Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 34

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Procedury celne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W artykule dokonano analizy obowiązujących w Unii Europejskiej procedur celnych. Zdaniem Autorów, unijne procedury celne stanowią kompletną i przejrzystą podstawę prawną dla współpracy unijnych przedsiębiorców z ich kontrahentami z państw trzecich. Pomimo generalnie pozytywnej oceny uregulowań prawnych w tym zakresie, wskazane zostały mankamenty przyjętych rozwiązań. Dotyczy to zwłaszcza przyjętego stanu prawnego w zakresie specjalnych procedur celnych szczególnego przeznaczenia i przetwarzania. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Colné konanie verzus colné exekučné konanie
75%
In her article, the author analyses the relationship between customs procedure and customs execution procedure. She defines the basic characteristic features of both procedures and focuses her attention on the fact that these two types of legal procedure, despite their regulation by legal acts from different branches of law, must effect in unity and symbiosis. The author also presents a comparative analysis of the relationship between administrative procedure and customs procedure. In the end of her article, the author deals with one of the most frequent types of execution, applied by the customs offices, in more detail.(original abstract)
Każdy towar, który przekroczył granicę celną Wspólnoty i został dopuszczony do obrotu, może swobodnie cyrkulować na wspólnym rynku. Dlatego tak istotne jest uproszczenie formalności celnych w granicznym ruchu towarowym i zapewnienie bezpieczeństwa obrotu towarowego. To z kolei wymaga współpracy administracji celnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Celem opracowania jest przedstawienie szeroko rozumianych procedur celnych stosowanych w ruchu transgranicznym w Unii Europejskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kierunki zmian dokonujących się w ostatnich latach w tym zakresie. Zmiany w ruchu granicznym w UE są efektem przemian dokonujących się w praktyce handlu międzynarodowego, zmierzających w kierunku w pełni zautomatyzowanego środowiska elektronicznego, uproszczenia i zmniejszenia formalności celnych związanych z odprawami celnymi, a w konsekwencji ułatwienie i przyspieszenie obrotu towarowego.(abstrakt oryginalny)
Procedura odprawy czasowej, jako jedno z przeznaczeń celnych, dotyczy towarów niewspólnotowych, które po pobycie na obszarze celnym Wspólnoty powinny być powrotnie wywiezione poza ten obszar. Może odbywać się z całkowitym lub częściowym zwolnieniem z należności celnych. Zwolnione należności w czasie trwania procedury muszą być zabezpieczone na wypadek, gdyby na skutek naruszenia jakiegoś warunku procedury czasowej powstał dług celny. W pracy wskazano sytuacje, w których może powstać dług celny oraz obowiązek podatkowy, zasady obliczania kwoty długu celnego przy powrotnym wywozie oraz przykłady uchybień, które nie mają wpływu na procedurę. Poruszono również kwestię pozwoleń na stosowanie tej procedury, warunków ich uzyskania, form składanych wniosków, jak również zasady wprowadzania ewentualnych zmian pozwoleń przez organy celne. Aby zrozumieć istotę zagadnienia, najszerzej zostały omówione wybrane przykłady towarów, które mogą być obejmowane procedurą odprawy czasowej.
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego polscy przedsiębiorcy rezygnują z odpraw celnych towarów rolno-spożywczych pochodzących z państw trzecich w Polsce, decydując się jednocześnie na wykonanie odprawy celnej w innym państwie Unii Europejskiej. Zaprezentowano techniki i sposoby organizacji transakcji importu wspólnotowego nabycia towarów rolno-spożywczych pomiędzy polskimi przedsiębiorcami a podmiotami z państw trzecich, a także, w oparciu o studium przypadku, przedstawiono istotne z punktu widzenia przedsiębiorców determinanty wyboru miejsca odprawy celnej(abstrakt oryginalny)
