Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procedura diagnozowania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule zostały przedstawione podstawowe cechy i zasady odwzorowań trzech najbardziej powszechnych metod reprezentowania wiedzy: ram, sieci semantycznych oraz reguł. W odniesieniu do poszczególnych metod reprezentowania wiedzy przedstawiono przykładowe wzorce procedur służących do identyfikacji. Wzorce te stanowiły podstawę do porównania poszczególnych metod w części końcowej. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiona została problematyka diagnozowania układów hamulcowych. Przedstawiono możliwości zastosowania diagnostyki drganiowej w ocenie wpływu zużycia okładzin ciernych klocków hamulcowych na poziom drgań układu hamulcowego. W pracy przedstawiono praktyczne wykorzystanie aplikacji inżynierskich do analizy wyników badań. (abstrakt oryginalny)
Procedura nierównowag makroekonomicznych (ang. Macroeconomic Imbalance Procedure, MIP) stanowi mechanizm nadzorczy Unii Europejskiej (UE), którego celem jest identyfikacja potencjalnych zagrożeń na wczesnym etapie, zapobieganie powstawaniu szkodliwej nierównowagi makroekonomicznej i skorygowanie nierównowagi już istniejącej. Jednakże w ciągu pięciu lat funkcjonowania MIP była często krytykowana za niewłaściwy dobór wskaźników oraz uleganie wpływom politycznym. Głównym celem artykułu jest przedstawienie koncepcji progu względnego, który powinien zastąpić obecny system bezwzględnych wartości progowych, które są ustalone na dłuższe okresy. Proponowana koncepcja opiera się na obliczeniu średniej ważonej, która jest podstawą progu względnego. Następnie do podstawy progu względnego dodawane są określone wartości odpowiadające odchyleniu standardowemu lub wielokrotności średniej ważonej. Koncepcja ta została zastosowana w przypadku wszystkich wskaźników MIP w czterech wybranych państwach członkowskich UE. Wyniki dowodzą, że wartości bezwzględnych i względnych progów są często odmienne, co oznacza, że różnią się one w ocenie rozwoju gospodarczego oraz w identyfikacji potencjalnych zagrożeń gospodarczych i nierównowag. Wnioski te dotyczą funkcjonowania wskaźników i ich zastosowania w poszczególnych analizowanych krajach, co potwierdza potrzebę reformy mechanizmu MIP.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza wyceny usług ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w Polsce w świetle teoretycznych rozważań na temat budowy systemów wyceny oraz rozwiązań, jakie funkcjonują w tej dziedzinie w innych krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych.(fragment tekstu)
W referacie przedstawiono przykład komputerowego wspomagania diagnozowania okrętowych silników tłokowych w oparciu o algorytm zbudowany z wykorzystaniem teorii rozpoznawania obrazów. W zbudowanym algorytmie wykorzystano metodę deterministyczną. Zadanie diagnostyczne rozwiązano z wykorzystaniem wielowymiarowej, geometrycznej przestrzeni i rachunku wektorowego. Posłużono się diagnozowaniem na podstawie obliczania odległości od wektora stanu do wektorów diagnoz, czyli badaniem odległości od wzorca. Skuteczność zastosowanej metody wykazano na przykładzie czterosuwowego, średnioobrotowego silnika okrętowego, na którym wykonano odpowiednie badania z wykorzystaniem eksperymentu czynnego. (abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera opis diagnostyki sieci informacyjnej w pojeździe samochodowym. W pracy zamieszczono podstawowy dotyczące zasad funkcjonowania oraz przesyłania informacji w sieci wewnętrznej pojazdu. Przepływ i przesyłanie wszelkiej informacji (sygnałów) w samochodzie odbywa się drogą sieci wewnętrznej lub sieci CAN. Stąd w przypadku wystąpienia uszkodzeń w samochodzie przed podłączeniem diagnoskopu do złącza diagnostycznego należałoby się wcześniej upewnić o sprawności sieci informacyjnej. W artykule zaprezentowano także system diagnostyki sieci informacyjnej w pojeździe samochodowym. Przedstawiono wyniki i wnioski z diagnostyki samochodowej sieci informacyjnej. (abstrakt oryginalny)
