody: opisową, porównawczą oraz case study. Na podstawie analizy można stwierdzić, że w działalności PB&WM szeroko wykorzystywane są standardy ekologiczne szczególnie w obszarze ekogospodarki, PR, IR, marketingu, a w pewnym zakresie także w ofercie produktów i usług finansowych. W artykule zwrócono także uwagę na funkcjonowanie polskiego rynku PB&WM w kontekście standardów ekologicznych(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Private Banking po kryzysie - nowatorska oferta czy standardowa usługa?
75%
Celem publikacji jest przedstawienie konsekwencji kryzysu finansowego dla klientów private banking, a także prezentacja możliwych kierunków rozwoju oraz zmian, w obliczu których w najbliższej przyszłości mogą stanąć zarówno najbardziej zamożne osoby fizyczne na świecie, jak i instytucje finansowe, zajmujące się ich obsługą. (fragment tekstu)
Private banking dostrzega w Polsce chłonny rynek, co może świadczyć o coraz silniejszej polskiej klasie średniej. Banki ze Szwajcarii i Austrii chcą walczyć o 5-7 tys. polskich euromilionerów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono usługę private banking. Z Private bankingiem związane są usługi concierge, które dotyczą świadczeń daleko wykraczających poza standardową obsługę bogatego klienta. W Polsce private banking w sensie dosłownym nie istnieje, ale coraz częściej zdarzają się usługi typu private banking prowadzone przez działające w Polsce banki.
Artykuł dotyczy rozwiązań stosowanych w bankowości islamskiej celem uniknięcia potępianego przez naukę islamu pożyczania na procent, które nazywane jest wprost lichwą. Autor przytacza historię ewolucji poglądów dotyczących finansów w islamskim kręgu kulturowym oraz rozwoju bankowości, zestawia charakterystyki i sposób działania banków islamskich i europejskich, charakteryzuje też najpopularniejsze produkty finansowe oferowane przez islamskie instytucje finansowe.
13
Content available remote Bankowość prywatna w aspekcie zmian na rynku finansowym
75%
Bankowość prywatna jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów bankowości. Obsługa klienta zamożnego zyskuje na znaczeniu nie tylko w bogatych krajach zachodnich, ale także w Polsce. Ściślejszy proces segmentacji klientów pozwala na tworzenie i oferowanie zindywidualizowanych produktów i usług finansowych. Zmieniające się potrzeby, oczekiwania i wymogi klientów względem banków przyczyniają się do poszerzania i wzbogacania wachlarza produktów i usług o nowe, bardziej innowacyjne. Warto zadać pytanie: czy bankowość prywatna, skupiająca się na budowie trwałych relacji doradcy z klientem, wprowadzając nowoczesność, osłabi te relacje, tracąc na swej wyjątkowości, czy też podążając za zmieniającymi się warunkami rynku finansowego, jeszcze bardziej je wzmocni oraz utrwali swą pozycję na rynku bankowym. W artykule została zaprezentowana charakterystyka private banking w aspekcie innowacji finansowych w różnych obszarach działalności(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje działalność jednego z podmiotów Deutsche Bank: Deutsche Bank Private Clients and Asset Management, który poza tym, że skupia się na standardowych klientach indiwidualnych i biznesowych, oferuje także usługi zarządzania majątkiem (Private Wealth Management) w ramach szeroko rozumianych usług private bankingu. Autor omawia cztery zasadnicze grupy usług świadczonych przez Bank w ramach private bankingu oraz progi i model obsługi klienta. W konkluzji artykułu sformułowane są szanse i zagrożenia dla rozwoju usług private bankingu.
Private banking (prywatna bankowość) to prawidłowa obsługa klienta przez bank. Często w literaturze przedmiotu definiowany jest jako zindywidualizowany i kompleksowy system finansowej obsługi przez bank zamożnych klientów indywidualnych. W artykule podjęto próbę ukazania istotnej roli private banking we współczesnej bankowości, ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji i możliwych kierunków rozwoju tego segmentu. Przedstawiono - na przykładzie instytucji private banking - problemy dotyczące konsolidacji i współzawodnictwa w branży usług finansowych, a także zjawisko różnicowania podmiotów wytwarzających produkty i dystrybuujących je.
W opracowaniu dokonano analizy usług finansowych w segmencie private banking w Polsce i w PKO BP S.A. Pod wpływem private banking dokonują się stopniowe zmiany na rynku bankowym, dotyczące adaptacji produktów i usług z rynku pozabankowego, jak i pozafinansowego. W Polsce w strukturze aktywów i pasywów w segmencie private banking dominują lokaty i gotówka (48%) oraz papiery dłużne (15%). W PKO BP oferta produktowa w ramach private banking ulega stopniowemu rozszerzeniu. Z oferowanych kart bankowych, dominującym udziałem w segmencie private banking w PKO BP charakteryzują się karty debetowe (45%). Zauważalne było także rosnące zainteresowanie klientów z tego segmentu funduszami inwestycyjnymi, korzystaniem z doradztwa finansowego oraz lokowaniem kapitału w kamienie i metale szlachetne. Zyski PKO BP z segmentu private banking pochodzą z dużej wartości zainwestowanych kapitałów przez zamożnych klientów indywidualnych oraz wielkości pobieranych prowizji od transakcji kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono istotę usług private banking. Zamieszczono charakterystykę klientów private banking w Polsce. Omówiono funkcjonowanie i kierunki rozwoju private banking w Polsce.
Zmiany na rynku finansowym spowodowały konieczność podjęcia przez banki działań dostosowawczych, również w obszarze private banking. Z uwagi na niższe marże, a także nowe wymogi regulacyjne bankowość prywatna musi poszukać nowych źródeł dochodu. Tło rozważań zaprezentowanych w artykule stanowi przedstawienie bankowości prywatnej na świecie w aspekcie zmian na rynku finansowym. W analizie skupiono się na wyzwaniach, jakim musi sprostać bankowość prywatna w Polsce.(abstrakt oryginalny)
Singapur to niewielkie państwo w Azji Południowo-Wschodniej, które wyrosło na światowe centrum handlowe i finansowe. Autorzy pokrótce przedstawiają historię tego kraju oraz dokonują charakterystyki jego gospodarki. Analizują obroty handlowe Singapuru z zagranicą oraz jego rynek finansowy. Zwracają uwagę na rolę Singapuru w obszarze private banking. Przedstawiają także perspektywy rozwoju Singapuru jako międzynarodowego centrum handlowego i finansowego.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rolę private banking we współczesnej bankowości, ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji na rynku usług finansowych w Polsce i Europie oraz możliwych kierunków rozwoju tego segmentu.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.