Organy celne - mające pełne kompetencje w zakresie nadzoru i kontroli nad wszystkimi towarami przewożonymi przez granice celne - stały się strażnikiem bezpieczeństwa w granicznym ruchu towarowym. Zapewnienie zgodnego z prawem przywozu towarów na unijny obszar celny oraz wywozu towarów z tego obszaru to obecnie jedno najważniejszych zadań organów celnych. Realizacja tego zadania jest możliwa m.in. poprzez wykonywanie kontroli celnej. Celem opracowania jest przedstawienie ram strategicznych kontroli celnej oraz charakterystyka kierunków i analiza skuteczności działań podejmowanych przez organy celne w zapewnianiu bezpieczeństwa w granicznym ruchu towarowym. W tym zakresie wykorzystano metodę opisową obejmująca analizę źródeł literaturowych, analizę danych statystycznych oraz praktykę gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
Liczne wydarzenia i zjawiska, w tym rozwój e-commerce, zagrożenia atakami terrorystycznymi i internacjonalizacja przestępczości zorganizowanej, zmieniły otoczenie, w którym działają organy celne. Uzyskały one wiodącą rolę w łańcuchu dostaw, są też w głównej mierze odpowiedzialne za nadzór nad międzynarodową wymianą handlową UE. Stanowią niejako pierwszą "zaporę" na granicy, chroniącą przed napływem towarów niebezpiecznych i niepożądanych czy przed nielegalnym handlem. Ze względu na swój udział w monitorowaniu i zarządzaniu handlem międzynarodowym, organy celne mają również przyczyniać się do poprawy konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw przez modernizację metod pracy służb celnych, eliminację papierowej formy dokumentów i stworzenie paneuropejskiego środowiska elektronicznego, wprowadzenie ułatwień dla legalnej wymiany handlowej, przy jednoczesnej kontroli, zwłaszcza przesyłek wysokiego ryzyka. Ta nowa rola organów celnych - wiodąca rola w łańcuchu dostaw i ułatwianie legalnego handlu, a przez to poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw i gospodarek - oznacza nowe zadania i priorytety. Celem opracowania jest przedstawienie zadań organów celnych w zakresie szeroko rozumianej ochrony w transgranicznym ruchu towarowym i działań na rzecz zapewnienia jego bezpieczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Udział przewoźnika lub spedytora w procedurach celnych uzasadnia powszechne obecnie zainteresowanie dokonującą się reformą systemu celnego. Jakkolwiek, w ramach jednoczącej się Europy, cła odgrywać mają coraz mniejszą rolę, trzeba zauważyć, że droga do tego celu wiedzie poprzez zharmonizowane reguły postępowania, ujednolicone nomenklatury, uproszczone procedury oraz zasadnicze zmiany warunków funkcjonowania polskiej administracji celnej. Konieczność zorganizowania odpraw i kontroli celnej strumienia towarów przewożonych przez granicę wymaga rozwiązania wielu problemów związanych z wyposażeniem technicznym i kadrowym przejść granicznych. Dostosowanie infrastruktury polskich przejść granicznych do międzynarodowych standardów technicznych oraz ich zintegrowanie z siecią ogólnoeuropejską staje się więc potrzebą priorytetową. Należy podkreślić, iż w wyniku integracji z Unią Europejską wschodnia granica Polski stanie się granicą zewnętrzną Unii, na której będzie rozpoczynał się i kończył tranzyt towarów we wspólnej procedurze tranzytowej dla całej zjednoczonej Europy. Polska administracja celna przejmie zatem odpowiedzialność za prawidłową realizację procedur kontrolnych towarów i za skutki sprawowania kontroli na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Należy również przyjąć założenie, że obrót towarowy będzie dalej wzrastał i ciężar odpraw celnych oraz realizacji innych procedur kontrolnych wobec towarów z obecnej granicy zachodniej Polski zostanie przeniesiony na granicę wschodnią. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na konieczność dostosowania przejść zlokalizowanych na granicy wschodniej Polski do procedur i technologii stosowanych w Unii Europejskiej. Do konieczności trzeba zaliczyć przedsięwzięcia dotyczące zarówno poprawy infrastruktury (wyposażenie, komputeryzacja), jak i organizacji pracy na przejściach granicznych zlokalizowanych na granicy wschodniej, dostosowujące je do standardów europejskich. (fragment tekstu)
Autor wyjaśnia, że zastosowanie procedury zawieszenia poboru akcyzy oznacza, że mimo zaistnienia czynności opodatkowanych akcyzą, których następstwem jest powstanie obowiązku podatkowego (tj. nieskonkretyzowanej powinności przymusowego świadczenia pieniężnego), brak jest konieczności zapłaty akcyzy. Następuje przesunięcie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego z momentu wykonania czynności opodatkowanej do chwili, w której dany wyrób akcyzowy zostaje przekazany do konsumpcji.