W praktycznej działalności organizatorskiej przystąpienie do badania musi być poprzedzone dokonaniem diagnozy stanu wyjściowego. Ekonomicznie uzasadniona konieczność stopniowego angażowania środków w toku procedury badania diagnostycznego spowodowała wyodrębnienie fazy diagnozy ogólnej i diagnozy szczegółowej. W artykule omówiono dokładniej istotę diagnozy ogólnej w sferze prac biurowych, koncentrując uwagę na treści głównych obszarów badania diagnostycznego, za które uznano: metody pracy, obieg dokumentów i materialne warunki pracy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest stworzenie ramy teoretycznej do opracowywania konkretnych procedur i narzędzi do diagnozowania społeczności lokalnej. Kluczowe dla powstania takiej ramy jest uporządkowanie podstawowych pojęć i terminów. W tym artykule koncentrujemy się na terminach: animacja i aktywizacja. Ich rozróżnienie prowadzi do opracowania dwóch odmiennych procedur postępowania diagnostycznego. Naszym głównym celem jest ich opis i wyjaśnienie. Innym celem jest doprowadzenie do refleksji nad działalnością związaną z animacją i aktywizacją społeczną. Nasze doświadczenia z planowaniem i realizacją działań adresowanych do lokalnych społeczności prowadzą do wniosku, że dotychczasowa refleksja jest w tym obszarze niewystarczająca. Jako edukatorzy, koordynatorzy, tutorzy i ewaluatorzy wielu projektów dostrzegamy znaczenie diagnozy jako procesu społecznego i badawczego. Występując w wyżej wymienionych rolach, widzimy również, że postępowanie diagnostyczne w działaniach społecznych bywa marginalizowane, nieuporządkowane i pozbawione założeń, przez co "odrywa się" od procesu planowania i wdrażania społecznych zmian oraz traci wewnętrzną spójność2. Do realizacji tego celu konieczne są więc uogólnienia dotyczące tej praktyki. Celem jest taka refleksja uogólniająca3, która przyczyni się do stworzenia pojęć teoretycznych dotyczących obszaru praktyki związanej z animacją i aktywizacją społeczną.(fragment tekstu)
Dzięki wyznaczeniu wartości entropii na podstawie udziału spółek spełniających normy ze względu na wybrane zmienne można się zorientować, jaki jest stan wiedzy o sytuacji w analizowanych branżach ze względu na przyjęte normy. Podejście to umożliwia również ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej grup spółek. Wyznaczając wartości entropii, z uwzględnieniem poszczególnych obszarów działalności firm, możliwe jest ustalenie stopnia zdeterminowania (określoności) spółek ze względu na stopień spełnienia (lub niespełnienia) wybranych norm, co może zwiększać prawdopodobieństwo trafnych prognoz i podjęcia właściwych decyzji inwestycyjnych. (fragment tekstu)
Debata dotycząca medycyny opartej na dowodach (EBM) w obecnym stanie coraz częściej skupia się na filozoficznych założeniach paradygmatu ogłoszonego w 1992 roku przez Grupę Roboczą EBM. Jednym z obszarów zainteresowania badaczy jest problem rozumowania klinicznego, prowadzącego do wydania diagnozy oraz podjęcia decyzji klinicznej. W polskiej literaturze temat ten wciąż nie doczekał się wyczerpującego zaprezentowania. W niniejszym artykule dokonuję przeglądu modeli rozumowania klinicznego. Zaczynam od debaty o pojęciu racjonalności, w której wyróżniam dwa stanowiska: melioryzm i panglozjanizm. Następnie przechodzę do omówienia trzech typów ujęcia rozumowania klinicznego w perspektywie meliorystycznej. Omówienie modeli rozumowania lekarskiego z perspektywy debaty o racjonalności daje możliwość przyjrzenia się regułom rozumowania przyświecającym decyzjom klinicznym, co może mieć ciekawe konsekwencje badawcze i edukacyjne. (abstrakt oryginalny)
