Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Private equity market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł poddaje analizie zastosowanie mezzanine finance w realiach polskiej gospodarki. W artykule omówiono warunki definiujące opłacalność działań mezzanine finance oraz opisano możliwości pozyskania tego typu finansowania działalności gospodarczej w realiach polskich. Artykuł zawiera symulację opłacalności zastosowania funduszy mezzanine jako uzupełnienia limitu kredytowego(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote The Role of the Polish Private Equity Sector in the CEE Region
100%
The aim of the article is to analyse the position of the Polish private equity sector as a leading player in the CEE region and to assess the impact of these funds on economic development. It has been pointed out that the fund sector is operating in an increasingly unpredictable environment (which could be seen during the financial crisis) and operates based on demanding regulations and growing risk. The paper presents the role of private equity funds in the CEE region, which by 2004 had seen a noticeably faster growth than in Western Europe, due to the transition to a market economy. The Polish private equity market in the CEE region was further analysed, which as the largest economy in the CEE region is a very attractive place for investors. The conclusions and directions of the role of private equity funds were presented, and it was emphasised that Poland and the whole CEE region are at an early stage of their market development, but their distance to Western Europe decreases from year to year. Currently, the CEE private equity market in the most developed countries offers great opportunities to its investors thanks to high competition, high growth potential and comprehensive solutions.(original abstract)
3
Content available remote Poland's Private Equity Market: Current Conditions and Development Prospects
100%
Fundusz private equity jest zorganizowany na zasadzie zobowiązań inwestycyjnych. Oznacza to, że w momencie tworzenia funduszu nie ma w nim w zasadzie żadnych środków, nie ma kapitału. Kapitał wpływa do funduszu w momencie, kiedy firma zarządzająca przygotuje inwestycję, kiedy jest podpisana umowa inwestycyjna i potrzebne są środki na jej sfinansowanie. Firma zarządzająca wysyła wówczas wezwanie do inwestorów, by wpłacili odpowiednią kwotę do funduszu. Taki model jest optymalny z punktu widzenia zwrotów dla inwestorów, dlatego że wpłacają oni środki wyłącznie na okres inwestycji. W momencie, kiedy firma zarządzająca sprzedaje swoje akcje czy udziały funduszu w spółce, środki natychmiast wpłacają do inwestorów. Drugą istotną cechą funduszy private equity jest to, że firma zarządzająca inwestuje w każdą spółkę wraz z inwestorami funduszu. Jest to bardzo skuteczna metoda zarządzania ryzykiem, jako że zarządzający "jadą na tym samym wózku", co inwestorzy w funduszu, a zatem ich skłonność do ryzyka jest zupełnie inna niż skłonność zarządzających w różnych instytucjach finansowych, gdzie wynagradza się za dobre wyniki, ale nie karze za straty. W funduszach private equity bardzo istotne jest to, co w języku angielskim nazywa się alignment of interests, czyli wspólnota interesów między inwestorami a zarządzającymi.(fragment tekstu)
Głównym celem poniższego opracowania jest określenie struktury rynku PE/VC w Europie, na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI w. oraz wskazanie najistotniejszych zmian w rozwoju tej formy kapitału, w ostatnich latach. W pracy, ze względu na charakter źródeł, analizowane dane będą dotyczyły rynku private equity / venture capital, traktowanego łącznie.(fragment tekstu)
5
Content available remote Państwo jako inwestor na rynku private equity
100%
Istotny wpływ na podaż kapitału dla funduszy private equity ma polityka państwa. Na rozwiniętych rynkach private equity państwo występuje jako aktywny lub pasywny inwestor private equity. W pierwszym przypadku uruchamiane są różnego rodzaju rządowe programy dofinansowywania określonych dziedzin gospodarki (np. przedsiębiorstw innowacyjnych, centrów wynalazczych i badawczych) lub tworzone są instytucje wspierające rozwój innowacyjności (zakładanie parków technologicznych czy prowadzenie doradztwa innowacyjnego). W drugim przypadku państwo, jako pasywny inwestor może tworzyć wiele zachęt prawnych, kierujących kapitał prywatnych funduszy private equity do określonych sektorów gospodarki lub we wczesne fazy życia firm, czy do małych i średnich przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
6
Content available remote Przedsiębiorcze postawy młodych a zapotrzebowanie na finansowanie seed capital