The global environment, with its dynamic and varied changes, creates unstable and demanding conditions for the customs system of the European Union to cope with. The article aims to identify and describe the most pressing challenges to the EU customs system in the context of the customs handling of supply chain actors. The hypothesis for verification is that the EU system is not static in the face of the volatility, uncertainty and ambiguity of the environment; instead, it responds to all challenges arising, so as to ensure guarantee professional customs handling to participants in supply chains. The article is composed of two parts followed by a summary. The first part addresses the role of customs in supply chains; the second part presents the most important challenges to the EU's customs system directly related to the customs handling of participants in international supply chains. The summary concludes the issues raised in the investigation. The study relies on traditional research methods: deductive reasoning and comparative analysis. (original abstract)
Pandemia COVID-19 wywołała bezprecedensowe i wielowymiarowe reperkusje dla systemów gospodarczych zarówno na poziomie krajowym, jak i globalnym. W prawodawstwie UE dostępne są wyjątkowe narzędzia mające na celu m.in. pomoc ofiarom klęsk żywiołowych (ale nie tylko), które można wykorzystać do stawienia czoła bezprecedensowemu kryzysowi zdrowotnemu spowodowanemu przez koronawirusa. Administracje celne mają tu do odegrania kluczową rolę. Kraje, które zminimalizowały czas i koszty odpraw celnych na granicy, zyskują przewagę nad tymi, które tego nie zrobiły. W wyniku kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 pojawiły się pytania dotyczące stosowania przepisów, procedur i formalności celnych. Odprawa celna powinna zostać potraktowana priorytetowo dla towarów "krytycznych" związanych z ochroną zdrowia czy życia ludzi, a niektóre towary importowane powinny być zwolnione z cła i (krajowego) podatku VAT, jeśli udowodni się, że zostały nieodpłatnie przekazane w formie darowizny. Celem artykułu jest charakterystyka działań i inicjatyw związanych z procedurami celnymi podjętych przez UE w ramach walki z pandemią. Środki dotyczące COVID-19, które odnoszą się do procedur celnych i handlu, dają jednocześnie przegląd wyzwań, przed którymi stoją zarówno poszczególne państwa członkowskie UE, jak i cała Unia Europejska, aby zapewnić dostępność towarów przy jednoczesnym ułatwieniu ich przepływu i zapewnieniu bezpieczeństwa obrotu towarowego. (abstrakt oryginalny)
Unijny kodeks celny jest obecnie podstawą unijnego systemu celnego i najważniejszym źródłem prawa celnego w Unii Europejskiej. Kodeks uruchomił szereg zmian, wprowadził nowe instytucje prawne a wiele funkcjonujących wcześniej pojęć zdefiniował na nowo. Wśród nich znajdują się również takie, które mogą odegrać istotną rolę w zwiększaniu konkurencyjności unijnych przedsiębiorstw na rynkach zewnętrznych. Identyfikacja i charakterystyka zmian mających wpływ na konkurencyjność unijnych przedsiębiorstw jest celem artykułu. Przeprowadzone rozważania pozwoliły wysunąć wniosek, że ujednolicone procedury celne oraz wspieranie rzetelnych podmiotów gospodarczych m.in. poprzez rozszerzenie katalogu uprawnień dla Upoważnionych Przedsiębiorców AEO, to najważniejsze rozwiązania, które już dziś nie tylko przyczyniają się do ułatwienia legalnej wymiany handlowej ale znacznie poprawiają konkurencyjność uczestników obrotu międzynarodowego.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych procedur celnych przy sprowadzaniu towarów na obszar UE. Jeżeli chcą zmniejszyć obciążenia finansowe związane z obowiązkiem uiszczenia należności przywozowych od sprowadzanych towarów, mogą skorzystać z objęcia przywożonych towarów procedurą przetwarzania pod kontrolą celną. Przy zastosowaniu tej procedury towary niewspólnotowe, po podaniu ich określonym procesom przetwarzania, mogą zostać dopuszczone do obrotu na obszarze celnym UE. Należności celne i podatkowe pobierane będą w takim przypadku od produktów powstałych w wyniku przetworzenia, a nie od towarów przywożonych.