W tej pracy przedstawiono wyniki weryfikacji praktycznej wybranych problemów oceny stanu technicznego maszyn z wykorzystaniem metod prognozowania stanu. W celu przykładowej ilustracji wypracowanych rozwiązań wykorzystano różne wyniki badań stanowiskowych oraz eksploatacyjnych silnika spalinowego. Wieloletnie badania stanu degradacji różnych obiektów technicznych stanowią podstawę opracowanych procedur prognozowania stanu, bardzo potrzebnych w praktyce eksploatacyjnej różnych obiektów technicznych. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wybrane aspekty monitorowania i diagnozowania uszkodzeń w procesach wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej. Zamieszczono charakterystykę najczęściej spotykanych uszkodzeń i zakłóceń występujących podczas wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej. Zaprezentowano zakres badań diagnostycznych generatora oraz działania diagnostyczne związane z oceną stanu technicznego linii przesyłowych. W śród przedstawionych metod diagnozowania uszkodzeń obiektów elektroenergetycznych wiele miejsca poświęcono termowizji i wibroakustyce. Analizując zastosowanie termowizyjnej kontroli linii napowietrznych i generatorów zamieszczono zdjęcia wadliwych połączeń zacisków w liniach elektroenergetycznych, rozkładu temperatury powierzchni stojana wykonane podczas indukcyjnego grzania oraz osłony szynoprzewodu przy przekładnikach prądowych. Wibroakustyczną diagnostykę omówiono dla generatorów gdyż w liniach przesyłowych nie znajduje ona zastosowania.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badań, które miały na celu sprawdzenie, w jakim stopniu normy empiryczne obliczone na różnych poziomach agregacji obiektów różnią się między sobą oraz jak duże są to różnice w stosunku do norm teoretycznych. Badanie przeprowadzono na podstawie danych o 3 wskaźnikach finansowych charakteryzujących płynność, aktywność i zadłużenie spółek giełdowych w 2011 roku. Ze względu na fakt, że wybrane wskaźniki to nominanty, empiryczne przedziały wartości normatywnych wyznaczono jako klasyczne i pozycyjne obszary zmienności. Do ich budowy wykorzystano średnią arytmetyczną i odchylenie standardowe oraz medianę i medianowe odchylenie bezwzględne. Agregacji spółek dokonano na następujących poziomach: sektory (poziom najniższy), makrosektory, makrosektory łącznie (poziom najwyższy).(abstrakt oryginalny)
Zabiegi ochrony roślin stosowane w uprawie zbóż są czynnikiem stabilizującym plony. Właściwa ocena nasilenia szkodliwych organizmów i znajomość ich wpływu na plon pozwala ograniczyć zabiegi chemiczne tylko do przypadków uzasadnionych i uniknąć strat. Dzięki rozwojowi diagnostyki możliwe jest wczesne wykrywanie agrofagów, a systemy wspomagania decyzji ułatwiają wybór odpowiedniej metody ochrony, korzystnej dla producenta i konsumenta oraz bezpiecznej dla środowiska naturalnego. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było wykazanie, że metody ilościowe służące do klasyfikacji obiektów realizują zarówno funkcję analityczną, jak i funkcję diagnostyczną. Do klasyfikacji województw w Polsce pod względem sytuacji gospodarczej w 2009 roku wykorzystano: parametry położenia i dyspersji charakteryzujące strukturę zbiorowości ze względu na poziom zmiennych diagnostycznych, taksonomiczny miernik rozwoju oraz analizę korespondencji z procedurą podwajania obserwacji. Dla każdego z wymienionych sposobów klasyfikacji przeanalizowano stopień wykorzystania elementów procesu diagnozowania wartościującego, czyli normy, odchylenia od normy oraz tolerancji odchylenia od normy. Ponadto porównano otrzymane wyniki klasyfikacji. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono trzy metody diagnozowania, które pozwalają nam uzyskać informacje o stanie technicznym poszczególnych elementów danego układu. We współczesnych pojazdach samochodowych steruje się nie tylko pracą układu wtryskowo-zapłonowego, lecz pracą całego silnika, dlatego zmniejszenie kosztów naprawy pojazdu można uzyskać poprzez zastosowanie jednej z metod diagnozowania.(abstrakt oryginalny)
