Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Privatization strategy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Rozważania koncentrują się na "(...) prywatyzacji majątkowej, a głównym celem podejmowanych analiz jest identyfikacja podstawowych elementów struktury strategii samorządów lokalnych w zakresie prywatyzacji komunalnych jednostek organizacyjnych w województwie warmińsko-mazurskim".
Autor zajmuje się prywatyzacją w Polsce od 1990 roku i powodami, dla których nie osiąga się założonych rezultatów. Jego zdaniem, dotychczasowe traktowanie prywatyzacji, niemal wyłącznie w kategoriach handlowych, powinno być odrzucone.
Celem opracowania jest porównanie strategii i metod prywatyzacji w Niemczech Wschodnich i w Polsce. Na bazie tego porównania sformułowano zalecenia dotyczące efektywnego przeprowadzania działań prywatyzacyjnych w krajach przechodzących okres transformacji systemowej.
Przedstawiono zamierzenia kolejnych polskich rządów dotyczące prywatyzacji Polskich Kolei Państwowych. Przybliżono wyniki finansowe PKP za ubiegły rok. Zwrócono uwagę na skomplikowaną strukturę Grupy PKP SA.
Celem tego artykułu jest zaprezentowanie opinii o podstawowym systemie przekształceń własnościowych w Polsce. Reprezentanci elit politycznych z reguły akceptują konieczność prywatyzacji jako kluczowy proces transformacji polskiej gospodarki w kierunku gospodarki rynkowej. Jednakże istnieje wielka rozbieżność między politykami co do strategii prywatyzacji. Racjonalność polityczna przeważa nad racjonalnością gospodarczą w percepcji polityków na problemy związane ze zmianą struktury własności.
W artykule zwrócono uwagę na opieszałe tempo prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Teraz tempo to ma zostać przyspieszone. Na listopad 2008 r. przewidziano sprzedaż akcji giełdy.
W artykule omówiono przebieg powszechnej prywatyzacji w krajach Europy Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja i Rosja). Przedstawiono cele prywatyzacji oraz kryteria oceny (PPP).
Artykuł porusza problematykę procesów prywatyzacji, które zachodzą w sektorze komunalnym od czasu reaktywowania w Polsce instytucji samorządu terytorialnego na szczeblu gminy. W artykule podjęto próbę identyfikacji strategii prywatyzacji w oparciu o obowiązujące przepisy prawa i przedstawienia tych strategii w kontekście związków miedzy potrzebami inwestycyjnymi gminy i potrzebami inwestycyjnymi przedsiębiorstwa spółki. Świadomie ograniczono analizę do rozwiązań prawnych zawartych w ustawie o gospodarce komunalnej, traktując ową ustawę jako materiał badawczy dla identyfikacji strategii prywatyzacji. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano historyczne tło istnienia spółki państwowej "Żegluga Szczecińska", jej rozwój, funkcje i cele dotyczące transportu pasażerskiego i towarowego. Przedstawiono także program prywatyzacji spółki oraz przedsięwzięcia już realizowane.
22 lutego 2005 r. Rada Ministrów przyjęła projekt pt. "Strategia restrukturyzacji i prywatyzacji Grupy PKP". W dokumencie tym określono podstawowe założenia dotyczące działań, które będą podejmowane w spółkach grupy w latach 2005-2007. Artykuł niniejszy to obszerny skrót tego materiału.
Omówiono proces prywatyzacji majątku państwowego byłej NRD: obowiązujące ustawy, oczekiwania społeczeństwa, działania Urzędu Powierniczego (Treuhandanstalt) w zakresie postępowania, metod i stosowanych procedur prywatyzacji. Oceniono rezultaty prywatyzacji zakończonej w 1994 roku, jej koszty, inwestycje i zatrudnienie.
Ostatnio w debatach nad gospodarką okresu transformacji dyskutowany jest zakres udziału własności pracowniczej i zagranicznej w trwających tam przekształceniach własnościowych. Dyskusja do jakiego stopnia te dwie formy własności mają być zachęcane lub zniechęcane do udziału w prywatyzacji nie była dotąd poparta żadnymi danymi empirycznymi. Artykuł wykorzystuje unikalne dane pochodzące od firm słowackich z wczesnego etapu tzw. spontanicznej prywatyzacji. Na podstawie tych danych badane są charakterystyki zasięgu własności pracowniczej i zagranicznej jak również zrzeszeń przedsiębiorstw. Stosuje się podwójną metodę najmniejszych kwadratów dla modeli tobitowych sprawdzając współzależność między prywatyzacją a wynikami przedsiębiorstw. Stwierdza się, że procentowy wzrost wskaźnika własności zagranicznej jest związany z około 3.9 procent wzrostem wartości dodanej, procentowy wzrost wskaźnika własności pracowniczej 1.4 procent wzrostem wartości dodanej. Są dowody na występowanie malejącej produktywności krańcowej obu form własności.
Przedsiębiorstwa odnoszące sukcesy różnią się między sobą przede wszystkim jakością zarządzania, które coraz bardziej staje się sztuką umiejętnego zachowania się firm w otoczeniu, z uwzględnieniem jego zmienności i kompleksowości oraz warunków niepewności działania. Takie zachowanie się firm jest treścią zarządzania strategicznego, które polega na dopasowaniu organizacji do zmiennego otoczeniu lub też na kształtowaniu powiązań między nią a otoczeniem, które z jednej strony stwarza szanse, z drugiej zaś niesie zagrożenia. Podstawowymi funkcjami tego zarządzania są: badanie otoczenia i prognozowanie kierunków rozwoju w nim zachodzących, analiza sytuacji i możliwości tkwiących w organizacji, rozwijanie własnego jej potencjału oraz wybór i realizacja strategii określających relacje organizacji z otoczeniem. Zarządzanie strategiczne powinno stanowić podstawę dla formułowania założeń do transformacji ekonomicznej firmy, której celem są przekształcenia, polegające na tworzeniu przedsiębiorczości rynkowej, podniesieniu efektywności i rentowności. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Benefits package agreement - a special privilege for employees
67%
The article aims at analyzing a particular occupational privilege of employees, commonly referred to as a benefits package. This social privilege is considered a real social and legal phenomenon by a large number of academics. This is because no legal regulations on the privatization and commercialization of Polish companies actually imposed it. The origin of this specific privilege lies in the pragmatic attitude of employees to the process of privatization of companies and selling their stocks to strategic investors. This type of agreements was supposed to protect staff from radical restructuring which the investor could implement upon buying the company. Owing to this privilege, employees were able to establish their own space of social security in the factory. The article presents examples of such documents, discusses their content and possible sanctions for the new owner of the factory (the signatory of the document) if the provisions of the document are not complied with.(original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.