100%
Celem niniejszego artykułu jest zbadanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży akademickiej, zidentyfikowanie skłonności i zamiarów młodych ludzi w odniesieniu do zakładania własnego biznesu, a także rozpoznanie ich potrzeb w zakresie finansowania początkowych faz podejmowanych przedsięwzięć. Podjęto także analizę rynku seed capital w Polsce, rodzącego się w ostatnich latach m.in. dzięki wsparciu funduszy unijnych. Tworzenie tego segmentu rynku private equity jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie na finansowanie wczesnych faz rozwoju przedsięwzięć, zwłaszcza mających innowacyjny charakter. Seed capital zwany kapitałem zalążkowym czy kapitałem na start ma z założenia stanowić wypełnienie istotnej luki kapitałowej dla finansowania przedsięwzięć biznesowych znajdujących się na etapie pomysłu. Czy jednak istnieje w Polsce kapitał rzeczywiście finansujący przedsięwzięcia od pomysłu? (fragment tekstu)
Z pojawieniem się inwestycji typu private equity wiązano duże nadzieje. Uważa się bowiem, że ma ona szczególny wpływ na komercjalizacje prac badawczych oraz rozwój innowacyjnych sektorów gospodarki. Oprócz tego rynek private equity miał zapewnić finansowanie sektora MŚP. W pracy jest prezentowany rozwój rynku private equity opisanego za pomocą trzech wielkości - środków pozyskanych, środków zainwestowanych i wyjść z inwestycji. Praca ma głównie cel poznawczy. Jedynie na samym jej końcu autor stara się wskazać czynniki, które będą warunkować rozwój rynku w najbliższych latach.(abstrakt oryginalny)
Fundusze private equity coraz staranniej przyglądają się branżom dotychczas stojącym na uboczu. Światowa recesja, która dotknęła także Europę Środkową i Wschodnią może stać się szansą dla firm, dotychczas niedostrzeganych przez wielkich inwestorów. Bo to właśnie tam już niedługo może popłynąć kapitał. To ważna informacja w czasie recesji i kłopotów na światowych giełdach papierów wartościowych. (abstrakt oryginalny)
Fundusze private equity stanowią alternatywę do finansowania bankowego i w jakimś stopniu również dla rynku giełdowego. Przy czym firmy, które szukają pomocy w funduszach, na ogół nie są w stanie sprostać wymogom giełdy. Pomoc funduszy polega na wsparciu kapitałowym oraz operacyjnym, dotyczącym strefy zarządzania. Fundusze private equity są funduszami podwyższonego ryzyka ale ich działalność jest wysoko rentowna. Angażują się w projekty o wysokiej, spodziewanej stopie zwrotu. W Polsce rynek private equity istnieje od 12 lat. Fundusze tego typu zainwestowały dotychczas w polskie firmy około 1,8 miliarda dolarów. Mają w swoich portfelach prawie 200 spółek, zrealizowali łącznie blisko 300 inwestycji. Chcą by źródłem ich zasilania były równiż polskie fundusze emerytalne. Lista działających w Polsce funduszy i ich profile znajduje się na stronie domowej Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (www.ppea.org.pl).
Transformacja ustrojowa mająca miejsce w Polsce zaledwie 25 lat temu umożliwiała ponowne uruchomienie i rozwój najważniejszej instytucji rynku kapitałowego - giełdy. Dzisiaj Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą w regionie Europy Środkowej i Wschodniej i znajduje się w czołówce rankingu europejskich parkietów pod względem liczby debiutów giełdowych. Inwestorzy wybierają Polskę do lokowania kapitału zarówno ze względu na to, iż jest to największa gospodarka w tym regionie, jak również właśnie ze względu na rozwinięty rynek kapitałowy oraz stabilny i nowoczesny sektor bankowy, a także widoczną działalność instytucji wspierających przedsiębiorczość. Zauważalne tempo wzrostu wskaźników makroekonomicznych i obserwowana dotychczas stabilność gospodarki wpłynęły bezpośrednio na atrakcyjność Polski i przyciągnęły inwestorów również na rynek private equity. Polska i kraje Europy Środkowej i Wschodniej należą do rynków wschodzących, które ciągle nadrabiają dystans dzielący je do krajów Europy Zachodniej. Prezentowane w artykule wyniki badań powstały w oparciu o dane źródłowe z raportów rocznych oraz publikacji opracowanych i udostępnionych przez instytucje powiązane z rynkiem kapitałowym, a także badań własnych dotyczących polskiej przedsiębiorczości. Za pomocą analiz, wykresów oraz zestawień porównawczych przedstawiono zakres i wolumen finansowania private equity w Europie Środkowej i Wschodniej oraz w Polsce, uwydatniając znaczenie i rolę Polski jako kraju wiodącego pod względem pierwszego wyboru dla inwestorów private equity w tym regionie. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem opracowania jest rozpoznanie dynamiki i czasu trwania procesów dezinwestycji realizowanych za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podejmowanych przez fundusze private equity, które prowadzą działalność inwestycyjną na krajowym rynku. Dla realizacji celu opracowania sformułowana została hipoteza badawcza stwierdzająca, iż pierwsza oferta publiczna jako metoda dezinwestycji jest wykorzystywana głównie do operacjonalizacji strategii częściowego wyjścia z inwestycji, a całkowite zbycie papierów wartościowych przedsiębiorstwa udziałowego następuje zwykle w późniejszym terminie. (fragment tekstu)
