Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatization process effects
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W wielu krajach na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat prywatyzacja stała się istotnym składnikiem reform gospodarczych. Oprócz tradycyjnych i znanych przyczyn tych procesów, takich jak potrzeba redukcji deficytów budżetowych (poprzez zwiększanie dochodów budżetu państwa bądź przez zmniejszanie wydatków budżetowych) czy chęć poprawy efektywności działania przedsiębiorstw, wystąpiły także nowe, związane z postępującą globalizacją rynków kapitałowych i liberalizacją rynków w takich sektorach, jak energetyka i telekomunikacja. Wzrost wymagań regionalnej i globalnej konkurencji, będący skutkiem tych przemian, postawił rządy wielu krajów wobec konieczności przystosowania podległych im przedsiębiorstw do nowych warunków działania, także poprzez zmianę formy własności. (fragment tekstu)
Państwo jako właściciel może pobierać i pobiera pożytki z posiadanego majątku, m.in. z przedsiębiorstw państwowych oraz udziałów i akcji w spółkach. Jedną z form pobierania tych pożytków - choć jednorazową - jest sprzedaż (prywatyzacja). Drugą z form są dywidendy ze spółek, w których Skarb Państwa ma udziały lub akcje. Trzecia to wpłaty z zysku od - coraz mniejszej liczby - przedsiębiorstw państwowych. Drugą i trzecią z form można uznać za tożsamą, jako dochody z kapitału Skarbu Państwa. W maju 2007 r. gospodarka Polski jest w fazie wzrostu. Pojawił się nawet komunikat Ministerstwa Finansów odwołujący emisję bonów skarbowych w związku z rewelacyjną realizacją budżetu. Wyniki realizacji budżetu oraz prognozy makroekonomiczne wskazują na to, że Ministerstwo Finansów może być spokojne o realizację budżetu państwa w 2007 r. Rekordowe wpływy podatkowe powodują, że na plan dalszy w rozważaniach analityków schodzą "niepodatkowe źródła dochodów budżetu państwa". Ważnym ich elementem są przychody z dywidend i wpłaty z zysku od przedsiębiorstw państwowych i spółek. Zdaniem autora jest to jedna z kluczowych pozycji, albowiem pobór dywidendy czy wpłaty z zysku przedsiębiorstw państwowych są uprawnieniem akcjonariusza/wspólnika, wynikającym z jego kapitałowego zaangażowania w spółkę (lub w przedsiębiorstwo państwowe). Nie powoduje to zatem utraty władztwa nad majątkiem - co ma miejsce w sytuacji prywatyzacji. Państwo może po prywatyzacji liczyć jedynie na wpływy podatkowe od przedsiębiorstwa, którego wcześniej było właścicielem. W świetle wyników osiągniętych z tytułu prywatyzacji oraz zmiany polityki rządu w tym zakresie po 2005 r. pojawia się problem badawczy: czy warto liczyć na pożytki osiągane z dywidendy i wypłat z zysku, czy lepiej prywatyzować licząc na doraźny przychód dla budżetu. Lub - szerzej patrząc na całość zagadnienia - jeśli prywatyzować, to w jaki sposób? Autor pragnie przeanalizować dochody z kapitału Skarbu Państwa w porównaniu z dochodami z prywatyzacji majątku państwowego [Analizą objęta jest jedynie prywatyzacja przedsiębiorstw i spółek Skarbu Państwa]. (fragment tekstu)
Omówiono wzajemne powiązania pomiędzy: własnością a efektywnością alokacyjną, własnością prywatną a efektywnością produkcyjną oraz własnością publiczną a efektywnością produkcyjną. Scharakteryzowano także proces prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce.
Przedstawiono cele, etapy i efekty prywatyzacji przedsiębiorstw sektora publicznego w Japonii, Wielkiej Brytanii i w Niemczech, a także zasadnicze różnice między programami poszczególnych krajów.
Autor dokonał analizy wielkości i struktury przedsiębiorstw państwowych województwa szczecińskiego objętych przekształceniami własnościowymi w latach 1990-1998.
Opracowanie poświęcone jest bezpośrednim, krótkookresowym efektom prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych w Polsce i w Wschodnich Landach Niemiec. Głównym celem badań jest dostarczenie informacji reprezentatywnych dla ogółu prywatyzowanych polskich i niemieckich firm państwowych. Było nim przede wszystkim zaproponowanie możliwie poprawnych metod analizy zmian zachodzących w różnych dziedzinach aktywności przedsiębiorstw, które mogą być traktowane jako efekty transformacji gospodarki, a w szczególności jej prywatyzacji.
