Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatization by liquidation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Jedną z dróg przekształceń przedsiębiorstw państwowych jest prywatyzacja w drodze likwidacji. Przedsiębiorstwo państwowe może być w tym przypadku zlikwidowane w celu sprzedaży, wniesienia do spółki, oddania na czas oznaczony do odpłatnego korzystania całego przedsiębiorstwa lub zorganizowanych części jego mienia. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zarys metody testu koniunkturalnego. Metodę tę wykorzystano do pomiarów aktywności gospodarczej przedsiębiorstw państwowych prywatyzowanych metodą likwidacyjną. Badania dotyczyły przedsiębiorstw województwa wrocławskiego. Prowadzono je w kwartalnych odstępach czasu, począwszy od III kwartału 1992 r. do II kwartału 1995 roku.
Analizę procesu przekształceń własnościowych można wykonywać wg różnych przekrojów. Przedmiotem opracowania jest analiza przestrzenna prywatyzacji wykonana dla województwa krakowskiego.
Celem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie: czy i w jakim stopniu stosowanie likwidacyjnej metody przekształcania własności państwowej wpłynie na powstanie struktury własnościowej, w której będą dominować firmy prywatne.
Wykorzystując metody wywiadu i ankietowania autorzy zebrali i przeanalizowali dane, dotyczące przebiegu likwidacji przedsiębiorstw będących w złej sytuacji finansowej, a także uwarunkowania i bariery likwidacji i jej rezultaty tj. fakt dalszego kontynuowania działalności gospodarczej przez różne podmioty, bądź wyprzedaż majątku produkcyjnego lub jego dzierżawę.
W artykule podjęto próbę teoretycznej oceny skuteczności bezpośredniej ścieżki prywatyzacji z punktu widzenia inwestora zewnętrznego. Celem prywatyzacji bezpośredniej jest nie tylko zmiana właściciela, lecz przede wszystkim usprawnienie zarządzania oraz wzmocnienie kapitałowe, technologiczne i rynkowe przedsiębiorstwa. Przedstawiono metody prywatyzacji bezpośredniej oraz ocenę skuteczności poszczególnych metod prywatyzacji bezpośredniej.
W artykule przedstawiono proces prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego na przykładzie wybranego przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego w regionie tarnowskim. Omówiono istotę i przyczyny restrukturyzacji polskich przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem branży przemysłu obuwniczego. Podkreślono zaangażowanie zatrudnionych podczas procesu prywatyzacji analizowanego przedsiębiorstwa. W konkluzji zwrócono uwagę na znaczenie procesu prywatyzacji w zaadoptowaniu się przedsiębiorstwa do warunków gospodarki rynkowej.
Artykuł dotyczy prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce w latach 1990-2000 i efektów tej prywatyzacji. Autor omawia drogi przekształceń własnościowych poprzez: komercjalizację, prywatyzację bezpośrednią oraz likwidację przedsiębiorstwa. Podejmuje także próbę oceny efektów tych przekształceń. Proces prywatyzacji w Polsce przebiegał wielotorowo w zależności od wielkości przedsiębiorstwa lub jego kondycji ekonomicznej. Duże znaczenie dla zmiany struktury własnościowej miało również oddolne tworzenie nowych przedsiębiorstw sektora prywatnego. Zaprezentowane dane nie pozwoliły jednoznacznie odpowiedzieć, czy i w jakim stopniu prywatyzacja przyczyniła się do poprawy kondycji ekonomicznej prywatyzowanych przedsiębiorstw.
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie możliwych wariantów przeprowadzenia przekształceń własnościowych w morskich portach handlowych Polski.
Omówiono prawne podstawy prywatyzacji, a także jej bariery do których autorka zalicza przede wszystkim: niedostateczne rozmiary kapitału własnego inwestorów polskich, brak dobrej społecznej atmosfery dla prywatyzacji z udziałem kapitału zagranicznego, postawy roszczeniowe załóg prywatyzowanych przedsiębiorstw.
Omówiono zagadnienie tzw. likwidacji upadłościowej czyli likwidowania firm znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej w oparciu o ustawę o przedsiębiorstwie państwowym z 25 września 1981 r. Podstawowym zamierzeniem badań było prześledzenie procesów likwidacyjnych na relatywnie dużej próbie przedsiębiorstw i znalezienie odpowiedzi na pytanie o efektywność dotychczasowej alokacji zasobów likwidowanych firm. W próbie znalazło się 50 przedsiębiorstw.
Opracowanie prezentuje wyniki badań efektów prywatyzacji 95 przedsiębiorstw państwowych: 23 sprywatyzowanych kapitałowo, 44 w trybie leasingu, 14 w trybie szybkiej sprzedaży i 14 zlikwidowanych z powodu złego stanu finansowego. Metodą wywiadu otwartego, a także analizy formularzy statystycznych F-01 i F-02 oceniano dostosowania produktowo-rynkowe, inwestycje, organizację wewnętrzną, zatrudnienie i system motywacyjny, zmiany struktury własności i ich wpływ na skuteczność zarządzania.
W procesie transformacji ważne są nie tylko skutki, ale także czynniki hamujące realizacje tego procesu. Należy jednak pamiętać, że konflikty i napięcia społeczne mogą zagrozić reformom gospodarczym, a nawet je cofnąć. Prywatyzacja nie zawsze rozwiązuje problemy wydajności bądź motywacji. Zmieniając układ władzy nie musi powodować unowocześnienia sposobu kierowania ludźmi. Dlatego też trzeba zdać sobie sprawę, że skuteczność oraz tempo procesu prywatyzacji zależy od możliwości ograniczenia czy nawet eliminowania ograniczających go licznych barier. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono możliwości przeobrażeń strukturalnych polskich przedsiębiorstw państwowych i, na tym tle, omówiono zakres i charakter restrukturyzacji w kilku dużych państwowych zakładach przemysłowych : Zakładach Azotowych "Puławy", Zakładach Elektromaszynowych "EDA" w Poniatowej i Zakładach Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Milejowie, oraz jej wpływ na sytuację społeczno-ekonomiczną w województwie lubelskim.
Zaprezentowano główne problemy pojawiające się w procesie prywatyzacji: szumy informacyjne w zakresie technik prywatyzacyjnych, recesję gospodarczą i inflację, dominację celów politycznych nad ekonomicznymi, przejmowanie różnych rozwiązań zachodnich, prawne problemy, patologie procesu transformacji gospodarczej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.