Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatisation of forests
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Prywatyzacja polskiego leśnictwa postulowana jest przy różnych okazjach. Politycy chętnie w ten sposób zaspokajaliby różne roszczenia majątkowe, zaś zwolennicy ochrony środowiska chcieliby przełamać monopol przedsiębiorstwa Lasy Państwowe. Postulaty tego typu abstrahują jednak od problemów związanych z tym, że tylko produkcja drewna daje się łatwo skomercjalizować. Inne korzyści dostarczane przez lasy wymagają rozwiązań znacznie bardziej skomplikowanych niż zwykła prywatyzacja. (abstrakt oryginalny)
Las pełni różne funkcje gospodarcze, z których jedne polegają na dostarczaniu dóbr prywatnych, np. drewna, inne zaś są źródłem dóbr publicznych (np. stabilizacji klimatu, stosunków wodnych, itp). O ile w pierwszym przypadku istnieje duże zainteresowanie właściciela prywatnego, to w drugim zagadnienia te nie są atrakcyjne dla niego, oczekującego tylko zwyczajowej stopy zwrotu od posiadanego kapitału. A las w strefie umiarkowanej odnawia się w tempie 1-2 procent rocznie. Dlatego też w niniejszym artykule postawiono problem możliwości efektywnego prowadzenia gospodarki leśnej przez sektor prywatny posługując się modelem Clarka.
Chociaż w II Rzeczypospolitej istniała przewaga lasów prywatnych nad państwowymi, zaś proporcje te odwróciły się za czasów PRL; lasy państwowe przeważają także w III RP, to pomysły prywatyzacji lasów (jednym z nich jest projekt prywatyzacji terenów leśnych jako mienia zastępczego dla zabużan) są niepokojące. Zasadniczym powodem tego niepokoju jest zejście w takich przypadkach zagadnienia ochrony lasów na drugi plan.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.