12
Content available remote The Private Equity Market after the Subprime Crisis in the Asia-Pacific Region
84%
By many measures, 2011 provided long-awaited proof of a rebound in the Asia-Pacific private-equity (PE) business after the protracted downturn of 2008 through 2010. While in the United States and Europe, the industry's recovery remained muted in the face of debt worries and weak employment data, the Asia-Pacific region's total PE investment values have returned to 2006 levels, or some $65 billion. China alone accounted for almost 45% of the new activity, indicating that the expansion has not been uniform. But even more mature markets, such as Japan and Australia / New Zealand, showed some signs of life. On the whole, the region is now in its strongest position since the global economic crisis. Moreover, although the Asia-Pacific region now accounts for 21% of the global PE industry, that level is still lower than its share of global GDP, which has reached 28%. The region's low PE penetration rate also confirms the likelihood of room for further growth. The nature of the opportunity is changing quickly and will require industry players to develop new flexibility and capabilities. For example, although China continues to show long-term promise, its slowing growth and rising sophistication will create openings very different from those that arose in even the recent past. Throughout Asia, local players are acquiring new skills that make them sharper competitors and more valuable partners(original abstract)
Niniejszy artykuł podejmuje temat funkcjonowania funduszy private equity w Polsce i w krajach naszego regionu, w Czechach, Rumunii i na Węgrzech, w latach światowego spowolnienia gospodarczego między rokiem 2008 a 2012. Pierwsza część publikacji skupiona jest wokół polskiego rynku funduszy wysokiego ryzyka i jego rozwoju w ostatnich blisko dwudziestu pięciu latach. W dalszej części artykułu dokonano analizy porównawczej funduszy private equity we wspomnianych krajach. W artykule została zidentyfikowana, między innymi, dynamika inwestycji funduszy wysokiego ryzyka w odniesieniu do kluczowych wskaźników gospodarczych, takich jak: PKB i jego tempo wzrostu, dług publiczny oraz wydatki na badania i rozwój. Te analizy stanowiły podstawę do zarysowania perspektyw rozwoju funduszy private equity w Polsce w kolejnych latach. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Znaczenie kapitału podwyższonego ryzyka w rozwoju gospodarczym
84%
Wpływ Venture Capital na efektywność przedsiębiorstw oraz wzrost gospodarczy został potwierdzony licznymi badaniami przeprowadzonymi wśród światowych i europejskich przedsiębiorstw. Firmy te znacznie szybciej zwiększały sprzedaż, zyski oraz produkcyjność. Wybrane badania udowodniły także duże znaczenie firm Private Equity w kreacji nowych miejsc pracy oraz promowanie innowacyjności. Perspektywy rozwoju polskiego rynku PE są bardzo optymistyczne. Duża liczba inwestorów widzi w naszej gospodarce duży potencjał inwestycyjny, w szczególności w segmencie wykupów. W celu stymulowania rozwoju rynku konieczne są jednak zmiany regulacyjne oraz większe wsparcie kapitałowe dla mniejszych krajowych funduszy inwestujących w przedsiębiorstwa z sektora MSP. (fragment tekstu)
W artykule autor bada zagadnienie swobody kształtowania postanowień umownych, analizując klauzule liquidation preference i drag along w inwestycyjnych typu private equity i venture capital. Klauzule te wywodzą się z zasady swobody umów. Z powodu braku ustawowego unormowania inwestycji private equity i venture capital niezbędne jest wypracowanie dobrych praktyk w tym obszarze, co autor szeroko rozważa.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Rynek private equity. Historia i aktualna organizacja
84%