Celem tego artykułu jest omówienie dotychczasowych efektów procesów prywatyzacyjnych oraz czynników mających wpływ na ich charakter i zasięg. Zwrócona będzie uwaga na te zagadnienia, które najsilniej - zdaniem autora - determinować będą tempo i zasięg przekształceń prywatyzacyjnych w krajach rozwijających się w latach 90. Rozważania rozpoczniemy od zdefiniowania terminu "prywatyzacja", który nie zawsze jest jednoznacznie rozumiany. Następnie wskażemy na przyczyny zainteresowania prywatyzacją w krajach rozwijających się wynikające z wielkości i efektywności sektora publicznego, jaki tam się rozwinął. Podjęta będzie pewna, bardzo niekompletna próba podsumowania dotychczasowych efektów procesów prywatyzacyjnych. Określenie czynników mających wpływ na prywatyzację stanie się przesłanką do wysunięcia pewnych hipotez dotyczących dynamiki i charakteru procesów prywatyzacyjnych w nadchodzących latach. Szczególną uwagę zwrócimy na te doświadczenia krajów rozwijających się, które można by wykorzystać w procesach prywatyzacyjnych realizowanych w Polsce. (fragment tekstu)
Contrary to expectations and announcements of policy makers in transition economies, privatization has taken longer than originally planned. This article analyzes the institutional and behavioral factors that compound systemic barriers to privatization and thus transition from centrally-planned to market economy. Part I describes the command economy legacy the transition economies must overcome while initialing the structural transformation to introduce a market economy. Part II presents preliminary results from Poland's privatization experience. Part III Identifies the anticipated and unanticipated barriers to privatization in Poland. Part IV offers several lessons for other transition economies regarding the process and pace of privatization. (original abstract)
Artykuł ten jest próbą przedstawienia istoty i konsekwencji specyficznej formy prywatyzacji zastosowanej przez rząd Republiki Kazachstanu. Znajdując się w końcowym okresie Narodowego Programu IPO w trzecim kwartale 2014 roku możliwe staje się formułowanie pierwszych ocen efektów społeczno-ekonomicznych tej inicjatywy. Stosując podejście holistyczne w analizie procesu prywatyzacji największych i najznamienitszych przedsiębiorstw państwowych w Kazachstanie dostarcza interesujących obserwacji o korzyściach uzyskanych przez obywateli i instytucje oraz całą gospodarkę narodową. Po pierwsze, Narodowy Program IPO dostarczył licznych przesłanek w procesie tworzenia nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego opartego na włączeniu grup obywateli w procesy gospodarcze, budowaniu świadomości narodowej i ekonomicznej oraz odpowiedzialności za własny los oraz współobywateli. Po drugie, prywatyzacja była czynnikiem wyzwalającym i motywującym przedsiębiorstwa państwowe do zmian poprawiających ich sytuację finansową oraz do wprowadzenia globalnych standardów w zarządzaniu i komunikacji z inwestorami oraz innymi zainteresowanymi grupami interesu. Po trzecie, krajowe ramy prawne i instytucjonalne zostały zreformowane i zmodernizowane w procesie dostosowania do nowoczesnych form zaangażowania społeczeństwa w transakcje na rynku finansowym. Można stwierdzić, że rząd Republiki Kazachstanu osiągnął pełen sukces realizując skutecznie założone cele społeczno-ekonomiczne za pomocą tej oryginalnej formy cząstkowej prywatyzacji. Przypadek ten może stanowić wzorcowe rozwiązanie dla innych krajów Azji Centralnej, które nadal utrzymują znaczące portfele przedsiębiorstw państwowych i planują doprowadzić do podziału bogactwa narodowego ze współobywatelami dla dobra gospodarki narodowej. Ze względu na liczne problemy oraz utracone możliwości rozwojowe związane z procesami prywatyzacji implementowanymi w Europie Środkowej i Wschodniej można wystawić pozytywną rekomendację dla kazachskiej formy dystrybucji prawa własności przedsiębiorstw państwowych wśród inwestorów krajowych. Rozwiązania kazachskie uporały się z pewnymi problemami wykluczenia społecznego, a także pozwoliły na osiągnięcie licznych celów niosących korzyści dla wszystkich zaangażowanych i zainteresowanych grup i podmiotów. (abstrakt oryginalny)
Zakres procesu prywatyzacji jest zróżnicowany w odniesieniu do poszczególnych branż, a nawet do pojedynczych firm. Dotychczas ma on w dużej mierze charakter żywiołowy i w każdym przypadku niepowtarzalny. Niemożliwe jest zatem ustalenie ogólnych zasad tworzenia warunków konkurencji w wyniku dotychczasowych procesów prywatyzacji, zwłaszcza że prywatyzacja będzie następować w branżach o odmiennych niż obecnie prywatyzowane strukturach rynku. (fragment tekstu)
W artykule przebieg procesów prywatyzacji rozumiany jest jako powstanie nowych jednostek prywatnych oraz wyłanianie się z gospodarki uspołecznionej spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i jednoosobowych spółek Skarbu Państwa. Ze względu na brak informacji dotyczących wyników ekonomicznych prywatyzacji w województwie krakowskim autor ograniczył się do oceny zmian dotyczących dochodów z omawianych podmiotów do budżetu państwa. W okresie od I półrocza 1989 do 1 kwartału 1991 r. nie odnotowano stosunkowo dużego wzrostu liczby podmiotów prywatnych i przedsiębiorstw podlegających prywatyzacji. Dlatego też trwałe polepszenie sytuacji budżetowej nie może być postrzegane jako proste następstwo wzrostu liczby prywatyzowanych podmiotów gospodarczych.
