Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 99

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Pro-ecological production
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Rolnictwo ekologiczne jest specyficzną formą gospodarowania, mającą ścisły związek z ochroną środowiska i wykorzystaniem jego zasobów. Zmieniające się wymagania konsumentów i zapotrzebowanie na zdrową żywność kształtuje popyt na ekologiczne produkty, a to wpływa na rozwój ekorolnictwa w regionach i w całej Polsce. Tendencje wzrostu dynamiki rozwoju rolnictwa ekologicznego mają miejsce również w UE i innych krajach. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Analiza działań proekologicznych w firmach rodzinnych
100%
Celem niniejszego opracowania było zebranie informacji oraz analiza dotycząca działań proekologicznych w przedsiębiorstwach rodzinnych. Autorki przedstawiły istotne problemy środowiskowe dla tych podmiotów oraz główne przeszkody w realizacji działań prośrodowiskowych. Ukazano stopień dostępności informacji o zanieczyszczeniach środowiska przez przedsiębiorstwa, korzyści wynikające z działań prośrodowiskowych, wpływ działalności ekologicznej na jakość oferowanych produktów oraz znaczenie ekologicznych wartości towaru na jego zakup przez klienta(fragment tekstu)
Pro-ecological technologies show a large potential of growth. A huge progress towards technology and pro-ecological innovations has been achieved. However, much still needs to be done. To achieve the established goals the actions need to be intensified and carried out on a greater scale. It is also very important to focus on creating the demand for environmental technological solutions. Among such actions there are creating public orders and increasing financial sources. Nevertheless, environmental technologies are not the only cure for the improved state of the environment. Their development will not save the mankind but together with appropriate policy, law regulations as well as supporting and innovative culture of the society, they are able to achieve the purposes of sustainable development. (original abstract)
4
Content available remote Proekologiczne aspekty logistyki zwrotnej w przedsiębiorstwie produkcyjnym
75%
Praca przedstawia ujęcie ekologiczności produktu w odniesieniu od jego jakości, skupiając się na niezbędnych ku określeniu tego terminu w poparciu o aspekty prawne, opiewa w czynniki definiujące jakość produktu ekologicznego wyróżniając je oraz skupia się na ekologiczności jako zagadnieniu jakościowym. (abstrakt oryginalny)
Zbadano wpływ działania ultradźwięków różnych częstotliwości na twardość kruchych ciastek pochodzących z ekologicznych: surowców i produkcji. Ciastka wypieczono w mąki białej i z mąki z pełnego przemiału otrzymanych z pradawnej pszenicy samopszy wzbogaconej 10%, 20% lub 30% dodatkiem wytłoków z truskawki. Przed wypiekiem ciasto poddano przez 20 min. działaniu ultradźwięków o częstotliwości 20 lub 100 kHz. Twardość ciastek zmierzono z zastosowaniem urządzenia Multitest 1. Stwierdzono, że sonikacji ciasta zmieniała twardość kruchych ciastek wypieczonych z samopszy z dodatkiem wytłoków z truskawki. Kierunek i wielkość zmian w twardości kruchych ciastek zależał zarówno do częstotliwości zastosowanych ultradźwięków, jak i od ilości dodanych wytłoków. W większości przypadków, sonikacji z zastosowaniem 20 kHz fal obniżała twardość ciastek w porównaniu do próbek kontrolnych tj. ciastek wypieczonych z ciasta nie poddanego działaniu ultradźwięków. Ultradźwięki o częstotliwości 100 kHz znacząco obniżały twardość ciastek wypieczonych z 30% dodatkiem wytłoków owocowych. (abstrakt oryginalny)
Rozwiązanie kwestii niedoborów żywności w krajach rozwiniętych gospodarczo w drugiej połowie XX wieku, w dużej mierze nastąpiło w wyniku stosowania uprzemysłowionych metod wytwarzania w rolnictwie, ale spowodowało jednocześnie zwiększoną krytykę tego sposobu produkcji, gdyż nadmierne użycie - w szczególności - przemysłowych środków produkcji zwiększających wydajność ziemi (nawozy mineralne i środki chemicznej ochrony roślin) ma ścisły związek z jakością wytwarzanej żywności i zdrowiem ludzi. W związku z tym w nauce i praktyce rolniczej poszukuje się takich sposobów gospodarowania, które z jednej strony będą gwarantować niezbędny do wyżywienia ludności wolumen produkcji rolniczej, z drugiej zaś minimalizować ryzyko związane z zagrożeniem jakości zdrowotnej żywności. Poszukiwania takiego modelu pozwoliły wyróżnić trzy systemy produkcji rolniczej, które różnią się głównie nasileniem zużycia przemysłowych środków produkcji, co oznacza jednocześnie różny stopień naturalizacji produkcji rolniczej oraz odpowiednio określony stopień bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. (fragment tekstu)
