Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Private property
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Ochrona praw własności w Polsce w latach 1995-2014
100%
Celem artykułu jest przedstawienie oceny poziomu ochrony praw własności w Polsce w latach 1995-2014. W pierwszej części omówiono podstawy prawne ochrony praw własności w Polsce, w tym bezpośrednie skutki wynikające z regulacji międzynarodowych dla polskiego porządku prawnego (związane m.in. z członkostwem w Unii Europejskiej oraz w innych międzynarodowych organizacjach) oraz kwestie odnoszące się do ochrony własności przemysłowej i intelektualnej zauważone przez polskiego ustawodawcę. W drugiej części zostały przedstawione i scharakteryzowane najbardziej znane w literaturze przedmiotu wskaźniki oceniające ochronę praw własności oraz dokonano analizy ich wartości dla Polski w omawianym okresie. Wyniki badań pokazują, iż w okresie po uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej nastąpiło znaczne pogorszenie oceny ochrony praw własności w Polsce. W ostatnich latach wartości większości wskaźników ulegają natomiast poprawie, lecz są wciąż niższe niż w okresie przedakcesyjnym.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Idee sprawiedliwości oraz własności w interpretacji Platona i Arystotelesa
100%
Artykuł przedstawia poglądy dwóch starożytnych filozofów greckich: Platona i Arystotelesa, na kwestie sprawiedliwości oraz własności. Opisuje ich ogólne przekonania dotyczące sprawiedliwości, a także ich praktyczne zastosowania - odnoszące się do równości, szans dla kobiet oraz problemu niewolnictwa. Prezentuje również ich poglądy na temat własności prywatnej i kolektywnej, w tym arystotelesowską krytykę wymierzoną przeciwko wspólnotowej wizji Platona. Autor stara się ponadto odpowiedzieć na pytanie o aktualność przesłania Platona i Arystotelesa dla współczesności.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Protection of Private Property Expropriation
100%
The basic law related to real estate/property is the right of ownership. It is the basic institution of property law in Poland and together with property ownership and the right of inheritance, is constitutionally protected. The provisions of the Constitution of the Republic of Poland of 1997, which set the standards for protection of property rights, are heterogeneous. This results both from their location in the basic law and from the wording. There are provisions in the form of constitutional principles, provisions expressing subjective rights, as well as provisions providing procedural guarantees for the implementation of the former. This multitude of forms creates some interpretative difficulties, the resolution of which is often dealt with by the Constitutional Tribunal. The considerations in the paper are based on various research methods, especially on the dogmatic and legal method. The author discusses achievements of jurisprudence and doctrine with respect to property rights, regulations of the Constitution, expropriation in civil law, judicature of the Polish Constitutional Tribunal and other Polish courts as well as acts of international law e.g. the jurisprudence of the European Court of Human Rights.(original abstract)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, czy na obszarze Warszawy, po wejściu w życie dekretu o gruntach warszawskich, istniało mienie opuszczone. Współczesne orzecznictwo konsekwentnie stoi na stanowisku, iż na terenie stolicy Polski po wejściu w życie dekretu o gruntach warszawskich nie istniały majątki opuszczone. Z uwagi na fakt kategorycznego brzmienia art. 1 dekretu, iż z dniem jego wejścia w życie przechodzą na własność gm. m. st. Warszawy wszelkie grunty. Jednakże powojenna doktryna jest zdania, iż do przejścia własności konieczne było uwidocznienie nowego właściciela w księdze wieczystej.(abstrakt oryginalny)
Wiele praktycznych problemów ochrony środowiska stawia pytanie o możliwość ograniczania przywilejów własności. Odwołując się do kryteriów ideologicznych, głoszony jest prymat prawa własności przed innymi zasadami, a jego zakwestionowanie bywa utożsamiane z socjalizmem. Tymczasem racjonalne potraktowanie organizacji gospodarki i społeczeństwa wskazuje, że pożądana skądinąd nienaruszalność własności nie polega na tolerowaniu dowolnego nią dysponowania. W dojrzałych demokracjach przewiduje się, że dysponowanie własnością podlega ograniczeniom wynikającym z potrzeby dbania o interes społeczny, który nie jest tożsamy ze swobodą działania właścicieli. (abstrakt oryginalny)
Własność (prywatna) dla twórców ordoliberalnych to jeden z filarów ładu prawnego, na którym była ufundowana gospodarka rynkowa. W poglądach takich autorów, jak: Walter Eucken, Leonhard Miksch, Wilhelm Röpke, znajdowały się liczne wskazania, które mogą zostać wykorzystane z pożytkiem we współczesnym życiu gospodarczym. Na podstawie ujęcia ordoliberalnego przedstawiono porządek prawno-instytucjonalny (w szczególności kwestię własności) w niemieckiej profesjonalnej lidze piłki nożnej (1. Bundesliga). Stwierdzono nawiązanie do rozwiązań ordoliberalnych, które przejawiało się w zachowaniu prymatu własności prywatnej. Z możliwości zakupu udziałów w podmiotach sportowych korzystają zarówno niemieckie, jak i zagraniczne przedsiębiorstwa. Tym samym można stwierdzić, iż odpowiednio stworzony i wdrożony ład prawny stanowił ważną przyczynę rozwoju sektora niemieckich przedsiębiorstw piłkarskich(abstrakt oryginalny)
Artykuł opisuje działalność firm rodzinnych na polskim rynku. Pokazuje mocne i słabe strony takich przedsięwzięć. Zawiera także ranking 40 największych firm rodzinnych w Polsce.