Omówiono proces prywatyzacji polskiego przemysłu oraz jego pozytywne i negatywne następstwa. Przedstawiono analizę i ocenę zmian stopnia prywatyzacji i efektów jej realizacji w przemyśle polskim w latach 1991-2000.
15
Content available remote The Public Perception of Privatization in Poland from 1991-2014
63%
Praca ma na celu przeprowadzenie analizy ilościowej postrzegania celów i efektów procesów prywatyzacyjnych przez opinię społeczną w Polsce. Z siedmiu branych pod uwagę miar wyników prywatyzacji skonfrontowanych z opiniami obywateli tylko dwa wyniki okazały się statystycznie istotne. Wbrew pierwszej hipotezie postrzeganie prywatyzacji nie jest funkcją okresów wzrostu lub spowolnienia gospodarczego (mierzonego przez WIG20 i PKB). Jedyną zmienną skorelowaną z postrzeganiem prywatyzacji jest stopa bezrobocia (korelacja -0.6577). Opinie jakie obywatele tworzą na temat prywatyzacji są często oparte na osobistych doświadczeniach, w szczególności tych związanych z utratą pracy. Postrzeganie prywatyzacji w Polsce, które badane w czasie przyjmuje kształt litery V, prowadzi do konkluzji, że Polacy przeszli długi proces edukacji w czasie transformacji gospodarczej w latach 1989-2014. Proces zaczął się od wielkiego entuzjazmu dotyczącego gospodarki wolnorynkowej, po którym nastąpiło głębokie rozczarowanie efektami zmian, w tym prywatyzacją. Niemniej tempo wtedy rozpoczętych zmian było na tyle duże, że doprowadziło do długofalowo do gospodarczej prosperity. Z drugiej strony niebawem możemy obserwować odwrotny proces (wyniki wyborów w 2015 są symptomatyczne) będący skutkiem sentymentów narodowościowych, propaństwowych i rosnących sympatii dla etatyzmu. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono przebieg powszechnej prywatyzacji w krajach Europy Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja i Rosja). Przedstawiono cele prywatyzacji oraz kryteria oceny (PPP).
Analizę procesu przekształceń własnościowych można wykonywać wg różnych przekrojów. Przedmiotem opracowania jest analiza przestrzenna prywatyzacji wykonana dla województwa krakowskiego.
Omówiono wyniki badań przedsiębiorstw prywatyzowanych drogą tzw. "szybkiej sprzedaży". W badaniach skoncentrowano się na analizie efektów prywatyzacji w obszarze dostosowań produktowo-rynkowych przedsiębiorstw, ich działalności inwestycyjnej, oragnizacji wewnętrznej, zatrudnieniu i systemie motywacyjnym. Badano także zmiany struktury własnościowej i ich wpływ na sposób i skuteczność zarządzania. Badano trzy typy nowych inwestorów: przedsiębiorców prywatnych, inwestorów instytucjonalnych i spółki pracownicze.
Przebadano 44 przedsiębiorstwa spywatyzowane drogą leasingu. Skoncentrowano się na analizie efektów prywatyzacji w sferze dostosowań produktowo-rynkowych, działalności inwestycyjnej, organizacji wewnętrznej, zatrudnienia i systemu motywacyjnego. Przebadano taże zmiany struktury własnościowej oraz ich wpływ na sposób i skuteczność zarządzania.
Celem pracy jest przedstawienie kondycji ekonomicznej wybranej grupy przedsiębiorstw państwowych województwa poznańskiego, a na ich tle kondycji poddanych badaniu przedsiębiorstw sprywatyzowanych, mierzonej wynikami finansowymi oraz grupą wskaźników charakteryzujących rentowność, płynność finansową i sprawność wykorzystania zasobów. Zakres czasowy badań obejmuje lata 1993-1995, anlizowane gałęzie gospodarki to: przemysł, budownictwo, rolnictwo, handel, transport, gospodarka komunalna, pozostałe gałęzie produkcji materialnej i usługi niematerialne. Przeprowadzone porównania wskazują na znacznie korzystniejszą sytuację finansową przedsiębiorstw sprywatyzowanych, lepszą rentowność i płynność finansową.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.