14
Content available remote Unijne usługi pośrednictwa celnego w działalności e-biznesu
63%
Celem artykułu jest analiza poziomu informatycznego w realizowanych usługach celnych na rynku unijnym w porównaniu z ogólnym poziomem zaawansowania gospodarki cyfrowej w UE. (fragment tekstu)
15
Content available remote Vyvýnové tendencie v oblasyi colného práva
63%
The article presents development tendencies in the area of customs legislation in connection with its further possible evolution resulting from the forming European legislation. A full membership of Slovak republic in the European union determines the overall direction of our legislation, not excluding the area of customs law. In her article, the author closely observes the two most obvious and strongest development tendencies occuring in the area of customs law - a tendency of electronization of customs communication and a tendency of customs legal regulation precising.(original abstract)
Towarowy transport drogowy stanowi znaczącą część systemu transportowego Polski i całej Unii Europejskiej. Artykuł przedstawia nowe wymogi związane z usługami przewozowymi do Wielkiej Brytanii po opuszczeniu UE oraz identyfikuje nowe koszty, których konieczność poniesienia związana jest ze spełnieniem procedur i obostrzeń przy świadczeniu usług przez przewoźników. Nowe zasady dla przemieszczania się towarów mają wpływ na strukturę kosztów polskich przewoźników oraz na schemat, wartość i w konsekwencji na jakość wykonywanych usług przewozowych. (abstrakt oryginalny)
Inicjatywa e-Customs obejmuje szereg przedsięwzięć informatycznych, organizacyjnych i prawnych, mających na celu wyeliminowanie papierowej formy dokumentów w dziedzinie handlu i ceł, skrócenie czasu trwania odpraw celnych z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa transakcji handlowych. Nowoczesna administracja celna musi funkcjonować w oparciu o zaawansowaną infrastrukturę w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Jedynie wówczas będzie w stanie zapewnić tańsze i efektywne usługi celne. Dlatego też największe wyzwanie i jednocześnie główny cel programu e-Customs to harmonizacja systemów i procedur celnych w 28 państwach członkowskich. W artykule scharakteryzowano założenia i cele programu e-Customs, przedstawiono jego genezę i ewolucję. Szczególną uwagę zwrócono na wpływ działań podejmowanych w ramach tego programu na poprawę jakości usług celnych świadczonych dla przedsiębiorstw europejskich. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono znaczenie i rolę instytucji przedstawicielstwa w postępowaniu celnym w życiu społeczno-gospodarczym Polski od czasów przedrozbiorowych do współczesnych: poczynając od schyłku Rzeczpospolitej szlacheckiej, przez okres rozbiorów, międzywojennej II Rzeczpospolitej oraz powojennej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, aż do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i przyjęcia współczesnego unijnego ustawodawstwa celnego.(abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie (przynajmniej od roku) przy okazji różnych wypowiedzi prasowych przedstawicieli Ministerstwa Finansów padały głosy o planowanej likwidacji kontroli podatkowej oraz zmianach w zakresie przedawnienia zobowiązań podatkowych. O zamyśle tym zrobiło się głośno - choć bez żadnych konkretów - w maju tego roku. Sam projekt z kolei został ujawniony w czerwcu i spotkał się z ogromną krytyką środowiska doradców podatkowych, ale nie tylko. Finalnie w tej kadencji Sejmu projekt ten nie będzie dalej procedowany, albowiem taką informacje w mediach społecznościowych zamieściło Ministerstwo Finansów już 4.07.2023 r. Warto natomiast zwrócić uwagę na kilka oryginalnych rozwiązań, które się w nim pojawiły. Trudno także bezrefleksyjnie przejść obok tego, w jaki sposób projekt tych zmian został zakomunikowany oraz w jaki sposób dowiedzieliśmy się o zaprzestaniu prac nad zmianami.(abstrakt oryginalny)
Swoboda przepływu towarów na jednolitym rynku europejskim oznacza, że każdy towar, który przekroczył granicę celną Wspólnoty i został dopuszczony do obrotu, może swobodnie cyrkulować na wspólnym rynku. Dlatego tak istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa w transgranicznym ruchu towarów, kontrola na granicach, ale również współpraca administracji celnych we Wspólnocie w celu zapobiegania,wykrywania i ścigania naruszania przepisów celnych. Celem opracowania jest przedstawienie zasad wprowadzania towarów, w tym również obsługi celnej, na jednolity rynek Unii Europejskiej. Szczególną uwagę zwrócono na kierunki zmian zachodzących w tym zakresie, a także na działania podejmowane w warunkach jednolitego rynku europejskiego mające zarówno zapewnić bezpieczeństwo obrotu towarowego, jak też go ułatwić i przyspieszyć w wyniku uproszczenia i ograniczenia formalności związanych z odprawami celnymi.Działania te są efektem przemian następujących w praktyce handlu międzynarodowego, zmierzających w kierunku w pełni zautomatyzowanego środowiska elektronicznego z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji handlowych i obrotu towarowego oraz ochrony przed zagrożeniami związanymi z procesami globalizacji, takimi jak ochrona przed napływem towarów naruszających prawa własności intelektualnej. Wykorzystana w opracowaniu metoda badawcza obejmuje analizę krajowych i zagranicznych Źródeł literaturowych, w tym aktów wtórnego prawa Unii Europejskiej oraz danych statystycznych, a także praktykę gospodarczą. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.