7
Content available remote Support of Eco-innovation Projects in Agriculture: Case of Poland
75%
The study attempts to investigate Polish practices to support the eco-innovation in agriculture that ensure the sustainable development of the sector. The specificities and barriers to ecoinnovative activities of agricultural enterprises were defined. The paper focuses on the analysis of the supporting mechanism of eco-innovation in Polish agriculture both on national and EU's levels. Using the factor and SWOT analyses, the author determines the effectiveness, opportunities and challenges of Polish support of agri-ecological innovation. The relationships between the eco-innovative indicators and the level of support for farmers are also shown. (original abstract)
8
Content available remote Innowacyjność w ekologicznej produkcji zwierzęcej
75%
W pracy podjęto problem nowoczesnego postępowania, myślenia oraz stosowania techniki w ekologicznej produkcji zwierzęcej. Współczesna ekologiczna produkcja winna przestrzegać zasad jej prowadzenia, co wcale nie wiąże się z wstecznictwem, lecz innowacyjnością. Równocześnie wykazano, że ten rodzaj produkcji służy uzyskaniu dobrej jakości surowca i produktu oraz ochronie środowiska.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest przedstawienie rozmiarów oraz tempa rozwoju produkcji ekologicznej i rynku żywności ekologicznej na świecie. Największe powierzchnie użytków rolnych zagospodarowywane metodami ekologicznymi znajdują się w Australii, Europie oraz Ameryce Południowej, natomiast rynek żywności ekologicznej jest największy w zamożnych krajach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej oraz w Japonii i sukcesywnie rozwija się. Stwarza to możliwości rozwoju produkcji rolniczej wytwarzanej metodami ekologicznymi. Produkcja żywności ekologicznej rozwija się zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i w krajach rozwijających się, które w rozwoju tego typu produkcji upatrują możliwości eksportowe, a zarazem szansę zagospodarowania nadwyżek siły roboczej, wzrostu dochodów i rozwoju ubogich gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Źródła finansowania proekologicznej produkcji rolnej
75%
Artykuł obejmuje znaczenie rolnictwa w Polsce, jak również pojęcia rolnictwa i źródła finansowania proekologicznej produkcji rolnej. Na podstawie analizy piśmiennictwa omówiono rolnictwo konwencjonalne i proekologiczne, przedstawiono jak wygląda produkcja rolnicza w Polsce oraz wymieniono źródła dofinansowania proekologicznej produkcji rolnej. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony problematyce kształtowania nowej międzynarodowej strategii gospodarczej Ukrainy w okresie powojennym, w szczególności kwestii ekologizacji produkcji, która stanowi jeden z głównych nurtów współczesnej cywilizacji. Przedstawione zostały główne obszary i mechanizmy ekologizacji produkcji, kierunki zaktualizowanej strategii w związku ze zmianą architektury współpracy międzynarodowej. Podkreślono potrzebę wzmocnienia międzynarodowej pozycji kraju na podstawie priorytetów technologicznej odbudowy gospodarki Ukrainy w okresie powojennym i bezpieczeństwo środowiska. Korzystając z informacji zebranych za pomocą ankiety przeprowadzonej wśród ekologów i przedstawicieli przedsiębiorstw przemysłowych, autorzy identyfikują kluczowe czynniki motywacyjne, narzędzia i konsekwencje restrukturyzacji. Zdaniem autorów pomyślne funkcjonowanie przedsiębiorstw przemysłowych i rolniczych wymaga skupienia się na różnych obszarach bezpieczeństwa środowiskowego i opracowania nowego podejścia do tego zagadnienia.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie problemów ekologicznej produkcji zwierzęcej na rynku węgierskim, ze wskazaniem obszarów, które powinny być rozwijane w celu poprawy dostępu do rynku krajowego i na eksport. Przedstawiono wyniki dwóch badań. Kwestionariusze skierowano do hodowców zwierząt ekologicznych i do rolników uprawiających rośliny ekologiczne. Otrzymane informacje posłużyły do analizy stanu sektora oraz określenia czynników hamujących konkurencyjność. W związku z naciskiem na ochronę środowiska, bezpieczeństwo żywnościowe i znakowanie produktów, rolnictwo ekologiczne jest alternatywą dla niektórych ogniw łańcucha dostaw (interesariuszy). Krajowa produkcja artykułów ekologicznych straciła jednak na znaczeniu po przystąpieniu Węgier do UE. 80-90% węgierskich produktów ekologicznych eksportuje się do państw ościennych. 60% gruntów (13 069,73 ha) kontrolowanych przez Biokontroll Hungária z o.o. stanowią łąki, pastwiska i ugory. Inwentarz żywy, taki jak: bydło, owce i gęsi nie przekracza 1 SD na 1 ha, mimo że oczekiwana wartość powinna osiągać 2,75% całego inwentarza. Według opinii badanych rolników, głównymi barierami ekologicznej produkcji są brak popytu na taki towar i brak odpowiednich działań promocyjnych. (abstrakt oryginalny)
