Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatization of trade
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Omówiono strategię budowy grup kapitałowych przez centrale handlu zagranicznego (CHZ). Autor podkreślił, iż strategia ta nie przyniosła oczekiwanych korzyści, ale prawdopodobnie uchroniła firmy przed jeszcze głębsza zapaścią, która mogłaby nastąpić, gdyby CHZ ograniczyły się do kontynuacji tradycyjnej działalności operacyjnej przy narastającej konkurencji nowo powstających prywatnych firm handlowych i odpływie kontrahentów przemysłowych, przejmowanych przez inwestorów strategicznych.
Szybka i skuteczna przebudowa stosunków własnościowych uznawana jest przez rząd i wszystkie liczące się radykalne nurty polskiej reformy gospodarczej za podstawowy środek podniesienia efektywności ekonomicznej gospodarki. Ogólnie ujmując przebudowa ta polegać powinna na tworzeniu warunków sprzyjających uruchamianiu inicjatyw założycielskich i powstawaniu nowych przedsiębiorstw prywatnych oraz na prywatyzacji, (odpaństwowieniu, deetatyzacji) przedsiębiorstw stanowiących własność publiczną.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie, na podstawie wyników badań empirycznych, obrazu handlu prywatnego (w wytypowanej do badań miejscowości), w okresie bezpośrednio poprzedzającym zasadnicze przeobrażenia ustrojowe i gospodarcze w Polsce. Wykorzystano w tym celu część materiałów empirycznych, jakie zebrano we wrześniu i październiku 1989 roku, dla realizacji tematu badawczego mającego na celu zidentyfikowanie barier indywidualnej aktywności gospodarczej w społeczności lokalnej.(fragment tekstu)
Badania nad rolą zagranicznych sieci handlowych w procesach przekształceń i modernizacji handlu w Polsce wskazują na coraz większy wpływ tych sieci na przebieg procesów koncentracji handlu. W artykule skupiono uwagę na dwóch jej istotnych aspektach: koncentracji kapitałowej i organizacyjnej.(abstrakt oryginalny)
Raport omawia prywatyzację przedsiębiorstw handlu zagranicznego w ciągu ostatnich 6 lat.
Celem opracowania jest przeprowadzenie badań oraz ustalenie prawidłowości, jakie wystąpiły w prywatyzacji tego sektora w tej części Europy, gdzie graniczące kraje podjęły decyzję o pogłębianiu współpracy przygranicznej, sformalizowanej powołaniem 21 grudnia 1991 r. Euroregionu "Nysa".Równoległym celem jest zebranie doświadczeń z transformacji gospodarek tych krajów, które to wyniki mogą mieć nie tylko charakter poznawczy, ale i utylitarny: ustalenie ewentualnych cech wspólnych tych procesów. (fragment tekstu)
7
Content available remote Zmiany w wiejskim handlu detalicznym na tle tendencji krajowych
100%
Handel detaliczny odgrywa we współczesnej gospodarce Polski bardzo ważną rolę ze względu na jego wysoki udział w tworzeniu PKB i strukturze zatrudnienia. W środowisku wiejskim, dodatkowo handel spełnia wiele funkcji poza handlowych - przede wszystkim jest inkubatorem przedsiębiorczości wiejskiej. W artykule przeanalizowano dynamikę zmienności handlu detalicznego w okresie transformacji, scharakteryzowano przestrzenne zróżnicowanie intensywności działalności handlowej w 2003 roku oraz ustosunkowano się do kwestii współczesnych form handlu detalicznego na wsi(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie wpływu urynkowienia gospodarki na pozycję PSS "Społem" w Rzeszowie. Szczególną uwagę zwrócono na kształtowanie narzędzi marketingowych przez badaną sieć handlową oraz ocenę ich atrakcyjności w opinii konsumentów. W opracowaniu wykorzystano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych metodą wywiadu bezpośredniego w drugim kwartale 2004 r. wśród 30 sklepów (co stanowi 62,5% wszystkich sklepów sieci PSS "Społem" w Rzeszowie) oraz wśród 160 respondentów dobranych na zasadzie doboru kwotowego. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest dokonanie charakterystyki prywatyzacji handlu detalicznego i hurtowego w Euroregionie "Nysa". Opracowanie zawiera końcowe wyniki badań, prowadzonych przez autora w latach 1996 -1997 w ramach pracy badawczej finansowanej przez KBN. Praca wydaje się być pierwszą z tego zakresu w Euroregionie "Nysa" i jest nadal kontynuowana - w nieco innym aspekcie. (fragment tekstu)
Prezentowane opracowanie jest próbą identyfikacji nowo tworzącej się warstwy kupieckiej, która powstaje na gruncie "małej prywatyzacji" handlu. Jego przedmiotem jest z jednej strony ocena rezultatów tego programu, z drugiej - analiza pewnych struktur społecznych i zasad ich funkcjonowania, które powstały jako skutek przekształceń gospodarczych.(fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę tendencji, jakie wystąpiły w sieci sklepów w Polsce w ostatnich dwóch latach, oraz ocenę skali przemian ilościowych i jakościowych w porównaniu z 1989 r., tj. rozpoczęciem procesów restrukturyzacji i prywatyzacji w handlu.
Omówiono różne formy własności w handlu wewnętrznym i przemiany własnościowe w ostatnich trzech latach, a także akty prawne wspomagające i stymulujące te przemiany. Przedstawiono w formie tabelarycznej charakterystykę różnego rodzaju spółek działających w sferze handlu.
Proces prywatyzacji central handlu zagranicznego.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.