Obecnie stosowane w Polsce metody diagnozy Fobii Społecznej można podzielić na dwie grupy: ustrukturyzowane lub luźne wywiady psychologiczne/psychiatryczne oraz kwestionariusze/skale/inwentarze służące do oceny objawów. Niniejszy artykuł przedstawia rzetelne metody diagnozy Fobii Społecznej, z uwzględnieniem ich specyficznych właściwości diagnostycznych. Na potrzeby artykułu termin Fobii Społecznej używany jest wymiennie z terminami Lęk Społeczny i Zaburzenie Lęku Społecznego, gdyż wszystkie terminy odnoszą się do poruszanego tematu i występują wymiennie w klasyfikacjach diagnostycznych, publikacjach naukowych i omawianych narzędziach diagnostycznych. (abstrakt oryginalny)
18
63%
Precyzyjne określenie stanu technicznego maszyn rolniczych wpływa na jakość obsługi technicznej oraz jej koszty. Diagnostyka klasyczna oparta jedynie na zaobserwowanych zjawiskach lub wykonanych pomiarach obarczona jest dużym błędem. W pracy przedstawiono metodę diagnozowania opartą na logicznej analizie symptomów i uszkodzeń, z wykorzystaniem wiedzy technicznej. Weryfikacji metody dokonano diagnozując podnośnik hydrauliczny ciągnika rolniczego, w którym zaobserwowano, iż nie utrzymuje on założonej wysokości podnoszenia. Przedstawiona metoda ma charakter uniwersalny i może być wykorzystywana do diagnostyki innych zespołów, wymaga jednak technicznej wiedzy o możliwych niesprawnościach oraz wywoływanych symptomach.(abstrakt oryginalny)
This paper deals with the problem of defining the optimal procedure for reparation of the machine parts of large dimensions and complex shapes. The procedure consists of establishing the causes of the part's damages, definition of the reparation technology, with selection of its parameters and ways of execution. The reparation is done by hard-facing, with heat treatment that consists of preheating, additional heating and the post hard-facing tempering. The process parameters' selection includes choosing the right filler metal(s), ways and order of depositing the hard-faced layers, ways of reaching and maintaining the preheating temperatures, checking of the base metal's chemical composition and mechanical properties and deciding on the post-process heat and mechanical processing of the executed hard-facing. The executed reparation of the forging hammer's mallet, presented in details, serves as an example how the reparation can successfully serve as a substitute for procuring the new part and thus producing the savings both directly in lower costs and indirectly in shortening the down-time of the damaged part operation. (original abstract)
Zorganizowane działania człowieka w przestrzeni społecznej podlegają diagnozie oceniającej zarówno jakość samej przestrzeni, jej zagospodarowanie oraz społeczeństwo jako czynniki warunkujące te działania. Prowadzone badania bardzo często mają charakter międzynarodowy umożliwiając w ten sposób nie tylko porównania między poszczególnymi krajami, ale również ocenę tendencji historycznych i geograficznych. Przykładem tego typu diagnozy jest Indeks Społeczeństwa Obywatelskiego analizujący szerokie spektrum parametrów tej części przestrzeni społecznej, która nie dotyczy rodziny i władzy państwowej czy gospodarki, a istotnie determinuje pozytywne zachowania społeczne. Mimo, że efekty liczbowo odwzorowujące przekształcenia polskiego społeczeństwa obywatelskiego w szeregu sfer są znaczące (szczególnie od strony strukturalnej), to ciągle jednak zarówno cechy środowiska podejmowanych działań, wyznawane w społeczeństwie wartości, oraz efektywność przedsięwzięć pozostawiają wiele do życzenia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.