Resort skarbu ogłosił, iż przygotowuje projekt zmian kodeksu spółek handlowych, zmierzając do wyposażenia ministra skarbu w "prawo weta wobec określonych uchwał organów spółek". Komunikat wymienia do kilkunastu spółek. Uchwała ta utrudniłaby rozwój gospodarczy i odstręczyła inwestorów, osłabiając zaufanie kapitału do polskiego rynku.
The aim of this paper is the analysis of adjustment processes in a Debreu-type economy. The reasons taken into account, e.g. incentives, cooperation of economic agents under full access to information, the way of sending messages described formally, are the basis for defining adjustment trajectories. Some reasons, such as introducing new legal requirements or implementing new profitable technologies formulated in mathematical language, can contribute to the transformation of the production sector and induce an appropriate way of adjusting the producers' plans of action. This survey relies on an examination of the relationships between quantities of goods and quantities of the productive factors used to produce them. As a result, the optimal producers' trajectories, due to the criterion of cost minimization, are defined. The paper also contains some remarks on the uniqueness of the trajectories under study.(original abstract)
Wielkie skandale korporacyjne w Amreyce i Europie znacząco ożywiły dyskusję na temat corporate governance. Nasz rynek kapitałowy, zorganizowany na europejskim poziomie, upoważnił nas do włączenia się w nurt światowej dyskusji. Szesnaście lat doświadczeń i rozwoju kultury korporacyjnej wytworzyły poważną liczbę doświadczonych, wykształconych menedżerów. Właśnie oni powinni zasiadać we władzach spółek z udziałem skarbu państwa. Wszelkie inne praktyki stawiają nasz kraj poza światowymi standardami.
Przeanalizowano znaczenie pojęcia własności dla funkcjonowania przedsiębiorstw. Opisano zagadnienie własności jako kategorii psychologicznej. Przedstawiono wpływ własności na praktykę zarządzania przedsiębiorstwem.
W ekonomii z własnością prywatną i rynkiem finansowym innowacje w ujęciu Schumpetera można opisać w topologicznym aparacie pojęciowym Arrowa i Debreu, dzięki czemu uwidacznia się wpływ wzajemnych powiązań między rynkami realnym i finansowym na procesy innowacyjne. Celem artykułu jest modelowanie innowacji i różnych rodzajów mechanizmów innowacyjnych ujawniających się w procesie schumpeterowskiej ewolucji. Zastosowanie hurwiczowskiego aparatu pojęciowego sprawia, że główne rezultaty przybierają postać twierdzeń matematycznych interpretowanych w języku ekonomii.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto kwestię społecznej oceny procesu prywatyzacji przeprowadzonej przez organy państwowe, które uznano za czynnik odpowiedzialny za poziom oraz formę kapitału społecznego oraz jej wpływu na poziom kapitału społecznego. (abstrakt oryginalny)
14
75%
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze własnościowej lasów w województwie wielkopolskim w latach 2001-2016 oraz wyjaśniono przyczyny tych zmian. Badaniami objęto główne formy własnościowe występujące w lasach: własność państwową, gmin oraz prywatną - własność osób fizycznych, spółdzielni, kościołów, wspólnot gruntowych oraz spółek prawa handlowego. Analizę przeprowadzono w ujęciu gmin. Badania wykazały, że dominującą rolę w wielkopolskim leśnictwie spełniają lasy państwowe, które w 2016 r. stanowiły 89% powierzchni leśnej województwa. Jednak w porównaniu z 2001 r. ich udział zmalał o 1% na rzecz wzrostu udziału lasów prywatnych (z 9,3% w 2001 r. do 10,3% w 2016 r.) i gminnych (z 0,7% do 0,8%). (abstrakt oryginalny)
Celem tego artykułu jest identyfikacja różnic w postrzeganiu mechanizmów gromadzenia prywatnego bogactwa przez studentów z krajów rozwiniętych i krajów post-socjalistycznych. Wyniki zaprezentowano w oparciu o jakościową analizę treści 106 esejów napisanych przez studentów z Polski, Austrii, Rosji, Holandii, Niemiec, Szwecji i Ukrainy. Pod uwagę wzięto następujące czynniki: dziedziczenie, dochody z prywatnej przedsiębiorczości, dochody z pracy, dochody z kapitału finansowego i materialnego, inne Źródła dochodów. Najbardziej wyraźne różnice ujawniły się w postrzeganiu rangi dwóch czynników: dziedziczenia oraz dochodów z pracy najemnej. Pierwszy czynnik, podkreślany jako kluczowy przez studentów z krajów rozwiniętych, był z reguły pomijany przez studentów z krajów post-socjalistycznych, którzy z kolei przykładali dużą wagę do stałych zarobków z pracy najemnej. Różnice wynikające z doświadczeń lokalnych dotyczyły również znajomości rynków finansowych oraz dziedzin, w których warto rozwijać własny biznes. Ważnym elementem poznawczym były spontaniczne komentarze krytyczne dotyczące dysfunkcji w mechanizmach bogacenia się w Polsce, Rosji i Ukrainie.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono kwestię włączania pracowników do udziału w zyskach oraz własności przedsiębiorstw na trzech płaszczyznach: ekonomicznej, społecznej i organizacyjnej.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.