Organizacje społeczne i polityczne stają wobec wyzwania, jakim jest połączenie "niepokoju konsumenta" - czyli obawy o zakładaną jakość żywności, i "niepokoju obywatela" - czyli obawy o zakładaną jakość środowiska. Zadanie zmiany świadomości stanowi najtrudniejszy i najdłuższy proces zakrojony na pokolenia, jest to bowiem najistotniejsza zmiana, jaka musi się dokonać, by można było wprowadzać z powodzeniem zmiany w gospodarce żywnościowej. Wszak od świadomości konsumenta zależy, jakich produktów będzie poszukiwał na rynku. Od świadomości przetwórców zależy, co zrobią z produktem żywnościowym wysokiej jakości. Od świadomości producentów zależy jakość produktów żywnościowych oraz jakość środowiska naturalnego. Na koniec od świadomości elit rządzących zależy stworzenie właściwego klimatu prawnego do realizacji zapisanego w Konstytucji RP kierunku rozwoju gospodarczego. (fragment tekstu)
Rachunek cyklu życia produktu jest jednym z narzędzi strategicznego zarządzania. W rachunku tym analizie są poddawane koszty dotyczące danego produktu, jakie będą ponoszone w ciągu całego cyklu jego życia - od momentu projektowania aż do okresu jego likwidacji. Opracowanie omawia zastosowanie tego rachunku w działalności proekologicznej przedsiębiorstwa.
Traktowanie środowiska jako części gospodarki doprowadziło do ukształtowania takiego modelu gospodarczego, który niszczy naturalne systemy jej zasilania. Sprawiedliwa, proekologiczna gospodarka przyszłości wymaga nowych podstaw, nowego paradygmatu. Wymaga odwrócenia zależności. Zarówno prawa ekonomii, jak i system podatkowy powinny pozytywnie zachęcać do innowacyjnych, ale proekologicznych rozwiązań. Na szczególne podkreślenie zasługuje unijna koncepcja kształtowania przestrzeni ekologicznej oraz wybitnie proinnowacyjne koncepcje czystszej produkcji. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano metodę, zakres oraz wyniki badań empirycznych, przeprowadzonych w latach 1995-2000 w wybranym przedsiębiorstwie ogrodniczym. Celem badań była analiza efektywności ekonomicznej chemicznej i biologicznej ochrony roślin w uprawie ogórków w latach 1995-2000.
W artykule przedstawione zostały wyniki badań ankietowych, których celem było określenie proekologicznych zachowań wśród przedsiębiorstw sektora mleczarskiego, zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego. Badania zostały przeprowadzone wśród 31 przedsiębiorstw średnich i dużych. Zmierzały one do określenia rodzaju działania prośrodowiskowych podejmowanych przez przedsiębiorstwa sektora mleczarskiego, ich uwarunkowań, ograniczeń i przesłanek, a także wielkości uzyskiwanej w tym zakresie pomocy publicznej oraz oceny procedur jej przyznawania. Z przeprowadzonych badań wynika, że działania proekologiczne w przedsiębiorstwach sektora mleczarskiego są podyktowane głównie przymusem zewnętrznym wynikającym z obowiązujących regulacji prawnych oraz chęcią obniżenia opłat środowiskowych. Badane jednostki sektora mleczarskiego podejmują działania na rzecz środowiska przyrodniczego ukierunkowane głównie na oszczędne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko w postaci emisji zanieczyszczeń i odpadów. Do najważniejszych czynników ograniczających tego typu działania, przedsiębiorstwa zaliczają bariery finansowe oraz ludzkie. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono system produkcji owoców przyjazny dla konsumenta i środowiska naturalnego - IPO (integrowana produkcja owoców).
Przedstawiono wyniki badań kosztów pracy w sadach jabłoniowych dla produkcji konwencjonalnej i ekologicznej, przeprowadzonych w latach 2009-2012 w gospodarstwach sadowniczych centralnej Polski. Owoce z produkcji ekologicznej charakteryzowały się większymi o 12,4% kosztami pracy ludzkiej, głównie z racji większych nakładów pracy przy odchwaszczaniu i utrzymaniu gleby w sadzie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.