W artykule przedstawiono aspekt historyczny następstw trzech fal fuzji, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych od początku ubiegłego wieku do lat 70. Autor opisuje motywy przedsiębiorców oraz sektory, w których fuzje i przejęcia odbywały się najczęściej. Rozpowszechnienie fuzji dało początek konglomeratom, czyli korporacjom składającym się z kilku podmiotów operujących w wielu odseparowanych od siebie sektorach. To właśnie ich działalność jest często błędnie porównywana w literaturze do tej, którą prowadzą obecnie fundusze private equity. Dlatego też, aby wyjaśnić tę dwuznaczność, w artykule zostało zawarte zestawienie charakterystyk obydwu podmiotów autorstwa Achleitner i Müller, które wyraźnie je odróżniają. Kolejna część - organizacja rynku - została poświęcona szczegółowym opisom podmiotów typu private equity oraz następujących po sobie etapów występujących w procesie inwestycyjnym. Deskrypcje dostarczają wyczerpujących wyjaśnień dotyczących zależności i relacji w branży private equity. Dodatkowo opracowany model przepływu środków przedstawia obraz funkcjonowania i strukturę rynku private equity. W ostatnim punkcie artykułu opisano działalność funduszy private equity w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie środki będące w posiadaniu polskich funduszy private equity pochodzą z zagranicznych źródeł. Oznacza to, iż żaden krajowy inwestor instytucjonalny nie zainteresował się tą klasą aktywów. Autor nie analizuje tutaj przyczyn powyższego stanu rzeczy (bariery prawne, formalne, instytucjonalne), jednak toruje drogę do dalszych badań i rozważań w tym obszarze.(abstrakt oryginalny)
Fundusze Private Equity (PE) /Venture Capital (VC) obejmują średnio- i długoterminowe transakcje na rynku przedsiębiorstw prywatnych. Przyjmują one formę prawną funduszy inwestycyjnych zamkniętych bądź, cieszących się coraz większym uznaniem, alternatywnych spółek inwestycyjnych. Wspierając przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju przyczyniają się do rozwoju innowacyjności polskiej gospodarki. W ostatnich latach wzrasta wartość inwestycji odnotowywana wśród europejskich funduszy PE. Udział Polski w inwestycjach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) osiąga najwyższe w regionie wartości i od 3 lat nie spada poniżej 46%. Dodatkowo ponad dwukrotny wzrost wartości krajowych inwestycji PE w 2017r. jest szansą poprawy jednego z najniższych w UE wskaźnika innowacyjności. Dużą rolę w tym kierunku odgrywa również rosnący w siłę ekosystem startupów. Nie bez znaczenia jest coraz większa świadomość startupów we współpracy z funduszami, którą charakteryzują m.in. silniejsza pozycja inwestora czy ograniczona możliwość negocjowania warunków umowy inwestycyjnej. Celem artykułu jest przedstawienie Rynku PE i jego znaczenia w rozwoju młodych przedsiębiorstw. Ukazanie w pierwszej części artykułu statystyk dotyczących zarządzania kapitałem podwyższonego ryzyka w Polsce na tle Europy i CEE wskaże tendencje w rozwoju polskiego rynku PE. Pozwoli również ocenić szanse Polski na wyjście z ogona innowacyjnej Europy i wzrost konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Podkreślenie znaczenia edukacji startupów w kontaktach z funduszami VC w drugiej części opracowania uwydatni dodatkowo istotę ich współpracy w świetle profesjonalizacji rynku PE i wzrostu innowacyjności kraju.(abstrakt oryginalny)
Private equity to wszelkie inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, służące osiągnięciu średnio- lub długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału. Venture capital jest jedną z odmian private equity. Łączne inwestycje funduszy private equity w Polsce w ciągu ostatnich 13 lat sięgnęły 3-4 mld euro. Jednak ich aktywność przyniosła w 2002 r. 0,061 proc. PKB, podczas gdy we Francji - 0,39 proc, a w Wielkiej Brytanii - 0,63 proc. Autorzy zastanawiają się czy, tak samo jak w Hiszpanii po wejściu jej do Unii Europejskiej, nastąpi prawdziwy rozwój tych inwestycji w Polsce.
"Private equity" (prywatny kapitał) to pieniądze prywatnych inwestorów zebrane do puli, czyli do funduszu o tej nazwie i przeznaczone na inwestycje. Nie liczy się tu zwykle na szybkie zyski. Niestety nowi inwestorzy funduszy "private equity" w Europie Środkowei i Wschodniej wciąż zachowują się ostrożnie i niepewnie, choć skala inwestycji, która napłynęła od upadku komunizmu jest imponująca.
20
67%
Celem artykułu jest ukazanie aktualnego stanu rynku private equity/venture capital w Polsce, z uwzględnieniem struktury inwestycji według faz rozwoju i branży oraz pochodzenia kapitału. W pracy uchwycono również, jak zapoczątkowany w 2007 roku kryzys wpłynął na zmianę struktury i dynamiki rozwoju omawianego rynku. Cel ten osiągnięto dzięki studiom krajowej i zagranicznej literatury oraz analizie danych statystycznych obrazujących stan, strukturę oraz dynamikę zmian inwestycji funduszy private equity/venture capital w Polsce. Dodatkowym atutem pracy jest analiza głównych barier rozwoju rynku ryzyka w Polsce i próba ich oceny w kontekście wielkości i możliwości dalszego rozwoju rynku PE/VC. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.